40
Fotogalerie

Philips 42PFL7108K/12: pasivní LED TV v exkluzivním vydání [test]

Nový model pro rok 2013 nabídne nejen nový design a podstavec, ale především pasivní 3D panel. Doplní elegatní bílé provedení také kvalitní obraz i zvuk?

Kapitoly článku:


700Hz Perfect Motion Rate, pasivní Easy 3D, integrovaná kamera pro Skype, oboustranný ovladač s funkcí elektronického ukazovátka a Ambilight XL – to je základní přehled funkcí nového modelu Philips, řady 7000.

Letošní model si vzhledem k vylepšením a změnou 3D z aktivního řešení na pasivní tak trochu říká o srovnání s minulým modelem. Kam kráčí „sedmička“?

Design, základní popis

Novinka je vzhledově méně tradičně ztvárněný model, kterého celá záda jsou v bílém provedení. Kromě nich pak v bílé barvě „svítí“ krycí linka u spodku panelu a hlavní část podstavce, který se stylově shoduje s odlehčeným stojanem loňské modelu PFL6907. Zbylá je pak stříbrná.

DSC04701.JPG DSC04712.JPG 
 

Spodní bílá lišta má středové rozšíření, zde se nově nachází kamera (Skype) s mechanickou uzávěrkou/šoupátkem, mikrofon a stavové diody. Bílý je i přibalený oboustranný dálkový ovladač. Kolem celého, pololesklého panelu (na hranách) se táhne zepředu přiznaná, stříbrná lišta. Panel je ještě z horní a bočních stran potažen krytím v černé barvě.

DSC04702.JPG 
Pod mechanickým krytem v pravo se skrývá kamera

Celkově design vzbuzuje pocit velké čistoty, vzdušnosti a stylovosti. Design může pozitivně „promlouvat“ jak v ložnici nebo hale. Je jiný, ale příjemně jiný, krásný, „lehký“ a jak jsme se přesvědčili na „kolemjdoucích“ – přitahuje zájem a pozornost.

Při pohledu na energetický štítek se zaraduje nejedna spořivá duše. Tento 42“ (107cm) televizor si při provozu ročně řekne o 75kWh energie. Přijatelnější pro orientaci bude druhá hodnota – 54 W ve třídě A+. To je méně než 60W žárovka. Při tak nízkých hodnotách televizor lze s klidným svědomím doporučit pro celodenní provoz.

DSC04705.JPG DSC04707.JPG

Výbava – kromě jiného - zahrnuje oboustranný dálkový ovladač s funkcí elektronického ukazovátka, 3D včetně dvou párů brýlí a trojici tunerů (pozemní digitální DVB-T, digitální kabelový DVB-C, satelitní digitální DVB-S/S2) doplněné o stařičký analogový.

Konektorová výbava

Standardní levý prostor (čelní pohled) využili konstruktéři pro spleť různorodě mířených konektorů. Tyto jsou logicky dobře vrstveny a při napojení kabeláže estéti plakat nebudou. Nikde nic nevyčnívá. Výčet konektorů potěší snad každého. CI Slot v provedení PLUS, u kterého zasunutí modulu s kartou placené TV nečiní vůbec žádné problémy.

DSC04724.JPG DSC04720.JPG DSC04721.JPG

Následují tři USB a jedno HDMI mířené směrem ven do levé strany. Společnost doplňuje vstup pro sluchátka. Čelem vzad míří komponentní AV vstup (cinch) a LAN konektor síťového připojení k internetu (RJ-45). Směr přímo dolů pak otevře šanci k připojení dalších tří kusů HDMI kabelů, SCARTu (přes dodávaný adaptér) a optický audio výstup. Konektorovou skupinu uzavírá anténní konektor a satelitní „F“ konektor (parabola). Prostřední část zad obsahuje poslední přípojné místo, totiž síťový port napájení.

DSC04714.JPG

Pravý dolní bok skrývá tlačítka pro základní řídící funkce.

Dálkový ovladač

Bílá oboustranná dálka s dotykovou ploškou na straně jedné a plnohodnotnou PC klávesnicí na straně druhé. Doteková ploška v některých aplikacích (typicky internetový prohlížeč) aktivuje funkci elektronického ukazovátka, čímž jednoznačně přispívá ke komfortu. Aby se snížila mohutnost bílé, designér ji narušil bočně, a to tenkou stříbrnou linkou. Stejně tak středový kříž včetně dotekového tlačítka OK má stříbrný potah.

DO.JPG DSC04694.JPG

Dálkový ovladač má větší rozměry a v ruce působí jako kus poctivě vytvořeného díla. Osoby s menší, ale i větší rukou se neubrání obouručnému ovládání. Tomuto šperku se dá vytknout nemožnost zažehnout podsvícení u večerního koukání na oblíbený film. Trochu nechápeme, proč výrobce nezvolí jednoznačné pokyny u tlačítek „ZPĚT“ a „EXIT“.

Instalace a ladění

Primární instalace zahrnuje následující standardní kroky. Volbu jazyka menu, země určení, umístění (podstavec/zavěšení na zeď), instalaci pro dům/obchod (prosím neexperimentujte a volte „HOME“ režim). Následně vybíráme univerzální přístup pro osoby s postižením zraku a sluchu. V závěru se spouští tzv. hlavní instalace – tedy samotné ladění tunerů, nastavení připojení k síti atp.

Menu - nastavení.JPG

U satelitu vzhledem k propracované ladící automatice stačí nastavit příslušný DiSEqC režim (DiSEqC 1.0 bez možnosti ovládat motor) pro vámi používaný počet LNB, kdy maximem jest kvartet – čtyři. Toto maximum potřebujeme my, pro osazené tři aktivní LNB.

Automatika svižně vyhledá tři družice a pokračujeme dál v hledání stanic. Ještě předtím určujeme tzv. balíček služeb – jakýsi filtr pro prvotní strojové seřazení programů. Z rozbaleného seznamu upřednostňujeme Skylink/CS Link Česko (možno taktéž Skylink/CS Link Slovensko). Filtr významně usnadní celkový proces ladění s jejich následným seřazením. Méně nároční uživatelé v dalším kroku využijí „Rychlý“ ladící proces, který vyhledá programy patřící do výše uvedeného balíčku. Rychlý trvá zhruba tři vteřiny.

Programový list.JPG

Kompletní ladící proces po nich prochází veškeré další programy, které přidává do paměti. Zde – bohužel – neexistuje další filtrace. Kdo má zájem o zvýšenou přehlednost hned od počátku, bude muset doladit další programy ručně – z menu. Nebo se spokojí s určitou nepřehledností a stav si vylepší prostřednictvím favoritní nabídky. Tato je bohužel jediná, a to u každého z osazených tunerů.Naštěstí si svoje pracně seřazené programy přes menu zálohujete a následně obnovíte. Což se hodí.

FAV.JPG Obecná nastavení.JPG

Ladící proces trvá zhruba 15 minut. U dalšího z laděných tunerů, tedy DVB-T si vezme minut 8.

Instalační proces s vámi projde přidání externích zařízení s autodetekcí, nebo ručním přidáním. Nastavte typ zařízení a vyberte pojmenování. Pojmenování odzkoušejte zvolit vlastní – individuálně vymyšlené. S textovým průvodcem nastavte jas, kontrast, sytost barev, ostrost – vždy v základní rovině… snížit/zvýšit. Textového průvodce samozřejmě doplňuje kontrolní obrazec pro ověření správnosti zvoleného. Průvodce vybídne k výběru A/B/C variant základního zvukového projevu.

U Ambilightu upravte barvu stěny za TV pro nejvyšší možný zážitek. Na závěr procesu se připojíte k síti (kabel/bezdrátově – WIFI) a případně připravíte HDD pro nahrávání. Minimální výrobcem udávaná kapacita je 250GB, pro pozastavení vysílání postačí fleška se 4GB volného místa. HDD není možné následně běžně použít v PC a nahrávky jsou přehratelné pouze na televizoru, kde byly pořízeny.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud