17
Fotogalerie

LG CK43: efektní mikrosystém, který klame tělem [test]

Hudební mikrosystémy se v posledních letech ocitly na vedlejší koleji, jelikož jejich roli postupně přebírají bezdrátové reproduktory. Nadále však systémy přinášejí několik specifických vlastností, které u přenosných reproduktorů nenajdete.

Hned z kraje je nutno konstatovat, že bezdrátové reproduktory a malé mikrosystémy sice mohou být zvukově velmi podobné, nicméně jejich vlastnosti se budou v různých směrech lišit. A i když dnes pořídíte za srovnatelnou cenu podobně hrající zařízení, každé má svá specifika a de facto cílí na odlišné uživatele.

Pokud je pro vás důležité, aby reprodukující zařízení nabídlo stereofonní zvuk a zároveň bylo možné přehrávat hudbu či mluvené slovo z různých zdrojů – mp3, Bluetooth, CD, rádio nebo USB flash disk – pak je mikrosystém jasnou volbou a stačí pouze vybrat ze stále ještě široké nabídky na trhu.

Na druhou stranu mikrosystém samozřejmě neposkytne onu jedinečnou výhodu bezdrátového reproduktoru, kterým je snadná přenositelnost a ve valné většině případů také dočasná nezávislost na zdroji elektřiny. Ruku v ruce s konstrukcí bezdrátových reproduktorů však jde nulový stereoefekt a omezené možnosti zdrojů hudby – i ty nejvíce vybavené nabídnou vedle Bluetooth a síťového připojení pouze USB konektor nebo čtečku paměťových karet, na nichž můžete mít také uloženou hudbu.

Pasivně barevný

Hned při prvním pohledu na testovaný systém LG CK43 je jasné, že jeho cílovou skupino budou spíše mladší uživatelé. To ostatně podtrhuje i výrazný nápis X-Boom na papírovém transportním obalu. Nikde na těle jej naštěstí nenajdeme.

Diskutabilní – pro někoho zajímavé a pro jiného zase kýčovité – je celkové provedení systému po stránce designu. Obě dvě reprobedny mají výrazný futuristický design s červeně podbarvenou membránou basového měniče. Hlavní jednotka pak zaujme designem ještě více, jelikož čelní stěně dominuje dvojice velkých ovládacích kol, která víc než co jiného připomínají dialogová kola CD měničů pro DJe. Jejich mohutnost je podtržena zkosením čelní stěny a červeným okružím.

P7310002.jpgP7310004.jpg

Ačkoli podle oficiálních produktových fotografií vypadají reprobedny i dialogová kola jako podsvícená, není tomu naštěstí tak a červená barva je mnohem méně výrazná, než na snímcích. Celkové tovární zpracování není nijak luxusní, výrobce použil tvrdé matné plasty, a to jak na větší část hlavní jednotky, tak na čelní stranu reprobeden.

Lze předpokládat, že po čase bude na plastech vidět každý nechtěný škrábanec, na druhou stranu jejich matné provedení zamezuje ulpívání otisků prstů. Zklamáním jsou však tlačítka a jejich usazení – samotná tlačítka nevypadají špatně, ovšem jejich stisk je doprovázen jakýmsi plovoucím efektem – zkrátka při častějším zapínání bych měl obavu o jejich výdrž, jelikož slícování není zcela optimální.

P7310020.jpgP7310026.jpg

Počet ovládacích prvků je přiměřený a jejich funkce poměrně snadno rozpoznatelná díky výrazným popiskům. V horní části hlavní jednotky je umístěn jednoduchý displej, který sice nezobrazí příliš mnoho znaků, ovšem umí delší text postupně rolovat. Přešlapem je však umístění přehrávače CD, respektive dvířek, která vyjedou směrem dopředu a umístíte do nich kompaktní disk. Vzhledem ke zkosené čelní straně není prostor pro disk v šuplíku dobře dostupný a velmi špatně se vkládá i vyjímá.

P7310027.jpg

Dodávané dálkové ovládání je přehledné a stisk tlačítek jistý, velikostně padne akorát do ruky a výrobce se naštěstí vyhnul častému zdvojování funkcí na tlačítkách, což obvykle do ovládání vnáší mírný zmatek.

Hudbu pustíte téměř odkudkoli

Vedle již zmíněného CD přehrávače, který podporuje také disky s hudbou ve formátu mp3, je k dispozici několik dalších zdrojů zvuku. Jednak je to FM rádio s možností uložit až 50 předvoleb, dále je možné využít Bluetooth rozhraní a pomocí něj přehrávat hudbu ze všech kompatibilních zařízení. Dalším zdrojem zvuku je externí vstup, který je k dispozici v podobě dvojice CINCH konektorů na zadní straně a jako poslední zdroj zvuku je možné využít USB rozhraní do něhož zapojíte buďto flashdisk nebo disk externí. Tedy jediné, co v případě LG CK43 absentuje, je připojení k bezdrátové síti s možností poslechu internetových rádií.

P7310015.jpgP7310023.jpg

Čtení CD je poměrně svižné, nese s sebou ale jednu zásadní nevýhodu, jakmile disk vložíte do mechaniky, tak se systém automaticky přepne do režimu přehrávání z CD a po jeho načtení spustí reprodukci. Není to nijak obtěžující v okamžiku, kdy chcete hudbu rovnou z disku poslouchat. Ovšem v případě, že posloucháte hudbu například prostřednictvím Bluetooth rozhraní nebo pomocí externího vstupu signálu, tak se po vložení disku systém také automaticky přepne do režimu přehrávání disku, což už je obtěžující. Majitelé televizorů stejné značky ještě mají možnost bezdrátového propojení TV se systémem, takže si mohou vychutnat plnější zvuk než při použití vestavěných reproduktorů v televizoru.

P7310024.jpgP7310025.jpg

V případě USB rozhraní je možné využít konektor pro nabíjení mobilního telefonu nebo tabletu a také pro přímé nahrávání hudby v komprimovaném formátu mp3. Bohužel však není k dispozici synchronizované nahrávání, které by se spustilo například v okamžiku začátku přehrávání CD. Pro nahrávání je třeba připojit USB flash disk (podporován je pouze formát FAT) a následně aktivovat pomocí samostatného tlačítka USB nahrávání. V ten okamžik se začne zaznamenávat na flash disk hudební stopa, která obsahuje to, co následně pustíte – tedy hudbu z CD nebo z rádia.

P7310023.jpg

Výsledná konverze v mp3 však má omezení v podobě záznamu – celá nahrávka se zaznamenává jako jeden audiosoubor, takže není možné například listovat mezi skladbami. Stejně tak přehrávání mp3 souborů z připojeného flash disku nebo CD není zcela pohodlné, pokud máte na disku více složek. Malý jednořádkový displej toho příliš nezobrazí, takže je nutné čekat na „odrolování“ názvu alba a následně skladeb – nutno však dodat, že podobný systém najdeme u většiny levnějších systémů.

P7310030.jpg

V praxi je ovládání poměrně přehledné, musíte si však zvyknout, že některé funkce jsou dostupné pouze v kombinaci s určitým zdrojem hudby a k jiným se zase dostanete ne zcela obvyklou cestou. Ovládání tedy není zcela uživatelsky přívětivé, avšak platí to pro prvních cca 14 dnů sžívání se s systémem, poté si již zvyknete.

Překvapivě muzikální projev

Reproduktory jsou dvoupásmové a osazen je velký basový měnič a menší výškový, jimž sekunduje dvojice bassreflexových nátrubků, směřující dopředu. Přesná specifikace měničů bohužel není k dispozici, impedance je 4 Ohmy a maximální příkon 300 W. Pochvalu si zaslouží reproduktory za velikost (201 × 306 × 216 mm), která je o něco větší než je u podobných systémů obvyklé. Větší objem se pozitivně promítá do kvality reprodukce – zvuk je plný a bohatý prakticky v celém pásmu (100 – 20 000 Hz) a ve srovnání s menšími reproduktory je projev pevnější a masivnější.

P7310009.jpgP7310014.jpg

To platí nejen o spodních kmitočtech, ale i o zbytku pásma. Basy jsou zde samozřejmě výraznější, ale systém jich nepouští do beden příliš mnoho, takže je zvuk i přes své zábavné naladění vyrovnaný, a to i při hlubších kmitočtech. Pokud však budete systém krmit rychlými a velmi hlubokými basy, začne být poslech znatelně odlišný, jelikož se začnou basy slévat do jedné dunící koule – to ostatně platí i v okamžiku, kdy přesáhnete cca 75 % hlasitosti.

Příjemným překvapením je podání středních kmitočtů, zejména pak vokálů, které jsou čisté bez výrazného zkreslené nebo šumění. Velmi dobře si poradily reproduktory s náročnějšími jazzovými i popovými pasážemi, na druhou stranu v případě akustické hudby s pianem již začínají reproduktory narážet na své limity. Výška jsou také v dostatečném množství a nejsou nijak rušivé nebo naopak nevýrazné – zkrátka nadávkované tak akorát.

P7310011.jpgP7310012.jpgP7310013.jpg

Charakter zvuku je možné měnit v podstatě třemi způsoby. K dispozici je tlačítko pro posílení basů a dále dva voliče – Region EQ a Sound Effect – v obou případech se jedná o aktivaci přednastavených ekvalizačních křivek v již tradiční podobě – např. rock, pop, classic, football nebo v rámci regionálních předvoleb je zde Funk, Samba, Arabic, India, Afro apod. Ve většině případů je aktivace vybraného režimu spíše ke škodě, než ve výchozím nastavení, pro poslech mluveného slova se však hodí více než standardní nebo basový režim.

Kdo jej ocení?

Toť zapeklitá otázka. Velikostně a zvukově bude systém vyhovovat všem, kdo mají mírně vyšší nároky na reprodukci zvuku a přitom požadují systém s možností přehrávání CD či rádia. Na druhou stranu design působí až „kolotočářsky“ a je zaměřen spíše na mladší uživatele – mimo jiní i jim jsou určeny doplňkové mobilní aplikace Jukebox či Flow, v nichž je možné tvořit vlastní playlisty a přehrávat hudbu na střídačku ze tří připojených zařízení.

P7310005.jpg

Náročnější posluchači pravděpodobně narazí místy na přílišnou zábavnost projevu a také na absenci bezdrátového či síťového připojení k internetu či domácí síti. Také ovládání pro ně nebude zcela intuitivní, avšak dá se na něj zvyknout.

Za cenu kolem 4 000 Kč, se jedná o zvukově poveden systém, sice s lacinějším rádoby efektním designem, ale příjemným zvukem, daným primárně objemem a osazením použitých reprobeden. Bohužel však chybí sluchátkový výstup, takže v tomto směru buďte při rozhodování pozorní!

LG CK43

  • Výkon zesilovače: max 300 W, 150 W RMS ×2 (4 Ω při 1 kHz, 30 % THD)
  • Výstupy:ne
  • Vstupy: anténa, USB, Bluetooth, AUX
  • Tuner: FM, 50 předvoleb
  • Hmotnost: 1,4 kg
  • Rozměry: 300 × 163 × 241 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání

Reproduktory

  • Výkon: výrobce neuvádí
  • Impedance: 4 Ohmy
  • Rozměry: 201 × 306 × 216 mm

Cena

  • od 4 290 Kč
AVmania.cz 
LG CK43   7

Určitě si přečtěte

Články odjinud