38
Fotogalerie

Philips 55POS901F: výborný, luxusní 4K OLED TV s Ambilightem [test]

OLED televizor zařadil do své nabídky i Philips. Přidal svůj Ambilight, své zpracování obrazu, Android a výsledkem je vynikající, prémiový OLED televizor.

Pokud někdo máte pocit, že všechny OELD televizory jsou stejné, protože mají obrazovku LG, tak jste na velkém omylu. Obrazovka dělá zhruba 30% obrazu, zbytek je záležitostí systému, zpracování obrazu, elektroniky a nastavení. A to nemluvíme o designu, zvuku či ovládání.

Zkrátka ani v případě OLED televizorů (kromě mimořádného kontrastu) nedostanete to stejné. Nový OLED televizor Philips to dokazuje.

P4060915.JPG P4060942.JPG

Philips 55POS901F/12 je vybaven OS Android, je osazen rovnou 4K OLED obrazovku, třístranným Ambilightem, nechybí HDR, dvojice digitálních tunerů DVB-T2/S2/C s dvojicí CI slotů (!!!) a samozřejmě s kodekem HEVC, USB konektory jsou tři, HDMI zase čtyři, síť připojíte kabelem či přes WiFi.  

​ P4060937.JPG P4060934.JPG

Vzhled a konstrukce

Zatímco někteří výrobci jdou cestou neviditelných reproduktorů a zcela oddělují zvukovou část, elektroniku, či konektory, od televizoru, aby televizor byl co nejtenčí, Philips se vydal jinou cestou. Televizor nabízí jedno z nejkvalitnějších a nejpoctivějších zpracování, s kterým jsme se setkali. OLED obrazovkou lemuje kovový rám, z kovu je také kompletní zadní stěna, včetně krytu konektorů, které zůstaly na zadní straně. Potěší i taková drobnost, jako normální výstup na sluchátka (Bluetooth však nechybí).

P4060924.JPGP4060928.JPGP4060918.JPG

Zvuková jednotka se nikde nekrčí, ale šest reproduktorů je umístěno v integrovaném (a opět kovovém) soundbaru 6.1 viditelně pod obrazovkou, o basy se stará subwoofer přímo v televizoru. Zvuk je z něj výborný, jasný, čitelný, dynamický, zaslouží si jen pochvalu. Celek přitom zůstává velmi tenký a elegantní, rozšířená část skrývající elektroniku a konektory je osazena LED diodami, které se starají o Ambilight a osvětlují stěnu za televizorem.

P4060947.JPGP4060951.JPGP4060953.JPGP4060958.JPGP4060954.JPG

Občas máme při montáži strach, abychom něco nepoškodili, tentokrát to tak nebylo. Konstrukce je přes mimořádnou tenkost velmi tuhá a pevná, podstavec velmi stabilní, dílenské zpracování příkladné.

P4060945.JPG

K televizoru dostanete dva ovladače, jeden obyčejnější plastový, druhý výborný, elegantnější a s kompletní klávesnicí na zadní straně. Na ovládání si musíte trochu zvykat, záleží na způsobu, jak jste zvyklí televizor ovládat.

P4060908.JPGP4060909.JPG P4060913.JPG

Nastavení a obraz

Systém Android, kterým je Philips vybaven, jsme už několikrát popisovali, pokud chcete podrobnějšího průvodce, doporučuji některou z dřívějších recenzí. V základě vás televizor postupně provede nastavením Androidu a laděním. Aplikace a ovládání je vcelku bezproblémové, občas se jsme se setkali s delší reakcí a k některým funkcím se dostáváte pomocí až několika kroků, což je ale daň, kterou platíte za komplexnost Androidu; při běžném použití na to nenarazíte.

P4060919.JPG

Philips vybavil OLED technologiemi Perfect Clear Motion a Perfect Pixel Ultra HD. Ten první dopočítává mezisnímky a vylepšuje ostrost a plynulost obrazu, ten druhý dopočítává rozlišení z nižšího na 4K a celkově vylepšuje a doostřuje obraz. Právě systémy zpracování obrazu měl Philips vždy velmi dobré, zde jsou ale vynikající.

Aktivovaný Perfect Clear Motion bez problémů zvyšuje ostrost na dvojnásobek a to bez jakýchkoliv rušivých artefaktů a trhání při rychlých změnách scény. Perfect Pixel Ultra HD zase velmi čistě a kvalitně dokáže z mizernějšího zdroje vytáhnout až překvapivě dobrý obraz. Díky tomu nejste omezeni při sledování pouze na kvalitní Full HD videa (a 4K), ale také standardní HD rip vypadá překvapivě dobře. Možná někdo sáhne do nastavení šumu či ostrosti, ale my nemáme výhrady.

IMG_0849.JPGIMG_0853.JPGIMG_0854.JPGIMG_0866.JPG

Zajímavé také je fakt, že výrobce počítá s běžnou praxí, kdy kupující nechá základní Standardní nastavení obrazu. Ten sice neodpovídá normě, ale je výborně vizuálně nastavený a právě funkce vylepšení obrazu zde ukazují maximum, co dokážou. Filmový režim Movie je nastavený velmi dobře, barvy by chtěly možná trochu doladit (dE jsme naměřili 4,51), ale jak barevný prostor, teplota barev či škála šedé je nastavena skvěle. U zobrazení šedé se trochu zastavíme.

IMG_0875.JPGIMG_0876.JPGIMG_0883.JPGIMG_0884.JPG

Zde Philips zvolil lehké posunutí ke světlejším tónů, což přispívá lepší čitelnosti tmavých scén, které mají jinak OLED televizory tendence „polykat“. Za zmínku naopak sluší poděkovat výrobci, že nemá tendence nastavovat obraz tak, aby si vymýšlel a snažil oslnit, naopak se snaží o velmi přirozené podání.

OLED pane,l kterým je Philips osazený, je z řady 2016, a tak by měl mít teoreticky maximální jas na hodnotu 540 cd/m2. U našeho testovacího HDR videa jsme naměřili hodnotu bodového jasu vycházejícího slunce 816 cd/m2, což daleko předčilo naše očekávání.

kino gama.jpgKino gamut.jpgkino RGB.jpgKino šedá.jpg
Nastavení režimu Kino

Tím klidně překoná leckterý prémiový LCD televizor s LED podsvícením, takže náš prvotní skeptický postoj Philips vyvrátil. Samozřejmě celoobrazovková bílá nepřekoná zcela dostatečných 200 cd/m2. Ještě dodáváme, že osazená obrazovka má splňovat DCI-P3 barevný prostor na 96,6 %, a kdo chce, tak si může pohrát v profesionálních kalibračních profilech. Běžný smrtelník se spokojí s továrním nastavením.

IMG_0885.JPGIMG_0886.JPGIMG_0888.JPGIMG_0889.JPG

Obrazovému dojmu navíc velmi pomáhá vynikající Ambilight. Dokonalá černá OLEDu zůstává, vynikající kontrast také, ale Ambilight rozšiřuje zážitek na okolí a ve výsledku máte dojem z obrazu daleko intenzivnější a mohutnější, než když Ambilight vypnete. Tahle technologie je vysloveně zážitková, pokud si ji vyzkoušíte a zvyknete si na ni při večerním sledování filmu, tak se jí nebudete chtít vzdát.

Možnosti individuálního doladění jsou zde také velké, takže decentnější či intenzivnější varianta je na vkusu majitele. Nativní nastavení bylo na můj vkus příliš jasné, s mírným ztlumením jsem byl maximálně spokojený (právě kvůli mimořádné kvalitě černé u OLEDu).

IMG_0891.JPGIMG_0892.JPGIMG_0895.JPGIMG_0897.JPG

Pozorovací úhly jsou samozřejmě dokonalé, podání HDR je výborné, zde si spíše budete vnímat vliv různého masteringu HDR obrazu u videí, stejně jako za oči budou tahat případně příliš bílé titulky, to ale není problém, který by mohl vyřešit výrobce. Co se HDR týče, tak Philips podporuje standard HDR10, má přijít update na HLG, o Dolby Vision Philips nemluví, to zde není. Pokud využijete HDR vylepšení standardního obrazu, tak vězte, že efektu se dočkáte, ale skutečného HDR obrazu s více detaily nikoliv. Zkrátka kde nic není, ani čert nebere. Výtku ale od nás schytá imput lag, neboli zpoždění, který i v herním nastavení překračoval 50ms, což je hodně a pro ideální herní zážitek nevalné.

Verdikt

Je pravdou, že Philips 55POS901F je postavený na OLED obrazovce 2016. Nový model Philips 55POS902F s letošním, lehce vylepšeným, jasnějším OLED panelem má přijít až na podzim. Dále zde není 3D a Dolby Vision. Loňské LG OLEDy  se stejným panelem jsou levnější a umí Dolby Vision.

Nás Philips svým maximálním jasem mile překvapil, HDR videa vypadají výborně, velmi dobře vypadá i běžné vysílání. Mimořádný kontrast OLEDu je zde doplněn skvělým Ambilightem, to doplňuje výborné zpracování obrazu a tmavých detailů - zde LG nechává za sebou.

P4060921.JPG

Tento televizor zkrátka je důkazem, jak zpracování obrazu je důležité a jak OLED (stejně jako LCD LED) nemusí nabízet stejnou kvalitou. Philips zde zúročil své mimořádné zkušenosti. Když k tomu přidáme prémiový vzhled, perfektní zpracování a především firemní Abilight, tak zde musím jen konstatovat, že přesně takto má vypadat prémiový 4K OLED televizor (a vlastně televizor vůbec). Zaujme nejen na první pohled, ale i na druhý pohled je výborný.

Celkově Philips 55POS901F v cenové relaci do 100 000 je rozhodně aktuálně nejlepší 4K OLED televizor, co jsme viděli. Za redakci ho vřele doporučíme.

AVmania.cz
Philips 55POS901F/12   9

 

Philips 55POS901F/12

Cena 89 990 Kč

  • Třída energetické účinnosti B 
  • Typická spotřeba v zapnutém stavu 156 W
  • Úhlopříčka 139 cm (55")
  • Maximální rozlišení Ultra HD 4K
  • Smart TV
  • OLED 
  • Operační systém Android 
  • Tunery DVB-T2 - HEVC, DVB-T, DVB-S2, DVB-C 
  • Multimediální funkce Vestavěné Wi-Fi, DLNA, Přehrávání z USB, Webový prohlížeč, Světelný senzor 
  • Aplikace HBB TV 
  • Obrazovka 3840 × 2160 
  • Podsvícení OLED 
  • Grafické vstupy HDMI 2.0, D-SUB (VGA), HDMI 4 ×
  • Ostatní vstupy/výstupy Sluchátkový výstup, Digitální optický/Digitální audio výstup, LAN, CI / CI+ slot 
  • USB 3 × 
  • Spotřeba ve Stand-by  0,3 W 
  • Hmotnost 21,18 kg 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud