Sluchátka: Zásady správného poslechu

Sluchátka: Zásady správného poslechu

Svět sluchátek je zpět a tentokrát prozradí několik zásad správného poslechu. Soutěž o rádio Sony v hodnotě 1290 Kč uvnitř!

Primární důvod pro pořízení sluchátek je vždy stejný, jedná se o reprodukci zvuku a jeho poslech. Sekundárních důvodů ale již může být hned několik. Poslech v domácích podmínkách s důrazem na kvalitní Hi-Fi reprodukci. Poslech na cestách za účelem zkrácení nudného času. Poslech při sportu se snahou dosáhnout větší frekvence střídání levé a pravé nohy. Poslech nahrávek sousedů z jejich nočních diskuzí a podobně by se dalo s různými obměnami pokračovat ještě dlouho. Z druhotného důvodu plyne i následek v podobě výběru správné kategorie sluchátek (domácí vs. venkovní), ale také často opomíjená pravidla poslechu s volbou té které kategorie spojená.

MHD aneb Můžu Hlasitě, Deb…!

Nezlobte se za nekorektní výkřik, ale v podobném duchu se bohužel cesta prostředky městské hromadné dopravy čím dál častěji nese. Neohleduplnost (nejčastěji) dospívajících jedinců či dokonce organizovaných skupin spočívá v poslechu špičkových pecek standardně dodávaných i k nejlevnějším přenosným přehrávačům. Zkušení vyznavači rozličných stylů ví, že kvalita reprodukce je přímo úměrná její hlasitosti. Proto zesilují své přístroje na maximum, aby ukázali při pokyvování hlavou do rytmu techna (odpusťte mi tu hyperbolu) i ostatním cestujícím, že oni hudbě opravdu rozumí. A pokud ani toto nepřesvědčí, odpojí sluchátka a předvedou schopnosti osobních hifisystémů - mobilních telefonů.

§ 1

(1) Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Respektujte své okolí a nesnažte se za každou cenu předvést, že vám to hraje opravdu hlasitě. O váš sluch se nikdo nezajímá, o ten svůj však ano.

(2) Namísto používání otevřených sluchátek a pecek raději při přepravě v hromadných prostředcích užijte špunty (IEM). Ty jsou vůči okolí šetrné a mohou svůj účel po reprodukční stránce plnit daleko lépe.

Soutěž o přenosné rádio Sony na kličku

Pro výše zmíněné posluchače mám vynikající příležitost, jak ušetřit drahocenný akumulátor v mobilním telefonu. Přenosné rádio Sony ICF-B01 nepotřebuje ke svému provozu vůbec žádné baterie! Stačí minutu točit kličkou a můžete 60 minut spolucestujícím hrát! Rádio umožňuje připojení sluchátek standardním 3,5mm jack konektorem, je odolné proti postříkání a má vestavěnou lampičku a LED baterku. To vše v hodnotě 1290 Kč může být vaš, pokud správně odpovíte (soutěžit mohou samozřejmě všichni) na otázku jako první. Odpovědi posílejte na e-mailovou adresu J.Rokosky(zavináč)seznam.cz

Otázka: V jakém zákonu českého právního řádu je upravena ochrana lidského zdraví před hlukem?

sony_icf_b01_hand_cranked_radio-400-400.jpg dd.jpgsonyICFB01_photos.jpg

Legrace končí, poslech může být i nebezpečný

Je potřeba si uvědomit, že zrak jsou spolu se sluchem důležitými a těžce nahraditelnými pomocníky při orientaci na ulici. Přehlédnete-li blížící se automobil, pořád ještě může situaci před nepříjemným kontaktem s přední kapotou zachránit právě sluchové ústrojí. Těžko tomu tak ale bude, když budou uši zaměstnány jiným zvukovým vjemem a to sice reprodukovanou hudbou. A to jste víceméně jen pasivní součástí provozu, jelikož většinou cestujete po chodníku. Daleko extrémnější jsou pak situace, kdy se stáváte i aktivní součástí a pohybujete se např. na kole, kolečkových bruslích nebo běžíte přímo po vozovce.

§ 2

(1) Zcela se vyvarujte poslechu jakéhokoli typu sluchátek v případě, že se pohybujete přímo po vozovce. Již samotných proudící vzduch snižuje schopnost včas zaznamenat blížící se nebezpečí. Poslech ho pak snižuje enormně či zcela.

(2) Cestujete-li rychlostí chůze po chodníku a jste-li dostatečně pozorní, není poslech bezprostředně nebezpečný. Takovým se stává až v momentě přecházení, kdy posluchač často zapomene na přítomnost přechodu. Mějte proto neustále na paměti, že před přechodem se sluchátka z uší nebo z hlavy sundávají! Snížení hlasitosti přehrávače je v případě např. špuntových modelů nedostatečné.

§ 3

(1) Při sportu pro jednotlivce např. v uzavřených prostorách lze sluchátka teoreticky naplno využívat, ale mějte na paměti možnost ztráty koordinace.

(2) Při kolektivním sportu nebo v případě, že sportujete sice sám za sebe, ale nikoli osamocen (např. lyžování na sjezdovce) sluchátka raději zapomeňte doma! Stejně tak pokud se rozhodnete vzít sluchátka na kolo do běžného provozu.

Doma si mohu poslouchat, jak chci!

Sluchátkový poslech nemusí v domácím prostředí podléhat praktický žádným omezením. Tedy do doby, než přiběhne posluchači kvalitních a především zcela otevřených sluchátek uštědřit několik rad Hi-Fi nepřítel v jakékoli podobě. Nejčastěji je takovou přechytralou entitou… Nejčastěji je takovým člověkem osoba ženského pohlaví, která má upřímný strach o posluchačovy uši a příjemným hlasem na nebezpečnost hlasitého poslechu upozorní. To je samozřejmě chvályhodný čin, takže posluchač na dobře míněné rady dá a hlasitost výrazně (nejlépe až na neslyšitelnou mez) zcela dobrovolně sníží.

§ 4

(1) Můj dům, můj sluchátkový svět.

(2) Pokud není partner(ka) doma.

SuperStock_1804R-1161.jpg

Neberte výše uvedená varování na lehkou váhu, koneckonců podle § 415 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, je každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. A to už není fiktivní paragraf jako ty mnou sestrojené.

Záměrně jsem nepostihl všechny možnosti, které mohou nastat. Pište v diskuzi své návrhy třeba i v paragrafovaném znění a já dle uvážení provedu novelu zásad správného poslechu. Staňte se rádcem a pomocníkem pro ostatní. Nezapomeňte soutěžit!

Určitě si přečtěte

Články odjinud