9
Fotogalerie

Koss PortaPro vs Sony MDR-ZX660AP: legendu nebo modernu?

Při pohledu sluchátka si řeknete, že srovnáváme jablka a hrušky a budete mít pravdu. Pokusili jsme se však podívat na tuto dvojici sluchátek z trošku jiného pohledu.

Na první pohled je jasné že Koss Port Pro a ony MDR-ZX660AP jsou konstrukčně naprosto odlišné modely, které nelze jednoduše srovnávat. Na druhý pohled se ale jedná o přesně sluchátka z populární cenové kategorie od 1 do 2 tisíc Kč, která si bude většina uživatelů pořizovat jako přenosná. 

Tedy přenosná přesně v tom smyslu, že nejsou primárně určena pro domácí poslech, ale především pro poslech na cestách, a to jak z kapesního hudebního přehrávače, tak z mobilního telefonu. A právě na použití s mobilním telefonem a časté přenášení jsme se zaměřili.

Také proto hodnotíme oba modely z pohledu běžného uživatele v různých kategoriích. Odbornější a odlišný náhled na problematiku hledejte v boxu „Druhý pohled“.

08.jpg

Hlavním kritériem pro posouzení této nesourodé dvojice byla pohodlnost při používání a samozřejmě zvukové kvality. Roky „provařené“ Kossy jsme také zvolili jako osvědčený referenční model z jednoho prostého důvodu, zvuk těchto sluchátek většina lidí zná, a proto je možné charakterizovat zvukový projev jiných sluchátek ve vztahu k „portám“. Význam onoho adjektiva referenční v tomto případě tudíž nemá nic společného s čistotou a neutrálností zvukového projevu, ani tím, že by šlo o nejlepší sluchátka v dané cenové kategorii. 

Koss Porta Pro

Těžko lze na těchto sluchátkách objevit něco nového, jelikož je valná většina lidí zná, ostatně na trhu již jsou více jak 30 let. Jedná se o lehká sluchátka otevřené konstrukce, která spadají mezi supraaurální modely. Specifikem sluchátek je velmi jednoduchá a poměrně bytelná konstrukce s kovovým hlavovým mostem a tzv. komfortní zónou – jednoduchým plastovým zámkem, kterým lze regulovat přítlak na uši ve dvou stupních.

Sluchátka jsou skládací a v balení najdete koženkový pytlík pro přenášení. Jejich nespornou výhodou může být doživotní záruka – bez nutnosti uvádět a prokazovat typ a způsob poškození vám budou sluchátka opravena či vyměněna bez dalších investic (vyjma poštovného). 

10.jpg

Při nákupu je třeba dbát na to, jaký model konkrétně kupujete – po technické stránce jsou všechny Kossy Porta Pro prakticky stejné, rozdíl je však v záruce a spolu s ní související ceně – standardní dvouletá záruka je u modelu za cca 850 Kč, pokud chcete model s doživotní zárukou, budete si muset nachystat 1200 Kč.

Základní technické specifikace

  • typ: otevřená supraaurální sluchátka
  • skládací mechanismus: ano
  • mikrofon: pouze samostatně dokoupitelný
  • rozsah: 15–25 000 Hz
  • citlivost: 101 dB/mW
  • impedance: 60 Ohm
  • hmotnost: 80 g
  • délka kabelu: 1,25 m, oboustranné vedení

Sony MDR-ZX660AP

Druhá sluchátka jsou relativně novým modelem v nabídce Sony. Na hlavě jsou nepřehlédnutelná, jelikož je Sony vyrábí hned v několika barevných provedeních. Sluchátka jsou taktéž supraaurálního typu, i když pro někoho již mohou spadat mezi circumaurální. Náušníky jsou dostatečně velké na to, aby obepnuly menší ucho. Konstrukčně se pak jedná o sluchátka uzavřená.

11.jpg

Hlavový most je polstrovaný a poměrně velký, pokud máte menší hlavu, počítejte s tím, že vám možná budou padat. Stejně tak i náušníky jsou bohatě polstrované umělou kůží. Celkově je design sluchátek poměrně minimalistický a čistý. Tomu odpovídá i použití plochého kabelu, který je veden jednostranně do levé mušle. Na kabelu najdete jednoduchý ovladač s mikrofonem, takže nemusíte sluchátka odpojovat od telefonu při hovoru. Cenově se tento model pohybuje kolem hranice 1300 Kč (plus/minus 200 Kč). Sluchátka řady ZX můžete také často vidět na ulicích, jedná se o poměrně populární řadu.

Základní technické specifikace

  • typ: uzavřená supraaurální sluchátka
  • skládací mechanismus: ne
  • mikrofon: na kabelu společně s ovladačem
  • rozsah: 5–25 000 Hz
  • citlivost: 104 dB/mW
  • impedance: 40 Ohm
  • hmotnost: 193 g
  • délka kabelu: 1,2 m, jednostranné vedení

Druhý pohled Jardy Puka

Když jsem poprvé slyšel Porty (bylo to asi před 23 lety, tehdy stály asi 2 500 Kč), tak patřily mezi poměrně málo sluchátek, které nabízely skvělý poměr cena/zvuk. Ano, tehdy hrály skvěle. Výběr jiných byl, ale i v poměru k tehdejší výplatě byly docela drahé. Ty levné do 1000 Kč se prakticky nedaly poslouchat. V té době se ovšem neprodávaly ani „sluchátkové špunty" a drtivá většina dostupnějších uzavřených sluchátek trpěla nepříjemným „kelímkovým" efektem.  

V posledních letech došlo spolu se smartphony k obrovskému boomu sluchátek. Ceny šly dolů (a nahoru u modelů pro audiofily), vyrojily se mraky výrobců různých obskurních značek, a na internetu se začaly prodávat padělky (velmi obsáhlé téma, které najdete na našem AVfóru). 

V drtivé většině jsou nová sluchátka na cesty uzavřeného typu, malá a otevřená (což jsou PortyPro) už málo kdo nabídne jako novinku (jsou výjimky od Jays nebo B&O). Díky módním Beatsům si lidé zvykli na velké mušle s velkými měniči. Díky kvalitním plastům i levnější sluchátka dobře vypadají, jsou odolná a hrají velmi dobře. Zmizel problematický dutý zvuk s ozvěnami, naopak uzavřená konstrukce větších modelů nabídne i slušnou izolaci. 

PortyPro patří mezi legendy, ale je to také jeden z mála modelů firmy Koss, které stojí za zvážení koupě. I proto zůstává tento model v nabídce. Zvláště v ČR jsou populární, přestože si někteří lidé po přesunu výroby do Číny stěžují na pokles v kvalitě zvuku.

Občas mám pocit, že pro spousta lidí si neuvědomuje, že se doba změnila a na trhu je spousta zvukově kvalitnějších sluchátek moderní konstrukce, které nabízejí i lepší izolaci okolního hluku, než tento zcela otevřený model. Jak náhlavní uzavřeného typu (tj. i Sony v tomto testu), tak třeba levnější špunty, které jsme nedávno testovali. Pokud tedy uvažujete o sluchátkách a PortyPro jsou vaším favoritem, zkuste si poslechnout i něco jiného, modernějšího.

Komfort používání

Ačkoliv jsou oba modely supraurální konstrukce, je při používání výrazný rozdíl v pohodlí. Porta Pro bodují nízkou váhou a komfortní zónou, díky níž si můžete nastavit míru přítlaku na uši. Sluchátka jsou lehká a vzdušná, při nošení je takřka necítíte na hlavě, svůj podíl na tom mají také molitanové segmenty nad ušima, díky nimž sluchátka velmi dobře sedí na hlavě. Molitany, které jsou na samotných měničích je ale potřeba po čase vyměnit, jelikož ztrácí svoji pružnost a sluchátka pak mohou mírně tlačit. Také háček používaný pro složení sluchátek může některé uživatele tlačit do boltce.

07.jpg09.jpg

Sony nabídne velké polstrované náušníky, které překryjí velkou část ucha, u někoho pak celé ucho obepnou. Vzhledem ke konstrukci s masivním hlavovým mostem a uzavřeným mušlím jsou sluchátka 2,5× těžší, což po delším poslechu pocítíte. Hlavový most je poměrně velký, a tak i při nastavení na nejmenší rozpětí může být pro některé uživatele příliš velký.

05.jpg

Přítlak je přiměřený ovšem kvůli velkým náušníkům budete delší dobu hledat vhodnou pozici na uších. Pokud nosíte brýle, může se stát, že vás budou nožičky tlačit zezadu do ucha, protože náušníky dosedají na celou plochu boltce.

Koss:Sony – 1:0

Transport a skladnost

Kossy jsou skládací, takže by jejich transport měl být snadný. Bohužel to však úplně neplatí, protože při jejich složení dostanete neforemný tvar podobný kouli, kterou byste měli umístit do přiloženého transportního pytlíku – ten však potřebuje pár měsíců na roztažení, ze začátku s ním budete dost zápolit.

Jakmile odložíte sluchátka kolem krku, připravte se na to, že budou zavazet pod bradou – konstrukce je totiž v této poloze poměrně vysoká. Nepříjemný je na krku také hlavový most, který jednak studí a jednak jeho zdvojený kovový pásek tahá za delší vlasy.

Sluchátka Sony, ačkoliv jsou větší, jsou pro transport lépe uzpůsobena. Sice nejsou skládací, ale mají mušle otočné o 90°, takže vytvoří kompaktní plochý tvar a můžete je velmi snadno umístit do batohu či tašky.

01.jpg03.jpg

To stejné platí při nošení sluchátek na krku, mušle otočíte náušníky dolů, takže vám leží na klíčních kostech a nikde nezavazejí. Polstrovaný hlavový most je příjemný i na krku, jeho šířka je tak akorát, takže netlačí zezadu do krku.

Koss:Sony – 1:1

Možnosti využití

Jelikož mají starší konstrukci, nenabídnou Porty prakticky žádné doplňkové funkce. U levého sluchátka najdete stříbrný šroubek, po jehož odstranění můžete přidělat mikrofon a vytvoříte si plnohodnotnou náhlavní sadu. V takovém případě je ale třeba počítat s tím, že se vám budou zamotávat dva kabely (sluchátka + mikrofon). Samotné kabely nepatří k nejtlustším, ovšem jsou poměrně pevné. Na trhu je ještě model s integrovaným mikrofonem a dálkovým ovládáním, avšak pouze pro zařízení Apple.

Pokud však budete sluchátka často nosit složená s kabelem omotaným dokola, počítejte s tím, že kabel má paměťový efekt a po rozdělání sluchátek se nepříjemně kroutí. V současnosti nabízené modely mají zkosený jack v úhlu přibližně 45°, což je praktické pokud je máte připojené k mobilu v kapse. 

Sony prezentuje svůj model jako vhodný ke smartphonům, což se projevilo přidáním jednoduchého ovladače s mikrofonem – s jeho pomocí můžete přijmout hovor, případně zastavit a spustit hudbu. To vše nezávisle na operačním systému používaného telefonu.

02.jpg

Plochý kabel je veden do levé mušle a nekroutí se, naopak volně splývá podél těla a působí poměrně bytelným dojmem. Koncovka kabelu je také zahnutá ovšem tentokrát do pravého úhlu, takže při nošení v kapse je vyšší riziko poškození kabelu.

Koss:Sony – 1:2

Zvuková charakteristika

O sluchátkách Koss PortaPro se říká, že mají basový projev a nelze s tím než souhlasit. Nicméně jejich projev je velmi podobný tzv. zábavnému zvuku současných konkurenčních modelů. Basy jsou výrazné a hutné, ve zbytku rozsahu však přes určitou ztrátu detailů hrají sluchátka také dobře. Sluchátka si poradí takřka s jakýmkoliv žánrem, je však potřeba počítat s tím, že při vyšších hlasitostech už se celkový zvuk mírně slévá, nicméně se mi nepodařilo sluchátka „utrhnout“ při vysoké hlasitosti tak, že by chrčela.

Pro někoho výhodou a pro jiného nevýhodou je jejich otevřená konstrukce, která poskytuje spoustu vzdušnosti, ale prakticky žádnou izolaci nejen od okolí ale především okolí od posluchače. Když chcete, aby vás hudba skutečně obklopila, bude již hlasitost natolik vysoká, že budete poslechem obtěžovat okolí. Na druhou stranu, jestliže chcete mít hudbu jako kulisu a slyšet i běžný ruch ulice, jsou tato sluchátka dobrou volbou.

Sony se u sluchátek MDR-ZX660AP velice dobře popralo se zvukovým naladěním . Ačkoliv jsou uzavřené konstrukce, nenajdete u nich kelímkový efekt, typický pro tuto konstrukci. Charakter zvuku je také zábavnější a basy patří k výraznějším, nicméně nepůsobí přehnaně a rozhodně si pro sebe neukradnou celé zvukové spektrum, naopak jej vhodně doplňují. Velice příjemné je podání středního pásma. Je poznat, že sytý zvuk je laděný i pro populární taneční hudbu. 

Při vyšších hlasitostech jsou nástroje identifikovatelné a nijak výrazně se neslévají. Izolace od okolí je velmi dobrá, stejně jako izolace okolí od posluchače. S úspěchem sluchátka využijete i pro sledování filmů či hraní her, kdy vás velmi dobře izolují a povýší vizuální zážitek. Prakticky jediným nedostatkem je tak vyšší hmotnost a při letních teplotách zvýšené pocení uší.

Koss:Sony – 1:3

Verdikt

Spočteme-li body v jednotlivých kategoriích, vyjde nám konečný výsledek Koss:Sony – 1:3. To v zásadě odpovídá tomu, jak jsou sluchátka použitelná v kombinaci se smartphonem či hudebním přehrávačem. Neoddiskutovatelnou výhodou malých Kossů je nízká hmotnost. Sony zase boduje čistší zvukovou charakteristikou, lepší izolací a zabudovaným mikrofonem.

Nutno však dodat, že sluchátka podobné konstrukce jako jsou Koss Porta Pro, která by nebyla pouze vylepšováním přechozích verzí (jako např. Sennheiser PX100 MK.II) již v nabídce mnoha společností nenajdete. Trendem současné doby jsou spíše větší modely uzavřené nebo polouzavřené konstrukce, jako je tomu u Sony. Jejich výhodou je lepší izolace, musíte ale počítat s vyšší hmotností.

Určitě si přečtěte

Články odjinud