9
Fotogalerie

Seznamte se s QD-OLED: brzy nabídne dokonalou černou a vysoký jas

Samsung oznámil, že v roce 2022 začne prodávat obrazovky QD-OLED. A mají dle jihokorejské firmy nabídnout temnou černou, rychlou odezvu, široké pozorovací úhly, ale také vysoký HDR jas a více barev. 

f01.jpg

Základem nové zobrazovací technologie má být zadní modrá vrstva, která emituje světlo – slouží tedy jako zdroj světla (podsvícení). Důležité je, že jas této vrstvy je řízen na úrovni jednotlivých bodů. Samsung také udává, že rychlost změny jasu má být velmi rychlá – rychlejší než LCD.

f01-list-01.jpgf01-list-02.jpg

Nad touto vrstvou má být QD panel (Quantum Dot) s RGB body (barevný filtr). Zajímavé je, že přes použitý modrý zdroj světla má QD-OLED proti LCD vyzařovat o 40 až 50 % méně světla o vlnové délce 415 až 455 nm, tj. což je to známé "škodlivé modré světlo". 

f02.jpg

Co se týká barev, tak pokrytí barevného prostoru má být 80% BT2020. Zároveň pozorovací úhly mají být lepší – ze stran má dosahovat 75 % čelního jasu. Jak to bude vypadat s kontrastem při pohledu z úhlu se však neuvádí. Panel má být ale také méně náchylný na odrazy.

f02-list-01.jpg
 

Samsung také udává rozsah jasu v rozmezí 0,0005 až 1 000 nitů. Což znamená nejen kontrast 1,000,000:1, ale také, že černá by měla být téměř absolutní. V praxi to přinese eliminaci cloudingu (světlejších fleků) kolem jasných bodů na černém pozadí. S tím se u LCD aktuálně bojuje miniLED podsvícením a velkým množství lokálně řízených zón jasu, ale i tato technologie má své limity a neumí jasně prosvítit malé jasné body (hvězdy na noční obloze), případně při jasném vysvícení větší plochy se okolo musíte smířit s mírným cloudindgem.

f03_01.jpg

Díky hlubší černé a vysokému kontrastu pak při stejném či menším jasu bude vypadat obraz výrazněji, prokresleněji, s lepšími barvami. Problémem LCD je právě fakt, že při nízkém jasu ztrácí barvy sytost a obraz "život". To je právě výhoda OLEDu, který i při menším jasu dokáže nabídnout maximální kontrast.

f03_02.jpgf03_03.jpg

Otázkou je, jak to bude s maximálním jasem, který Samsung uvádí 1 000 nitů. Protože LCD s LED podsvícením umí až 4 000 nitů. OLED naproti tomu dosáhne zhruba na 1 000 nitů, ale jen bodově – celou obrazovku OLED rozsvítit jako LCD LED TV neumí. Kde se bude pohybovat QD-OLED, zda nabídne také vyšší celoplošný jas, to je zatím tajemství. 

V každém případě to vypadá, že v roce 2022 dostane OLED vážnou konkurenci a že ani LCD panely s miniLED podsvícením nebudou QD-OLED stačit. Důležitá je ale maličkost. Cena. Na té bude záležet, tak rozhodne, zda zákazníci novinku přijmou, nebo zda raději sáhnou po aktuálně používaných a již prověřených technologiích OLED nebo LCD.

Zdroj: Samsung

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud