16
Fotogalerie

Creative Zen X-Fi 3: malý, ale šikovný MP3 přehrávač?

Další generace populárního MP3 přehrávače je zde. Menší, lehčí a se slušnými sluchátky v ceně, nechybí ani X-Fi Crystalizer pro vylepšení zvuku. Co můžete od této novinky čekat?

Kapitoly článku:


Od přístrojů Creative Zen X-Fi nikdy nevíte, co můžete očekávat. Jednou je to velký přehrávač s tlačítky, v další generaci je místo tlačítek dotykové ovládání. Nejnovější X-Fi 3 vypadá zatím nejskromněji. Ubral totiž i na velikosti a tak před sebou máte skutečný malý hudební přehrávač.

celek.jpg 

Šikovná krabička

Zen X-Fi 3 přesně splňuje moje představy o kapesním přehrávači. Mohou za to rozměry 65 × 46 × 13 mm a hmotnost 45 g. Ano, existují i menší přehrávače, ale momentálně si nevybavuji žádný se srovnatelnými funkcemi. O tom ale až za chvíli, nejprve prozkoumejme tělo přehrávače.

IMG_4393.jpg IMG_4398.jpg
 

Na první pohled připomíná jiný přehrávače od Creative, a sice Style M300. Ten ale nabízí jiné rozložení ovládacích prvků a také se dá sehnat v několika barvách. X-Fi 3 se zatím ukázal pouze v leskle černém provedení s šedými boky.

Ty skrývají spoustu zajímavých věcí. Příjemně překvapí podpora paměťových karet microSD, které doplní interní paměť s kapacitou 8 nebo 16 GB. Ve spodní části hledejte propojovací miniUSB kabel, audiokonektor a také hlasitý reproduktor. O kvalitě zvuku si nedělejte přehnané iluze, na nejvyšší hlasitost je jasně slyšitelný šum a tak se reproduktor hodí spíše jako nouzové řešení.

IMG_4395.jpg IMG_4396.jpg IMG_4397.jpg

Pravý bok má dvě kulaté klávesy upravující hlasitost. Na horní hraně ještě najdete posuvné tlačítko pro zapnutí a zamčení přehrávače. Konstrukčně je vše na nejvyšší úrovni, přehrávači by ale možná neškodilo, kdyby se prodával ve více barvách. V černé vypadá velmi obyčejně a v obchodě ho spíše přehlédnete.

Ach to ovládání

Dotykové displeje, stejně jako ovládání, jsou momentálně v módě. Občas mi ale připadá, že výrobci příliš nemyslí na to, jak bude podobné řešení v praxi použitelné. Ovládání tohoto přehrávače pochopíte během několika sekund. Tlačítka vedle displeje slouží pro pohyb v menu a potvrzování voleb, dotykové klávesy pod displejem vyvolávají kontextovou nabídku a vrací vás v menu zpět. Jednoduché jak facka.

 IMG_4385.jpg IMG_4386.jpg IMG_4387.jpg IMG_4388.jpg
 

Ovšem přinutit přehrávač, aby vykonal skutečně to, co po něm chcete, vyžaduje několikeré opakované ťukání do příslušného tlačítka. Přehrávači se buď nechce, nebo nechápe, co po něm chcete. Každopádně zdržuje. Původně jsem se domnívala, že jde pouze o moji nešikovnost, s přehrávačem jsem se ale nedokázala sžít ani po dvou týdnech používání. A co hůř. Zen X-Fi 3 rozhodně nepatří k nejstabilnějším přístrojům. Resetovací tlačítko na boku budete využívat častěji, než by se vám líbilo. Jestli jde pouze o záležitost firmwaru, netuším, do prodeje by se ale rozhodně měl dostávat odladěnější produkt.

IMG_4389.jpg IMG_4390.jpg IMG_4391.jpg IMG_4392.jpg
 

Žádné velké nadšení nevyvolá ani 2“ displej. Výrobce naštěstí zvolil velmi rozumné rozvržení, kdy se na displeji nachází vždy jen jedna ikonka, jakmile ale narazíte někde na seznam s řádky textu, počítejte, že uvidíte jen menší část textu a musíte čekat na rolování.

Určitě si přečtěte

Články odjinud