7
Fotogalerie

Proč si připlatit za audiofilská sluchátka. Pět důvodů pro a jeden proti

Dnešní posluchači hudby jako by žili ve dvou naprosto odlišných světech. V jednom z nich existuje mainstreamový posluchač typicky s True Wireless sluchátky nebo bezdrátovými náhlavními sluchátky. V druhém světě jsou audiofilové v drtivé většině využívající drátová sluchátka a utrácející za audio vybavení extrémně vysoké částky.

Pokud však mluvíme o ceně, některé dražší bezdrátové mainstreamové modely se cenově prolínají s audiofilskými produkty. Takže náročnější posluchači už stojí na křižovatce mezi dvěma cestami – mám si vybrat mírně levnější mainstreamová bezdrátová sluchátka se spoustou funkcí, nebo si připlatit za zvukově kvalitnější model? Pojďme si projít argumenty pro i proti.

Důvod pro: Výdrž

Bezdrátová sluchátka se řadí mezi běžnou spotřební elektroniku s průměrnou výdrží okolo pěti let. V případě náhlavních modelů se pokazí vnitřní elektronika, často konkrétně baterie, přičemž zrovna tu lze s vyšším množstvím snahy doma vyměnit. Každopádně většinou lze taková sluchátka i bez opravy provozovat po kabelu, ale již bez všech chytrých funkcí.

U True Wireless sluchátek taková možnost chybí. Jakmile v nich odejde byť jen jediná součástka, sluchátka jdou do koše, respektive do elektroodpadu. A v tento moment je jedno, jestli se jednalo o sluchátka za několik stovek korun nebo za vysoké tisíce.

Audiofilská drátová sluchátka jsou mnohem robustnější, i když se mohou pokazit, většinou vydrží i desítky let. Rozdíl je ve složitosti. Zatímco bezdrátová sluchátka musí obsahovat baterii, komunikační modul, D/A převodník, zesilovač a samotné měniče, audiofilská sluchátka jsou jen měniče napojené na kabely.

konektory.png
Vyměnitelné kabely nejsou jen u náhlavních sluchátek, ale i u špuntů

Zde můžete namítat, že jste měli spoustu drátových sluchátek a právě kabel byl hlavním problémem, přestal fungovat klidně už po několika měsících. I to je jeden z důvodů, proč audiofilská sluchátka mají vyměnitelné kabely. Dalšími důvody jsou například potřeba používat více koncovek nebo více délek kabelu.

Posluchač hudby kupující dražší model sluchátek tedy většinou stojí před rozhodnutím, zdali u sluchátek třeba za 10 000 Kč potřebuje funkce jako ANC či bezdrátový přenos hudby, nebo jestli je oželí a vymění za lepší zvuk a mnohem delší výdrž.

Známkou lepších sluchátek je i možnost měnit náušníky. Ty se postupně opotřebovávají a mají vliv na kvalitu zvuku (byť to nelze pozorovat, protože změna je velmi pozvolná). Pokud tedy chcete sluchátka používat opravdu dlouho, dodatečný kabel nebo náušníky jsou dobrým nápadem a při koupi se ujistěte, že vybraný produkt výměnu kabelu či náušníků umožňuje.

pads.jpg
Náušníky nemají vliv jen na pohodlí, ale i na kvalitu hudby

Abych to shrnul, člověk milující hudbu má tendence kupovat si dražší sluchátka nebo více sluchátek pro různé účely, případně pro jiné hudební žánry. Pokud to obnáší nákup dražších bezdrátových náhlavních sluchátek nebo True Wireless, taková sluchátka mají omezený životní cyklus. Pokud takovýto milovník hudby investuje více do kvalitních audiofilských sluchátek, v dlouhodobém časovém měřítku může ušetřit. Případně může starší, ale stále ještě fungující sluchátka prodat a vyměnit je, pokud chce používat vždy aktuální modely.

Pokračování 2 / 6

Důvod pro: Pohodlí

Bezdrátová sluchátka musí obsahovat spoustu elektroniky, takže jsou těžší než jinak stejná, ale drátová sluchátka. Také musí nějak umístit všechny komponenty dovnitř, což ovlivňuje výsledné rozměry při nošení.

Audiofilská sluchátka se naopak mohou soustředit pouze na dvě vlastnosti – co možná nejkvalitnější hudbu a maximální pohodlí. Touto optikou tedy poskytují relativně nižší hmotnost a větší pohodlí.

ety.jpg
I některá audiofilská sluchátka jsou nechvalně známá nepohodlím při nošení

Samozřejmě zde může nastat diskuse, že bezdrátová náhlavní sluchátka mají často skládací konstrukci, na což se při návrhu drátových audiofilských sluchátek většinou nebere ohled. Jinými slovy se horší pohodlí při nošení vyváží větším pohodlím při převozu. V tomto případě však lze argumentovat i opačně – některá audiofilská náhlavní sluchátka mají skládací konstrukci (například některé modely od Meze) a některá bezdrátová náhlavní sluchátka nemají skládací konstrukci. Tedy pokud je toto váš primární požadavek, můžete si vybrat sluchátka v obou táborech.

Další výhodou audiofilských sluchátek je použití kvalitnějších materiálů. To opět znamená větší pohodlí (a to i po několika letech), nižší hmotnost a vyšší výdrž. Navíc pohodlí jde po rocích používání obnovit dokoupením nových náušníků, které jsou vyměnitelné, jak jsem psal výše.

Pokračování 3 / 6

Důvod pro: Výběr

Mentalita audiofilů je odlišná, což se projevuje zejména při výběru nových sluchátek. Audiofil odlišuje objektivní vlastnosti sluchátek jako čistota a zřetelnost zvuku, podání prostoru, separace nástrojů, analytičnost a subjektivní vlastnosti, jako je jejich ladění. To znamená, jestli sluchátka dávkují více basů, respektive jsou takzvaně do véčka, a jakou mají celkovou charakteristiku.

Když to zjednoduším, existuje hned několik modelů okolo 20 000 Kč, které mají velmi podobnou objektivní kvalitu zvuku, ale liší se v charakteristice. Audiofil už ani tak nehledá velmi drobné rozdíly, jestli náhodou nejsou jedna sluchátka mírně lepší než jiná, ale vybírá tak, aby sluchátka seděla jeho preferencím. Třeba má rád výrazné středy a lehce potlačené basy, takže si podle toho vybere konkrétní model.


Nejoblíbenější sluchátka v ceně přes 10 000 Kč

Apple AirPods Max
Apple AirPods Max
nabízí 62 obchodů za ceny od 12 490 Kč
Porovnat ceny
Bose QuietComfort Ultra Headphones
Bose QuietComfort Ultra Headphones
nabízí 23 obchodů za ceny od 10 864 Kč
Porovnat ceny
Bowers & Wilkins PX8
Bowers & Wilkins PX8
nabízí 20 obchodů za ceny od 13 990 Kč
Porovnat ceny
Focal Bathys
Focal Bathys
nabízí 8 obchodů za ceny od 19 990 Kč
Porovnat ceny
Bang & Olufsen BeoPlay H95
Bang & Olufsen BeoPlay H95
nabízí 15 obchodů za ceny od 19 999 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené sluchátka v ceně přes 10 000 Kč


Při výběru bezdrátových sluchátek do deseti tisíc korun se jednotlivé modely sice liší i charakteristikou, ale hlavním rozlišovacím prvkem bude objektivní kvalita zvukového projevu. Ovšem u audiofilských sluchátek od 20 000 Kč výše (případně u lepších modelů nad 10 000 Kč) už nejsou výrazné rozdíly v kvalitě hudby (byť jemné ano), ale zřejmý rozdíl je v charakteru zvuku.

Audiofil má tedy o něco jednodušší výběr, protože jen minimum modelů se dá označit za objektivně špatné. A zejména ve dnešní době přicházejí na trh stále levnější a stále lepší produkty. Náročný posluchač tedy může sáhnout po téměř kterémkoli modelu a po stránce objektivní kvality s ním bude spokojen.

Pokračování 4 / 6

Důvod pro: Unikátnost

Bezdrátová sluchátka jsou určena pro mainstream, tedy měla by vypadat a hrát tak, aby to oslovilo co možná nejvíce posluchačů. Jak jsem psal výše, to je téměř přímo v rozporu s audiofilským vybavením, které je často specifické a vhodné pro lidi s určitým hudebním (či designovým) vkusem.


Nejoblíbenější magnetoplanární sluchátka Hifiman

HiFiMAN Sundara
HiFiMAN Sundara
nabízí 8 obchodů za ceny od 4 290 Kč
Porovnat ceny
HiFiMAN Shangri-La
HiFiMAN Shangri-La
nabízí 1 obchod za ceny od 503 690 Kč
Porovnat ceny
Hifiman HE 400 SE
Hifiman HE 400 SE
nabízí 6 obchodů za ceny od 2 575 Kč
Porovnat ceny
HiFiMAN Edition XS
HiFiMAN Edition XS
nabízí 8 obchodů za ceny od 9 998 Kč
Porovnat ceny
HiFiMAN Deva Pro
HiFiMAN Deva Pro
nabízí 6 obchodů za ceny od 4 890 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená magnetoplanární sluchátka Hifiman


Mezi audiofilskými sluchátky můžete nalézt velmi roztodivné modely, které mají atypické tvary, barvy nebo jsou vyrobeny z různých materiálů. Očekávali byste sluchátka s prvky ze dřeva? Nebo s obdélníkovými mušlemi? Pokud chcete něco extravagantního, v audiofilském světě je mnoho takovýchto produktů.

uni.png
Netradiční konstrukce? Známka některých drahých audiofilských sluchátek

Obdobně lze mluvit i o zvuku. Mainstreamová sluchátka budou produkovat mainstreamový zvuk, často budou mít důraz na basy, kvůli tomu mohou mít zastřené středy. Takže pokud vám vyhovuje jiný charakter hudby, máte možnost vydat se odlišnou cestou.

Pokračování 5 / 6

Důvod pro: Kvalita zvuku

Samozřejmě tím nejdůležitějším bodem, proč se kupují audiofilská sluchátka, je kvalita zvuku. Objektivně nelze s bezdrátovými sluchátky dosáhnout tak kvalitní hudby jako s drátovými sluchátky a omezení je hned několik. Tím prvním je komprimace a bezdrátový přenos, jenž se zatím drátu nedokáže vyrovnat. Dalším důvodem je potřeba úspory energie u bezdrátových sluchátek, takže všechny vnitřní komponenty jako sluchátkový zesilovač či D/A převodník jsou optimalizované i pro spotřebu, nejen pro zvuk. Ani samotné měniče nemohou být příliš energeticky náročné, což je u audiofilských měničů běžné.

Bezdrátová náhlavní sluchátka mívají téměř výhradně uzavřenou konstrukci, zatímco u drátových sluchátek většinou existuje výběr mezi širokou paletou otevřených i uzavřených modelů. Nejde však jen o větší výběr, ale otevřenější sluchátka se podepisují na zlepšení některých charakteristik zvuku. Předně zlepšují podání prostoru, ten má větší šířku, hloubku i výšku, dále díky rozměrnější hudební scéně dokáží lépe oddělit jednotlivé nástroje a celkově lze o něco lépe určit přesnou pozici každého hudebního nástroje ve scéně.

Valkyrie-x-ProPhile-8.png
Je nutné rozlišovat mezi objektivní kvalitou a subjektivní charakteristikou sluchátek. Výše na grafu frekvenční odezvy je patrný velký rozdíl v ladění dvou sluchátek. Při výběru zejména drátových špuntů určitě zamiřte na web crinacle.com, kde najdete porovnání velkého množství modelů

I uzavřená sluchátka mají své kvality. Byť lze narazit na výjimky jako Sony MDR-1, které se charakterem přibližují otevřeným modelům, většinou mají uzavřená sluchátka dunivější a hutnější basy, což ocení hodně posluchačů. Mnoho posluchačů je v tomto ohledu vyhraněných a preferují jeden typ konstrukce před druhým.

Audiofilská drátová sluchátka se nemusí ohlížet na spotřebu, což umožňuje použít energeticky náročnější magnetoplanární nebo elektrostatické měniče, které mají také podíl na lepší reprodukci hudby. Nicméně rozdíly mezi běžnými dynamickými měniči a dnes populárními magnetoplanárními měniči zahrnují i jiný charakter zvuku a každý posluchač může preferovat jeden z nich nebo je může chtít střídat. Opět se tedy vracíme i většímu výběru mezi různě hrajícími sluchátky.

Relativním hlediskem je různá kvalita při stejné ceně. Když proti sobě postavíte bezdrátová a drátová sluchátka za stejnou cenu, lepší přednes budou mít drátová sluchátka, byť nemají tolik funkcí. Opět to je zapříčiněno potřebou instalovat do bezdrátových sluchátek další elektroniku. Jenže D/A převodník a sluchátkový zesilovač potřebují i drátová sluchátka a tím se dostáváme k poslednímu bodu.

Pokračování 6 / 6

Důvod proti: Nároky na řetězec

Při koupi audiofilských sluchátek vždy existuje možnost zapojit je do počítače nebo do těch několika málo mobilů, které ještě mají sluchátkový výstup (jako mobily od Sony). Jenže posluchač s audiofilským přístupem si koupí externí D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem a nejlevnější solidní možností je iFi Zen Air Dac za 2 500 Kč. Přičemž audiofil spíše sáhne po něčem lepším a dražším, a to má jen zařízení k poslechu z počítače a chybí mu něco na cesty.

Klíčový rozdíl mezi bezdrátovými sluchátky a drátovými sluchátky s dodatečným sluchátkovým zesilovačem a D/A převodníkem je v oddělení jednotlivých účelných komponent oproti jejich spojení v jedno zařízení. Pokud si pořídíte kvalitní externí D/A převodník a sluchátkový zesilovač, můžete je používat opět velmi dlouho a s různými sluchátky, tedy koupíte je jen jednou. Při kupování mnoha bezdrátových sluchátek budou v každém novém modelu vždy přítomny komponenty jako D/A převodník a sluchátkový zesilovač, takže je budete kupovat znova a znova a vždy v jiné kvalitě a s jiným charakterem zvuku.

ZEn-range-advert-pic.png
Zvukový řetězec může sestávat z mnoha komponent a cenově může být mnohonásobně dražší než jedna kvalitní bezdrátová sluchátka

Oba přístupy přináší výhody i nevýhody. Audiofil si koupí D/A převodník a sluchátkový zesilovač podle svého vkusu, tedy buď neutrální a skvělý po technické stránce, nebo takový s velmi specifickým zabarvením. Jenže když si vezme sluchátka na cesty a použije mobil nebo přenosný dongle, zvuk bude mít jiný charakter.

Zato jedna bezdrátová sluchátka budou znít stejně, ať už jej připojíte k čemukoli, co používá stejný kodek pro komprimaci a přenos signálu. Bezdrátová sluchátka díky často velmi pokročilé komprimaci dokáží „opravit“ i některé nedostatky hudby, například nekvalitně nahrané skladby na nich budou znít solidně. Zato u audiofilské výbavy budou všechny nedostatky zvýrazněny a někdy mohou i trhat uši.

audioquest-dragonfly-red-usb-dac.jpg
Takovýto dongle může posloužit k počítači i mobilu a audio výstup je mnohem lepší než z integrovaných zvukových obvodů

Celkově tak mají bezdrátová sluchátka velkou výhodu v jednoduchosti, nic se k nim nemusí dokupovat, prostě se jednou spárují a budou fungovat. U drátových audiofilských sluchátek se musí řešit sluchátkový zesilovač, D/A převodník, kvalita skladeb, případně i kvalita náušníků. Ale zase potom máte oddělené komponenty, které můžete využívat s vícero sluchátky. To odpovídá i odlišným přístupům, protože audiofil si často chce svou sestavu vypiplat k dokonalosti, zatímco klasický posluchač chce funkce a bezproblémové používání.

Jak to tedy je?

Neexistuje jeden správný přístup, každý posluchač má jiné požadavky a jiné preference.

Cílem tohoto článku bylo ukázat různé cesty a třeba posluchači uvažujícímu o špuntech do 10 000 Kč říct, že může koupit True Wireless sluchátka, nebo může možná i ušetřit a za stejné peníze koupit drátové špunty s donglem (kompaktním D/A převodníkem se sluchátkovým zesilovačem) pro připojení k mobilu. Nebo že drátová sluchátka nemusí být zapojená k počítači, ale i za pár tisíc lze dokoupit externí zvukovku, která výrazně napomůže kvalitě zvukového výstupu.

Svět audia je velmi pestrý a byla by škoda neprozkoumat všechny jeho možnosti.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud