24
Fotogalerie

Sluchátka, kam se podíváš: rozcestník

Klasikova slova, že opakování je matkou moudrosti, dnes naplníme v plné míře. Pojďte si připomenout články o sluchátkách.

„Zeslab si to, už mě z toho bolí hlava. Kdo to má pořád poslouchat!“  Poměrně často slýchané věty z úst vašich Hi-Fi nepřátel. Na jedné straně jsou oni, vidící hlasité miláčky někde na dně propasti a na druhé straně vy, neochotni slevit ze svých decibelových nároků otočením kolečka volume o několik stupňů doleva. Zapeklitá situace, která má ale jednoduché a především finančně nepříliš náročné východisko – sluchátka.

Tímto odstavcem byl v září loňského roku odstartován rozsáhlý seriál o sluchátkách. V prvním dílu Sluchátkový svět pod drobnohledem se můžete seznámit s krátkým pojednáním o vzniku a historickém vývoji, zkrátka nepřijdou ani zájemci o zjednodušené vysvětlení zvuku a jeho vnímání. Stěžejní částí úvodního dílu je rozbor nejčastěji využívaných měničů zvuku. Dočtete se tedy o elektrodynamické, elektrostatické a „balanced armature“ konstrukci. Na závěr ještě v přehledném boxu kromě jiného zjistíte, co je to vlastně ten tolik zmiňovaný frekvenční rozsah.

Grado GS1000.jpgsp3.jpg koss-esp950.jpg
V druhém dílu Svět sluchátek: konstrukce a druhy je čtenář vržen přímo do sluchátkového děje, na sáhodlouhé řeči kolem s chladnou hlavou zapomeňte. Že stále nerozeznáte špunty od pecek? Nebo ani nevíte o existujícím rozdílu mezi těmito typy intraaurální konstrukce? Po přečtení zcela bez problémů proniknete do oblasti jednotlivých druhů a dozvíte se, jakými způsoby sluchátka na uších (či v uších) drží.

dt880lrg.jpgSennheiser_PX100_b1.jpg sennheiser_pmx70_sport.jpgHD201d.jpgnews_9754_1_MD.jpgteac1_1.jpg

Třetí díl Svět sluchátek: drát či bezdrát podává výklad o dvou hlavních kategoriích – drátové i bezdrátové konstrukci a podkategoriích především druhé jmenované. Seznámíte se tak s rádiovým, infračerveným i bluetooth přenosem, výhodami a nevýhodami jednotlivých typů, abyste mohli plynule přejít ke čtvrté, velmi důležité části.

AKG_hearo_999.jpg888.jpgfgfg.jpgb_rs 120.jpg

Svět sluchátek: vybíráme ta pravá. Předposlední díl seriálu poskytuje zájemci o nová sluchátka rady, které mohou napomoci vyléčit nákupní horečku. V jednotlivých bodech jsou vytyčeny postupy vedoucí k ideálnímu výběru, k výběru těch pravých. Ochuzeni nebudete ani o tabulku, jež přehledně podává informace o nepostradatelných věcech, a může tak zjednodušit relativně nesnadný proces.
 
Poslední díl Svět sluchátek: stísněný prostor je spíše odlehčujícím článkem, přesto důrazně poukazuje na patrně největší neduh sluchátkového poslechu – chybné podání prostoru. Východiskem umí být tzv. Dummy head, umělá hlava pro pořizování binaurálního záznamu. Opravdu jsem se nezbláznil a nesnažím se mást cizími názvy, zkuste článek přečíst a ihned budete chytřejší. Na závěr pobaví virtuální holičství, ve kterém se o svoji hlavu nemusíte obávat. Možná.  
 

a_ku80_1.jpg ff.jpg
Teorie už bylo dostatek. Je na čase předžhavit elektronku ve sluchátkovém zesilovači, podstoupit rituál při vkládání CD do mechaniky přehrávače a pustit se na pole praxe. Sháníte přenosná sluchátka supraaurální konstrukce? Velice dobrým vodítkem by mohl být velký test přenosných sluchátek. Nejprve je záhodno prostudovat popisy testovaných modelů a následně nabitý informacemi vstřebat celé srovnání. A že o zábavu nebude nouze, potvrzují celkem čtyři články (Koss portaPro a Grado iGrado, Sennheiser PX100 a AKG K412P, Sennheiser PX200, Koss sportaPro a AKG K27i) velkého testu, ve kterém se střetlo sedm sluchátek věhlasných značek. Kdo bude vítězem a kdo poraženým?

Trochu napovím, že oblíbená přenosná sluchátka Koss portaPro první příčku neobsadila. A co s nimi, když podle nás existují i lepší? Nechte se inspirovat (nebo snad raději ne) crash testem, kde čelila opravdu extrémním podmínkám. Létala, koupala se, pekla a smažila. Chcete vědět, zda tohle vše přežila?

11.jpg15.jpg12.jpg

U zábavy ještě chvíli zůstaneme. Pro čtenáře obdařené smyslem pro humor jedna specialita v podobě testu špičkových, absolutně nekompromisních Tesco sluchátek za bezkonkurenční cenu.

Zkrátka nepřijdou ani náročnější posluchači. Vychutnáváte si rádi Hi-Fi zvuku i na cestách? Srovnávací test high-end špuntů Ultimate ears triple.fi 10 vs. Shure SE530 zpříjemní orientaci ve vrcholných modelech profesionálních výrobců IEM sluchátek. Domácí posluchače jistě zaujme test nejvyššího dynamického modelu od AKG – K 701, jimiž dělá výborného partnera česká binaurální Zama HPA-1. A pro opravdové fandy exkluzivity je na míru ušit test sluchátkových elektrostaxů.
 

DSC07737.jpgDSC07728.jpgDSC07709.jpg 

Tím však ještě nekončím. Za přečtení stojí také srovnávací test špuntových modelů od Sennheiseru, který napomůže ušetřit. A test Sennheiserů PXC450, sluchátek odlišného ražení, jež v hlučných dopravních prostředcích sníží pocit únavy.

1.jpghp_headphone_pxc_450.jpg2.jpg 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud