13
Fotogalerie

Panasonic SC-HC35: nejlepší dock pro iPhone? (test)

Panasonic zabudoval dokovací stanici přímo do těla CD mikrosystému, který zaujme nejen svými rozměry a designem, ale také zvukem.

Panasonic SC-H35 vcelku nestandardním přístrojem na trhu mikrosystémů a velmi brzy po svém uvedení získal ocenění EISA. Ve velmi kompaktním balení nabídne systém možnost poslechu hudby z CD, iPhonu či iPodu, rádia, USB disku či mp3 přehrávače.

SC-HC35EP-K-Additional_WebImage__HiRes-Image--[1]((Europe))-1ZoomA1001001A11C09B23424H61125.jpg 

Celý systém je orientován vertikálně – disky se vkládají otočení čelní stranou dopředu, nikoliv nahoru a iPhone/iPod má své místo vedle mechaniky pro CD. Reproduktory jsou pak po stranách, kryté standardně odnímatelnou textilní mřížkou. Na první pohled vypadá celý systém jako by byl složen ze tří samostatných čtvercových dílů – dva reproduktory a jednotka s CD a dokovací stanicí pro iPhone.

SC-HC35EP-K-HiRes-Image__Image--[1]((Europe))-1ZoomA1001001A11C09B23352B80845.jpg 

Kus, který nám však dorazil do redakce, měl bohužel mechanickou závadu, jejíž vinou nebylo možné otevřít dvířka pro vložení iPhonu, ta se zasekla po přibližně centimetrovém odsunutí a dále již nešla. Vzhledem k tomu, že výměna systému by byla v současné době více než zdlouhavá, rozhodli jsme se otestovat kousek, který nám do redakce dorazil, především kvůli zvuku a ovládání. Vinnou závady se nám také nepodařilo zjistit, zda se vložené zařízení nabíjí a ve specifikacích tato informace uvedena není.

Na zeď jako dělaný

Systém zapůsobí střídmým a čistým designem, tovární zpracování je příkladné, nikde nic nevrže a nezaznamenal jsem ani vůli u spojů. Čelní panel je z černého lesklého plastu (alternativně je plast stříbrný) a posouvá se jak doprava (pro vložení iPodu) tak doleva (pro vložení CD). Toto místo je také jediným, kde se viditelně usazuje prach, takže volba stříbrné varianty může být v praktičtější.

DSC00258.jpg  DSC00260.jpg 
 

Levá část čelního panelu je z poloprůhledného tmavého plastu, takže je přes něj vidět displej vloženého „iZařízení“, nad ním je pak informační displej s dostatečně velkými písmeny pro čtení z větší vzdálenosti. Kolem nich je pak několik malých nápisů, které indikují de/aktivaci různých funkcí.

DSC00259.jpg

Vzhledem ke konstrukci a designu nenajdete na čelní straně žádné ovládací prvky, všechny byly přemístěny na horní stranu přístroje, která je díky zkosení zadní stěny velmi tenká. Po několika dnech používání si bez problémů zvyknete na rozložení tlačítek a budete moci systém ovládat poslepu. K dispozici jsou na horní straně pouze základní příkazy – zapnutí/vypnutí, otevření dvířek pro iPod, otevření dvířek pro CD, hlasitost, posun mezi skladbami, start, pauza a stop, přepínání vstupů (CD, USB/iPod, Radio). Vzhledem k tomu, že je možné umístit mikrosystém díky malé hloubce prakticky kamkoliv včetně zavěšení na zeď, bude asi častější ovládání pomocí dálkového ovladače.

DSC00262.jpg

Celkově je ovládání systému intuitivní, rozšířené volby najdete sice jen na dálkovém ovladači, ten je však přehledně rozdělen a naštěstí netrpí zdvojováním funkcí tlačítek. V horní části je číselná klávesnice společně s ovládáním hlasitosti a několika funkčními klávesami, střed ovladače patří velkým tlačítkům pro ovládání nahrávek, ty jsou pak následovány kurzorovými klávesami pro vzdálené ovládání iPodu a funkcemi pro doladění zvuku.

Ve zkosené části zadní stěny najdete malá dvířka, která ukrývají USB konektor a dvojici 3,5 mm konektorů – jeden pro sluchátka a druhý pro vstup externího zdroje zvuku. Ve spodní části zadní stěny je konektor pro síťový kabel a svorky pro připojení AM a FM antény. Jelikož je možné mikrosystém upevnit i na zeď, najdete na zadní straně také otvory pro zavěšení na konzoly, ty jsou dodávány jako součást základního balení.

DSC00263.jpg DSC00264.jpg
 

Výčet veškerých vstupních a výstupních konektorů je tímto u konce, na jednu stranu se to může zdát málo, na druhou stranu asi nebudete více rozhraní potřebovat, neboť připojíte bez problémů nejčastější zdroje hudby – od externího disku, přes počítač či mp3 přehrávač až po iPod.

Zvukové překvapení

Hned po rozbalení a potěžkání celého systému jsem nedával zvuku příliš velkou šanci, přeci jen kompletně plastové provedení a malé rozměry nejsou přítelem dobrého zvuku. Nicméně je třeba se na věci dívat z různých pohledů, a proto jsem si počkal na to, co systém předvede. Přeci jen za cenu kolem 4 500,- koupit přehrávač CD s rádiem včetně dokovací stanice, který má vpravdě minimalistické rozměry, není úplně snadné. Nejdříve se ale podívejme na práci se zdroji hudby.

Vestavěný AM a FM tuner dokáže uložit celkem 45 stanic (30 FM a 15 AM), což je vcelku nadprůměrná paměť. Obvykle totiž najdeme v mikrosystémech prostor maximálně pro 20 předvoleb u každého vlnového pásma. V případě disků je možné přehrávat jak klasické zvukové, tak datové s mp3 soubory na discích CD, CD-R/RW. Systém podporuje přehrávání formátu mp3 s maximálním datovým tokem 320 kb/s, s jiným si bohužel neporadí.

DSC00266.jpg DSC00269.jpg
 

Podle návodu je možné částečně dálkově ovládat i připojený iPod/iPhone – zobrazení nabídek, výběr skladeb/alb a jejich přehrání či listování. Výrobce ovšem upozorňuje, že množství realizovatelných operací a příkazů je závislé na konkrétním modelu „iZařízení“.

Reproduktory mají zajímavé osazení, na každé straně najdete jeden širokopásmový reproduktor velikosti 65 mm a dvojici oválných pasivů (tzv. Passive radiator) velikosti 80 mm. Pasiv je prakticky totožný, jako běžný reproduktor, nemá však zabudovaný magnet ani cívku, které by aktivně tvořili zvuk. Funkce těchto pasivů je podobná, jako u bassreflexu, rozdíl je však v tom, že nepotřebují dlouhý nátrubek a v případě tohoto konkrétního modelu jsou zdvojené (jeden vepředu a jeden vzadu). Výsledkem je poměrně čistý a hutný zvuk bez zkreslení a hučení při zachování velmi malých rozměrů. V případě bassreflexu by jistě nestačila hloubka ozvučnice necelých 7 cm. Princip najdete popsaný například na wikipedii.

Nicméně po vložení cédéčka a jeho puštění jsem byl velmi příjemně překvapen celkovým zvukem mikrosystému. Samozřejmě není možné očekávat zvuk hodný velkých reproduktorů, pravdou však je, že Panasonic směle strčí do kapsy i lepší reproduktory k počítači, které jsou tvořeny podobnými materiály a v podobných rozměrech.

DSC00270.jpg DSC00271.jpg
 

S přihlédnutím ke kategorii, zaměření a cenovce systému je zvuk velmi dobrý. Systém má vyrovnaný přednes, v základním nastavení je projev poněkud plochý, po mírném doladění basů a výšek, je však nadprůměrně poslouchatelný. Nejvýraznější je sice středové pásmo, to je však tak akorát doplněno basy i výškami. Rozhodně se zde nesetkáte se zvukem podobným reproduktoru zavřenému v plechové popelnici, jak to bývá u podobných systémů obvyklé. Ani není projev zbytečně uječený a šustivý, což bývá problém u podobných konstrukcí. Panasonic se zkrátka povedl a pro ozvučení malého pokojíku, ložnice či kuchyně je naprosto ideálním. Nižší výkon může být limitující u větších místností. Teprve při vyšších hlasitostech (řádově kolem 4/5 celkové hlasitosti) dochází k mírnému zkreslení zvuku, slyšitelnější je však rezonance samotné plastové konstrukce.

DSC00272.jpg

Zvuk je možné doladit jedním ze čtyř přednastavených ekvalizačních módů, nastavením basů a výšek v osmi krocích, funkcí D. Bass pro zvýraznění basů a simulací prostorového zvuku. Jako optimální se ukázalo přidání basů a výšek o tři, respektive dva stupně, při zapnuté funkci D.Bass. Přednastavené ekvalizační křivky totiž přidávaly do celkového projevu jakousi zastřenost. Prostorový efekt pak byl spíše ke škodě celkovému zvukovému projevu. Při jeho aktivaci se subjektivně rozšířilo zvukové pole, nicméně bylo slyšet, že je uměle vytvořené a zní nepřirozeně, projev měl navíc místy až nepříjemně dlouhý dozvuk.

Hodnocení

Panasonic SC-H35 je ideálním společníkem do menších místností a také pro majitele iPhonů a iPodů, kteří si chtějí poslechnout nahrávky i z tohoto zařízení jinak než prostřednictvím sluchátek. Mikrosystém boduje především malými rozměry, které kombinuje s čistým designem a vpravdě dobrým zvukem.

Po žánrové stránce si rozumí prakticky se všemi typy nahrávek, snad jen s výjimkou klasické hudby, kde opravdu ztrácí, a free jazzu u nějž není možné přesně lokalizovat jednotlivé nástroje. Tradiční jazzové standardy v klasickém podání však zní nadmíru dobře. Rocková hudba je méně řízná a hip-hop má málo úderných basů. Funky se svými zemitými groovy však zní vcelku dobře. Velmi samozřejmě záleží na kvalitě nahrávky. Ačkoliv jsem to u podobného systému nečekal, tak i kvalita zdrojové nahrávky je na takovém zařízení poznat – pánové v Panasonicu se zkrátka činili a podali dobrý výsledek.

Panasonic SC-HC35

Mikrosystém s dokovací jednotkou pro iPhone/iPod

  • cena orientační: 4 500 Kč
  • přehrávané média: Audio CD, CD-R/RW
  • podporované formáty: MP3, max 320 Kb/s
  • výstupy: sluchátkový
  • vstupy: dock in, line in 1×, USB 2.0, FM/AM anténa
  • tuner: FM +AM, předvolba 30+15 stanic, RDS
  • spotřeba: 25 W / 0,1 W (standby)
  • rozměry (š × v × h): 480 × 194 × 84 mm
  • hmotnost: 2,4 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM+AM anténa, originální návod

Zapůjčil

  • Panasonic, www.panasonic.cz
  • záruka 2 roky
AVmania hodnotí
design 8
zvuk 9
ovládání/funkce 7

Určitě si přečtěte

Články odjinud