16
Fotogalerie

LG HB45E: test Blu-ray systému 2.1

Levné dvoukanálové domácí kino, které zvládá nejen Blu-ray a DVD, ale i DivX, MKV. Nezalekne se ani sítě či pevného disku.

S nastupujícími čím dál ploššími televizory se množí i Blu-ray systémy, které svým dvoukanálovým pojetím naznačují, že tato na prostor nenáročná levná domácí kina mají za úkol zajistit kvalitnější ozvučení a nabídnout kvalitnější obraz, než je ten, který nám nabízí pozemní digitální vysílání. A to nejen možností přehrávat Blu-ray filmy ve vysokém rozlišení, ale také například z internetu stáhnuté seriály s HD rozlišením v MKV.

Tentokrát se jedná o výrobek firmy LG s označením HB45E. Mezi podobnými systémy patří v cenovém žebříčku mezi ty levnější, protože v zahraničních e-shopech je nabízen již za cenu kolem 10 000 Kč. V tomto testu se pokusíme odpovědět na otázku, jak kvalitní domácí kino za tyto peníze dostaneme.

celek.jpg 

Na stojáka…

Systém se skládá ze čtyř částí: centrální jednotky, pasivního subwooferu a dvou reprosoustav.

Řídící jednotka je vyrobena z kombinace plastu a kovu a její dominantní barvou je klavírní čerň. Obsahuje BD mechaniku se štěrbinovým mechanismem podobně jako v autě, FM RDS tuner a zesilovač pro všechny kanály. Staví se do svislé polohy a díky zaoblenému čelnímu panelu tím připomíná knihu. Může ale ležet i na boku.

DSC07168.JPG DSC07171.JPG

Pasivní subwoofer je z dřevotřísky, která je poměrně tenká a basová reprobedna je tím pádem docela lehká. Reproduktor má umístěn na boku a nátrubek basreflexu směřuje dopředu, s umístěním by tedy problémy být neměly. Zde je elegantní lesklá čerň kombinována s kovově stříbrným pruhem na přední části.

DSC07175.JPG 

Dvoupásmové plastové reprosoustavy se třemi reproduktory se skládají ze dvou částí, které jsou spojeny, přičemž s tou horní lze otáčet do stran, což by mělo vyvolávat věrnější prostorový efekt. Zepředu jsou kryty děrovanou kovovou mřížkou, takže nenechavé prsty našich dětiček škodu nezanechají. Spodní část je napevno spojena s kovovým podstavcem, který zajišťuje dokonalou stabilitu. Design je stejný jako u subwooferu, tedy kombinace černé se stříbrným pruhem.

DSC07176.JPG 

K propojení slouží dodávané kabely, které jsou sice docela krátké, ale můžete je nahradit delšími, protože se na obou koncích zasunují do svorek a nemají tedy žádné speciální konektory, což je chvályhodné. 

Celý systém lze ovládat také pomocí přiloženého dálkového ovladače, který dobře padne do ruky a je přehledný. Bohužel mu však chybí přímý přístup k funkcím, které jsou u konkurence běžné (volba zvukové a titulkové verze u BD a DVD), podsvícení tlačítek v této třídě nečekejte.

DSC07195.JPG 

Při zapnutí se rozsvítí skromný bodový displej, který zobrazuje momentálně zvolený zdroj signálu a při přehrávání pouze čas. Zato nebudete rušeni různými světelnými efekty obvyklými u jiných systémů. V menu nastavení, které ovládá i češtinu, vybereme parametry obrazu, zvuku, případně rodičovský zámek a jiné obvyklé funkce. Nechybí ani nastavení opoždění zvuku za obrazem.

A posloucháme…

Jako první byl testován zvuk při přehrávání audia z CD. Pro vyzkoušení byly použity tyto nahrávky: Robert Plant, Alison Krauss – Raising Sand, Yes – Big Generator, Madonna – American Life, Jean Michel Jarre – Téo & Téa, Iron Maiden – The Number of the Beast, The Dave Brubeck Quartet – Time Out a Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 5 Osudová.

Elektronická hudba je systémem podávána přesvědčivě, basy jsou dostatečně úderné a výšky detailní, i když lehce zastřené. Ve všech ostatních žánrech však BD45E docela výrazně pokulhává. Středy jsou velmi nevýrazné a detaily se ztrácejí. Heavy Metal je podáván bez razance, v náročných pasážích vážné hudby se nástroje slijí do jednoho klubka a zážitek je tristní. Od poměrně velkých reprobedýnek jsem očekával přece jen více. Ani použití různých ekvalizačních křivek (Bypass, Noc, Virtuální – zařadí virtuální centrální reprosoustavu, Zdůraznění basů, Čistý – zvýrazní středové frekvence, Natural, Hra, Přir. Plus – virtuální prostorový zvuk), které jsou pevně dané a ruční korekce nejsou možné, zvuku nepomůže a nejlepší výsledky jsou dosahovány s použitím volby „bypass“, tedy zcela bez korekcí. Zde lze sestavu doporučit pouze posluchačům elektronické hudby, případně pro běžnou „hudební kulisu“.

DSC07183.JPG DSC07185.JPG DSC07186.JPG

U většiny systémů tohoto druhu všechno zachrání filmový zvuk. Pro test jsem použil DVD: Ponorka U – 571 (DTS 5.1), Bad Company (DD 5.1) a BD: X – Men 3 (DTS HD-Master Audio 6.1) a Příšerky s.r.o. (DTS HD-Master Audio 5.1).

Tiché pasáže filmů jsou podávány s nejmenšími detaily a s výbornou pravolevou lokalizací. V akčních scénách se však zvuk poněkud rozplizne a výbuchy zdaleka nemají takovou razanci, která by nás zarazila do křesla. Při použití virtuálního prostorového efektu docílíte pouze rozostření zvuku s tím, že nějaký prostor by tam někde mohl být, ale musíte hodně zapojit fantazii. Navíc se téměř vytratí pravolevý prostor, takže je určitě lepší použít opět nastavení „bypass“. Výrobce doporučuje pootočit horní část reprosoustav pro dosažení dokonalejšího prostorového vjemu. Bohužel ani po tomto pokusu změna k lepšímu nenastala, ale zde záleží na umístění a poslechovém prostoru.

O poznání lepší je zvuk hudebních DVD, pokud opět použijete režim stereo. K testu byly vybrány tyto DVD tituly: Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1) a AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1). Koncert Erica Claptona je nahrán s vynikající zvukovou kvalitou, která pomohla i testovanému systému. Zvuk je přednesen čistě s perfektní pravolevou lokalizací a opravdu mu není co vytknout. V nahrávce AC/DC si již LG tak dobře nevede, ale zvuk je stále velmi dobrý s krásně ostrými kytarami a hutnými basy. Zpěv Briana Johnsona je přednesen rockově agresivně, jen výstřely z děl ve skladbě For Those About to Rock... nejsou tak přesvědčivé, jako u konkurenčních (ale dražších) sestav. Je to daň za lehčí konstrukci subwooferu.

Velmi dobrá výbava

Ale teď budu chválit. Systém totiž umožňuje přehrávání všech možných komprimovaných formátů, ať už zvukových, nebo obrazových, ze všech možných zdrojů. Tolik možností nenabízejí ani mnohem dražší systémy. Můžete přehrávat mp3, WMA, obrázky JPEG, video DivX, DivX HD, MKV, AVCHD. Jako zdroj lze použít CD, DVD, BD, osobní přehrávač, který připojíte přes speciální vstup, iPod a iPhone pro které je ve výbavě dodávána kolébka s konektorem pro připojení k systému, externí HDD a také USB paměť, na kterou můžete i nahrávat.


Prohlídka uživatelského rozhraní

Využijete-li iPod dock narazíte na omezení, které je zjevně daní za nízkou cenou. Pokud chcete přehrát video z přenosného přehrávače, tak systém video nepřevede do HDMI výstupu, ale jste požádáni o připojení televizoru přes kompozitní videovýstup.

DSC07178.JPG

Soubory DivX, DivX HD, MKV systém přehrává ve formátu 16:9 i v maximálním bitratu. Titulky zobrazuje maximálně v deseti řádcích po padesáti znacích a čeština je pro něj samozřejmostí. Jak jsem již zmínil, přehrávat je můžete ze všech možných myslitelných zdrojů, což je velkým kladem tohoto přístroje.

Pro zvukové soubory mp3 a WMA systém rovněž nabízí nepřebernou škálu možností a po zvukové stránce jejich podání zcela naplní vaše očekávání. Zkrátka komprimované soubory jsou silnou stránkou tohoto systému a jejich příznivci zde budou jen velmi těžko hledat nějaká omezení.

Obraz k televizoru máte možnost přivést přes analogový kabel video nebo digitální HDMI, přes který lze dodávat i signál z DVD převzorkovaný na Full HD 1080p. Také lze využít funkce simplink, která umožňuje ovládání televizoru a přehrávače synchronně.

Doplňkovou funkcí je možnost zobrazení fotografií JPEG. Můžete je zvětšovat, otáčet a použít funkci slideshow. Také zde je možné využít všechny zdroje jako v případě video a zvukových souborů.

DSC07182.JPG
Na zadní straně naleznete dva digitální vstupy a jeden analogový stereovstup.
Připojení dalších zdrojů zvuku je tak bezproblémové.

Dalším pozitivem systému je konektor LAN, pomocí kterého lze sledovat soubory BD-Live, které obsahují dodatkové materiály k Blu-ray diskům. Také se můžete připojit k serverům YouTube, Picasa a AccuWeather. Přehrávání souborů ze sítě je možné také (DLNA / CIFS).

V centrální jednotce je zabudován také FM RDS tuner, který ladí stanice s dobrou citlivostí ručně nebo automaticky. Vyladěné stanice můžete uložit do padesáti předvoleb, což je velmi slušné.

Verdikt

2.1 kanálová sestava LG HB45E potvrdila počáteční předpoklad a je zřejmě koncipována především jako komponent k vylepšení zvuku plochého Full HD televizoru, a to za velmi zajímavou cenu. Plnohodnotné 5.1 kanálové domácí kino nenahradí, ani samozřejmě nebude konkurovat hi-fi systémům pro poslechu hudby. Jeho role je jasná a tu plní dobře – za cenu jen o něco vyšší, než samostatný Blu-ray přehrávač, nabídne podstatně kvalitnější zvuk, než mají dnešní ploché televizory a přitom za nižší cenu než designové „soundbary“.

Systém se v České republice má začít prodávat v květnu s doporučenou cenou 12 999 Kč, ale určitě půjde sehnat i levněji. Tím se řadí do kategorie nejlevnějších BD systémů a po zvukové stránce je to na něm poznat. Jeho velkou výhodou je však nepřeberná škála možností přehrávání nejrůznějších počítačových obrazových a zvukových souborů. Kdo tedy upřednostňuje tyto kvality, je zde domácí kino přesně pro něj.

LG HB45E

Centrální jednotka

  • Zesilovač: 2 x 125W+ 150W pasivní subwoofer
  • Tuner: FM RDS 50 předvoleb
  • Vstup: USB, Port in (pro osobní přehrávač), 2x digital optical, AUX, anténa, LAN, iPod
  • Výstup: repro, video, HDMI
  • Přehrává: BD, DVD, DVD+-R/RW, CD, CD-R/RW, mp3, WMA, DivX, DivX HD, MKV, AVCHD, JPEG
  • Dekodér: DD, DTS, DTS-HD Master Audio/Essential, Dolby TrueHD
  • Rozměry (š/v/h): 80 x 256 x 260 mm
  • Hmotnost: 3,1 kg

Subwoofer

  • 1 pásmový, 1x reproduktor s basreflexem
  • Zatížitelnost: 300W
  • Rozměry (š/v/h): 190 x 396 x 308 mm
  • Hmotnost: 5,2 kg

Přední reprosoustavy

  • 2x dvoupásmová se třemi reproduktory
  • Zatížitelnost: 250W
  • Rozměry (š/v/h): 168 x 484 x 129 mm
  • Hmotnost: 1,6 kg

Příslušenství

  • video kabel, repro kabely, dálkové ovládání, FM anténa, kolébka pro iPod/iPhone, CD-ROM Nero MediaHome4

 

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvuk domácí kinoHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvuk audio (CD)Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
zvuk audio (MP3)Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud