52
Fotogalerie

Panasonic TX-65EX780E: velký 4K LED televizor s krásnými barvami [test]

Hledám televizor, velký a s krásnými a přirozenými barvami, máte něco? A ještě rychlé ovládání a pořádnou výbavu. Bylo by? A co tento 65" Panasonic...

Po loňské královské třídě LCD flotily Panasonic, kdy jsme s obrovským nadšením otestovali DX900E, přichází na řadu letošní „nejvyšší“ EX780. Jak sami tušíte dle označení – tento rok LCD klouže v kompletní modelové hierarchii směrem dolů.

K vlastnostem, kterými se výrobce chlubí, patří údajná kvalita obrazu s podporou 4K PRO HDR (podpora násobného HDR - HDR10/HLG). Obrazovou kvalitu ladili v Hollywoodu. K lepšímu výsledku přispívá typ procesoru - Studio Colour HCX2Cinema Display reprodukující záměr filmařů, je pro lepší výsledek vylepšen o Local Dimming. Plynulejší děje podpoří 2400 Hz BMR IFC. Operačním systémem již sice „oficiálně“ není Firefox OS, nicméně prostředí se nikterak nezměnilo a sami si ověříte – zmínky o něm v menu stále existují. Panasonic pokračuje ve vývoji sám. Stroj pohání QuadCore Pro procesor. Zvuk vyluzuje pár reproduktorů – 2x10 W.

P6020012.JPGP6020019.JPG

Příznivci stereoskopie jásají nad přítomností aktivního 3D. Brýle však v balení nemáte. Tunerová výbava není pouze zdvojena (2x DVB-T/T2 s podporou HEVC-H.265/DVB-S/S2/DVB-C/analog), ale navíc výrobce přihodil dvojici (!!!) CI+ slotů pro modul placené televize. K tomu patří také víceobrazová variace PAP/PIP/PAT (obraz a obraz/obraz v obraze/obraz a text). Vyhledávané TV AnywhereIn-House TV Streaming (server/klient) a Swipe & Share (funkce pro streamování záznamů a živého vysílání, respektive pro jednoduché přehrávání multimediálního obsahu z mobilních zařízení) nechybí.

Spotřeba elektřiny vhání televizor do kategorie A+, s výrobcem udávanou roční spotřebou 137 kWh.

Design, základní popis

Dramatičtější hmotnost balení nám dává vědět, že uvnitř není jen skrumáž plastových dílců. Při vybalování a montáži se o svém pocitu přesvědčuji takříkajíc naživo.

Přebroušená stříbrná tenká kovová linka obepíná vysoce lesklý panel. Střední partie spodní linie nese nápis značky – Panasonic. Kousek od něj jest stavová dioda. Základní ovládací prvky naleznete na pravé části plastových zad.

P6020013.JPGP6020015.JPG

Panel sedí na mohutném vysoce lesklém stříbrném podstavci ve tvaru kříže, jehož velikost nastolí u potencionálních zákazníků drobnou starost – přesáhne připravenou skříňku/TV stolek. Lesk a výška nohou vytváří až trochu hmatný dojem. Přes den jsme si museli zvyknout na lesk stojanu, který zprvu lákal pozornost.

Panasonic-TX-65EX780E_Vd1_1200.jpg

Do velkých plus přidáváme natočení panelu, kterému pohyb povoluje netradičně montovaný podstavec. To už se moc nevidí a v této velikosti (65“ - 164 cm) už vůbec ne. Natočením jsem nadšen – využívám ho. Kdo zvolí stejný typ televizoru, jen v menší úhlopříčce, dočká se dalšího bonusu. Panel se nejen hýbe, ale také ho obsluha při montáži individuálně výškově nastaví. Opět velké plus. Natočení horního dílce se děje lehce, avšak s dostatečnou odezvou-„přibržděním“. Panasonic celou koncepci nazval Art & Interior Switch Design.

Firefox OS.jpg

Zmínka o operačním systému, přímo v prostředí televizoru. Firefox OS stále ve hře.

Konektorová výbava

Levé prostranství zad (čelní pohled) hardwarový inženýr vyhradil pro trojici konektorových shluků. Půjdeme-li od nejblíže středu umístěnému, zapojíme komponentní video a audio (pětice cinch), Ethernet (internetové připojení k síti) a digitální audio. Stejným směrem, tudíž přímo vzad míří dva USB porty verze 2.0. Těsně pod nimi se vměstnal HDMI port s číselným označením „4“.

P6020022.JPG

Bočně, ve třetí skrumáži přípojných míst, směřuje zbylá trojice HDMI (všechny čtyři HDMI podporují 4K 60/50p s HDCP2.2), z nichž „dvojka“ umí ARC (zpětný audio kanál), sluchátkový jack, dvojice CI+ slotů  (v 1.3) pro zasunutí dvou modulů s kartami placené TV, USB verze 3.0 s přívlastkem HDD a anténní vstup společně se šroubovacím „F“ konektorem pro připojení kabelu vedoucího k satelitní parabole.

P6020025.JPGP6020026.JPGP6020028.JPGP6020033.JPGP6020035.JPG

Z pravé střední plochy trčí napevno přidělaný napájecí kabel.

Dálkový ovladač

Standardní ovladač od Panasonicu nedostál významných změn. Pro mnohého dobrá zpráva. Konzervativnost není vždy věcí zpátečnickou. Překartáčovaný stříbrný povrch horní části (spodek je standardně plastový-černý) vzhledově navazuje na design televizoru. Nicméně, krapet více grácie by mu neuškodilo. A ještě raději bychom viděli svítící klaviaturu. Změna oproti minulosti ale přeci jen přichází. Jedno tlačítko navíc s volitelným přístupem k nejvíce využívané aplikaci. Krok vpřed správným směrem. Rozhodně víc, než napevno všudypřítomná (nejen u námi popisovaného výrobku a výrobce) klávesa NETFLIX.

P6020004.JPG

Obecně u dálky platí mnohokráte opakované. Přes svoji velikost se výborně drží, k čemuž přispívá prolis na baterie ve spodní části. Ruka sice šplhá, ale klaviatura se povedla – příjemně gumová tlačítka s rozdílným tvarem a hmatovou odezvou se dobře mačkají. Ovladačem uřídíte komplet stroj, včetně spuštění nahrávání, či přehrávání. Škoda, že u moderní „bedny“ chybí ještě jeden ovladač – multimediální, nebo alespoň by přítomný, mohl obsahovat mikrofon pro hlasové vyhledávání.

Televizor samozřejmě lze uřídit přes aplikace z mobilního telefonu nebo tabletu.

Počáteční nastavení a ladění

Přehledné prvotní nastavení LCD televizoru, při nasazeném firemního systému, jde v linii „Jazyk menu“ -> „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Network Standby“ (spuštění TV na dálku přes internet) -> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“ -> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má u EX780E, trestuhodně jednoduchý charakter – „Neplacené/Všechny kanály“.

Ladění satelitního tuneru pro zájemce…

Při (v roce 2017!) ignoraci FastScanu, což se výrobci jistě projeví na spokojenosti obsluhy, volíme plné ladění DVB-S/S2 a DVB-T/T2 tuneru, přičemž chceme ladit všechny kanály. Pro duální satelitní tunery nejdříve určíme námi vlastněný satelitní systém.  Ne všichni sateliťáci zdvojení použijí. Akceptace „twin“ tuneru s sebou nese nutnost připojení DiSEqC (podpora DiSEqC 1.0/UNICABLE) systému, ovšem se dvěma nezávislými kabely vedenými na LNB s následným připojením na oba šroubovací „F“ konektory. Do úvahy připadá taktéž druhá montáž - jednokabelový systém při využití odlišného systému, tzv. Unicable.

Drtivá většina kupujících využije jeden tuner, teoreticky s vícero LNB. Tito půjdou v linii „Jednotuner + DiSEqC“. Stejnou preferujeme my. Kdo si v této fázi není jist, zaměří pozornost do pravé části obrazovky. Příjemná a jednoduchá obrazovo-textová nápověda vypomůže.

Automatické vyhledávání DVB-S.JPG Ruční ladění DVB-S.JPG

Následné automatické ladění s nedostatečnou filtrací a ruční forma - hledání stanic přes jednotlivé transpondéry. K lepší identifikaci případně nedostupných transpondérů, slouží dvě střelky s orientační kvalitou a silou signálu.

Startuje ladění v jeho automatické verzi. Interní systém televizoru si chvályhodně sám (bez obsluhujícího) „osahá“ připojené konvertory (LNB), určí jejich rozložení a družice, na které „míříme“. Námi ne zcela jednoduchý systém byl určen korektně. Celý proces hledání všech kanálů v rámci třech využitých LNB našel přes 2000 stanic a trval zhruba 25 minut. Automatika následně na nic nečeká, oznamuje ladění dříve určeného DVB-T tuneru. Stanice nalézá za 2-3 minuty. Ladění skončilo.

Ladění skončilo, ale ne pro nás. My v akci pokračujeme dál, a to dost dramaticky. Překvapil nás časový rozdíl, oproti dříve laděnému tuneru vyššího typu televizoru. Tento desetiminutový skok směrem dolů nakonec ukázal anomálii. Nebylo naladěno vše dostupné. Ani z CZ/SK nabídky platformy Skylink. Nezůstalo však u jednoho problému. Dalším byly české a slovenské stanice nedůstojně rozeseté po programovém listě. Podobná věc by nemusela nastat, kdyby televizor alespoň nějak vzal v potaz tabulku programů, nebo dokonce uměl FastScan.

Další, již dříve popisovanou vadou, byla chybová hláška u editace stanic, která oznamuje, že stanice je zakódovaná. Přičemž zakódovaná být nemá, když se na tuto váže předplatné s osazenou kartou v modulu. Také jsme si ověřili... obsluha kupříkladu edituje nabídku favoritních stanic a na mírně delší chvilku odběhne, přičemž změny neuloží. Pozor, tyto budou nenávratně ztraceny! Achich ouvej. Napadá mne, jestli Panasonic testoval nastavení satelitní části - jestli ano, tak evidentně tuto činnost nedělá dobře.

Editace složky Oblíbené DVB-S.JPG

Kdo naladil mnoho programů a chce mít pořádek, využije skupiny „Oblíbených“. Fotka v její levé části, kromě jiného, zachycuje již přejmenovaný list preferovaných kanálů (Oblíbené 4 => DEMO UHD).

Tak nic, zpátky na stromy. Ladili jsme znovu – jen Astru 23,5°E. Naladěno již bylo vše. Kiks nastane při chuti doplnit další družici s automatickým laděním. A vše, co již bylo naladěno a nastaveno se vytratí. Přiladit musíte tedy pouze přes ruční ladění, přes jednotlivé transpondéry. Konečná verze? Naladit všechny tři družice, všechny stanice, přes podrobný automatický ladící proces (nikoliv tzv. rychloladění). Hurá, vivat, uf. Máme na hromadě mnoho stanic ... a teď si vyhradíme čas na jejich setřídění. Rada – nasázejte je do některého ze čtyř favoritních listů.

Stanice se dají přeskupit prostou záměnou anebo zařazením na příslušnou číselnou pozici. Umístíme je (i hromadně – ale pouze zde hromadně, a pouze po bloku) mezi favoritní, chcete-li oblíbené. Tyto individuálně pojmenujeme. Stanice si, bohužel, ponechají původní číselné označení a tak při filtraci na konkrétní skupinu, nedocílíte úplného klidu. V oblíbených skupinách doplníme kanály jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T).

Výše jsme kritizovali nemožnost rozšířit filtraci před laděním. Tato, dá se říci, byla „posunuta“ až do části, kde provádíme přesuny, zobrazujeme jednotlivé kanály. Procházení omezíme na Všechny kanály/UHD/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4. Nechtěné smažeme a zbytek nabídky se přesune o číslo směrem dolů – uvolněná pozice nezůstane prázdná.

Editor seznamu kanálů DVB-S.JPG Přehled kanálů_Oblíbené 1.JPG
Instalační procedura byla ukončena prezentací ovládání prostředí televizoru.

Pokračování 2 / 3

Menu

Vše začíná u my Home Screen v návaznosti na Info Frame. Zatímco první jmenovaná, tzv. domovská obrazovka, skýtá základní „bublinovou“ nabídku, kdy si ji uživatel libovolně rozšíří o další aplikace, či programy, pak druhá vytváří na jednotlivých stranách obrazovky vstup do informačních položek. Stačí dlouze přidržet tlačítko „Home“ a vynoří se čtyřstranná nabídka.

Nahoře máme předpověď počasí, vpravo vám aplikace předávají informace. Dolní část poskytuje rychlý přístup k doporučovaným multimédiím a zleva se vysune určitá forma jednoduchého a přehledného elektronického programového průvodce s doplňkovou funkcí PIP (při aktivovaném druhém tuneru). Máte-li zájem o přehlednější představení, využijte našeho staršího článku s videoreportáží.

My Home Screen.JPG My Home Screen PIP.JPG PiP.JPG
my Home Screen, informační panel ve spojení s PiP a PiP v klasičtějším pojetí. 

Třetí prvek předkládá klasické řádkové menu s kontinuálně-přechodovým procházením, dělené do sedmi základních záložek (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda/Option). Rychlost procházení kontinuálně-přechodového menu spadá do kategorie svižných. Nikde se nic nekouše, neseká.

Variací nastavení přináší spoustu. Již několikrát jsem v internetových diskuzích, ale také v některých recenzích, četl zmínku ve stylu – „půjde Vám z toho hlava kolem“. Ne, nepůjde. Nikdo uživatele nenutí se honem rychle ve všem šťárat. Navíc – vše je přehledně řazeno, mnohokráte se opakuje položka s obnovou původních hodnot. Při označení vybraného nechybí kontextový popis. K dispozici pro každého majitele bude e-Nápověda.

Menu-Obraz.JPG EKO.JPG Expediční nastavení_aktualizace.JPG
Rozsáhlé menu se automaticky nerovná nepřehledné. Stačí číst a nezmatkovat. Druhý snímek představuje spořící EKO funkce. Třetí fotka ukazuje „Nastavení systému“ s nezbytným resetem („Expediční nastavení“) a ručním spuštěním aktualizace. 

Náročný uživatel využije všemožné úpravy ke kalibraci obrazové části. Požadovaná nastavení umístí do pěti uživatelských skupin (Dynamický/Normální/Kino/Kino režim/Uživatelský). Přehází doslova a do písmene vše od barevného nádechu, gamy, barevného prostoru, přes „Režim filmové kadence“, režim „1080p Pure Direct“ (u adekvátně vybaveného obsahu), „1080p bod na 4 body“ (tzv. dot by dot), až po „4K Pure Direct“ (reprodukce originální kvality signálu v rámci UHD).  Klidnější předvedení dynamických scén ve vyšší ostrosti a plynulosti, ovlivní „Intelligent Frame Creation“ (s dostupnou individuální korekcí se dvěma posuvníky).

Menu-Obraz-Profily.JPG Menu-Obraz-Podrobnější nastavení-100 IRE.JPG Obraz-IFC_vlastní se dvěma posuvníky.JPG

Kdo chce projít informace o jednotlivých položkách menu, nechť prosím využije přiložené fotky a tento odkaz. Přenese ho do staršího článku, který se věnuje Panasonicu DX900. Obě menu jsou více-méně totožná. Je tak zbytečné vše rozepisovat detailně znovu a opisovat již napsané.

Obraz

Základní parametr, na který by každý uživatel při výběru televizoru měl hledět (a mnohdy tomu tak není), je obrazová krása. Ono není důležité, zda spadá do kategorie kvalitně naměřených, nebo příjemných z hlediska subjektivně viděného, ale musíte cítit, že toto je právě ona kvalita, kterou akceptujete a jež se stane na delší čas, Vaším společníkem při sledování různorodých pořadů. S plným vědomím toho, jak se na mě povalí kritika, prohlašuji – u testovaného LCD televizoru Panasonic TX-65EX780E se povedlo naladit obrazovou krásu velmi dobře, v některých krocích až mimořádně.

Menu-Obraz-Barevný gamut.JPG

Samozřejmě – nic není bez chyby. Ani my zde nebudeme zastírat záležitosti, které leckomu mohou vadit. Kupříkladu pozorovací úhly nepatří k nejširším. Jejich průměrnost zkalí zboku pozorovaný panel. Dochází k ústupu barevnosti, nástupu závoje a narůžovělému nádechu. Nešvar lze případně potlačit natočením panelu, natočením blíže pomyslné kolmici na pozorovatele. Lokální tlumení není bodové, ale zónové. Při jeho aktivaci se tlumí občasně velká část scény, což někomu (hlavně při skokovém přepínání programů) bude vadit. Světlý prvek v dolním rohu obrazovky, vyvolává při celočerném pozadí viditelnější světlý pruh. Nicméně pokud se budeme bavit o této kategorii televizorů se zónovým, nikoliv reálným lokálním tlumením, tak výsledek máme více než dobrý.

Tak trochu paradoxně dobře dopadá subjektivně vnímaný clouding a ostatní  „klony“ nesouladu podsvícení. Jen na jednolité testovací ploše si všimnete „mráčků“. U běžně sledovaných pořadů jsme v tomto směru byli spokojeni.

Velmi dobře dopadlo pozorování pohybujících se částí v obrazu, a také pohybu kompletní scény. Pohyb nastavíte od mírně klokotavého až po výrazně telenovelý jev. Dalo by se napsat – pro každé oko. K uživatelskému komfortu zcela jistě výraznou měrou přispívá individuální varianta korekce se dvěma posuvníky. U některých děl si lze, při detailnějším zkoumání, všimnout mírného rozostření hran objektů. Záleží na nastavení, kvalitě přehrávaného videa a pozorovací vzdálenosti. Trochu zamrzí navýšené množství obrazového šumu u skupiny pozorovaných videí.

Menu-Obraz-Čistý pohyb.JPG
Navýšit kvalitu rychlých akcí zkuste přes předvolbu „Čistý pohyb“.
Tato „neviditelně“ rozbliká panel, dojde k jeho ztmavení. Z druhé strany se pohyb zdokonalí.

Absolutní kvality ale pro oko dosahuje naladění barev. Nekompromisní přístup, kdy i amatérský pozorovatel tuší, že „si s tím někdo musel pohrát“, prostě okouzlí. Plné, přirozené a korektně umístěné barvy, bez příměsi. Každý obrazový profil dává cosi jiného, jiného pro jinou skupinu jinak náročných diváků. My zvolili „Kino režim“ a u toho i zůstáváme. Prokreslené, detailní odstíny pleťové, krásně zelená tráva, přirozeně modré nebe. Důstojná černá, která díky využitému panelu neurazí, byť vypnete lokální tlumení. Ne, přátelé, podobná barevnost stále není standardem, a to ani v luxusní kategorii televizorů.

Menu-Obraz-Teplota barev.JPG Menu-Obraz-Typ EOTF.JPG

Na prvním obrázku v pořadí vidíte jednu z nejjednodušších úprav, která však významně ovlivňuje pocit uživatelstva z obrazové barevnosti. Stačí jen vybrat tu, která sedne právě Vám. 

I méně kvalitní videa budou přehrávána v dostatečné jakosti vzhledem k 65“ velkému panelu, který už nic neutají. Uživatelstvo namítne něco o měkčím podání. Ano, lze ho řešit navýšením ostrosti oproti výrobcem dané hodnotě. HDR neurazí, ale nezarazí vás svým rozsahem do křesla. Oko cítí, že támhle ve tmavé části spatřuje více detailů, támhle na něj něco svítí. Avšak ona pomyslná hodnota reálné záře zde prostě není.

Přítomnost UHD HDR signálu ze všemožných zdrojů, včetně satelitního příjmu, vyvolá automatickou změnu obrazových režimů. Tyto jsou hodnotově přizpůsobeny a k jejich názvům přibude přívlastek HDR. Detekci jsme odzkoušeli, včetně zmiňovaného satelitního příjmu UHD HDR stanic.

Menu-Obraz-Kino režim HDR.JPG Menu-Obraz-HDR Brightness Enhancer.JPG Identifikace UHD HDR-informační položka.JPG

Všimnete si rozdílu oproti podobnému snímku, který zde již jednou zachycuje stejný kus menu? Pozornější nalezli - za položkou „Mód zobrazení“ byl doplněn přívlastek HDR. 

Měříme a měříme...

Co se týče objektivního měření, tak to potvrdilo naše subjektivní dojmy. Pro DVD a Blu-ray filmy, zkrátka pro večerní sledování filmů a seriálů doporučujeme Kino režim. Barevný prostor i barvy má nastavený výborně ,barevná odchylka dE je pouze 1,8, jas obrazu je nastavený vhodně pro večer, tedy na 80 cd/m2, černá je absolutní v dynamickém režimu, ve statickém při 50 % podílu bílé má 0,045 cd/m2, tudíž také skvělá. 

gama.jpggamut.jpgRGB.jpgšedá.jpgteplota.jpg 
Nastavení obrazového režimu Kino režim

Proklepli jsme i zbytek režimů, Kino je jasněji nastavené a výrobce zvýraznil zelenou složku, abyste dostali zářivější trávu, zkrátka živější barvy, celkově je určen spíše pro denní sledování i vyšším nastaveným jasem (180 cd/m2), černá zůstává černá. Statický kontrast je v tomto režimu 2 045:1, dynamický je absolutní.

Rec2020-P3.jpg
Naměřený barevný prostor dle rec.2020/P3

Ještě jsme se podívali na barevný prostor pro UDH videa, tj. dle rec2020/P3, a na výsledek se můžete podívat sami - je téměř dokonalý. Znamená to, že pokud máte 4K Blu-ray filmy, nebo streamované 4K/HDR video, v nastavení si zvolte barevný prostor dle rec.2020 a poté dostanete více barev a správné nastavení pro tato videa. 

Pokračování 3 / 3

3D obraz

Vzhledem k nepřítomnosti aktivních stereoskopických brýlí v balení, jsme 3D nemohli regulérně vyzkoušet. Nicméně nepředpokládáme významný odklon od běžných výsledků, které poskytují výrobky značky Panasonic. Už přítomnost umírajícího prostorového obrazu potěší nejednoho majitele zásob „prostorových“ BD disků.

Zvuk

Kdo se zaposlouchá do standardně zesíleného zvukového přednesu, ocení jeho srozumitelnost. S navýšením hlasitosti přichází zploštění prostoru a projeví se techničtější podoba basové-hlubokotónové složky. Chybí tu samostatný subwoofer, který by lépe vytvořil požadované „dum-dum“.

Obecně tak zvuková stránka stroje neurazí, ale ani neoslní. Kdo chce plnohodnotný zážitek, musí přikoupit adekvátní zvukovou sestavu. Utíkat do prodejny ale hned nemusíte. Nejdříve využijte předvoleb a zkuste vše doladit k co nejvyšší požadované dokonalosti. Pomocníkem jistě bude taktéž osmipásmový ekvalizér.

Menu-Zvuk-Profily.JPG Zvuk-Ekvalizér.JPG

Zvuková část menu zná vypnutí reproduktorů televizoru s aktivací sluchátkového výstupu, nebo aktivní podobou obou zařízení (interních reproduktorů TV i sluchátek). Hlasitost sluchátek regulujeme samostatně, v případě jen hrajících sluchátek, přímým přístupem přes kolébkové tlačítko dálkového ovladače.

Menu-Zvuk-Reproduktory_Sluchátka.JPG

Multimediální funkce

Streamovací funkce a tzv. zrcadlení obsahu mobilních zařízení nezapomenula ani EX780. TV Anywhere umožní poslat signál a lapit jej kdekoliv v dostupnosti internetu. Nutno mít smartphone/tablet s nainstalovanou aplikací od výrobce. A tak v rámci dovolené u moře se podíváte na oblíbený pořad z televizoru.

Menu-Síť-TV Anywhere.JPG

Funguje lokální stream v rámci domácí sítě. My si lokální zasílání multimédií přes síť, včetně otestování streamu s živým vysíláním vyzkoušeli, dokonce na zařízení s aplikací třetí strany. Podobný počin má svá mírná úskalí, ale signál zachytit lze. Alespoň nám se to povedlo i při vypnutém (pohotovostní režim s aktivním nastavením přístupu k TV) elcédéčku.

Stream_nabídka.png Stream_DVB-S nabidka.png Stream_přehled kanálů.png 

Prostředí mobilní aplikace, která nám umožnila zachytit streamované živé satelitní vysílání z televizoru Panasonic. V nabídce si povšimněte přítomnosti složek s favoritním listem programů (prostřední snímek).

Stále rozšířenější HbbTV se zásobou archivů videí chodí bezproblémově a svižně, včetně pojetí, které nasadila Česká televize. HbbTV hlásí dostupnost taktéž u ostatních, touto hybridní technologií vybavených, stanic. Kdo raději stařičký teletext - prosím, stiskněte stejnojmenné tlačítko na ovladači. 

Teletext.JPG

Přehrávač multimédií na jedné straně přednese mnoho z připravených 4K/UHD videí. Ovšem následný test, kdy se přehrávala díla v HD a SD kvalitě, nás zklamal. Zůstali jsme v průměrné podpoře formátů. Něco přehráno nebylo vůbec, jiné se trhalo. Škoda. Konečně jsme se dočkali nově přepracovaného prostředí přehrávače, které již není nepřehledné. Pokračující nedostupnost DTS zvuku zamrzí. Mnohem lépe vypadá práce s titulky. Nastavíte kódování, velikost, barvu, umístění a třebas zpoždění.

Přehrávač-výběr obsahu.JPG Aspekt_poměr stran obrazu.JPG

Při přehrávání prostřednictvím sítě (DLNA) se pozmění počet variant pro poměr stran obrazu - jsou pouze dvě. A tak se dopracujete do chvíle, kdy HD film v odlišném poměru stran, nemusíte roztáhnout přes výšku/šířku panelu dle vašich preferencí.

Nahrávání stroj zvládne – časovačem, anebo letmým startem. Schopnost nepřetržitě zaznamenávat dění na určité stanici nechybí. Upozornění na očekávaný pořad nenalézáme. Guide/EPG (elektronický programový průvodce) ponechá běžící obraz a zvuk ve zmenšeném okně, jenže při přechodu a efektové stíračce nejsou na pár vteřin dostupné. Guide stále umí různorodě filtrovat pořady. Obdobný stav panuje u informací o právě sledovaném pořadu, kdy se dá listovat směrovými šipkami v rámci programového listu dál, bez současného přepnutí stanice.

Aplikace zůstávají nezměněny. Není jich přehršel, z druhé strany jich hodně využijeme - YouTube, Voyo, Óčko v několika verzích, Deezer, Vimeo, sledovanitv.cz, spoustu drobných her, aplikací pro předpověď počasí atd. Chybí nám však aplikace HBO Go a Filmbox Live. V rámci vylepšování údajně mělo dojít ke změnám – zatím je nevidíme. Webový prohlížeč nenabízí adekvátní verzi umírající flash a tak videoarchivy s podobnou technologií zůstávají nedostupné.

Aplikace.JPG GUIDE_EPG.JPG

Výběr aplikací v prostředí. Další naleznete v marketu. A přehledné EPG s obrazem a zvukem v levé horní části. Nezapomeňte, že umí filtrovat. Stačí stisknout žluté tlačítko.

Z technických důvodů jsme bohužel nemohli změřit hodnotu input lagu pro hráče. Nicméně informace spojené s tímto modelem, které jsme měli možnost zaznamenat, hovoří o mimořádně příznivé hodnotě.  

Verdikt

Základní otázkou, která Vás, vážení čtenáři asi v této chvíli napadá, bude, zda se nám právě otestovaný LCD televizor s LED podsvícením Panasonic TX-65EX780E líbil. Zda bychom si ho dokázali představit ve svém obývacím pokoji. Za sebe napíšu - určitě ano. Nervy slabších povah pocuchá nedůstojné a časově náročné ladění satelitní části s několika přehmaty, vyšší ochota přehrát více SD/HD formátů by nezaškodila, stejně tak podpora DTS zvuku. Škoda slabšího zvukového doprovodu, který postačuje pro běžné sledování, fandům domácího kina však nenadělí potřebnou dávku emocí.

Obrazová krása testovaného borce mě přesvědčila a až na několik záležitostí týkajících se hlavně méně výrazného HDR a možná zbytečně navýšeného šumu, nevytváří pocit ze špatně vykonaného díla. Mimořádná barevnost a velmi dobrá plynulost pohybu, řadí televizor k momentální obrazové špičce ve své kategorii. K významným pozitivům bezesporu přináleží natočení panelu a zvláště stabilní prostředí, ostatně tak, jak jsme u Panasonicu byli zvyklí.

Za redakci Panasonic TX-65EX780E určitě doporučujeme vaší pozornosti, zaboduje zejména kombinací skvělé výbavy a výborného obrazu s krásnými, přirozenými barvami.

AVmania.cz
Panasonic TX-65EX780E   9

Klady

+ Mimořádně dobře barevně nastavený obraz
+ Výborně nastavený barevný gamut dle Rec.709 i Rec2020/P3
+ Slušná prostorovost scény
+ Slušný pohyb s individuální korekcí (dva posuvníky)
+ Streamovací funkce (TV Anywhere)
+ Klidné, svižné, přehledné prostředí
+ Obsáhlé menu
+ Kontinuální procházení menu
+ Programovatelné tlačítko na dálkovém ovladači
+ Ekvalizér
+ Možnosti titulků
+ Samostatné řízení hlasitosti sluchátkového výstupu s nastavením
+ Zdvojené tunery s dvěma CI+ sloty
+ 3D (pro někoho)
+ Design

Zápory

- Občasně navýšený obrazový šum
- HDR na hraně
- Uživatelská nepřívětivost satelitní části
- Nepodporuje DTS
- Průměrná podpora multimédiálních formátů (SD/HD) k přehrávání přes USB
- Občasné „zdvojení/rozostření“ hran objektů při pohyblivých scénách
- Neumí upozornit na požadovaný pořad
- Zvuk bez emocí
 

Panasonic TX-65EX780E

Cena 67 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud