8
Fotogalerie

Hudba přes internet: za málo peněz hodně muziky

Donedávna bylo muziku snazší stáhnout než si ji koupit. Příchod obchodů v minulém roce to změnil, firmy se rozhoupaly k činům, hudbu přes internet lze pořídit už pohodlně.

Kapitoly článku:


Nákup hudby přes internet je další oblast, ve které jsme se v posledních několika letech přiblížili západnímu světu. Jisté snahy o prodávání nahrávek přes internet se tady objevily už někdy před šesti lety, tehdy šlo ale o polovičatá řešení, jejichž největší překážkou nebyla ani tak cena skladeb, která se dodnes vlastně příliš nezměnila, jako spíše ruce svazující DRM ochrana.

Ta prvním pokusům o on-line prodej hudby u nás zlomila vaz, neboť myšlenka, že poctivě zaplatíte za hudbu a přitom si ji ani nemůžete zkopírovat do obyčejného MP3 přehrávače, neměla už z principu šanci na větší úspěch u posluchačů. Těch, kteří by za svou oblíbenou hudbu rádi zaplatili, tu přitom už tehdy bylo dost.

Dnes se podíváme na tyto služby:

Dnes už bez DRM ochrany

On-line prodej hudby v Česku byl tedy dlouhou dobu založen na tom, že jste si zkrátka v e-shopu objednali cédéčko, pro které jste se za dva dny zastavili na poště. Plody revoluce ve způsobu prodeje hudby, kterou znamenalo otevření obchodu iTunes Store, jsme mohli zakusit teprve předloni. Konkurence od té chvíle nezahálela, a tak nyní máme hned několik obchodů, kde lze nakupovat hudbu bez protivné DRM ochrany za dobré ceny.

iSluchátka.jpg 

Přesto nelze říci, že by se jen vyměnily blyštivé kotoučky za soubory ukryté za platební bránou na internetu a vše jinak zůstalo při starém. Absence fyzického média výrazně srazila cenu a další příjemnou změnou je to, že nemusíte kupovat album jako takové, nýbrž pouze jednotlivé singly.

Jedna za pětadvacet korun

Ceny za hudbu jsou napříč obchody srovnatelné. Jednotlivé skladby obvykle stojí kolem 25 Kč, celá alba pak v rozmezí 200 až 300 Kč. Některá alba můžete někdy sehnat i výrazněji levněji. To je případ obchodu Supraphonline.cz, který obvykle prodává vlastní produkci levněji. Zajímavé akce se ale docela často objevují i jinde. Třeba v obchodu iTunes někdy k albu získáte hudební videa nebo možnost stáhnout si originální booklet.

Nakupujte na webech kapel

Zkuste se podívat na weby vašich oblíbených hudebních skupin, někdy si hudební alba můžete koupit přímo tam, zpravidla za cenu, kterou si vyberete sami. Často k nim získáte bonusové materiály, které v obchodech jinak nenajdete, a navíc vás může hřát dobrý pocit, že jste takto přímo podpořili oblíbenou kapelu.

Ve všech obchodech můžete platit kartou, někdy také mobilním telefonem, nebo jde využít služeb různých platebních systémů, jako je PayPal (více se dozvíte v Computeru 23/12). V případě platby kartou je v bance nutné mít povolené internetové platby, což můžete zpravidla změnit v internetovém bankovnictví.

Obchody s muzikou jsou dostupné přes web, kde si vyberete požadovanou hudbu, zaplatíte ji a poté si ji stáhnete do počítače v některém z běžných formátů. Jedinou výjimkou je zde obchod iTunes Store, který je dostupný jedině z programu iTunes nebo z telefonů a tabletů se systémem iOS od Applu.

Hledání kvality se vyplatí, nenajdete ji ale vždy

Nabídka umělců se v jednotlivých obchodech docela různí, takže někdy je méně zvučná jména nutné hledat. Obchody se však liší nejen nabídkou interpretů, ale i zvukovou kvalitou hudebních souborů. Písničky se obvykle nabízejí ve formátu MP3 nebo AAC s datovým tokem aspoň 256 kb/s, což pro běžný poslech stačí. Některé obchody nabízejí i vyšší bitrate.

Na hudbu ve špičkovém bezeztrátovém formátu FLAC v obchodech příliš nenarazíte. Respektive ne tam, kde byste ji čekali. Z našeho přehledu ji v podstatě nabízí pouze dvojice českých obchodů Supraphonline.cz a Bontonline.cz. V iTunes hudbu ve vysoké kvalitě vůbec nehledejte. Další web Fairsharemusic pak v tomto formátu nabízí jen několik alb.

Poznámka redakce: Převzato z Computeru 24/12

Určitě si přečtěte

Články odjinud