28
Fotogalerie

Reportáž z Paříže aneb HIGH END ONLY

Před výstavou špičkové hi-fi techniky High End Praha vám přinášíme reportáž z podobné výstavy, která se právě konala v Paříži.

Není časté, aby se v našich médiích objevovaly reportáže ze vzdálenějších výstav, přestože řada z nich může nabídnout mnoho zajímavého, nového či neobvyklého a přispívá tím k rozšíření znalostí a pohledů na stav hifi a high-endu v okolních zemích. Jednou z těch zajímavějších je určitě Pařížský HIFI & HOME CINEMA Salon, pořádaný ve dnech 15. a 16. března 2008, který se tradičně zaštiťuje upravenou „dopravní značkou“  HIGH END ONLY.

1.Pullman-Sofitel.jpg 2.Vstup.jpg
Výstava je pořádána v hotelu Pullman/Sofitel, který nabízí tradiční, pokojovou formu prezentace značek, spolu s několika opravdu velkými sály, hostícími ty největší a většinou i nejlépe hrající expozice

Ihned po odbavení bylo možné spatřit i u nás dobře známou formu signalizace něčeho zajímavého, frontu. První salónek totiž uzmula společnost Cabasse, která formou 15ti minutové prezentace nabízela poslech topmodelu LaSphére.

3.LaSphere 1.jpg 4.LaSphere 2.jpg5.Ch.Cabasse.jpg
LaSphére a pan Christophe Cabasse

Pan Christophe Cabasse neúnavně vysvětloval, prezentoval a diskutoval s velkým množstvím zájemců o poslech, až nám jej bylo líto při představě, že těchto koleček absolvoval 36 denně. Poslechový prostor byl nadstandardní, což mimo jiné platilo pro téměř všechny sály a tak nebyl problém s třesoucími se žaluziemi či rezonujícími zářivkami. Bez problému bylo možné se soustředit na příděl i těch nejnižších frekvencí bez sebemenších rušivých pazvuků.

6.BonAudio.jpg
Horny BonAudio

Ve stánku distributora Magavox, jste mohli nalézt elektroniku AudioValve, Flying Mole, Lowther a další. Velké horny BonAudio působili dojmem, že ještě nejsou zcela dokončeny a vystavující osoba překvapivě prováděla prezentaci zvukových dovedností výhradně z PC, pomocí známých i-Tunes. Vzhledem k tomu, že jsme ve svém překvapení nebyli jediný, odhaduji, že tento způsob prezentace vrtal hlavou více lidem.

7.Piega.jpg 8.Burmester 1.jpg
Švýcarská Piega volila prezentaci statickou a proto bylo možné nerušeně přejít k výborné a stylové prezentaci elektroniky Burmester, která svou podobou nesnesla kritiku
9.DEA.jpg 9a.DEA Shanling.jpg
DEA International vystavěla expozici na spolupráci značek Canton a Cayin, vše propojeno kabely Nordstone Cables a uloženo na stojanech Nordstone Design. Nevšední mají design přístroje Shanling. Svou koncepcí připomínají návštěvníky z jiných světů – přehrávače i-Pod je i zde nutné všemožně podporovat
10.Focal.jpg 12a.McIntosh.jpg
Focal a McIntosh

Focal se soustředil na prezentaci řady Electra 1000 a premiérově představil 5.1 komplet domácího kina Dome, nabízející klasickou kombinaci malých satelitů a designově zdařilého subwooferu, připomínající svým zakulacením v horní části tak trochu patník. Jestli někdo opravdu nešetřil, pak americký McIntosh. Sestava toho nejlepšího, tedy reprosoustav XRT2K, monobloků MC1.2KW, gramofonu MT10 a předzesilovače MC1000 byla zásobena signálem z cd přehrávače Audio Research Reference CD7 a zvuk byl po všech čertech dobrý.

11.BW.jpg12.BW2.jpg
B&W Group France pojala expozici rovněž staticky, bylo možné si prohlédnout takřka kompletní nabídku Classé, Rotel, B&W, zajímavými byly rovněž kabely Ecosse a nábytek SolidSteel
13.Wilson Audio.jpg 
Wilson Audio

Wilson Audio patři ve Francii pod stejného distributora jako McIntosh a tím je Europe Audio Diffusion. Tento specialista na Ameriku ani ve svém druhém salónku nenechal nic náhodě a reproduktory Watt/Puppy 8 sytil elektronikou Audio Research tentokrát v plném složení. Audio Research patří mezi klasiku, bylo možné shlédnout prakticky celý sortiment a to na všechny způsoby – zepředu, zezadu a zevnitř.

13a.AR1.jpg13b.AR2.jpg14.Magneplanar.jpg
Audio Research a Magneplanar – zajímavým byl poslech soustav Magneplanar 3.6, které rovněž demonstrovaly, jakého jsou schopny zvuku, mají-li adekvátní prostor, zdroj a poslechu chtivého zájemce bez zbytečných předsudků
15.Davis.jpg
Davis Acoustics je francouzským prvovýrobcem reproduktorů vlastní koncepce a přestože se jedná o výrobky řekněme klasické koncepce, nešel přeslechnout jejich detailní a dynamický přednes. Určitě zajímavá značka
16.JM Reynaud.jpg
Jean-Marie Reynaud 

Další francouzský výrobce, Jean-Marie Reynaud nabídnul poslech většiny svých aktuálních modelů. Osobně již řadu let obdivuji model Offrande, který zde zněl v provedení Signature. Většina reproduktorů sloupového provedení preferuje laděnou transmission line na basech, zvláštností je oddělený výškový měnič se samostatnou ozvučnicí. Výborné zpracování, zvuk jakbysmet, plus, pokud patříte mezi milovníky placatých věcí a iritují vás věci hlubší než 12 centimetrů, můžete okusit zajímavého reproduktoru EMP2, takzvaného Flat Wall Speaker systému, viz bílá soustava úplně u zdi místnosti.

Dánský GamuT prezentoval ucelenou nabídku vlastní provenience, často ve strašidelných cenách, ale tomu odpovídajícímu provedení. Výrobce patří mezi ty takzvaně samostatné, tedy jejich nabídka obsahuje kompletní poslechový řetězec včetně kabelů. Zdojem byl cd přehrávač GamuT CD3 a kombinace předzesilovače D3i a konce D200MK3 proháněla výborné reproduktory GamuT S3. Slavný koncový stupeň S300 přítomen nebyl asi proto, že by jeho váha ohrožovala statiku hotelu.

17.GamuT.jpg 18.Neodio.jpg
GamuT a Neodio

Francouzský Neodio patřil rovněž k milým překvapením. Čistota designu a pěkné interiéry přístrojů napovídaly dosti o kvalitě zvuku a praxe to jen potvrdila. Přestože je firma svou velikostí spíše malá, produkuje zvukově povedené věci. Přispíval k tomu i projev aerogelových reproduktorů (opět francouzské značky) Kelinac, konkrétně modelu Kel811mg. Aerogel je materiál, který v některých ohledech nemá konkurenci a pokud jej konstruktéři chytí za správný konec, výsledkem je rychlý, detailní a frekvenčně mimořádně bohatý přednes.

19.Atohm.jpg
Atohm je opět Francie a opět spíše malá firma, zabývající se výrobou a prodejem především samotných měničů. Pro praktickou demonstraci kvalit jednotlivých budičů však nabízí něco málo modelů kompletních a nutno říci, že například novinková řada GT je určitě povedená. Jak zvukově, tak stylem
20.Waterfall.jpg 
Waterfall a sklo

Waterfall, to je konstrukce reproduktoru tak trochu naruby, respektive právě Atohm se spolupodílí na výrobě měničů pro tyto stylové skleněné solitéry. Protože však výstava má ve znaku upozornění High End Only, bylo možné i u Waterfall slyšet opravdu výborný, detailní a rychlý zvuk, který mnohé přesvědčil o tom, že zdánlivé akustické nevýhody některých materiálů, pokud jsou správně pochopeny, mohou být ve výsledku přínosné. Sklo zkrátka hrálo na výbornou.

20a.YBA.jpg21.Hiraga.jpg 
YBA a Hiraga

YBA - opět místní výrobce světového jména. Výborné zpracování komponent, vzdušný, dynamický zvuk jedna báseň. Pan Yves-Bernard André patří k pojmům světového hifi a protože je jeho zálibou také design, firma se mimo konstrukcí elektroniky zabývá i průmyslovým návrhářstvím.

Jednou ze zvláštností byla prezentace společnosti Jean Hiraga. Zvláštní byla proto, že samotný vystavovatel je zároveň recenzentem francouzského magazínu Revue du son, kde radí a hodnotí co a jak si pořídit, jak co zní a proč a přitom je zároveň výrobcem elektroniky a reproduktorů (nám známého vzhledu). Nevím, proč mě v této souvislosti napadá cosi českého o hezké malé domů. Ale na obhajobu konstruktéra/novináře musím dodat, že reproduktory vypadají opravdu příšerně a tudíž nebude lehké je prosadit v širším měřítku.

22.Geneva.jpg
GenevaLab

Závěrečné odlehčení poskytl švýcarský výrobce GenevaLab, který vyrábí doslova úchvatné kotvící zařízení pro váš i-Pod, i-Phone atd... Snaha ostatních výrobců o miniaturizaci dokovacích jednotek je úsměvná v porovnáním s přístavištěm zvaném Geneva XL, L, nebo M. Zmiňovaný XL nabízí 600W výkonu, přesněji 6x100W vestavěných do jedné ozvučnice, dále FM rádio, CD přehrávač s mechanikou slot-in a přehráváním MP3, váhu 38 Kg a exkluzivní barevná provedení Black, Red a White v klavírním laku. Spolu se stojanem je nabízen model XL za kulantních 2 700 Euro a recenzenti světových periodik se předhánějí v superlativech…

Výstava je svým rozsahem jednoznačně významným evropským dostaveníčkem pro všechny, kteří mají hifi za svého hlavního koně. Na této události bylo možné napočítat přes 300 značek od téměř 60 vystavovatelů a reportáž tedy postihuje necelou desetinu zajímavostí. Každé značce je zde věnován dostatečný prostor a přestože není hotel Pullman nikterak výjimečným, minimálně z hlediska akustické vyspělosti obstál na výbornou.

Francie patří mezi země s nejvyspělejší ekonomikou a bylo to znát i na počtu místních vystavovatelů a výrobců. Hifistům zde vychází vstříc téměř desítka odborných časopisů a publikací, úroveň povědomí o možnostech kvalitního poslechu hudby je zde dlouhodobě zakořeněná a pozice jinde světových jmen hifi je tvrdě konfrontována s místními producenty elektroniky. Je zajímavé, že prakticky všechny francouzské značky pracují do značné míry s emocemi, akcentují celek nebo výsledek a odpoutávají se od nimrodského piplání v detailech, jejichž definici může hned následující komponent zcela zničit. Zkrátka, pokud se říká, že Francouzi umí žít a život si vychutnávat, platí to dvojnásob pro francouzské výrobce a návrháře elektroniky.

HEO.jpg


Článek byl připraven ve spolupráci se společností Media Control CZ.

Určitě si přečtěte

Články odjinud