15
Fotogalerie

Black Mass: Špinavá hra – recenze filmu

Vzestup a pád skutečného krále bostonského podsvětí. Johnny Depp se vrací k civilnímu herectví, jež umocňuje děsivou maskou smrti v jeho očích.

O tom, že nejlepší příběhy píše život sám, nás přesvědčují nové a nové přírůstky do žánru gangsterských filmů podle skutečných událostí. Před měsícem jsme tady měli bratry Reggiovy v Legendách zločinu, příští týden se na nás chystá Radovan Krejčíř ve druhém dílu Gangstera Ka, který bude mapovat jeho jihoafrickou anabázi.

Na seznamu deseti nejhledanějších osob světa

Vynesení trestu nad Krejčířem bylo v JAR odročeno na únor příštího roku, hrdina filmu Black Mass James Bulger (1929) si ten svůj už odpykává. Cesta k jeho dopadení ale nebyla vůbec jednoduchá. Muž, který více než jedno desetiletí ovládal bostonské podsvětí, byl dlouhá léta na seznamu FBI deseti nejhledanějších osob světa.

V roce 1995, kdy se nad ním začala stahovat smyčka, se mu podařilo na šestnáct let zmizet. Dopaden byl až v roce 2011 v Kalifornii na základě anonymního udání. Za vydírání, obchod s drogami, praní špinavých peněz a především spoluúčast nebo přímou účast na vraždě 19 lidí byl odsouzen na doživotí.

blackmass-mv-13.jpgblackmass-mv-14.jpg

Zločineckou dráhu tohoto dnes šestaosmdesátiletého staříka se zabývala kniha dvou bývalých novinářů deníku Boston Globe Dicka Lehra and Gerarda O'Neilla Black Mass: The True Story of an Unholy Alliance Between the FBI and the Irish Mob z roku 2001. Z ní vycházeli i autoři scénáře Mark Mallouk a Jez Butterworth, takže nepřekvapí, že klíčový důraz je položen na léta 1975 až 1994, kdy Bulger fungoval jako informátor FBI.

Dohoda o nedotknutelnosti

James neboli Jimmy „Whitey“ Bulger (Johnny Depp) spolu se svým Winter Hill gangem ovládal v sedmdesátých letech jižní část Bostonu, zvanou Southie, kde žili převážně americko-irští osadníci. A chtěl víc. V tom mu ale bránil vliv mocného italského klanu pod vedením Gennara Angiula, jenž měl pod palcem sever města.

blackmass-mv-10.jpgblackmass-mv-12.jpg

V té době přichází do Bostonu agent FBI John Connolly (Joel Edgerton), který Jimmyho i jeho bratra, demokratického senátora za Massachusetts Williama či Billyho (Benedict Cumberbatch) zná z dětství. Jimmy mu pomohl při nějaké dětské rvačce na hřišti a to se nezapomíná. Když se Connolly dozví, že federálové po Jimmym jdou, rozhodne se ho varovat. A nejen to.

Přiměje ho ke spolupráci a uzavře s ním oboustranně výhodnou dohodou. Nebo obchod, protože Jimmy tak nesnáší slovo práskání. Bulger bude FBI dodávat informace, vedoucí k likvidaci italské mafie a ta na oplátku nechá na pokoji jeho kalné kšefty.

Vymknutí se kontrole

I přes nedůvěru nadřízených (Kevin Bacon) tato dohoda časem přinese své ovoce. Italská mafie je rozprášena, Connolly povýšen, jen Jimmy se nějak vymkne kontrole. S jídlem, jak známo roste chuť a on při své snaze ovládnout nejen celé město, ale i sázkařský byznys na Floridě, brzy poruší jednoduché pravidlo, na němž jeho dohoda s Connollym stála. Totiž nezabít nikdo z těch, kdo stojí v cestě jeho expanzivním choutkám.

Mrtvoly začnou přibývat a Connollymu dělá čím dál větší problém zamést pod koberec stopy všech Jimmyho zločineckých aktivit. Kolegu z práce Johna Morrise (David Harbour) i mnohé další se zkorumpovat podaří, nově příchozího státního zástupce Freda Wyshaka (Corey Stoll) už ne. A tehdy se začnou odhalovat následky zvrácené dohody, jež přispěla k tomu, že v Bostonu vyrostl mocný gangster Bulgerova formátu.

blackmass-mv-22.jpgblackmass-mv-24.jpg

Zdání beztrestnosti je určující pro vztah dvou ústředních figur vyprávění, Bulgera a Connollyho. Oba se díky dohodě o výměně informací vzdalují prostředí, jehož jsou reprezentanty. V tom Bulgerově se práskání nebo donášení považuje za nejtěžší přečin, který se násilně trestá. V tom Connellyho je podobně nahlíženo zas na vynášení informací protistraně.

Co nás trošku zaráží, že okolnosti i důsledky této dohody jsou odhaleny až po tolika letech. Vlastně až ve chvíli, kdy se státní zástupce rozhodne odhalit červivé jablko uvnitř úřadu, a Jimmyho spolupracovníci začnou mluvit. Jimmy je totiž čím dál podezřívavější a paranoidnější. Pokud nechtějí jeho poskoci skončit na jednom z jeho soukromých hřbitovů (pod mostem u řeky, v jednom z jeho domů), nezbývá jim než si zajistit nižší tresty tentokrát výměnou za informace o něm.

Dobová atmosféra a bostonské lokace

Výpovědi několika členů jeho gangu před vyšetřovateli tvoří i kompoziční rámec vyprávění. To se opírá o tradiční prvky, jež má každá správná gangsterka mít. Tedy o pečlivě vyvedenou dobovou atmosféru, napětí, plynoucí z charakteru zločinné činnosti a charismatického gangstera.

Co chybí, je mafiánův protějšek na straně zákona, který by mu šel důsledně po krk. Ono ztělesnění byť chybujícího, ale neúplatného dobra, jako třeba v Americkém gangsterovi od Ridleyho Scotta.

blackmass-mv-26.jpgblackmass-mv-28.jpg

Dobová atmosféra se režisérovi Scottovi Cooperovi povedla. Obleky, účesy, sluneční obroučky s kovovými obroučkami, vše sedí. Kameraman Masanobu Takayanagi (Warrior, Terapie láskou) chladně odtažitou kamerou zprostředkovává bostonské lokace, které svou zajímavost osvědčily už ve filmech Bena Afflecka (Gone Baby Gone, Město) nebo Scorseseho Skryté identitě.

Scorsese při zdi

Postava amerického gangstera s irskými kořeny Franka Costelly, již hrál v oscarové Skryté identitě Jack Nicholson, byla ostatně Jamesem Bulgerem přímo inspirována. Scorseseho režijní styl ale tvůrce Black Mass, herec (Okrsek 49, Dům v temnotách) a režisér (Crazy Heart) Scott Cooper nekopíruje.

Byť třeba konverzační scéna u večeře, kdy Bulger chce po agentovi FBI vyzrazení receptu na nakládání masa, ho hodně připomíná. Chybí dobové šlágry, cynická nadsázka a celkově se Cooper drží víc při zdi. Neuchyluje se k žádným vizuálním exhibicím a sází především na syrovost.

blackmass-mv-30.jpgblackmass-mv-31.jpg 

Ta se projevuje v násilných scénách, které nejsou nijak explicitní, ale věrně se v nich odráží nevypočitatelná psychická stránka hlavní postavy. Přátelské posezení se členy gangu, kde jeden z nich přebral alkoholu a choval se dle Bulgera nevhodně, končí na druhý den výstřelem ze zezadu do jeho hlavy.  

Brutální momenty jsou místy odlehčeny těmi černohumornějšími, jako v momentě názorné ukázky Jimmyho bizarní výchovy. Když si jeho syn Douglas (Luke Ryan) při večeři stěžuje, že má ve škole problémy kvůli rvačce se spolužákem, jeho otec mu vysvětluje, že problémy má ne pro to, že spolužáka udeřil, ale že ho při tom někdo viděl.

Děsivá maska

Cooperova gangsterka je profesionálně natočená, ale nepřináší nic, co by ji pozvedlo nad žánrový standard. Režisérovi chybí nápady a až příliš se spoléhá na představitele hlavní role. Johnny Depp se od spolupráce s Timem Burtonem na Střihorukém Edwardovi až příliš zabydlel v excentrických kreacích, plných někdy až pitvořivého přehrávání (Piráti z Karibiku).

V Black Mass se vrací zpět k civilnímu herectví, což je třeba kvitovat, ale jakoby se ani tady neuměl zbavit nánosu masky, která ho provází po valnou část jeho kariéry. Díky práci maskérů se změnil v postavu odpudivou i navenek.

Pleš a větší obvod pasu, to už jsme u něj viděli ve Strach a hnus v Las Vegas. Tady se k tomu přidává tvarohovitá nezdravá pleť, odulý obličej s ulíznutými řídkými vlasy, sčesanými dozadu, zkažený chrup a modré kontaktní čočky, které jeho zjevu dodávají vodnatý, průhledný ráz. Obličejová maska démonického umrlce v kombinaci s jeho pomalou, mrazivou dikcí působí opravdu děsivě. Jako setkání s někým, z něhož jste nervózní, aniž byste o něm cokoliv věděli.

blackmass-mv-9.jpgbm-08371.jpg blackmass-mv-5.jpg

Bulgerovo jednání připomíná kobru, jež vás může kdykoliv uštknout. Nikdo si nemůže být jist, jak zareaguje. Přesvědčí se o tom jak jeho manželka Lindsey Cyr (Dakota Johnson) ve chvíli, kdy chce jejich nemocného syna odpojit od přístrojů po zjištění Reyova syndromu, tak Connollyho manželka Marianne (Julianne Nicholson), které sahá na uzliny, zda je má opravdu zduřelé a nemůže se proto kvůli proklamované nemoci zúčastnit společné večeře.

Domnívám se ale, že Johnny Depp je natolik kvalitní herec, že by onen strach a respekt, jež z něho vyzařuje, dovedl zahrát pouhým zlostným pohledem, mimikou a drobnými posunky. A že by si nemusel tolik vypomáhat maskou. Pochopitelně, že ta jeho výkon činí efektnějším a intenzivnějším.

Rutinní režie

Depp si v minulosti už reálné gangstery zahrál. George Junga v Kokainu a Johna Dillingera ve filmu Veřejní nepřátelé. V Krycí jméno Donnie Brasco ztvárnil agenta FBI Josepha D. Pistoneho, který pod falešným jménem Donnie Brasco pronikl mezi newyorské mafiány.

Ke každému z této trojice jste mohli pociťovat nějakou náklonnost, v případě Jamese Bulgura je to nemožné. Herec, který se pravidelně objevuje v žebříčcích nejvíc sexy mužů planety, se tu za pomocí masky převtělil do figury odpudivé zevnitř i navenek natolik, že z ní nebude dobře po těle asi nikomu v sále kina.

blackmass-mv-19.jpgblackmass-mv-21.jpg

Škoda jen, že se režisérovi kolem ní nepodařilo vytvořit víc vzrušujících, vypointovaných nebo nervy drásajících momentů, které by narušily onu poklidnou řemeslnou rutinu, jež na nás z filmu sálá. Black Mass působí kompaktněji než nedávné Legendy zločinu, ale žánrovou stálicí se také nestane. Škoda, ten potenciál tam byl.

Black Mass: Špinavá hra

  • Žánr: biografická gangsterka
  • Původní název: Black Mass
  • www.blackmassthemovie.com/
  • USA 2015
  • Scénář: Mark Mallouk, Jez Butterworth
  • Režie: Scott Cooper
  • Hrají: Johnny Depp, Joel Edgerton, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson, Juno Temple, Kevin Bacon, David Harbour, Peter Sarsgaard, Corey Stoll, Adam Scott, Julianne Nicholson
  • Distribuce: Freeman Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 19. 11. 2015
Black Mass
film   6

Určitě si přečtěte

Články odjinud