41
Fotogalerie

LG 49UF7707: nový Ultra HD LED televizor pro masy [test]

Nový Ultra HD model pro rok 2015 ukazuje, kam letos kráčí LG ve středí třídě. Vylepšený WebOS, bohatá výbava, nepřítomnost 3D, lepší obraz.

Kapitoly článku:


Před pár dny jsme si představili ve videu nový operační systém WebOS 2.0 na televizoru LG. Nyní přichází podrobná recenze hlavního aktéra videoprezentace - test UHD/4K LCD s EDGE LED posvícením LG 49UF7707.

Výbava zahrnuje trojici tunerů – DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C s možností pořízení záznamu (nahrávání) a TimeShiftu (pozastavení živého vysílání) a HbbTV funkcionalitou, interním přehrávačem s podporou 4K/UHD HEVC (60p)UltraSurround zvukem (20 W), SmartShare a Screen Share sdílením souborů z externích zařízení s návdavkem v podobě Miracast/WiDi/DLNA technologií. Uvnitř vše řídí operační systém WebOS ve verzi 2.0. Kupující získá jediný ovladač - „magický“ s funkcí ukazovátka.

Výrobcem udávaná energetická třída, dle příslušné charakteristiky, byla stanovena na A+ (67 W).

Design, základní popis

Množící se méně tradiční velikosti úhlopříčky, přinesly rozměr 49“, tedy zhruba 123 cm, kterým je osazen taktéž náš model. Dle představených parametrů, pozorování a také v souladu s firemní strategií, jde o lesklý panel typu IPS s EDGE LED podsvícením. Tvrzení podpoří webové stránky výrobce.

IMG_6731.JPG IMG_6746.JPG

Nenápadný, spíše tmavší design, nemá jasný výraz ve své tváři. Jeho hlavní dominanta – podstavec ve tvaru širokého rozevřeného „U“ – nedává obsluze příležitost k natočení horní části. Titanově zbrarvená lišta pod panelem bude dalším viditelnějším prvkem.

IMG_6757.JPG

Pod ní lehce a neagresivně potemněle světélkuje mírně delší červená stavová linka. Zcela dole, pod celou šíří stroje, se táhne úzká štěrbina, která vytvoří pár vrásek na čele čistotným hospodyňkám (prach).

IMG_6744.JPGIMG_6736.JPG

Konektorová výbava

Dva shluky jsou soustředěny do levé zadní části televizoru (čelní pohled). Boční zahrnuje CI slot pro využití modulem s kartou placené televize, dva HDMI firemně značené 4K (HDMI 2.0) a jeden „běžný“ HDMI verze 1.4. HDMI porty navíc nesou přívlastky ARC – zpětný audio kanál  a DVI. Potěšil nás pohled na USB 3.0 (s typickým modrým „jazýčkem“) a dva USB 2.0. Verze „tři-nula“ byla zbytečně dlouho výrobci opomíjena. 

IMG_6748.JPGIMG_6750.JPGIMG_6752.JPG

Dozadu mířící zbytek doplnil RF anténní vstup a šroubovací „F“ konektor satelitní televize, kompozitní AV vstup, digitální audio výstup (optický), LAN pro připojení počítačové sítě a výstup na sluchátka. Ten by se lépe vyjímal z boční strany. Zapomenuto nebylo na plnohodnotný SCART.

Základní ovládací prvek - joystick - netradičně nahmátáme „utopen“ na spodní straně přístroje, přesně uprostřed za logem LG.

Kde prodávají nejlevnější televize LG zjistíte na Cochces.cz

Dálkový ovladač

Jediný přiložený ovladač ve své „magic“ podobě, spojuje funkce standardní „dálky“ a specifického „chytrého“ ovládání s funkcí ukazovátka. Při pohybu ovladačem se na obrazovce objeví kurzor, který následně, při nečinnosti opět mizí. Opětovné vyvolání žádá mírné zatřesení „magickým ovladačem“, nebo otočením středového kolečka. Druhý způsob však může vyvolat – třeba – nežádoucí přepnutí programu.

DSC00263.JPG

Černý ovladač se dobře drží pravákům i levákům. Povrch pod klaviaturou byl takticky zmatněn, zbytek pak zůstává lesklý. Stisk tlačítek jest doprovázen červeným probliknutím piktogramového tlačítka zapnutí/vypnutí. Ano – část tlačítek není v běžně známé podobě, ale jsou „vyřezána“ z popisek. Plus nebo mínus u zesílení hlasitosti, šipky nahoru a dolů u přepínání programů…

remote.jpg

Napočítali jsme 34 tlačítek plus ovládací kolečko s potvrzovací funkcí (lze ho stisknout a rolovat) a středovým křížem, jenž je tvořen kruhem, chtete-li prstencem, s možností jeho stisku ve čtyřech základních směrech (nahoru, dolů, doprava, doleva). Počet tlačítek naznačuje, že přímý přístup k části funkcí zajištěn nebude. K části se musíte prodrat skrz menu. Jedním „butonem“ vyvoláte na obrazovce virtuální ovládací plochu pro řízení televizoru tímto stylem. Podsvícení nehledejte. Opomenout nesmíme mikrofon, který je skryt pod drobným otvorem v horní části. Mikrofon slouží zejména pro hlasové vyhledávání. Slova jsou velmi dobře identifikována s následnou, automaticky vyvolanou nabídkou.

Řízení LG zprostředkuje připojená myš a PC klávesnice - moderněji pak příslušně softwarově vybavený smartphone.

Počáteční nastavení a ladění

Počáteční nastavení se nese v silně, až dětsky, animovaném stylu. Nedaleko stojící žena k animacím poznamenala… „co už ti výrobci pro vás chlapečky nevymyslí“. Myslím, že citovaná věta hovoří za vše. Vůbec ale nechceme hanit animovaného průvodce. Jen možná až příliš odvádí pozornost od primárního určení. Přehlednost ale zůstala v zásadě zachována.

Animované menu.JPG

Pro někoho krásné animace, pro jiného zbytečnost navíc.
Důležité zpráva pro všechny ale je - přehlednost zůstala zachována.

Prvotní nastavení LG se nese v linii Jazyk a Země určení -> Připojení k internetu (Pevná/Wi-Fi ve dvou pásmech – 2.4 GHz a 5 GHz) -> Doma/Prodejna (stále více nechápeme, proč v prvotním nastavení podobná volba není vynechána. Týká se většiny výrobců televizí).

Následuje krok „Jak naladit signál TV“ (STB+TV/STB/TV) s pokračováním v podobě ladění kanálů, včetně výběru Anténa/Kabel/Satelit. Pro volbu „Anténa“ se zpřístupní doplňková varianta „Jen digitální“, aby v pásmu nebyly hledány analogové stanice. Po odsouhlasení kroku přecházíme ještě na výběr provozovatelů, kde v nabídce existují momentálně dvě varianty – „Skylink/CSLink“ a „Ostatní poskytovatelé“.

Satelitní tuner

Dáváme Skylink/CSLink a všímáme si virtuálního tlačítka – „Změnit nastavení“. Upozorňujeme, že bude nadmíru vhodné překontrolovat seznam aktuálně laděných satelitů, včetně jejich individuálního nastavení. Minimálně v adekvátním případě aktivovat DiSEqC režim a s ním jednotlivých laděným družicím přidělit správné číslo pořadí na přepínači. My tak přes tlačítko „+“ přidáváme ke dvěma družicím (Astra 23,5 °E a Astra 19,2 °E) třetí Astru na pozici 28,2 °E. Zapnutý DiSEqC poopravíme a výše vyjmenovaným družicím přidělujeme pořadí A, B a D. Třetí pozici máme v systému neobsazenou. Navíc – původní, defaultní nastavení by nám „hlavní“ Astru 23,5 °E posunulo na druhé místo, čímž by později došlo ke zbytečnému hledání problémů při nenalezení stanic.

Ladění kanálů - Satelit.JPG
Kontrolou nastavení satelitní části, předejtete zbytečným problémům po naladění kanálů.

Opravu konkrétní družice aktivujete tak, že na ni ve výběru klepnete (na řádek s názvem družice a pozicí). Následně se rozbalí ilustrační obrázek s doplňkovým textem a jednotlivými volbami. Co nastavujeme? Vybereme satelit, určíme frekvenci LNB  (automatika systému správně přednastavila 9750/10600), navolíme aktivní transpondér pro případnou kontrolu dostupnosti signálu, aktivujeme tón s frekvencí 22 kHz, zapneme napájení LNB, určíme DiSEqC pořadí (A/B/C/D + Tón A/Tón B) pro příslušnou družici. Při specifické potřebě a využití UNICABLE systému, aktivujeme namísto DiSEqC tento s dalšími jeho úpravami. Lovci z nebes zkusí zaktivnit nám nepřístupnou zašedlou položku „Typ motoru“ se sekundárními „Nastavením motoru“.

Kanály - List.JPG
List kanálů s filtrací v pravé horní části.

Těsně před počátkem ladícího procesu ještě u satelitního vyhledávání existují doplňující volby „Vyhledávání sítě“ a „Vyhledávání naslepo“. Konečně se dostáváme k ladění. DVB-T tuner mám za zhruba tři minuty proladěn. Satelitnímu tuneru ladící proces trvá samozřejmě déle – 30 minut byl náš čas.

... pokračování nastavení

Počáteční nastavení končí případnou aktivací rodičovského zámku a právními upozorněními s odsouhlasením jednotlivých částí ujednání. Jejich součástí jsou taktéž ujednání o případné personalizované reklamě a využití hlasových informací pro zpřesnění akcí. Nedávno se na toto téma znovu otevřela výrazná diskuze v rámci internetu. Proto doporučujeme, jestliže patříte mezi „citlivější“, texty si projděte. Posledním krokem jest přehled všeho nastaveného.

Přiznávám, že jsem se těšil na odzkoušení satelitního tuneru, zvláště pak při práci s modulem a kartou Skylink. Bohužel ale nám zapůjčený LCD televizor měl fyzicky poškozen CI slot (zřejmě následek předchozího testování), tématu se budeme ale určitě budeme věnovat v dalším testu televizorů LG. 

Povšechně lze poznamenat – existují čtyři favoritní položky pro uložení naladěných kanálů. Jejich seznam exportujeme přes flešku do PC a tam případně editujeme v externím programu. Interní prostředí TV editaci zvládá, ovšem s částečným omezením. Stanice zamkneme, volíme pro přeskočení, upravíme pořadí a přidáme do favoritní skupiny. Pořadí upravíme zařazením na příslušnou pozici s variantou hromadnějšího přesunu. Volba se provádí přes zdvojené okno.

Správce kanálů - Úprava listu.JPG

Pozor ale u satelitního tuneru! Pokud jste volili ve výběru provozovatelů Skylink/CSLink nemusí se přesun podařit. Na internetu se podobné téma hojně diskutovalo. Nám podobně nešly stanice přesouvat. U DVB-T listu samozřejmě ano – zde bezproblémově. Řešením bude vzdát se pořadí Skylinku a při počátečním navolení provozovatelů, určit „Ostatní poskytovatele“. Tak by mělo jít jak přesouvat stanice v televizoru, tak je bezproblémově uložit na flešku, editovat přes program a následně importovat zpět, ve vámi upřednostněném pořadí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud