16
Fotogalerie

Avengers: Infinity War - recenze filmu

Bratři Russoovi nám servírují gigantický kolos s třemi desítkami postav, několika dějovými liniemi, spektakulární akcí, nejlepším záporákem v rámci marvelovského universa a emotivní koncovkou.

Snímek Avengers: Infinity War je devatenáctým titulem v rámci provázaného a vzájemně se prostupujícího universa studia Marvel MCU. Je součástí jeho třetí, zatím nejrozsáhlejší fáze, kdy mu předcházel Black Panther a po něm bude následovat Ant-Man and the Wasp.

Desetiletí marvelovského universa

Film je rozdělen do dvou částí, přičemž ta druhá by se měla objevit za rok v květnu. Třetími Avengers se zároveň tak trochu završuje marvelovské putování filmovým vesmírem, které začalo před deseti lety prvním Iron Manem.

Jestliže se o Captain America: Občanská válka hovořilo kvůli množství postav jako o Avengers 2½, a podobně tomu bylo kvůli epické rozmáchlosti i u filmu Thor: Ragnarok, tak třetí Avengers je ještě překonávají.

Přichází gigantický ultimátní nářez s takřka třemi desítkami postav, představenými v rámci MCU, několika dějovými liniemi, odehrávajícími se na Zemi i ve vesmíru a s rozpočtem, pohybujícím se mezi 300 až 400 miliony dolarů.

Znalost předchozích filmů žádoucí

V Infinity War tak vrcholí nejen desetileté marvelovské úsilí o komplexnost jejich komiksového světa, ale sbíhá se v něm i předchozích osmnáct filmů. Některé z nich pochopitelněji výrazněji. Na začátku se vychází z událostí Občanské války a ideového rozdělení týmu, ale navazuje se tu i na dvojku Avengers: Age of UltronDoctora Strangedruhé Strážce Galaxie, Spider-Man: Homecoming, třetího Thora i Black Panthera. Tedy především na filmy z třetí fáze.

Znalost celého universa je potřebná a žádoucí, protože se zde svazují volné konce těchto samostatných filmů a hledají se odpovědi na nedořešené otázky z nich. Každý z těchto filmů je významný něčím jiným. Dvojka Strážců Galaxie, zaměřená po vzoru Star Wars na rodinné vztahy, nám ukázala, jak hrozní otcové zadělávají dětem na jejich traumata a přispívají k jejich vzájemné řevnivosti. Že jsou Gamora a Nebula adoptivní dcery Thanose a že Draxovi nechal zabít rodinu, tak asi víte.

I to, že superhrdiny v Občanské válce rozdělila otázka, kdo bude hlídat hlídače. Captain America požadoval nezávislost na vládním establishmentu, Iron Man byl pro, aby se zodpovídali nějakému orgánu na bázi OSN. Tento spor kvůli odmítnutí Sokovijské smlouvy na začátku třetích Avengers stále doutná, ale odsune ho hrozba mnohem větší.

Šest Kamenů nekonečna

Thanos (Josh Brolin), který chtěl ve dvojce Avengers prostřednictvím svých pěšáků zničit New York, plánuje invazi na Zemi, na níž hodlá zničit polovinu populace. Jeho plán je vpravdě ďábelský ve své etické rovině. Omezené zdroje na jednotlivých planetách hodlá vyřešit genocidou poloviny jejich obyvatelstva. Tím že se radikálně sníží populace na přelidněných planetách, se otevře cesta k blahobytu těm ostatním a nastane dle něj rovnováha ve vesmíru.

Roztroušení, rozhádání a různě solitérně působící původní Avengers, Doctor Strange, Spider-Man, Black Panther, Vision, Scarlet Witch, Strážci Galaxie, zkrátka více jak dvacet superhrdinů musí spojit své síly, aby ochránili nejen planetu Zemi, ale celý vesmír před tímto fialovým titánem.  

Aby Thanos svého cíle dosáhl, musí získat všech šest Kamenů nekonečna, za pomocí nichž by ovládl prostor, realitu, sílu, mysl, duši a čas. Chce si je zasadit a tím spojit do své speciálně upravené rukavice a s jejich mocí si otevřít cestu k nadvládě nad světem a vesmírem.

Shromažďuje je po celém vesmíru až do momentu, kdy své bitevní vesmírné lodě zaparkuje nad planetou Zemí. Některé z kamenů jsou ve vlastnictví nebo pod ochranou členů Avengers a on je od nich, spolu se svou bandou, zvanou Black Order, hodlá získat. Každý z kamenů přitom záporákovi dává větší moc a posouvá jej blíž k jeho cíli.

Představení těch, co se ještě neznají

Ty, kteří se Thanosovi postaví, už většinou dobře známe se samostatných filmů nebo předchozích týmových Avengers. Vyprávění s tím počítá a jejich příběhy nijak dál nerozvíjí, nebo jen drobně. Iron Man pod tíhou zatím největšího ohrožení získává o něco větší psychologickou hloubku, Hulk působí ještě víc schizofrenicky než dřív, u Kapitána Ameriky se krize identity projevuje v jeho zarostlém zjevu a Groot je zde teenager.

Na prohlubování charakterů se ale nehraje, není na to ve dvou a půl hodinovém filmu čas a mnohem víc se sází na humor při potkávání těch superhrdinů, co ještě neměli příležitost se seznámit i těch, jež mají mezi sebou komplikované vztahy.

Při seznámení Iron Mana s Doctorem Strangem se tak pokračuje ve známém špičkovacím duchu, za pomocí něhož si dávají najevo, kdo má v téhle partě větší ego. Nadhled a hláškování první poloviny vyprávění ale postupně ustupuje temnějšímu, osudovému charakteru té druhé.

Kdo se nedočká konce?

Atmosféra začne houstnout s tím, jak se ukazuje, o jak reálné nebezpečí v případě Thanose jde a že ne všichni hrdinové se dožijí závěrečných titulků. To se opravdu stane a film tím získává značně temné vyznění. Temné o současně emotivní o to víc, že postavy, k nimž jste si vybudovali vztah, umírají nejčastěji tak, že se obětují pro zájem celku. Pro vyšší cíl či princip obětují sebe sama v momentě, když jsou třeba postaveni před volbu, zda obětovat sebe nebo milovanou osobu.

S otázkou volby se zde pracuje fatálním způsobem vůči osobám blízkým i celku světa a zdůrazňuje se tím beznadějnost situace, v níž se svět i jeho superhrdinští ochránci ocitli. Při ztrátě oblíbených hrdinů nás ale může utěšovat, že jsme v komiksovém světě, v němž nic není definitivní. Ani smrt, zvlášť když existují různé magické artefakty, které mohou manipulovat s časem. Závěrečná bitva nás ale prozatím nechává v nejistotě a beznaději ohledně vývoje věcí příštích.

Zrůdná vize prosperity

Thanos je totiž síla, která dosud v marvelovském světě nebyla. A vyprávění se celkem oprávněně točí kolem ní. Marvelovkám se často vyčítalo, že záporáci jsou příliš generičtí, že jim chybí hlubší motivace pro jejich činy a že na ně, na rozdíl od superhrdinů, poměrně brzy po zhlédnutí filmu zapomenete.

Tak Thanos tento případ určitě není. Film si krade pro sebe a přesouvá se do pozice hlavního antihrdiny. Jeho síla se získanými kameny narůstá a přibližuje se tak děsivě realizaci jeho vize, která je zrůdná v tom, jak ve jménu hojnosti a prosperity jedněch ospravedlňuje genocidu druhých. Jak snadno je tato idea zneužitelná a jak se vztahuje k reálnému světu s jeho debatami o trvale udržitelném rozvoji a přelidnění planety jistě netřeba dodávat.

Thanos k lidem nepociťuje nenávist, ale myslí si, že jedná v jejich zájmu. Stejně tak nepociťuje nenávist ke svým protivníkům, vnímá je jako někoho, kdo není schopen dohlédnout blahodárnosti jeho vize. Je to šílenec s pokřivenou morálkou, přesvědčený o vlastní neomylnosti, který se považuje za génia.

Za svou vizí jde systematicky a odhodlaně a sám je ochoten pro ni hodně obětovat. Jeho střet se superhrdiny tak nemá jen akční ráz, ale i ten ideový a pro něj také osobní. To, když se začne připomínat jeho rodinné zázemí, které spolu s dvěma romantickými liniemi dodává filmu vypjatý melodramatický ráz.

Organizace prostoru i superhrdinů v něm

Superhrdinové se proti němu musí zkonsolidovat, vyzbrojit a domluvit se na společném tažení. Rozdělí si jednotlivé úkoly, které pak realizují ve skupinkách, které se různě přeskupují a střídavě shlukují a rozdělují. Tvůrci se tím vyhnuli obavám, jež se před uvedením snímku objevovaly a to jak se jim celý ten shluk skoro třiceti postav podaří zorganizovat a uřídit tak, aby v něm každá dostala svůj prostor.

Tím, že se děj odehrává v New Yorku, ve Wakandě a na dalších místech ve vesmíru a že na každém tomto místě kooperuje jiná skupina, se jim to podařilo. Udržují v nich přehlednost jak co do charakteru akce, tak jejich účastníků.

Přepínání mezi čtyřmi až pěti liniemi díky střihové skladbě působí hladce. Linie se odvíjejí od sebe navzájem i probíhají paralelně v různých koutech galaxie. Děj je díky tomu zkratkovitější, ale zas uhání poměrně svižně vpřed.

Akční scény jsou přehledné, mají nápaditou choreografii a superhrdinové v nich využívají své rozmanité schopnosti. Střety a bitvy mají s Thanosem a jeho nohsledy (Děti Thanosovy) mají jak osobní charakter, tak ten masový válečný. Výprava, výtvarné návrhy mimozemských scenérií, vizuální a speciální efekty, kostýmy, to vše nese punc špičkové řemeslné kvality, jež u tohoto druhu filmů ale už nějak samozřejmě očekáváme.

Nejlepší film v rámci MCU

Bratrské režijní duo má na svém kontě druhý a třetí film o Kapitánu Amerikovi. V Avengers: Infinity War před sebou měli epický komiksový kolos, který se jim podařilo zvládnout, jak nejlépe to šlo. Deset let budované universum jim poskytlo na tři desítky postav s jejich vzájemnými vztahy a liniemi z předchozích filmů, které zde rozvíjejí. V rozmanitých prostředních, mezi nimiž hladce, přehledně a s velkou dynamikou proplouvají.

Třetí Avengers jsou splněným fanouškovským snem, který si užijí všichni ti, kdo tuto sérii a jednotlivé filmy v ní od počátku sledují. Režijní dvojice jim namíchala koktejl, v němž nechybí dosud nejlepší marvelovský záporák, emoce, spektakulární akce, humor a dobré herecké výkony. Z dosavadních tří týmovek je tato nejlepší a jde i o jeden z nejlepších marvelovských filmů v rámci série MCU. Nebo možná ten nejlepší. Tahle vypadá dokonale vyladěná blockbusterová zábava pro masy. Silných osm bodů z deseti.

AVmania.cz
Avengers: Infinity War   8

Avengers: Infinity War

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Avengers: Infinity War
  • www.marvel.com/movies/movie/223/avengers_infinity_war
  • USA, 2018
  • Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
  • Režie: Anthony Russo, Joe Russo
  • Hrají: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Josh Brolin, Benedict Cumberbatch, Chadwick Boseman, Zoe Saldana, Paul Bettany, Elizabeth Olsen
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 26. 04. 2018

Určitě si přečtěte

Články odjinud