5
Fotogalerie

Tohle je náš svět: recenze filmu

Emotivní, zábavný i k zamyšlení vybízející film o tom, jaký způsob výchovy je pro děti ten nejlepší. Nezávislý hit letošního léta s Viggo Mortensenem, který získal diváckou cenu z Karlových Varů.

Druhý režijní příspěvek herce (Dobrou noc a hodně štěstí, seriál Silicon Valley) a režiséra (28 Hotel Rooms) Matta Rosse se stává senzací letošní festivalové sezóny, kterou velebí kritici i diváci. Po premiérovém uvedení na festivalu Sundance a soutěžním v Cannes, odkud si Ross odnesl cenu za nejlepší režii v sekci Un Certain Regard, vyhrál snímek i Diváckou cenu deníku Právo o nejlepší film karlovarského festivalu.

Záhy poté film vstoupil do našich kin díky distribučnímu labelu KVIFF Distribution, ve kterém se spojují aktivity MFF Karlovy Vary, České televize a společnosti Aerofilms. Dalšími dvěma snímky, které v rámci akce Vary ve vašem kině, takto vstoupí do kin, jsou tituly Líná zátoka Bruno Dumonta a Neonový býk Gabriela Mascaroa, které jsme si blíže představili v prvním speciálu z letošního ročníku karlovarského festivalu.

Narozeniny Noama Chomskyho místo Vánoc

Matt Ross (1970) není příliš zkušený režisér a na poli scenáristickém ve svém autorském počinu debutuje. Přesto se mu podařilo na obou frontách prokázat řemeslnou zručnost a citlivost i jasnou vizi toho, o čem chce vyprávět. Ne náhodou ho letos prestižní filmový magazín Variety zařadil mezi 10 nadějných režisérů současnosti „10 Directors to Watch“.

Témat, s nimiž v Tohle je náš svět, v originále Captain Fantastic, přichází, je víc a jsou postaveny na antagonistické bázi. Střet ideálu s realitou, klasické rodinné výchovy s alternativní, přírody a civilizace, přirozenosti a manipulace, individuality a snahy zařadit se.

Režisér do středu vyprávění staví postavu otce Bena (Viggo Mortensen), který v odloučení od civilizace kdesi v kanadských lesích vychovává svých šest ratolestí. S ženou Leslie (Trin Miller), která se momentálně nachází v nemocnici, se dohodli na tom, že své děti budou vychovávat maximálně nezávisle na společenském systému. Říkají si trockiáni a místo Vánoc slaví narozeniny současného levicového filozofa a lingvisty Noama Chomskyho.

Alternativní způsob výchovy

Ben i jeho žena jsou odpůrci klasického západního životního stylu a konzumního kapitalismu. Vidí ho jako cestu, která se vyčerpala. Proto své děti vedou alternativní cestou a všestranně rozvíjí jejich schopnosti. Jak co do vzdělání, tak fyzické zdatnosti a schopnosti se o sebe postarat.

Ben nezavrhuje klasické vzdělání, odmítá ale klasické školní memorování a naopak zdůrazňuje důležitost porozumění textu. Ať už jde o text americké ústavy, klasické filozofy nebo román Vladimíra Nabokova Lolita, od něhož se dá dobře odpíchnout k sexuální výchově dospívajících pubescentů.

Ben kromě analytického myšlení učí své potomky i dovednosti, kterými asi děti, kteří si po škole zajdou do „mekáče“ vládnout nebudou. Jak si obstarat potravu v drsné přírodě, jak ji zpracovat a uchovat, jak pěstovat rostliny, nutné k obživě, jak se starat o dřevostavby, jež užívají k bydlení.

Hipísácký filozof-král

Charismatický zarostlý neo-hipík Ben nad výchovou svých dětí bdí jako moudrý platónský filozof-král. Život v přírodě této rodiny připomíná v něčem dobře organizovaný tábor, který má svá pravidla, která je třeba pro jeho hladký chod udržovat.

captain-fantastic.jpg

Ráno patří vytrvalostnímu běhu do kopců, spojenému s rozcvičkou. Pak následuje trénink v boji a ovládání zbraní jako nůž, luk a šípy. Odpoledne výuka filozofie, literatury a dalších předmětů lidského vědění (medicína, fyzika), které s využitím rodinné knihovny učí děti svobodnému myšlení a schopnosti diskutovat a hledat na otázky nebanální odpovědi. Večer se místo dívání na televizi (kterou pochopitelně nemají) všichni schází u ohně a věnují se rozvoji múzické stránky osobnosti člověka v hraní na kytaru a další nástroje a zpěvu.

Konfrontace s okolním světem

Z téměř dokonalé harmonie přírodního ráje ale Bena a děti vytrhne zpráva o smrti jejich matky. Rodina se vlastním autobusem vydává na pohřeb do místa jejího rodiště, přičemž tato cesta i setkání s příbuznými ze strany matky (teta se strejdou, prarodiče) poskytne dětem příležitost, jak konfrontovat způsob života, který jim vybrali jejich rodiče a který oni přijali, s tím okolním, převažujícím. To vytváří spoustu zábavných i k zamyšlení vybízejících momentů, jejichž dopad prověří pevnost vzájemných rodinných vztahů.

Děti s unikátními jmény přijíždí do společnosti, jíž díky výchově rodičů moc nerozumí. Zjišťují, že Nike a Adidas nejsou jména nějakých myslitelů a že kuře na grilu na večeři předtím hostitelská rodina nemusela ulovit. Po příjezdu do „civilizace“ před dětmi a námi jako diváky vyvstávají otázky, které se jako leitmotiv vinou celým filmem.

viggo-mortensen-captain-fantastic-bleecker-street-film-northwest-hippie.jpg

Není i ta sebelíp myšlená výchova problematická, když nepřipraví ty, jichž se bezprostředně dotýká, na střet s reálným světem? Neskrývá se za oním izolacionismem dětí před zkažeností západního světa jen jiná forma autoritativního ovládání ze strany jejich zákonných zástupců?

Silné otcovské figury

Každá z postav přikládá střípek k obhájení svého postoje a zodpovězení otázky, co je pro výchovu dětí nejlepší. Otec Leslie Jack (Frank Langella) věří v důležitost sociálního začlenění a fungování dětí ve společnosti. Určitě ho nelze podezírat, že by nemyslel na dobro svých vnoučat, ale neuvědomuje si, že k němu nevede cesta přes odmítání jejich otce, kterého viní z dceřiny smrti.

Jack je symbolem bohatého rodinného patriarchy, zvyklého, že se svět bude řídit podle něj. Ben, jeho životní filozofií pohrdá, mu ale není až tak vzdálený, jak by se mohlo na první pohled zdát. I v něm se mísí citlivost, odpovědnost a dominance při hledání toho, co je pro jeho nejbližší nejlepší.

captain-fantastic-viggo-mortensen.jpg

Oba různou měrou na konci zjišťují, že je třeba ze svých radikálních postojů slevit, jinak by své nejbližší mohli opravdu ztratit. Závěr se někomu může zdát kompromisní, v duchu zlaté střední cesty, přinášející harmonii. Režisér k němu ale volí poctivou cestu, na níž neprotěžuje ani jedno ze stanovisek.

Revoltující synové

Je sice patrné, že jako režisér indie filmu má blíž k postoji Bena a jeho hlásání rousseauovského návratu k přírodě a lidské přirozenosti, ale nečiní tak manipulativním způsobem. Nebo jen drobně, když postaví znalosti a dovednosti Benových dětí proti jejich dvěma bratrancům, kteří snad Xbox nedají z ruky.

captain-fantastic-3.jpg

Na druhé straně vidíme Benovy dva syny, kteří se v důsledku poznání své „exotičnosti“ v realitě, každý jinak bouří proti jeho autoritě. Nejstarší Bodevan (George MacKay) se v kempu starosvětsky dvoří mnohem protřelejší dívce a po její nechápavé či pobavené reakci otce konfrontuje s tím, jakého z něj vychoval mimoně.

Ještě víc revoltuje mladší syn (Nicholas Hamilton), kterému hodně chybí máma a pod vlivem dědečka i on obviňuje otce z její smrti. To, že Ben věřil, že její psychické problémy zvládne v lůně přírody líp než za pomocí odborné pomoci a psychofarmak, je další zdvižená rukavice vůči alternativnímu způsobu života.

Feel-good movie

Oba synové, kteří přemýšlejí nad tím, jaké by to bylo žít tzv. normálně, se stávají nositeli vnitřního střetu v rodině, který ji nakonec posune dál. Cesta k tomuto poznání je emotivní i vybízející k zamyšlení. A také zábavná, někdy i dost bizarně, to když se rodinní příslušníci odhodlají ke krádeži matky z hrobu nebo dostávají jako dárky zbraně na lov.

captain_fantastic_0.gif

Mattu Rossovi se podařilo natočit to, čemu se říká feel-good movie. Na film se díky kameře Stéphaneho Fontainea (Prorok, Na dřeň) a atraktivním přírodním lokacím hezky dívá. Jemný hudební podkres Alexe Somerse je kombinovaný s písněmi od Guns N' Roses, Sigur Rós nebo Boba Dylana, které přesně zafungují ve chvílích, kdy je potřeba zvýšit emotivní účinek vyprávění. Dětští hrdinové bez výjimky dobře hrají a Viggo Mortensena si zamilují všechny maminky s dětmi, které neměly štěstí na chlapa, ctícího rodinné hodnoty.

Ze snímku vyzařuje pohodová atmosféra, která se ale nebojí klást znepokojivé otázky, týkající se rodinných vztahů a výchovy dětí. Je to divácký film v pozitivním slova smyslu, který neurazí příznivce amerických nezávislých produkcí i rodinné výpravy do kina.

Tohle je náš svět

  • Žánr: road movie
  • Původní název: Captain Fantastic
  • www.bleeckerstreetmedia.com/captainfantastic
  • USA, 2016
  • Scénář: Matt Ross
  • Režie: Matt Ross
  • Hrají: Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler, Nicholas Hamilton, Frank Langella, Missi Pyle, Steve Zahn, Kathryn Hahn, Erin Moriarty
  • Distribuce: Aerofilms
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 07. 2016
Tohle je náš svět
film   7

Určitě si přečtěte

Články odjinud