23
Fotogalerie

6× USB DVB-T přijímač pro PC a notebook aneb televize v počítači

Příjem pozemní digitální televize na PC nebo přenosném počítači je snadný. Nízká cena a univerzální použití – to hovoří pro pořízení USB DVB-T tuneru. Kterého?

Kapitoly článku:


I přes rozšiřující se možnosti sledovat televizi přes internet stále mnoho majitelů stolních počítačů a notebooků může využít možnost příjmu pozemního vysílání. Od letošního roku je území ČR pokryto digitální signálem, který je pro příjem pomocí přenosných zařízení vhodnější, než starý analogový signál. O interní DVB-T tunery už je zájem minimální, neboť externí řešení pomocí USB DVB-T tuneru je levné, univerzální a jednoduché.

V testu najdete tuto šestici tunerů:

DVB-T do USB

Nechcete-li rovnou kupovat monitor, vadí vám kompromisy, nebo jen máte hlouběji do kapsy, vyberte si některý ze šesti testovaných USB DVB-T tunerů. Jednoduše a během chvíle naladíte televizní vysílání na počítači či notebooku.

Současné DVB-T tunery do USB jsou si velmi podobné: podporují vysílání v HD a H.264, klíčovou odlišností bývá snad jen integrace dvou tunerů do jednoho zařízení, jako nabízí testovaný Evolve Venus. Dva tunery vám umožní nahrávat jeden pořad a současně sledovat pořad jiný.

ilustrační foto.jpg 

Důležitým parametrem zůstává citlivost, byť zde více rozhodují dodávané malé antény. Rovnou upozorňujeme, že na ni vysílání chytíte jen ve vyšších patrech budov, na kopci nebo blízko vysílače. Velmi pravděpodobně se nevyhnete investici do pokojové antény, případně problém zcela vyřeší napojení na domovní anténu.

Výrazné rozdíly panují mezi dodávanými aplikacemi. Některé patří do „počítačové školy“, jiné jsou vhodné například i pro HTPC a obsluhu jen a pouze dálkovým ovladačem. Všechny současné tunery ale podporují Windows Media Center a další alternativní programy. Nebudete-li spokojeni, existuje alternativa.

Rozhodujte se i podle dálkového ovládání. Malé rozměry například Emgetonu jsou vhodné na cesty s notebookem, ke komfortu mají ale daleko. Bude-li tuner neustále doma, doporučujeme pohodlné dálkové ovládání větších rozměrů.

Klady a zápory různých řešení příjmu DVB-T

Televizní monitory

+ Jednoduchá obsluha
+ Komfortní dálkové ovládání
+ Při sledování TV nemusí běžet počítač
+ Některé přehrávají multimédia z USB

- Téměř výhradně TN obrazovky
- Nelze současně pracovat a sledovat televizi
- Vyjma dražších modelů nelze vysílání zaznamenávat
- Špatná polohovatelnost

USB DVB-T tunery

+ Velmi levné (od 400 Kč)
+ Přenosné, vhodné pro využití v notebooku
+ Jednoduchý záznam pořadů
+ Současné sledování pořadu při práci
+ Funkce TimeShift

- Nutnost zapnutého počítače (hluk, spotřeba)
- Méně komfortní (dálkové) ovládání
- Nevhodné pro méně zkušené uživatele

Externí DVB-T tuner

+ Volnost ve výběru monitoru
+ Při sledování nemusí běžet počítač
+ Některé umí nahrávat

- Zdlouhavější přenesení záznamu do počítače
- Nelze současně pracovat a sledovat televizi

Jak se testovalo

Hodnocení DVB-T tunerů do USB portu probíhalo ve čtyřech kategoriích. V první jsme ověřili základní funkce: podporu obraz v obraze, timeshift, teletext a podporované formáty záznamu. V druhé sekci – ovládání – jsme se zaměřili jak na dálkový ovladač, tak na originální dodávanou aplikaci. Zajímala nás její systémová náročnost, svižnost, počeštění a samozřejmě i funkce. Třetí kategorií je EPG; programový průvodce je klíčovým pomocníkem při sledování digitálního pozemního vysílání, zhodnotili jsme přehlednost, obsah informací i podporu češtiny.

USB tabulka výsledky.JPG

Velmi důležitou položkou pro uživatele, kteří nemají přístup k domovní anténě, je citlivost. Tu jsme otestovali především s malými dodávanými anténami v běžných městských podmínkách, kde bylo možné dobře rozeznat citlivost jednotlivých tunerů. V případě použití domovní antény si již tunery až na drobné výjimky vedou stejně dobře.

Na dalších stránkách najdete hodnocení jednotlivých tunerů, k dispozici zde jsou i podrobné tabulky, kde je rozepsané hodnocení produktů.

Kompletní výsledky testu:

UBS tabulka 1 část.JPG USB tabulka 2 část.JPG
 


Externí DVB-T tuner

Připadají vám USB DVB-T tunery a televizní monitory plné kompromisů a chcete kvalitní obraz? Řešením může být externí DVB-T tuner, který k monitoru připojíte třeba přes HDMI. Na rozdíl od USB tuneru nemusíte mít zapnutý počítač a budete-li dobře vybírat, nepřijdete ani o možnost záznamu nebo funkci TimeShift.

Galaxy.JPG 

Například Evolve Galaxy s cenou okolo tisícikoruny nabízí HDMI výstup i USB port pro flashdisk na záznam pořadů. Na rozdíl od USB přijímače si ale nemůžete vysílání umístit do rohu obrazovky a současně pracovat.


Test byl převzat z časopisu Computer

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud