6
Fotogalerie

Jak dobře koupit reprobedny nebo headset pro PC

Nové ozvučení počítače nepořizujeme na pár týdnů. To co koupíte, budete pravděpodobně poslouchat roky. Jak zabránit zklamání a vybrat to správné? Stačí dodržovat pár pravidel.

Kapitoly článku:


Vybíráte svou první reprosoustavu k počítači či notebooku, nebo už několikáté hledáte takový headset, který vám bude konečně vyhovovat? Pravidlo první zní – za málo peněz, málo muziky. U ozvučení počítače to platí dvojnásob. Ultralevné headsety a bedýnky pro PC či notebook zkrátka nehrají, pouze vyluzují zvuky a uspokojí snad jen masochistu. Ozvučení se nekupuje na rok, ale zpravidla vydrží několik let – a co víc, celou dobu to budete poslouchat vy. Takže je lepší poslouchat něco, co vám bude dělat radost.

Reprosoustavy či sluchátka s mikrofonem?

Pokud toužíte jen po dobrém zvuku pro sebe, chcete ušetřit místo a potřebujete mikrofon, je zejména je on-line hráče volba jasná – headset. Nikoho nebudete rušit, mikrofon máte neustále k dispozici, navíc headset můžete kamkoliv vzít. Mikrofon u headsetu podstatně méně bude snímat okolní hluky, navíc vám nebude hrozit zpětná vazba (pískání), která může vzniknout mezi externím mikrofonem a reprobednami.

Kvalitní mikrofon poznáte podle samotného ramena připojujícího jej ke sluchátkům. Ideální je pružný kloub, mikrofon pak nastavíte do ideální vzdálenosti od úst, aby se nezachytávaly okolní ruchy, ale především váš hlas. Velmi praktické jsou headsety se ztlumením/vypnutím mikrofonu při zdvihnutí ramena do určité pozice. Oceníte je jak ve hrách, tak při VoIP komunikaci, kdy se vám jinak může lehce stát, že řeknete něco neuváženého v domnění, že vás nikdo neslyší.

K notebooku si místo malých, špatně hrajících malinkých přenosných reproduktorů raději pořiďte také sluchátka. Lze zakoupit i malinká sluchátka, která zastrčíte přímo do uší, tzv. špunty, ty obecně lépe izolují okolní ruchy, než klasická náhlavní sluchátka. Pokud máte raději hlasitý poslech hudby, pak sluchátka mohou být dobrá (nerušíte okolí), na druhou stranu obecně zde existuje větší nebezpečí trvalého poškození sluchu při déle trvající příliš hlasité reprodukci.

Creative Inspire S2 Wireless.jpg
Aktivní reprobedny Creative Inspire S2 Wireless 2.1 nabízí i připojení mobilu či notebooku přes Bluetooth. Malinké satelity navíc nebudou na stole zavazet.

Reprosoustavy jsou rozměrnější, zpravidla hůře přenosné, nemusíte je však mít na hlavě, uslyší je i při běžné hlasitosti více lidí. Nízké kmitočty můžete vnímat celým tělem, což u filmů umocňuje zážitek. Reprobedny poskytují přirozenějším podání zvukového prostoru, u lepších sestav uslyšíte nejen pravolevý prostor, ale také předozadní, což u cenově dostupných sluchátek zpravidla neuslyšíte.

2. USB nebo jack

Headset připojíte k počítači pomocí klasické dvojice 3,5mm jacků, případně přes USB redukci, nebo mají jen USB připojení. USB varianta nabízí v podstatě další zvukovou kartu, mnohdy se speciálními funkcemi. Na jednu stranu vás USB může zachránit v případě, že máte pouze jednu sadu analogových výstupů a v nich reproduktory, na druhou stranu se nezřídka stává, že USB adaptér vyžaduje instalaci ovladačů. Navíc samotný USB adaptér rozhodně nemusí dosahovat kvalit klasické zvukové karty.

Logitech G930.jpg 
Díky nabíjecí základně zabere bezdrátový headset Logitech G930 jen jeden USB slot

Podobně i aktivní reproduktory lze pořídit jak v USB verzi, tak s běžným zakončením konektorem jack 3,5 mm. Zde USB nelze obecně doporučit, protože toto napájení neposkytuje dostatečný výkon, hodí se tak jen pro malé přenosné reprobedničky.

3. Kolik beden potřebujete a jaké

Rozdíl bývá především v těchto položkách: počet beden, velikost, osazení, vybavení, ovládání, zvuk. Základní dělení je podle počtu reprobeden, které si domů odnesete – systémy jsou značeny čísly 2.0, 2.1, 5.1 nebo 7.1. První číslo vždy říká, kolik kanálů sestava má, druhé číslo říká, jestli má sestava samostatnou subbasovou jednotku – subwoofer.

Vícekanálové sestavy (5.1 a 7.1) jsou pak určeny pro prostorový zvuk, kdy větší množství reprobeden dokáže vytvořit homogenní zvukové pole. To pomáhá lepší lokalizaci zvuků a efektů u filmů a her, díky přesnému rozdělení zvuku do jednotlivých míst kolem vás můžete přesně identifikovat, odkud co zní, prostorový zvuk přidává obrazu další, dříve opomíjený rozměr a dokáže radikálně zvýšit úroveň zážitku.

Když chcete kvalitu

Pídíte se po skutečně kvalitním zvuku? Pak (kromě kvalitnější zvukové karty či externího DAC převodníku) se zajímejte o tzv. near-field monitory. Jedná se o speciální aktivní reproduktory, které jsou určené pro poslech z blízka. Vyžívají se ve zvukových studiích, ale oblíbené jsou mezi muzikanty.

near08e_large.jpg 

Rozměrově odpovídají pasivním regálovým reprobednám, díky poctivé dřevěné ozvučnici mají někdy až překvapivě vysokou váhu, kterou umocňuje nezávislý zesilovač v každé reprobedně. Bývají osazeny kvalitními měniči, na zadní straně najde i kvalitní symetrické vstupy, jsou i verze s vestavěnými D/A převodníky. Dalším řešením může být koupě pasivních Hi-Fi reproduktorů a samostatného zesilovače.

Dvoukanálové reprosoustavy 2.0 či 2.1 jsou ideální pro hudbu, ale film i hry zvládnou bez obtíží. Pamatujte ale, že není možné za stejnou cenu, kterou zaplatíte za dobře hrající 2.0 či 2.1 systém, koupit stejně kvalitně hrající 5.1 kombinaci. Dají se pořídit i headsety, které výrobci označují například 7.1, ty se snaží simulovat prostorový zvuk. I když výsledky jsou slyšitelné a zajímavé, sestavu reproduktorů nahradit nedokážou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud