55
Fotogalerie

Sony Bravia KDL43W807C: LED televizor s Androidem [test]

První test Full HD televizoru Sony se systémem Android je zde. Podrobně se podíváme na systém, obrazové kvality a další možnosti letošní novinky.

Kapitoly článku:


Pro mnoho zájemců z řad aktivnějších hráčů a příznivců technologických „fajnovostí“ přicházíme s testem televizoru Sony, v jehož žilách koluje operační systém Android TV.

Útroby testovaného borce skrývají plnou tunerovou palbu v single podobě (DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C, analog). Jak jste mohli slyšet v naší reportáži se zástupcem společnosti Sony, televizor by měl být připraven na přidání podpory kodeku HEVC, a to firmwarovou aktualizací.

Elektronika podporuje aktivní stereoskopii (aktivní 3D). Nápis na krabici hlásí přítomnost technologie X-Reality Pro, která má za úkol vytvářet ostřejší a čistší obraz s navýšením detailů, vyšší čistotou signálů s horší kvalitou a redukcí šumu. Podobně se zde zjevuje indikace ClearAudio+, tudíž jakési automatiky pro vyladění zvuku na působivější a prostorově rozsáhlejší audio zážitek, samozřejmě se zajištěním vyšší čistoty. V technických datech si ověříme dostupnost Motionflow XR 900Hz – pro lepší vykreslení pohybu.

DSC00706.JPG DSC00711.JPG

Z dalších radostí uvnitř zmíníme Google Cast pro snadnější přenášení multimédií v rámci mobilních zařízení a televizoru, Miracast – bezdrátové zrcadlení obsahu z mobilních zařízení (nejen s Androidem), anebo připojení kabelem za pomoci MHL (Mobile High-Definition Link). Sportovní fanoušek „prubne“ Live Football Mode, kterým skokově přizpůsobí obraz a zvuk sportovnímu dění na panelu. Integrovanou Wi-Fi (podpora pro 5 GHz sítě) vnímáme, jakožto povinnost.

Design

Stříbřitý hliníkový rámeček obklopující pololesklý panel s výraznějším logem výrobce ve spodním středu lišty, vytváří pocit čistoty a technického chladu. Jednoduchý, drátový, stříbřitě lesklý stojan nedovolí horní části natočení.

DSC00707.JPG DSC00700.JPG

Výraznějším designovým a řekněme, aktivním prvkem, budiž vícebarevná stavová dioda s variabilním pulzováním. Puritáni ji bezproblémově deaktivují.

Konektorová výbava

Jako velmi nešťastné vnímám středově umístěné konektorové shluky. U 43“ televizoru si jej pootočíte a do středu dosáhnete. U větších rozměrů, ale cosi podobného bolí. Jestliže si shluk rozdělíme do více částí, pak přímo vzad míří komponentní cinch konektory, plnohodnotný SCART, LAN zdířka pro připojení k PC síti a digitální audio výstup.

DSC00713.JPG

Směrem dolů se vydává dvojice USB portů (jeden s přívlastkem HDD) a trojice HDMI (1x s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál). Zleva (čelní pohled) osadíte další USB zařízení, HDMI v provedení MHL a hybridní kombinovaný audio výstup (jack), například pro připojení sluchátek. Jeho přesné cílení zadáte v nastavení. Sluchátka regulujete samostatně. Jejich zapojením, utichne zvuk reproduktorů televizoru. Levá část zad (čelní pohled) poskytla místo pro základní ovládací prvky, včetně tlačítka vypnutí.

DSC00714.JPGDSC00716.JPG DSC00719.JPG DSC00717.JPG

A na závěr dvě zajímavosti, které známe ze starších modelů. Modul placené televize, včetně případné vložené karty, zasouváte směrem dolů, ve střední části. A to po vytažení plastové záslepky. K zasunutí modulu vám nic nebrání – výborně! Druhou zajímavostí se stává způsob připojení k elektrické síti. Využít musíte externí zdroj (součást balení). Řešení, které se teoreticky vyplatí. Externí zdroj nepřispívá k zahřívání vnitřního prostoru televizoru, a navíc při jeho případné „poruše“, ho stačí jednoduše vyměnit – bez nutnosti stroj dovézt do servisu.

Dálkový ovladač

Černá dálka klasického provedení s gumovou klaviaturou, která je rozložena do několika pomyslných skupin. Hlavním rozdělovníkem se jeví středové potvrzovací tlačítko a směrový kruh kolem něj. Tento prostor ovšem zaujaly také další prvky se specifickými úkoly. Obsluha se na ně bude dosti často obracet. Dobrým nápadem, který se hodí vyzdvihnout, budiž klávesa „TV“. Její přesné určení totiž naprogramujete v menu televizoru. Stlačením tak vyvoláte satelitní programy, nebo například programy z nabídky pozemního digitálního tuneru. Přínosná „drobnost“.

Od kruhu níže výrobce osadil skokové přepínání programů, zesílení/zeslabení hlasitosti, buttony pro ovládání přehrávače, včetně tlačítka pro spuštění záznamu. Z méně tradičních nechybí cyklické přepínání mezi posledními dvěma zvolenými programy a další.

Horní část okupují číselné volby, skupinka barevných kláves původně patřící k teletextu, ale také velmi zajímavé tlačítko Digital/Analog, které umí přepínat mezi jednotlivými tunery televizoru, včetně „Standardního“ a „Preferovaného“ satelitního listu. Přehlédnout nelze bílý button s červeným nápisem „NETFLIX“. Snad ho příští rok využijí i zákazníci z naší země.

Podsvícení ani fosforeskování doplněno nebylo. Moderní televizor značky Sony, s přívlastkem Bravia – řídíme za pomoci chytrého telefonu, nebo přes PC klávesnici a myš.

Ovladač slušně padne do ruky, avšak díky své velikosti se neubráníte „šplhu“. Umístění kolébkových tlačítek pro hlasitost a skokové přepínání v blízkosti palce přispívá k vyšší ergonomii.

Počáteční nastavení a ladění

Díky operačnímu systému Android TV si na spuštění stroje, po jeho celkovém vypnutí, chvíli počkáte. Jakmile se načte základní nastavení, provádíte v linii Jazyk TV -> Výběr sítě kabel/Wi-Fi (včetně 5GHz) -> Nastavení Google účtu -> Odsouhlasení smluvních podmínek -> Poloha (odsouhlasení) -> Země určení  -> Bravia ochrana soukromí -> PIN -> Ladění. Mírně obsáhlejší proces navyšuje přítomnost Androidu s jeho specifiky. Jak ale sami zjistíte, není nutné hned využívat a aktivovat Android účet. Televizor funguje bez něj. Jakmile ukončíte vyhledávání programů, ještě určíte pozici televizoru Stojan/Zavěšeno na stěně->povolíte/zakážete Vzdálený start -> alternativně nastavíte hodiny. Máme hotovo.

Google prihlaseni.JPG

Jedině založení Google účtu a přihlášením se k němu, využijete vše co Sony Bravia KDL 43W807C nabízí.

Ladící proces podrobněji…

Nejste-li majiteli satelitního systému, následující řádky klidně přeskočte.

Neboť jsme v ladění preferovali satelitní tuner, podíváme se nejdříve na ladící proces DVB-S/S2 přijímací části. Hodně z vás nechce, proto doporučujeme nejdříve navolit tzv. Preferovaný satelit s rychlým dosažením cíle. Ale postupně. Ve „Volbě konfigurace satelitu“ si uživatelstvo všímá především „Konfigurace antény“ (Pevná nebo DiSEqC/Rozvod jedním kabelem). Ne, motorové natáčení přímou podporu nedostalo. My preferujeme „Pevná nebo DiSEqC“ a na další obrazovce potvrdíme naznačený „Preferovaný satelit“. Momentálně bez povšimnutí ponecháme druhý řádek s nápisem „Standardní satelit“.

Satelitni digitalni ladeni - Konfigurace anteny.JPG Satelitni digitalni ladeni - Preferovany_Standardni satelit.JPG

Pevnou anténu nebo DiSEqC přepínač zvolí valná většina satelitních uživatelů. Využití dvou nezávislých seznamů stanic „Preferovaného a Standardního“ seznamu oceníte.

Pro upřesnění a připomenutí. V naznačených variantách se hlavně skrývá dvojice nezávislých programových listů, které si obsluha následně proladí a využívá. Zásah do jednoho neovlivní druhý. Nápad jsme v minulosti opakovaně chválili.

A co dál? Jako poskytovatele označujeme Skylink CZ. Systém nyní automaticky prohledává satelitní systém. Po něm v tabulce raději překontrolujte aktivaci příslušného satelitu a jeho pořadí v rámci DiSEqC přepínače. Během pár následující vteřin se zjeví naladěné programy Skylinku z Astry 23,5° E.

Satelitni digitalni ladeni - volba pozic pro satelity - DiSEqC.JPG Satelitni digitalni ladeni - Kde konfigurovat LNB.JPG Satelitni digitalni ladeni - detailni nastaveni LNB.JPG

Automatika funguje, nicméně si vše raději překontrolujte. Šipka naznačuje, kam kliknout pro konfiguraci LNB.

Kontinuálně navazuje ladění zbytku tunerů, včetně analogového. Námi vybraná volba padla na „Digitální“, tudíž DVB-T (pozemní digitální vysílání). Jakmile systém dokončí ladící proces, nabízí seřazení pozemních kanálů. Řazení softwarový inženýr nastavil na umístění kanálu do příslušné pozice, přičemž se ostatní posunou o pozici výš. Hromadnou změnu pořadí jsme neobjevili.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud