11
Fotogalerie

B&O BeoPlay Earset – designové nepohodlí [test BT sluchátek]

Když se podaří vyrobit něco, co jiné firmy neumí, pak se z takového výrobku obvykle stane kultovní záležitost. Avšak snaha o její úpravu podle moderních trendů nemusí vždy dopadnout podle představ.

A právě tak je to ve zkratce s bezdrátovými sluchátky B&O Earset. Ta se poprvé objevila na trhu v devadesátých letech a Bang & Olufsen tímto modelem způsobil malou revoluci. Pecková sluchátka totiž poprvé dostala do vínku skvělý zvuk i s basy a jednoznačně tak ovládla tuto kategorii trhu.

Takřka o tři desetiletí později přichází dánský výrobce s inovovaným modelem, který nese shodné označení – Earset – ovšem tentokrát se již jedná o stylová bezdrátová sluchátka. Dvě věci však oběma modelům zůstaly stejné – pecková konstrukce a uchycení hákem za ucho.

Nejsou pecky jako pecky

Intraaurální sluchátka zahrnují dvě základní koncepce – špunty a pecky – mezi nimiž je vcelku malý rozdíl, co do používání. U špuntů je sluchátko zakončeno malým kovovým krčkem a na něm je pak samotný silikonový špunt, který se zavádí do zvukovodu. Pecky oproti tomu mají tvar spíše kulový či elipsovitý a vypadají jako malý reproduktor, který je obvykle potažen ochrannou molitanovou vrstvou – oproti špuntů se pecky nezavádí do zvukovodu, ale pouze k němu přiléhají a drží primárně v ušním boltci.

Z výše uvedeného samozřejmě plynou i specifické vlastnosti obou konstrukcí – špunty umí perfektně izolovat od okolního hluku a stejně tak izolují zvuk směrem k vašemu okolí. Oproti tomu pecky umí hrát pořádně nahlas, takže vás uslyší i spolucestující v tramvaji, na druhou stranu horší izolace směrem ven i dovnitř je bezpečnější například při pohybu ve městě, kde čekají různé nástrahy v podobě tramvají a automobilů, které můžete se špuntem v uchu snadno přeslechnout.

beoplay_11.jpg beoplay_12.jpg

Po stránce zvukového projevu trpí pecky obvykle výraznou absencí basů a naopak přemírou středů a vyšších středů – zkrátka taková ta „šustítka“, která dostanete přibalená k mobilnímu telefonu. Najde se sice několik málo výjimek, kdy i pecková sluchátka zvládnou reprodukovat plnohodnotný zvuk, ovšem jejich cena je násobně vyšší než u podobně hrajících špuntů.

Vzhledem ke způsobu nošení pecek, je žádoucí, aby jejich tělo bylo pokud možno co nejmenší, v opačném případě se totiž budete potýkat s tím, že vám budou sluchátka z ucha vypadávat. Na to samozřejmě většina výrobců myslí a snaží se při vývoji a konstrukci touto cestou jít.

Nepovedený návrat do minulosti

Ne tak Bang & Olufsen, jejich inovovaný Earset se sice povedl zvukově, ale ergonomie a komfort jsou více než podprůměrné. Svůj díl viny na tom mají dva výrazné konstrukční přešlapy – tvar pecek a jejich uchycení za ucho. Předesílám, že nosím brýle a tudíž je pro mne utrpením testovat dlouhodobě jakákoli sluchátka s hákem za ucho, přesto si však vyhradím několik hodin, kdy sáhnu po kontaktních čočkách a zkouším sluchátka používat jako většina „neobrýlených“ spoluobčanů.

I přes to však není možné B&O Earset pochválit. Samotné pecky totiž nemají tvar malé pecky na konci úzkého segmentu, jako tomu bývá u konkurence, ale tvar sluchátek je za nejširším místem spíše konusový. To vede k tomu, že vám budou sluchátka vypadávat z ucha jednak vinou nevhodného tvaru, kdy se nemá pecka za co opřít a jednak vyšší hmotností.

beoplay_08.jpgbeoplay_09.jpg

Řešením by v tomto případě mohl být hák za ucho, s jehož pomocí sluchátka fixujete na konkrétní místě – mimo háku, který je možné otáčet a zavírat, vám ještě pomáhá jeho posuvná vertikální osa, na níž sluchátka cestují směrem vzhůru a dolů.

Na papíru, webu i videu vypadá konstrukce i mechanismus smysluplně a použitelně, ovšem realita je v tomto směru zcela jiná. Hák je totiž vyroben z kovu, takže si jeho tvar nepřizpůsobíte, jediné, co vám mírně přidá na pohodlí, je gumový návlek na háku, který však jeho tvrdost eliminuje minimálně.

V případě Earsetů se zkrátka musel komfort podřídit designu, což je obrovská škoda. Je jisté, že v devadesátých letech byla tato konstrukce poměrně odvážná a inovátorská. Ovšem v roce 2018, kdy se snaží výrobci o co nejvyšší komfort nošení sluchátek používáním gumových, silikonových, či dokonce tvarovatelných háků za ucho, je kovový hák s gumovým potahem velkým přešlapem.

Nutno dodat, že z pohledu továrního zpracování a konstrukce není možné sluchátkům vytknout prakticky nic, vše je perfektně slícované a opracované, pohyb háku v kloubu i posuvný a otočný mechanismus je dostatečně tuhý, takže nehrozí nežádoucí pootočení apod.

beoplay_15.jpgbeoplay_07.jpg

Ovládání přes kopírák

Jak už jsme si u produktů B&O zvykli, je třeba pro jakékoli nastavení stáhnout aplikaci Beoplay, která umožňuje – po spárování sluchátek s mobilem – částečně upravit zvuk pomocí tzv. ToneTouch rozhraní. Hlavní roli ve smyslu ovládání tentokrát neplní dotyková ploška, ale jednoduchý ovladač se třemi tlačítky.

Kombinací krátkých a dlouhých stisků jednotlivých tlačítek tak máte k dispozici poměrně širokou škálu funkcí – změna hlasitosti, pauza/přehrávání, posun mezi skladbami, přijetí/odmítnutí hovoru, přepnutí hovoru ze sluchátek do telefonu, aktivace hlasového ovládání a samozřejmě zapnutí/vypnutí.

Funkcí není přespříliš a po chvilce používání se je naučíte bez problémů používat, snad jen v případě vypnutí – podržení středového tlačítka po dobu min 5 sekund, se mi stávalo, že jsem místo vypnutí aktivoval hlasové ovládání telefonu – k tomu je totiž podle návodu potřeba dlouhý stisk středového tlačítka, tedy stejný úkon, jako při vypnutí.

beoplay_06.jpgbeoplay_05.jpgbeoplay_03.jpg

Bohužel i Bang & Olufsen se nevyhnul časté chybě při konstrukci bezdrátových sluchátek s ovládacím panelem – ten je totiž umístěn pouhých šest centimetrů od levého sluchátka, takže vám jeho váha bude vytahovat sluchátko z ucha. Na stabilitě příliš nepřidá ani kabel o celkové délce 50 cm, který je také pogumovaný, takže namísto hladkého klouzání po oblečení nebo pokožce, se zadrhává a táhne sluchátko z ucha, při každém otočení hlavy.

Napájení je zajištěno přiloženým USB-C kabelem a trvá přibližně 2 hodiny – při plném nabití si užijete hudbu přibližně 5 hodin s nastavenou střední hlasitostí. Po dvaceti minutách můžete přehrávat hudbu po dobu jedné hodiny.

Zvuk z jiné dimenze

Sluchátka jsou osazena po jednom měniči velikosti 14,2 mm s rozsahem 20–20 000 Hz a impedancí 32 Ohm. Ve srovnání s komfortem je zvukový projev ohromující, zvláště, když si uvědomíte, že máte v uších pecky a ne špunty. Očekával jsem absenci basů, ale dostal ose mi jich v akurátně nadávkovaném množství.

Izolace okolních zvuků je samozřejmě mizerná, nicméně celková čistota reprodukce je vynikající, jednotlivá pásma jsou velmi dobře čitelná a sluchátka zaujmou také poměrně širokým podáním prostoru. Zkrátka projev do jisté míry podobný velkým a vzdušnějším supraaurálním modelům, který se nedá srovnat se zvukem špuntů.

beoplay_04.jpg

Z hlediska žánru zvládají Earsety všechny druhy hudby nevadí jim tvrdý metal či elektronika ani akustické skladby, vždy se se skladbou popraly se ctí, což zaslouží poklonu. Zvukově se tento model povedl, zvláště když uvážíme jeho konstrukci.

Verdikt

Bang & Olufsen Earset je bohužel vzácným případem nepovedeného designu a velmi povedeného zvukového podání. Pokud by sluchátka měla lépe zpracovaný tvar – což možná nejde právě kvůli dostatku basů – aby lépe držela v uchu a použitý hák za ucho byl vyroben z poddajnějšího materiálu, pak se jedná o velmi zajímavou volbu pro ty uživatele, kteří chtějí malá sluchátka, ale špunty jim z jakéhokoli důvodu vadí.

beoplay_13.jpg

Bohužel ve stávajícím provedení si troufám říct, že Earset budou modelem pouze pro vyvolené, kterým jde primárně o design a zvuk a komfort nošení příliš neřeší – zároveň si ale myslím, že takových osob nebude mnoho, navíc do této rovnice vstupuje poměrně zásadním způsobem cena, která je nastavena na 299 EUR, tedy něco přes 8 000 Kč.

AVmania.cz
Beoplay Earset   5

 

Beoplay Earset

Cena orientační: 299 EUR

  • konstrukce: intraaurální pecková sluchátka uzavřené konstrukce
  • velikost měniče: 14,2 mm
  • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
  • přenos signálu: Bluetooth 4.2, AAC
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • citlivost: 105 dB
  • impedance: 32 Ohm
  • baterie: 95 mAh, až 5 hodin používání / cca 2 hodiny nabíjení
  • barva: bílá, hnědá
  • příslušenství cestovní pouzdro, USB kabel, molitanové návleky na pecky
  • rozměry: 40 × 55 × 24 mm
  • hmotnost: 30 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud