20
Fotogalerie

Creative Aurvana X-Fi: utiší svět a vylepší MP3

Otestovali jsme sluchátka s aktivním odstraněním okolního ruchu a vylepšením zvuku.

Nabídka sluchátek nezahrnuje pouze zavedené, tradiční značky, které se desítky let věnuji ladění a vylepšování technologií. I taková počítačově-multimediální firma jako Creative se nebojí nabídnout sluchátka a to rovnou technickou lahůdku v podobě modelu s aktivním odstraněním ruchu okolí.

Creative Aurvana X-Fi je v nabídce své značky nejdražším modelem a přesto je nyní pochválím za cenu. V českých obchodech se obvykle prodává za 3 500 až 4 000 Kč, což je s ohledem na nabízenou funkcionalitu velmi atraktivní cenu. Ostatní konkurence s aktivním odstraněním ruchu okolí se totiž pohybuje spíše na 2 až 3-násobku této sumy.

Konstrukce a provedení

Podobně jako všechna ostatní Noise Cancelling sluchátka, jsou i Aurvana X-Fi uzavřené konstrukce. Mušle obsahující 40 mm neodymové magnety obepínají celé ucho měkkým náušníkem z umělé kůže. Již samotná konstrukce zaručuje docela efektivní izolaci zvuku z okolí. Většina z viditelných částí sluchátek je samozřejmě vyrobena z plastu – kov je pouze v nastavitelném hlavovém mostě. Ten nabízí dostatečné roztažení i pro větší hlavu, rozhodně však nepatří k největším. Stejná umělá kůže jako na náušnicích je použita i na vrchní části hlavového mostu.

DSC_3424.jpg DSC_3425.jpg DSC_3426.jpg DSC_3427.jpg aurvana_x-fi_c2.jpg

Konstrukce neumožňuje složení, pouze otočení o 45 stupňů, které je potřeba pro uložení do přiloženého obalu. Celkové rozměry odpovídají tradičnímu pojetí domácích sluchátek, což však neznamená, že je nelze použít na cestách. Nejsou však vhodné pro běžné nošení po ulici – na to nemají dostatečný přítlak, stabilitu a působí lehce ufonsky.

aurvana_x-fi_c1.jpg 

Téměř kompletně černé zbarvení narušují pouze vnější strany měničů v stříbrné barvě. Podobně jako u ostatních sluchátek s Noise Cancelling technologií, jsou i u Aurvana X-Fi narvané technikou. Pravá mušle obsahuje klasický 3,5 mm jack konektor pro připojení přívodního kabelu a také ovládací prvky. V levém je zdroj energie – dvojice AAA baterií.

Utiší hluk a vylepší zvuk?

Aktivní odstranění okolního ruchu není jedinou funkcí těchto sluchátek. Na pravé mušli jsou rovnou tři tlačítka pro tři různé funkce. Noise Cancelling vhodně doplňuje dvojice zvukových efektů, které možná znáte ze zvukových karet stejného výrobce – X-Fi Crystalizer a X-Fi CMSS-3D.

X-Fi Crystalizer je výrobcem popisována jako technologie, která by měla vylepšovat či spíše zachraňovat zvuk poškozený komprimací. V praxi se projevuje jako komplexní ekvalizér kombinovaný s chytrým efektem – zvýrazňuje frekvence, které nejčastěji trpí při komprimaci, vytahuje detaily (do jisté míry). Prostě funguje docela uspokojivě a zároveň i jemně.

aurvana_x-fi_c3_1.jpg DSC_3411.jpg

X-Fi CMSS-3D se zaměřuje na úpravu prostorového vnímání zvuku. Po aktivaci se snaží eliminovat tradiční neduh sluchátek – vnímání zvuku jakoby uprostřed hlavy. Nutno konstatovat, že docela úspěšně. Tedy samozřejmě v závislosti na typu hudby či zvuku – nejlépe pracuje u rychlejší, ostřejší muziky, pomůže i filmům. Naopak pro klavír či jazzovou hudbu se příliš nehodí. Vnímání je samozřejmě individuální a u některých skladeb může způsobovat i ozvěnu – vypnutí je naštěstí velmi rychlé a jednoduché.

Vydrží či nevydrží?

Na pravé mušli se nachází i omezovač hlasitosti a vypínač. Pozitivní vlastností je, že sluchátka pracují i bez elektrické energie – tedy ne zcela ideálně, ale pracují. Bez energie je zvuk jakoby zastřený, tlumenější, ale v případě nouze použitelný. Ta s ohledem na neslavnou výdrž baterií může nastat.

Výdrž je rozhodně slabým místem Aurvana X-Fi. V balení najdete pouze dvojici alkalických AAA baterií, které výrobce doporučuje pro celodenním použití. S ohledem na výkony ostatních Noise Cancelling sluchátek to působilo jako porucha, ale ani vícenásobný test s nabíjecími AAA bateriemi nepřinesl zlepšení.

DSC_3414.jpg

Aurvana X-Fi vydrží s dvojicí 900 mAh AAA baterií necelých 8 hodin používání s aktivní funkcí Noise Cancelling a CMSS-3D. Pokud se vzdáte CMSS-3D, výdrž stoupne přibližně o 20 %. Tento stav je o to horší, že nabíjecí baterii nenajdete v základním balení a bez vyndání ze sluchátek je nelze nabíjet. Ba co víc, právě vyndávání by si zasloužilo vylepšit, protože bez dalšího nástroje je vydolování baterii téměř nemožné.

A jaký je zvuk?

Pohodlí nošení patří k silnějším stránkám. Síla přítlaku i tvar mušlí je dobře zvolen a nevadí ani při delším poslechu. Stejně tak nekoliduje ani s brýlemi, problém mohou způsobovat snad pouze větší náušnice. Špičkovému standardu pohodlí nejdražších domácích sluchátek se však nemůžou vyrovnat.

DSC_3417.jpgDSC_3418.jpgDSC_3415.jpgDSC_3416.jpg

Nečekaný neduhem je pronikání zvuku zevnitř sluchátek navenek. Tato vlastnost není u uzavřených konstrukcí běžná a v tomto případě zřejmě souvisí s velmi jemnou kovovou síťkou na mušlích, za kterou sídlí mikrofony snímající ruchy z okolí, aby mohli vytvořit zápornou amplitudu pro jejich eliminaci. Vzhledem k NC funkcionalitě však není nutné poslouchat hudbu na vysokých hlasitostech, což tento neduh výrazně redukuje.

Po stránce kvality reprodukce lze Aurvana X-Fi hodnotit kladně. Napříč frekvencemi podávají vyrovnaný přednes – zvuk působí neutrálně, neupřednostňuje žádné nástroje ani žádným specielně neškodí. Nelze ale čekat samozřejmě zázraky – v uzavřené konstrukci a s danou cenu zahrnující kupu elektroniky to ani není možné.

Basy jsou v rámci možností přesné a rychlé, i když udávanému rozsahu (od 20 Hz) se příliš věřit nedá. Limitující je v tomto případě konstrukce – uzavřené sluchátka nemůžou mít tak příjemné a přesné podání basů jako otevřené a polootevřené konstrukce nejlepších domácích sluchátek. Přechod do nižších středů až středů nepřináší žádné nepříjemné překvapení – zvuk je vyrovnaný a dostatečně přesný. Stejná situace nastává i u vyšších tónů, které pouze s použitím Crystalizeru v nevhodných písničkách dosahují nepříjemného zkreslení a obecně znějí neutrálně.

DSC_3409.jpgDSC_3407.jpg

Účinnost aktivního omezení okolního hluku je v běžných situacích velmi dobrá. Vysokou efektivitu dosahuje u běžných ruchů kanceláře či ulice, potěší i v autobuse i vlaku. Dle referencí má dostatečné utlumení i v letadle. Nedosahuje sice kvality digitálních obvodů a profilů, které nabízí například nedávno testovaná Sony MDR-NC500D, ale to není s ohledem na cenový rozdíl nic překvapivého.

K tradičním neduhům patří určitá hladina šumu, který produkuje NC obvod. Běžně při poslechu nevadí, pozorovatelný je pouze ve velmi tichých pasážích a tichém prostoru. Ostatní „zlepšováky“ ve výbavě jsou bonusem navíc; v mnoha situacích jsou velmi účinné a praktické.

Za danou cenu lze považovat Creative Aurvana X-Fi za dobrou koupi pro ty uživatele, kteří využijí Noise Cancelling. Ten se hodí nejen pro cestování, ale i rušnější kanceláře a může vám přinést tolik potřebné ticho a klid. S velmi dobrou kvalitou reprodukce a praktickými funkcemi pro vylepšení zvuku jsou dobré pro poslech z počítače i MP3 přehrávače. V dopravních prostředcích i kanceláři se může však negativně projevit zmíněné pronikání zvuku do prostoru.

Creative Aurvana X-Fi

Cena doporučená 4 900 Kč
  • konstrukce uzavřená, circumaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz
  • citlivost 105 dB SPL (zapnuto), 95 dB (vypnuto)
  • impedance 450 Ohmů (zapnuto), 72 Ohmů (vypnuto)
  • tlumení 20 dB
  • hmotnost 245 g
  • přívodní kabel 1,5 m odpojitelný + 1,5 m prodlužovačka
  • konektor zahnutý 3,5mm jack + redukce do letadla + redukce na 6,3 mm
  • napájení 2× AAA baterie
  • doba provozu 6 až 10 hodin

Zapůjčil

AVmania hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud