13
Fotogalerie

Fiio E1: sluchátkový zesilovač (test)

Máte iPod? Chcete k němu ovládání na kabelu sluchátek? Chcete lepší zvuk? Potřebujete větší výkon? Pak je tu pro vás Fiio E1.

Čínská společnost Fiio vstoupila na trh s přenosnými zesilovači v roce 2007 se svým miniaturním, tužkovou baterkou poháněným a ultra levným (asi 200 Kč) zesilovačem Fiio E3, ovšem v praxi to byl spíše jen šumící ekvalizér přidávající basy. Později byl na trh uveden model E5, který byl výrazným skokem oproti předchozímu modelu. Proti E3 novější E5 nabídl ovládání hlasitosti, kvalitnější zvuk, možnost vypnout přidané basy a vestavěný akumulátor se slušnou výdrží, přitom si stále udržel dobrou cenu (600 Kč).

Dnes se podíváme na nejnovější zesilovač E1, který je určený výhradně k iPodům a iPhonům.

Zpracování na jedničku

Zesilovač se skládá ze dvou částí propojených 80 centimetrů dlouhým, poněkud tužším a vzpurným, ale dostatečně kvalitně působícím kabelem. První částí kabelu je samotný konektor, který obsahuje hlavní obvody zesilovače. Díky tomu poněkud nabyl do všech rozměrů – je výrazně větší než konektor použitý kupříkladu na napájecím kabelu dodávaném k iPodům. Na druhé části najdeme ovládání hlasitosti, tlačítko na spuštění/pozastavení přehrávání a tlačítka na posouvání skladeb. A samozřejmě i 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek. Na zadní straně ovládacího prvku najdeme klip, kterým ho můžeme připevnit k oděvu a díky tomu mít ovládání vždy na dosah.

fiioo 1.jpg fioo 2.jpg

Celek působí velmi dobře, vše je vyrobeno z kvalitně vypadajícího plastu, pěkně lícuje a nic nevrže. Ještě doplním, že zesilovač je možné koupit v bílé či černé barvě. Můžete si tak vybrat, která vám lépe pasuje k vašemu zařízení.

Pro iPod stvořený

Zesilovač připojíte přímo do systémového konektoru iPodu – to přináší několik výhod. Například zesilovač bude napájen samotným iPodem, nemusí mít tedy vlastní akumulátor a vy se nemusíte starat o jeho nabíjení. Samozřejmě se tím sníží výdrž iPodu, u mého iPhonu šlo asi o 2–3 hodiny. Druhým faktem je, že signál z iPodu jde přes konektor a ne přes výstup na sluchátka, čímž se do zesilovače dostává o trochu kvalitnější signál.

2.jpg 4.jpg

Po připojení zesilovače se vypne ovládání hlasitosti přehrávání na iPodu a automaticky se nastaví na minimum. Hlasitost ovládáte pouze na Fiiu, které nabízí 62 stupňů hlasitosti, díky čemuž můžete nastavit optimální hlasitost. Nestane se vám, že na jednom stupni bude hudba příliš tichá a na druhém zase moc hlasitá.

Pozor ale na uši. Při každém novém připojení se Fiio vždy přenastaví na hlasitost 15/62 !

Ovládáním můžete přeskakovat na další/předchozí skladbu, posouvat se ve skladbě a samozřejmě přehrávání zastavit a spustit. Osobně mi trochu chybělo nějaké tlačítko na zablokování ovládání (jako najdeme na přehrávačích), protože tlačítka jsou dost citlivá a občas se mi podařilo některé omylem zmáčknout.

Přínos ve zvuku

Měl jsem už zkušenosti s předchozím modelem E5, který mě příliš nezaujal, takže i k modelu E1 jsem přistupoval s malými očekáváními, zvlášť když podle výrobce má být zvuk totožný. Ovšem při přímém porovnání proti E5, který byl propojen LOD kabelem, byl mezi nimi znatelně slyšitelný rozdíl. Zvuk E1 není tak hutný jako u E5, E1 nabízí lepší detailnost, větší rozsah (výšky jdou výš, basy hlouběji), E1 má výraznější výšky a jeho středy nejsou zastřené jako u E5. E5 nabízí větší objem basů, E1 zase lepší přesnost. Při zapnutém Bass Boostu na modelu E5 jsou rozdíly ještě výraznější.

5.jpg

Fiio E1 jsem zkoušel s různými sluchátky, protože ne všechny reagují stejně na použití zesilovače. Obecně by se dalo říci, že na zesilovač jsou nejnáročnější víceměničové modely in-earů. Ale kupříkladu in-eary Phonak Audeo, které mají pouze jeden tlakový měnič, přímo zbožňují, když je podpoříte zesilovačem. Naopak u dynamických měničů je rozdíl méně patrný, nicméně stále slyšitelný.

Fiio jsem nejprve vyzkoušel v kombinaci s iPhonem 3G, jehož sluchátkový výstup patří k jedněm z nejlepších mezi mp3 přehrávači, proto jsem od Fiia ani moc velké zlepšení neočekával. Ovšem byl jsem překvapen, protože při použití sluchátek Jh13 a UE Triple fi byl poslech přes Fiio dokonce horší než při poslechu ze sluchátkového výstupu iPhonu. Při použití Fiia se zvuk stal zahuhlanějším (méně čitelným, zvuk byl jakoby pod dekou), ubyly detaily, zvuk byl pomalejší, středy zastřené. Prostě k vyšším, citlivějším in-earům není levné Fiio moc dobrým partnerem.

Další na řadě byly sluchátka Etymotic Research HF5, zástupce střední třídy in-earů. Zde už to bylo něco jiného, Fiio dodalo trochu teplejší nádech do přednesu Etymoticů, bas se zpřesnil, přibylo i trochu detailů. Celkově Etymoticy s Fiiem získaly na hutnosti, bez něj mi jejich zvuk přišel poněkud ,,tenký“. Zde už vidím přínos.

Nakonec jsem vyzkoušel i zástupce nižší třídy a to oblíbené Koss Porta Pro. Překvapivě s těmito sluchátky Fiio nejvíce vyniklo, což jsem neočekával, protože tyto sluchátka nepatří mezi ty nejcitlivější na rozdíly ve zdroji. Ovšem Fiio jim pomohlo ukočírovat bas, který se stal rychlejším a přesnějším, zvuk se trochu pročistil a zvýraznily se výšky.

orig foto.jpg orig foto1.jpg

Vyzkoušel jsem i kombinaci s iPodem Nano čtvrté generace, jehož sluchátkový výstup je horší než ten u iPhonu. Navíc Nano 4G má i výrazně světlejší zvuk, takže zde může pomoci i mírně teplejší nádech Fiia. Zkoušel jsem pouze s Jh13 a Kossami.

U Kossů byl opět slyšitelný výrazný posun oproti výstupu iPodu, (snad i větší než u iPhonu ). Navíc mne překvapilo, že i Jh13 s Fiiem hrály lépe než samotný výstup iPodu, díky přidání Fiia se zvuk stal plnějším a přesnějším.

Neměl jsem možnost vyzkoušet Fiio s jinými iPody, ale předpokládám, že i u starších iPodů Classic a Nano bude Fiio přínosem. Ještě doplním, že oproti sluchátkovým výstupům přehrávačů, Fiio šumí, což je u některých sluchátek slyšet více, u jiných méně. Šum není moc výrazný, někdo si ho nemusí všimnout vůbec.

Výkonově je Fiio výrazně nad výkonem iPodu. Jestli vám nestačí hlasitost iPodu, Fiio je pro vás skvělé řešení. Nepočítejte však s tím, že na Fiiu ,,utáhnete“ sluchátka, jako jsou AKG K701 nebo Sennheisery HD600.

Koupit či ne?

Chcete-li ze svých sluchátek opravdu dostat maximum, doporučil bych vám spíše nějaký přenosný zesilovač vyšší třídy, oproti Fiiu s nimi dosáhnete výraznějšího zlepšení zvuku. Doporučuji se podívat na čínské Ibasso nebo německé Meier audio. Ale to až spíše u vyšších modelů sluchátek, počínaje modely okolo tří tisíc (Phonak Audeo, Q-Jays).

Jsem rád, že se Fiio postupně zlepšuje. Uvidíme jak na tom budou nové modely, ale myslím, že za chvíli bude z Fiia značka, se kterou se bude muset počítat jako s plnohodnotným hráčem na trhu přenosných zesilovačů.

Fiio je velmi dobré dálkové ovládání. Jestli požadujete právě toto, je Fiio ideální volbou.

Přínos ve zvuku záleží na použitém iPodu a ještě více na použitých sluchátkách. Osobně můžu doporučit Fiio k Portám, ale i u ostatních levnějších sluchátek očekávám přínos. Není špatné ani pro příliš světlá sluchátka (méně důrazné basy, spíše zaměřené na vyšší středy/nižší výšky), jako jsou kupříkladu modely od Etymoticu nebo oblíbené Head-Directy RE0. S ostatními sluchátky bych doporučil vyzkoušet, zda uslyšíte nějaké zlepšení ve zvuku.

Specifikace Fiio E1

Cena internet: cca 620 Kč

  • kmitočtový rozsah: 0 - 80.000 Hz
  • impedance sluchátek: 16 - 300 Ω
  • výstupní výkon: 100 mW (16 Ω), 12 mW (300 Ω)
  • odstup signál/šum: > 98 dB(A)
  • zkreslení: 0,009 % (10 mW)

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
zpracováníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Na čem se poslouchalo

6.jpg 

  • Přehrávače – Iphone 3G, Ipod Nano 4G
  • Zesilovače – Fiio E5, E1
  • Sluchátka – JH audio 13 Pro ( cca 23 000 Kč), Ultimate ears Triple Fi 10 ( cca 7 000 Kč), Etymotic Research HF5 ( cca 4000 Kč), Koss Porta Pro ( cca 700 Kč)

Určitě si přečtěte

Články odjinud