11
Fotogalerie

Sony HT-S20R: soundbar jinak, aneb dostupný audiosystém 5.1 k televizoru [test]

Plný 5.1 zvuk Dolby Digital a 400 W k tomu. Bluetooth pro komunikaci (hlavně) s mobilními zařízeními, USB port k přehrávání obsahu z vložené flešky. Bude to stačit?

Plusy
Skutečná prostorovost zvuku u doprovodu filmů
Hutné, mohutné hluboké tóny (basy)
Displej s nastavením jasu
USB i pro přehrávání obsahu
Plnohodnotný dálkový ovladač
Režimy a efekty zvuku se samostatnou klávesou
Design
Minusy
HDMI kabel mohl být v balení
Nepodporuje DTS
(pro někoho) nutnost vedení kabelů ke všem reproduktorům
8  /10

Z pohledu evoluce se jedná dnes již o trochu méně tradiční řešení. Proč? Už jen tím, že systém efekty vzadu nevytváří za pomoci „šizení“ sluchu, ale pevnou součástí, totiž dvojicí zadních efektových reproduktorů. Tyto jsou navíc ještě konzervativně připojeny kabelem.

Výstřižek.JPG

Ovšem pozor, řídící jednotkou není v tomto případě soundbar, ale subwoofer. Na jeho těle naleznete veškerá přípojná místa, a navíc i displej. Podobný nápad někteří ocení, jiní zatratí. Názory se jistě budou tříštit.

Obsah balení, výbava a přípojná místa

Z balíku tvaru brankářské hokejky vyjmete soundbar, subwoofer, dvojici efektových reproduktorů, ovladač a návody v různých jazykových mutacích s šablonou pro montáž na zeď. Kromě toho ještě baterie do ovladače a dvoumetrový optický kabel. Jestliže si uvědomím, že optiku musím dostat od televizoru do subwooferu, nikoliv soundbaru, jedná se o hraniční délku kabelu. O poznání lépe jsou na tom zadní bedýnky, jejichž útlý „ocásek“ se velikostně pohybuje kolem hranice osmi metrů. Kabely jsou k efekťákům připevněny natvrdo. Obdobně šestižilní, plochou komunikační linku mezi soundbarem a subwooferem odejmete jen ze subwooferu. Zvuková lišta ji nese pevně zabudovanou.

81xCZtJT2XL._SL1500_.jpg

Záda subwooferu, jak jsme naznačili výše, nesou konektorový portál. Veškeré základní komunikační kabely (soundbar-subwoofer, 2x subwoofer-efektové repro) jsou barevně označené tak, abyste při zasunutí konektoru ani na vteřinu nezaváhali.

71OfwTaECKL._SL1500_.jpg1.JPG

Každý konektor a příslušná zdířka nesou stejné barevné označení. V horní části zad připojíte optický kabel, HDMI (ARC/HDMI-CEC) a analog. Předek vybízí k osazení USB flešky s náloží hudby (FAT32/NTFS – WAV, MP3, WMA). Bohužel námi využívaná testovací fleška (která obsahuje různorodé video, audio soubory, fotky atd.) zřejmě nesplnila výrobcem v návodu uvedené parametry, tudíž jsme se setkali s hláškou „No USB“. Síťové služby nejsou dostupné. Musíte využít streamování z externích zařízení.

Subwoofer Sony přípojná místa.JPG

Design a signalizace

Standardně u systému bylo vsazeno na černé barevné provedení. Zvuková lišta si nechala pro větší líbivost mírně překartáčovat vrchní krycí díl. Šedivý nápis SONY sídlí u levého okraje (čelní pohled). Na zbytku se zjevuje ve vystředěné pozici. Všechny reproduktory nesou překrytí kovovou mřížkou. Výraz ve mně evokuje vzhled profesionálních bedýnek a mikrofonů. Bar má zaoblené hrany, stejně tak efektové bedny.

71+s6K1eovL._SL1500_.jpg

Subwoofer je větší hranáček s dopředu mířícím „výfukem“. Právě on na sobě nese displej s jemným studeně bíle svítícím písmem, jehož svit dokážete skokově regulovat. Rozsah šesti znaků však nedává možnosti „klidného počtení“. Kousek vedle něj může svítit, či poblikávat modrá LED. Svícení značí navázání spojení, pomalé blikání, že probíhá pokus o připojení. Pohotovostní režim párování bude sdělen dvojím bliknutím LED. Horní partie nese doteková ovládací tlačítka pro základní řízení bez ovladače. Nezapomínejte také na přítomnost přijímače signálu z ovladače. Mířit sice nemusíte, ale pamatujte na snímač dálkového ovládání přítomný na wooferu.

Subwoofer čelní panel a displej-Sony.JPG

Dálkový ovladač a ovládání

Menší, ale ne malý černý dálkový ovladač výrazně hranatého tvaru dobře padne do ruky i z důvodu zaoblení bočních hran. Matně se tvářící povrch slušně odolává ulpívání otisků rukou. Dvaadvacet gumových tlačítek (kolébkovou regulaci hlasitosti počítáme za dvě) chce přispět ke komfortnímu ovládání. Skoro všechny jsou řazeny ve dvojstupu. Někdy nezáleží jen na nich. Důležitou součástí komplexního řízení bude návaznost na potřebnou zpětnou odezvu od displeje, a to hlavně při nastavování v hlubších oblastech menu.

Kompletně celá klaviatura se oděla do černého hábitu s jedinou výjimkou, kteroužto naleznete u horní hrany. Zelené vybarvení obdržel čudlík zapnutí/vypnutí do pohotovostního režimu. Vedle vhodně a logicky nahmatáte INPUT (volbu vstupů). Pro rychlejší práci se systémem výrobce přiřadil každému zvukovému režimu a efektu zvuku samostatnou klávesu. Šestice Auto Sound/Standard/Cinema/Music/Voice/Night poslouží dobře i Vám. Uživatelstvo nemusí vstupovat do menu a hledat jednotlivé volby. Jednoznačně plus!

Ovladač HT-S20R.JPG

Krapet níž korigujete hlasitost kolébkovým přepínačem a hned pod ním umravňujete dunivost hloubek subwooferu. Že někdo u rozvržení jednotlivých prvků přemýšlel, potvrzuje osazení Mute v okolí korekcí hlasitosti. Nepřátelé svítivých diod sníží jas displeje (Dimmer). Dolní konec dálky ještě nese místo pro Back, Menu, směrové („listovací“) šipky nahoru dolů, potvrzení volby Enter, kombinované tlačítko Start/Pauza a páreček buttonů k přeskočení na předchozí/další soubor (skladbu).

Pokračování 2 / 3

Instalace a nastavení

Instalační proces nebyl zatížen jakoukoliv anomálií a dumáním. Zadní bedničky a zvukovou lištu napojíte kabelem dle barvy konektoru do shodnou barvou ozvláštněné zdířky na hlubokotónovém repráku. Následně stačí jen doplnit kabel k elektrice. Subwoofer signál a „šťávu“ dodává do zbytku systému. Přes horní dotekové tlačítko anebo dálkový ovladač systém domácího kina zapnete. Doplňte zdroj signálu, navolte vstup a užívejte si. Párování s mobilními telefony proběhlo ve všech případech naprosto korektně bez jakékoliv nepřesnosti.

Jestliže televizor uvážete k domácímu kinu HDMI (ARC) kabelem, zkuste ho přepnout na příslušný HDMI vstup. Zde systém dokáže taktéž orientačně komunikovat. Práce s nastavením v menu je trochu zdlouhavější kvůli sníženému počtu znaků na displeji. Nicméně až si kupující všechno lépe ochytá, dostaví se více klidu. Strukturou se menu rozkládá v devíti položkách, mezi kterými rolujete směrovými šipkami nahoru/dolů. Po potvrzení vybrané stisknete Enter. Do vyšší úrovně se vrátíte skrze knoflík Back. Druhým stlačením stejnojmenného tlačítka, menu zavřete.

Soundbar Sony.JPG

Z alternativ, které si dokážete poštelovat, zcela jistě nesmíme opomenout zmínit nastavení vzdálenosti a úrovně zvuku zadních prostorových beden (Surround Distance/Surround Level). Pro lepší vyvážení nechybí tzv. růžový šum (testovací zvuk). A co dál? Řídíte dynamický rozsah (DRC), aktivujete automatickou hlasitost (Auto Volume), spuštění systému z pohotovostního režimu spárovaným Bluetooth zařízením, volíte režim opakování pro přehrávání z USB portu, zapnete automatické vypnutí do pohotovostního režimu, resetujete systém do přepravního nastavení a aktualizujete ho (USB).

Hledejte další možnosti v nastavení, projděte jednoduchý návod. V případě nouze nemusíte pro obnovu nastavení vstupovat do nabídek, ale zvládnete ji provést současným přidržením tlačítka vypnutí a zeslabení hlasitosti na subwooferu, a to na déle než pět sekund.

Veškerá aktuální nastavení naleznete v rámci přehledu první záložky menu. 

A teď už pár slov o zvuku

Jistota je jistota, a tak jsme raději nechali pár chvil systém rozehrát. Jak jsem psal minule. Nevěřím na magii, ale už se stalo, že vlivem drobnosti uvnitř se tvářil projev zvukového zařízení po zapojení hůře než za pár desítek minut. Tedy po rozehrání. Rozdíl byl slyšitelný.

Systém umí zahrát přesně ty kanály, které do něho pouštíte (jejich počet), nebo typicky pro stereo doplní simulaci zadním bednám. V tomto konkrétním případě mně vyhovoval více, a to výrazně více, simulovaný prostorový zážitek. Zkoušeli jsme přehrávat takříkajíc kde co. V různé kvalitě. Přepínali zvukové režimy a efekty.

Závěr je takový, že systém domácího kina Sony HT-S20R má několik režimů, které nejsem schopen vždy dle názvu přiřadit k adekvátnímu stylu/typu právě přehrávaného obsahu. Marně jsem hledal ekvalizér a něco k rozsáhlejšímu odstupu předního levého od předního pravého kanálu u klasického sterea. Občas jsem měl pocit přílišné svázanosti (vystředěnosti). Rád bych hudbě dopřál ještě více pravo-levého rozletu, pocitu většího odstupu reproduktorů. Ne vždy, někdy, ale ano.

Subwoofer Sony-čelní pohled.JPG

Ekvalizérem bych zařídil posílení rozmachu středních a vyšších tónů. Byť nejsem příznivcem jiskrnosti, zde bych si ji trochu více dopřál. Vzít sifonovou bombičku a napumpovat tam pár bublinek ke štiplavosti. Ne té agresivní, ale té průzračné. Samozřejmě jsme v testu prubli aktivovat Voice efekt k posílení zřetelnosti mluveného slova. Změna přichází, nelze napsat, že ne.

Systém se drží cenovky a dramaticky ji v hudebním projevu nepřekonává. Dobře poslouží u nenásilného poslechu popíku, či poslechu kulisnímu. Jakožto doplněk k méně kvalitnímu zvuku televizorů u filmových akcí – dobrý. Pakliže jste náročnější a chcete se zvukem kochat, chcete více rozmanitosti, jasu, jiskřivosti pohleďte do nabídky zvukových aparátů stejné značky – vyberete si. Jen asi utratíte víc.  

Pokračování 3 / 3

Jak praví klasik… „Kde není bedna, není zvuk.“

Ono vyjádření má svoji pravdu a moudrost. V rámci prostorových efektů se víceprvkové řešení vyplatí z hlediska jednoznačnosti podání zřetelněji než při simultánních řešeních, spoléhajících se na virtuální vjem.

Mohu potvrdit, že u HT-S20R zadní bedýnky produkují jednoznačně uchem zachytitelné efekty. Nemusejí šálit a kouzlit. Zvuk tam prostě byl, je a bude a jde k vám. Dostává se nezpochybnitelně za vás. Jasně, z hlediska instalace a požadavků na prostor se jedná o náročnější řešení. To snad nemusíme vysvětlovat. Z druhé strany u prostoru, který i poměrně základní systém Sony S20R nabízí, se zadek projeví kladně.

Pohodově zasílá hudební projev, který má sice méně puritánský přístup, ale zase pulzuje kolem vás a nese se nádherně prostorem. Při sledování akčních scén s přítomností signálu dodávajícího požadované prostorové hrátky, se ocitnete v centru události. Subwoofer zajistí dunivost akce a dodá jí grády. Jeho rozsah v horních patrech samostatně regulované dunivosti už zněl příliš přebujele i pro moji maličkost. Z druhé strany se jistě najdou spotřebitelé, kterým ona přebujelost sedne.

Efektové bedýnky Sony.JPG

Verdikt

Hodnocení je jako vždy přísné. Člověk si ale také musí uvědomit, že systém svoji cenovku drží poměrně nízko, přitom dodává hned kvarteto beden s plnohodnotným ovladačem.

Kabelová provázanost prvků sice žádá více času pro instalaci, nicméně přináší následný nerušený klid. Kde je kabel, nedochází k takovému rušení, nedochází k přerušování reprodukce. Proto si jistě konzervativnější řešení HT systému Sony HT-S20R nalezne své fanoušky.

Z hlediska zvuku dochází k výraznému vylepšení prostoru vytvářeným obyčejným televizorem. Kdo nežádá moderní 3D formát Dolby Atmos a nebude mu překážkou „pouhá“ podpora Dolby Digital a PCM, získá povýšený kinozážitek. Určitě ale doporučuji si ho vyzkoušet v trochu vyšší hlasitosti. Potichu tolik nevyzní. Hudební poslech S20R zprostředkuje stejně tak, jen není určen náročným a puritánům. Po tom ale ani netouží. Pro běžný poslech a streamování služeb typu Spotify jistě poslouží dobře. Osazením efektových reproduktorů si navíc dopřejete lepší prostorovost a vzdušnost. Zkuste „po staru“ přehrát obsah z vložené flešky. I to se hodí.

Jednoznačné využití Sony HT-S20R vidím po zakoupení levnějšího, ale obrazově vyhovujícího televizoru s větší úhlopříčkou, který však neumí produkovat dostatečný a adekvátní zvuk. Sony za velmi zajímavou cenu nabídne překvapivě velký, skutečně prostorový zvuk. Kombinací dvou cenově přijatelných řešení získáváte najednou úplně jinou dimenzi zážitku, zážitku, který zajisté oceníte.

Sony HT-S20R

Orientační cena: 6 000 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud