14
Fotogalerie

Marantz SR 5002: test AV receiveru

Designem nepřehlédnutelný a zvukem nepřeslechnutelný audiofilský výrobce představil nový AV receiver. Jaký je?

Kapitoly článku:


Čelní panel je už tradičně z kartáčovaného hliníku a nabízen také v černém provedení. Design mu dodává punc mnohem dražšího přístroje než tomu je. Osobně se domnívám, že jsou to jedny z nepěknějších receiverů, pokud to s testem souvisí (a myslím, že souvisí), vzhled prostě hraje obrovskou roli.

PR2.jpgpředek.jpgpr1.jpg

V případě výrobků Marantz nelze jednoduše opomenout tenhle bodík do celkového hodnocení a zatím co někteří výrobci dělají každoročně pomalu psí kusy, aby se zalíbili, zde je vsazeno na prvotřídní kvalitu a léta neměnný design. Vzhled je prakticky už několik let stejný, čímž firma dává zákazníkům najevo věrnost a neovlivnitelnost dobou, především však možnost kombinovat se staršími, ale i budoucími výrobky. 

Multiroom a něco navíc

Jestli čekáte jen nějaké ořezávátko pro kutily, tak níže uvedená výbavička překvapila i mne.

Po aktivaci systému Multiroom máme možnost vybrat vstupní zdroj, nastavit úroveň hlasitosti pro další prostor a stejně jako pro hlavní zónu i funkci časovače Sleep, po 10 minutách až do dvou hodin. Vše je nastavitelné jak na panelu, tak i z dálkového ovládání a přehledně indikováno na třináctisegmentovém displeji s asi dvacítkou pomocných indikátorů provozu a formátu zvuku.

displej.jpg

Pro realizaci ozvučení stejného nebo jiného zdroje zvuku v další místnosti můžeme využít v menu konfigurovatelné (surround back/bi-amping/multizone) koncové stupně, ovšem za cenu ztráty kanálů surround back. V případě, že budeme chtít zachovat 7.1 kino či Bi-Amping čelních beden, je na zadním panelu k dispozici separátní stereo výstupní signál pro externí výkonový zesilovač.

 tlačítka.jpg

Že to s využitelností nejen vícezónového ozvučení myslí výrobce vážně, podtrhuje výbava portem RS 232C, díky němuž je umožněna snadnější integrace do komplexnějších externích ovládacích systémů (například Crestron). Perličkou je v menu nastavitelný DC TRIGGER (12 V) pro sepnutí zařízení stejnosměrným napětím (zobrazovač, motorické plátno, výkonový zesilovač atd.) a vstupní konektor FLASHER IN pro ovládání přístroje z druhé zóny pomocí řídícího boxu nebo jiným řídícím zařízením (RF přenašeč IR dálkového ovládání).

Na zadní straně jsem se zpočátku pozastavil nad implementací HDMI přepínání verze 1.1, zde podotýkám, že i já bych v současné době čekal již verzi 1.3a, na druhé straně z technického hlediska uvedená verze umožňuje průchod videosignálů až do 1080p a je zřejmé, že o to tu šlo především. Ze zkušenosti s touto značkou předpokládám spíše technický, ani ne tak obchodní záměr, tedy ne dát tam alespoň nějaké HDMI (ver. 1.1 jistě není žádný obchodní trhák), ale takové, jaké bude mít z technického hlediska smysl.

Nejvyšší verzí HDMI 1.3a by prolezlo nejen SACD, ale především nejnovější nekomprimované „modré“ zvukové formáty, ale do kvalitativně/cenového a nekompromisního limitu „Made in Marantz“ se výše uvedené zřejmě nevlezlo a k vidění je až u vyššího modelu SR 7002. Pro pořádek dodávám, že HDMI vstupy jsou zde hned tři, a receiver není pouze a jen videopřevodník, jehož synonymem se poslední dobou omylem stává (to je jen bonus navíc). Má být především kvalitním zvukovým řešením. Každopádně myslím, že průměrně špatně informovaným potencionálním spotřebitelem by tahle „moucha“, která je silným rozhodovacím argumentem neměla zůstat nepovšimnuta.

zadek.jpgvstupy.jpg

V budoucnu můžeme obejít výše uvedené vhodnou kombinací s přehrávači s integrovanými dekodéry, pro ty je zde kvalitní 7.1 vstup s nastavením úrovně pro každý kanál. Jinak u HDMI v menu určíme, zda budeme přehrávat vstupující audio na tomto přístroji a nebo nastavením THROUGH pouze proženeme do připojené TV. Zobrazení menu receiveru je možné mimo kompozitní a S-Video konektory dále maximálně na komponentní výstup (jsou zde dva!), stejně jako videokonverze, zato s velkou šířkou pásma 80 Mhz. Ti, co mají doma na receiveru s jedním monitor výstupem např. projektor a doplněný malou LCD jistě vědí, proč ten vykřičník. Stejně tak jsem velmi potěšen množstvím digitálních vstupů (celkem 6) a jednoho dig. výstupu.

Pro přemostění tónových korekcí možno aktivovat funkci Source direct, čímž dosáhneme plného frekvenčního rozsahu přístroje. Další „štace“, jak vylepšit zvuk tohoto receiveru, je Pure direct, kterým navíc vypínáme výstup ze všech videokonektorů a taky displej pro ještě větší redukci zdrojů šumu.

Ovládání

Součástí dodávky je předprogramovaný ovladač, po každém zmáčknutí asi 2 sec podsvětlený (lze to i vypnout) a se schopností číst i kódy jiných zařízení. Základním, čtyřciferným přednastavením podle obsáhlé tabulky kódů v návodu se dostaneme na kobylku běžným AV mašinkám na trhu a pro ty méně známější, odmítající tabulkovou spolupráci náš ovladač naučíme „mluvit“ jejich řečí.

Ovládací kurzor uprostřed ovládání je doplněn množstvím drobných tlačítek pokrývajících téměř celou plochu a přesto, že tohle příliš technické řešení asi nebude každému vyhovovat, musím dodat, že rozestupy jsou naprosto bez problémů a všechna mají příjemný přesně definovaný stisk. Na oplátku dostanete přímý přístup prakticky k jakékoli funkci a zvukovému režimu. Můžeme ji taktéž použít k ovládání univerzální dokovací stanice Marantz pro iPod. 

Co jinde nenajdete

Mezi hi-fi vychytávky patří např. tlačítko s funkcí ATT, kterou máme možnost snížit úroveň analogového vstupního signálu o polovinu a to při indikaci signálu o vyšší úrovni než jakou je možno interně zpracovat (indikuje červená kontrolka PEAK na displeji) a jejíž aktivace zůstane zapamatována pro každý vstup zvlášť.

Jeden stereo vstup pojmenovaný AUX 2 získáme navíc, pokud nevyužíváme 7.1 vstup (využijeme z něj pouze čelní L a R cinch) Vychytaná mi taky přišla funkce TV AUTO volitelná v menu, spočívající v automatickém zapnutí našeho přístroje, když je na kompozitním vstupu TV detekován videosignál a naopak při absenci (vysílání na TV skončí) dojde po asi 5 minutách k vypnutí receiveru do režimu STANBY.

K úplnému odpojení videoobvodů při jejich nevyužití (např. máte pouze DVD a je připojeno přímo k TV apod.) můžete také použít tlačítko V-OFF na dálkovém ovladači. Uf, tolik puristických funkcí jsem tu ani nečekal, jde vidět (a také slyšet), že Marantz to s hi-fi kvalitou u svých receiverů myslí naprosto vážně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud