45
Fotogalerie

Panasonic TX-55CX680E: 4K LED televizor s Firefoxem v akci [test]

Další televizor s operačním systémem si říká o vaši pozornost. Zaujme Panasonic CX680 s Firefoxem spotřebitele, nebo zklame? Zaujal i vás?

Kapitoly článku:


Spolu s novými řadami Panasonic u svých 4K modelů představil také nový systém, který uživatelské rozhraní chytrých televizorů používá. OS Firefox je velkou změnou, ale velmi decentně vzhledem navazuje ten dosavadní, takže se nemáte čeho bát.

Tunerová výbava televizoru Panasonic TX-55CX680E představuje rozšířený pomyslný povinný základ – DVB-T a DVB-C s analogem a „zvláštností“ v podobě DVB přes IP. Rozšíření v podobě moderního DVB-T2 tuneru potěší. Údajné doplnění všeho potřebného pro naše končiny, se vykoná po definitivním zveřejnění oficiálních parametrů DVB-T2 vysílání pro ČR. Tedy včetně podpory HEVC kodeku. HEVC (H.265) kodek pocítíte v ostatních prvcích a vstupech. 

DSC01202.JPGDSC01212.JPG

Výbava zahrnuje 4K/UHD rozlišení s 200Hz BMR (technologie pro plynulejší obraz) a v žilách Panasonicu 55CX680E koluje operační systém Firefox, který je poháněn QuadCore Pro procesorem. Studio Master Colour má přinést široký rozsah barev, Local Dimming řídí podsvícení a vylepšuje kvalitu černé a využití Super Bright panelu poskytne vyšší jas a dynamičtější obraz. Panasonic zachoval My Home Screen, ovšem výrazně pozměnil jeho tvář. Navazuje na využití Firexu a přezdívá mu My Home Screen 2.0. K mé upřímné radosti zůstává zachována funkcionalita TV Anywhere (streamování multimédií po celém světě – v dosahu internetu), včetně lokální (zde pouze jako klient?) podoby. Integrovanou Wi-Fi v této třídě se rovná povinné samozřejmosti.

Třída energetické účinnosti náleží do kategorie „B“. Příslušná metodika testovacího měření určila spotřebu na 181 kWh za rok.

Design

Konzervativní ztvárnění výrazu testovaného borce podtrhuje, dnes již méně tradiční, spíše matný panel. Ne, že by na něm nebylo vidět jakýchkoliv odlesků, ale tyto jsou významně potlačovány.

DSC01208.JPGDSC01210.JPG

Panel obklopila celočerná plastová linka a usazen jest na kovově stříbrné podsadě se ztemňujícím zakouřením. Konzervativní pojetí si na nic nehraje a zapadá do představ většiny běžných uživatelů. Horní část, díky pevnému uchycení k podstavci, neotočíte.

DSC01206.JPG

Konektorová výbava

Z předního pohledu jsou standardně veškerá přípojná místa vměstnána do třech shluků, pozičně umístěných v levé zadní partii. Bočně míří Common Interface (CI slot pro modul s kartou placené televize), sluchátkový výstup, trojice USB portů, jeden v provedení USB 3.0 s přívlastkem HDD a jeden HDMI vstup. Přímo vzad pak vybíhají plnohodnotný SCART, pětice cinchů AV komponentního vstupu. Směr dolů zaujala poslední skupina v čele s dvojicí HDMI konektorů (4K 60/50p s HDCP2.2, kdy HDMI 2 má ještě přívlastek ARC – zpětný audio kanál). Výčet završují digitální audio výstup, ethernetový konektor (připojení k PC síti) a nezbytný anténní vstup.

DSC01217.JPGDSC01218.JPG

Pravostřed osadil hardwarový inženýr zásuvným prostorem pro koncovku připojení k elektřině a zcela v pravém boku dosadil klasická tlačítka pro základní řízení stroje. Za sebe jásám nad klasikou, která potlačila dříve hojně využívaná doteková tlačítka.

Dálkový ovladač

Stříbrně-matně-perleťový povrch dálky v kombinaci s černou spodní částí klade prvotní otázku, jak stříbrná vypadá po několika letech používání. V rámci testovacího televizoru navíc měl ovladač část popisků nalepených, či přelakovaných. V prvním případě se obávám o stálost řešení.

Po slovech kritiky musíme ale přejít ke chvále. Bílá gumová tlačítka mají dobrý rozestup, jsou místně hmatově odlišená a celkově ovladač velmi dobře padne do ruky. Ano, jak by ne, vždyť se jedná o léty prověřenou kvalitu „by Panasonic“. Ovladač patří k rozměrnějším a taktéž větší ruka se neubrání „šplhu“, nicméně kritice se zrovna v tomto místě jednoznačně ubráním. Výrobce neopomenul zanechat prostor pro baterie s vhodným prolisem, který využívá ruka k bezpečnějšímu úchopu.

DSC01199.JPG

Ovladač nemá podsvícenou klaviaturu. Kompletní výčet devětačtyřiceti tlačítek (dvě kolébková počítáme za čtyři) uřídí veškeré funkce, které telka nabízí. Nechybí tlačítka pro ovládání přehrávače, vstup na „Home obrazovku“, přístup k aplikacím. Přímý přístup zajistí ovládání k e-Nápovědě a k poslednímu sledovanému kanálu (Last View). Tlačítko NETFLIX se jeví, jako něco trochu navíc, byť ne vinou výrobce televizoru.

Samozřejmě moderní LCD televizor CX680 uřídíte za pomoci připojené klávesnice a myši, nebo ještě lépe, přes „chytrý“ mobilní telefon s firemní aplikací. Škoda, že se nedostalo na mobilní operační systém Windows Phone a podporovány jsou pouze iOS a Android.

Počáteční nastavení a ladění

Primární proces nastavení jde v linii Volba jazyka -> Domácnost/Obchod -> Připojení k síti Kabel/Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz) s automatickým/ručním režimem -> Země určení -> Výběr TV signálu DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/analog -> Odsouhlasení smluvních podmínek -> Spuštění průvodce novým operačním systémem Firefox. Máme hotovo – hotovo s nastavením.

Ladící proces, který jsme spustili, trval zhruba 3 minuty. DVB-T tuner nalezl vše, co nalézt mohl, přičemž ještě zobrazil orientační sílu signálu. Následně si naladěné kanály přeskupíte lepší variantou, tudíž posunutím na místo určení. Původní kanál zvolenou číselnou pozici okupující, se posune o pozici výš. Vše učiníte s ručním přeskakováním až na místo určení, anebo rychlejším vyťukáním zamýšlené číselné pozice na klávesnici ovladače. Hromadné seřazení podporováno není.

Populární kanály přesunete do favoritní nabídky – jedné ze čtyř. Paradoxně při editaci oblíbených se nechá označit blok po sobě jdoucích kanálů a tak přesun urychlíme. Navíc každou z nich ještě individuálně pojmenujeme. Následný list kanálů filtrujeme (Všechny/Neplacené TV/Placené TV/Neplacené rádio/Placené rádio/Favoritní 1-4) a kanály přeskládáme dle jejich číselné pozice/v abecedním pořadí.

Kanály - Editace složky Oblíbené.JPG Stav signálu.JPG

Menu a nastavení

Panasonic TX-55CX680E si zachovává kontinuálně-přechodové menu, které známe z minulosti. Za sebe jsem rád, že od tohoto konceptu výrobce neodešel. Pohyb v něm je přehlednější, rychlejší a bez zbytečného přeskakování „tam a zpět“. Nový operační systém Firefox ho nijak nepoznamenal. Provedení netkví v nabubřelé okázalosti, ale v jemném navázání operačního systému na původní strukturu nabídky. Pro uživatele se podobný počin zdá přínosným, systém ho nezahlcuje zbytečnou složitostí. A tak Firefox více-méně zaznamenáte jen díky „Home Screenu 2.0“ a několika efektovým „stíračkám“ při přechodech do konkrétních částí systému – například k aplikacím.

Home Screen 2.0.JPG Firefox - připnutí na domovskou stránku.JPG Firefox - čtyřstranná nabídka.JPG

Firefox - jednoduchost a nevtíravost. Základní domovská obrazovka, režim připnutí a čtyřstranná nabídka.

Škoda původní domovské obrazovky. Tu jsem s radostí využíval. Novější již nesplňuje má očekávání. Z druhé strany stačí dlouze přidržet tlačítko „Home“ a čtyřstranná nabídka se snaží na původní zajímavost od Panasonicu navázat. Nahoře si umístíte kupříkladu předpověď počasí, vpravo vám aplikace předávají informace. Dolní část poskytuje rychlý přístup k doporučovaným multimédiím a levá pak představuje určitou formu jednoduchého a přehledného EPG (elektronického programového průvodce). Více než tisíc slov znamená jednou vidět. A tak navštivte svého prodejce elektroniky a seznamte se. Postrádáte-li volný čas, využijte virtuálního představení systému Firefox v našem předchozím článku s videoreportáží.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud