36
Fotogalerie

6 outdoorových kamer pro vaše dobrodružství [test]

Každý se chce stát hrdinou, natočit si své sportovní výkony. Chcete odolnou kameru do vody, na kolo i na hory? Poradíme vám, který nástroj pro tento účel vybrat.

Kapitoly článku:


Outdoorové, někdy též nazývané sportovní kamery, mají několik společných znaků. Jsou odolné, nebo alespoň vložené v ochranném pouzdru, a s pomocí různých dodávaných úchytů je lze připevnit tak, aby byl výsledný záběr co nejefektnější. Kamery splňující tato jednoduchá pravidla koupíte už od dvou tisíc korun, uspokojí však jen ty opravdu nenáročné. Jak jsme se přesvědčili, u outdoorových kamer totiž nejde jen o výslednou kvalitu videa. Dobrou kameru tvoří více drobných, ale v praxi důležitých detailů.

V pancíři či bez něj

Polovinu testovaných kamer chrání před vodou, prachem a nárazy pouzdro, polovina pouzdro nevyžaduje. První skupina má výhodu ve vyšší odolnosti, a pokud již dojde k ošklivému pádu, obvykle zničíte jen pouzdro, které lze dokoupit. Nevýhodou je horší záznam zvuku, což ale nemusí platit vždy, například kamera Sony v pouzdru zaznamenávala zvuk lépe, než třeba kamera Mio bez pouzdra. U kamer v pouzdru ještě musíte počítat s hrozbou zamlžení čočky zevnitř při kondenzaci, čehož si obvykle všimnete třeba až po zabalení padáku na zemi. Řešením jsou speciální polštářky pohlcující vlhkost.

Kamery bez pouzdra nabízí obvykle nižší voděodolnost i pádovou odolnost. Kamery Mio a Garmin dávají svou čočku až příliš na odiv a při nešťastném pádu se mohou snadno rozbít. Kamera Drift čočku chrání, a navíc za pětistovku dokoupíte servisní sadu pro její výměnu.

Obrazová kvalita

Full HD rozlišení s dostatečnou snímkovou frekvencí (30 fps) nabízí dnes i výrazně levnější, než testované kamery. Na pouhém rozlišení však záleží pramálo: důležité je, zda optika dokáže přenést detaily na čip a ten tyto informace nezničí nešetrnou kompresí. Kamery využívají h.264 (Mp4) formát, zvuk zaznamenávají ACC kodekem.

jen převod.jpg 

Nastavili jsme všechny kamery na 1080p/30 fps a sledovali datový tok. Ten se nejčastěji pohyboval na úrovni 20 Mbps, avšak GoPro vyžadovalo pro obrazová data až 30 Mbps. Naopak Sony pouze 16 Mbps a Mio dokonce jen 11 Mbps. Právě vyšší datový tok zaručí, že se zachovají i ty nejjemnější detaily a obraz zůstane ostrý. Tato teorie se potvrdila i v praxi, kdy GoPro obrazovou kvalitou excelovalo, zatímco záznam Sony, natož Mia, trpěl vysokou kompresí, sléváním ploch a ztrátou detailů. S vyšším datovým tokem sice rostou nároky na kapacitu paměťových karet, při jejich současných cenách (podívejte se na tabulku vybraných karet) jde o šetření na nepravém místě.

Detaily a ostrost obrazu však není jediným měřítkem. Kamera si musí poradit s rychle se měnící scénou, a to jak po stránce expozice, tak i po stránce vyvážení bílé. Některé kamery při jízdě lesem, kdy slunce prosvěcuje mezi stromy, často mění barevný nádech scény.

Ghost DO_OŘEZ_NECHAT JEN OVLADAČ VESPOD.jpg 

Kamery si také velmi rozdílně poradí s noční scénou. A to nejen po stránce citlivosti a šumu, ale i opět vyvážením bílé. U kamery Garmin jsme navíc odhalili, že nedokáže v záznamu eliminovat blikání pouličních lamp. U kamery GoPro je vidět, jak blikání po první vteřině záznamu zmizí. 
 

Velkým překvapením pro nás byl velký rozdíl v kvalitě záznamu zvuku. Zřejmě výrobci očekávají, že výstupem z těchto kamer bude vždy efektní pětiminutový sestřih podkreslený nejnovější hudební peckou. U kamer v pouzdru lze kompromis očekávat, u těch bez pouzdra bychom čekali lepší citlivost. Výrobci se nevyhnuli ani různým parazitním zvukům. Mírný šum lze akceptovat, pískání ActionPro X7 už méně. U kamer v pouzdru se připravte na to, že bude slyšet každé chytnutí kamery či stisk tlačítka.

Hlavně správně přichytit

Dvě kamery, Sony ActionCam AS30V a Garmin Virb Elite, nabízí elektronickou stabilizaci obrazu. Ta funguje poměrně dobře i v náročnějších podmínkách, kdy kameru uchytíte například na rám kola. Uchycení na přilbu nebo na hrudník je lepší z pohledu vibrací, tělo totiž slouží jako skvělý tlumič, nicméně efektní záběry chtějí sportovci i z méně obvyklých míst. A právě zde se stabilizace hodí.

doba záznamu.JPG

Při testování jsme však zjistili, že více než stabilizace je důležité uchycení kamery. V ideálním případě by kamera měla být s (například) rámem kola spojena co nejpevněji, bez vůlí a vibrací. To se daří kamerám, které mají buď zcela pevný (ale tím zároveň nepolohovatelný) úchyt (Sony, Mio), případně mají krátké ramínko (GoPro). Kamery Garmin a především ActionPro se vinou vyšší hmotnosti a pákového efektu více třepou a zbytečně tím degradují obraz. Navíc jsou tyto kamery méně pohodlné na přilbě, jejich pohyb cítíte a přilbu si musíte přitáhnout k hlavě nepříjemně pevně. Drift se připevňuje po straně přilby, naštěstí poměrně těsně a poměrně komfortně.

GoPro DO_OŘEZ.jpg

Před koupí byste si měli ujasnit, o které záběry vám jde v první řadě, souvisí to totiž s tím, jak můžete kameru upevnit. Takřka všechny testované kamery mají pevnou čočku a nelze je proto při natáčení otočit o 90 stupňů. Sony a Garmin můžete otočit vzhůru nohama, podporují otočení obrazu přímo v nastavení. Výjimkou potvrzující pravidlo je Drift Ghost-S, u kterého lze čočku otočit v rozmezí 300°. To znamená, že nemusíte mít postavu jako Sylvester Stallone, abyste si kameru mohli přichytit pohodlně na rameno a otočit čočkou do vodorovné polohy. Skvělé!

Před koupí si také projděte nabídku výrobce s příslušenstvím k vaší kameře. V základu obvykle dostanete jen dva lepící úchyty, jeden rovný a jeden zahnutý, doplňkové pásky nebo více lepících polštářků. Chcete-li ale kameru přichytit přímo na kolo, na hrudník, rameno či jinou část čehokoliv, obvykle si musíte držáky dokoupit. Seznamte se s jejich cenami, abyste po koupi nebyli nemile překvapeni.

Wi-Fi jako standard

Pět ze šesti testovaných kamer komunikuje s okolím i bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi. S okolím máme na mysli především chytré telefony a v nich nainstalované originální aplikace výrobců. Nutno podotknout, že se kvalita aplikací a jejich využitelnost značně liší. Například u ActionPro X7 pouze spustíte záznam, nenastavíte parametry. V případě kamery Drift vše nastavíte, ale po zapnutí nahrávání se přenos obraz buď přeruší (iOS), nebo je nepochopitelně překryt šedou barvou a nápisem, ačkoliv obraz na pozadí běží (Android).

výsledky.JPG
Celkové výsledky

V případě Garminu zase nastavíte pohodlně veškeré funkce, můžete však spustit pouze nahrávání a nikoliv třeba fotografovat. Chválíme Sony za minimální zpoždění obrazu a GoPro, u nějž je zpoždění delší, nicméně propracovanost aplikace dává na tento neduh zapomenout. Při používání nezapomínejte, že Wi-Fi spotřebuje poměrně hodně energie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud