14
Fotogalerie

Tvorba hudby na PC: hudebním umělcem s pomocí počítače

Před érou domácích počítačů byla tvorba hudby výsadnou nahrávacích studií, dnes si své malé hudební studio může vytvořit takřka každý. Nahlédněte do světa tvorby hudby na počítači.

Kapitoly článku:


V srpnu tomu bude 30 let od chvíle, kdy byla představena první oficiální verze elektronického komunikačního protokolu zvaného MIDI (Musical Instrument Digital Interface). Výrazně ovlivnilo oblast nahrávání hudby, neboť umožnilo počítačům a hudebním nástrojům komunikovat v reálném čase. Po výrobcích hudebních nástrojů, tedy především syntezátorů, začala tímto rozhraním v 80. letech své výrobky vybavovat americká společnost Atari. Osobní počítače Atari s modelovým označením ST si právě díky vestavěnému MIDI rozhraní získaly oblibu mezi muzikantskou veřejností.

Od té doby jsme svědky masivního prorůstání počítačových technologií do hudebního průmyslu. Pokud máte pocit, že ve vás dřímá novodobý Amadeus, chcete si se svou kapelou svépomocí vydat album nebo se jen prostě chcete vrátit ke hře na klavír, sedněte k počítači, vyberte některý z hudebních programů a začněte skládat. Neobejdete se bez následujících ingrediencí.

1. Počítač

Podobně jako u počítačových her platí: čím výkonnější, tím lepší. Náročný hudební software, počet nahraných hudebních stop, množství použitých nástrojů a efektů, to vše klade nároky na výkon počítače a je třeba mít na paměti i kapacitu úložišť.

Nicméně pro začátek by měl stačit počítač, který máte na stole, a je úplně jedno jestli je to PC, nebo Mac. Nejde o to mít to nejdražší a nejnovější, důležitější je umět pracovat s vybavením, které máte k dispozici.

2. Software DAW (Digital Audio Workstation)

Jedná se o program tvořící jádro nahrávacího studia. Probíhá v něm nahrávání, editace a konečný mix všech částí skladby. V podstatě se jedná o softwarový sekvencer a ve skutečnosti v něm můžete vytvořit kompletní skladbu bez použití jakéhokoliv dalšího softwaru, či dokonce techniky.

Obrázek 1.png 
Počítače Apple jsou v základu vybaveny programem Garage Band,
nabízejícím základní nástroje a jednoduché rozhraní 

Většina dnes nabízených programů je pojata jako komplexní řešení a jejich součástí jsou i virtuální hudební nástroje (od bicích, přes syntezátory až po kytary) a efekty. Tyto DAW programy je pak většinou možné rozšiřovat o další nástroje a efekty v podobě takzvaných VST plug-inů (Virtual Studio Technology).

Dvojice českých DJ nám dovolila nahlédnout do své kuchyně. Jaký hudební software nejraději používáš? Proč ti vyhovuje?

Dirty-Boy, DJ a producent: Nejraději používám FL studio 10. Vyhovuje mi, protože jsem ve FL Studiu začínal a už jsem si nedokázal zvyknout na jiný software. Jde hlavně o zvyk. Zkoušel jsem samozřejmě i jiné, ale to, co dokážu ve FL za pár minut, mi jinde zabere o dost více času.

Friky, DJ a producent: Momentálně používám software od firmy Serato s názvem Scratch Live. Je to klasický Digital Vinyl System s pluginem Serato Video. Jako další mám k němu připojený Ableton Live přes systém The Bridge, do kterého implementuji jako VST nástroj Maschine. Ableton Live a Serato mi umožňuje při DJském vystoupení používat moje vlastní skladby a smyčky bez nutnosti je před tím exportovat do MP3 nebo WAV formátu.

Na trhu je dnes velké množství těchto programů, mezi nejoblíbenější patří Cubase, Logic Pro, Ableton Live, FL studio, Garage Band, Pro Tools. Je dobré si vybírat podle operačního systému, neboť některé firmy nenabízejí verzi pro PC a naopak. Konkrétně FL studio, velmi oblíbené především mezi mladými producenty elektronické taneční hudby, je k dispozici pouze pro platformu PC. Naproti tomu jablíčkáři mohou začít s hraním okamžitě. Zmíněný Garage Band, který je v podstatě menším bratrem aplikace Logic Pro, je totiž součástí operačního systému OS X.

Obrázek 2.png
Aplikace FL Studio je dostupná pouze pro platformu PC a stojí necelých 150 €

Nejlepší způsob, jak najít tu „správnou“ aplikaci, je stáhnout si demoverzi několika různých programů, každý si důkladně vyzkoušet a pak se rozhodnout pro případnou koupi. Je důležité, nejen aby vám uživatelské prostředí aplikace bylo příjemné a dokázali jste se v něm dobře orientovat, ale záleží i na tom, zda chcete nahrávat živé nástroje, používat VST plug-iny, nebo vám budou stačit nástroje a efekty v rámci konkrétní DAW aplikace.

Určitě si přečtěte

Články odjinud