49
Fotogalerie

LG FB163: test DVD mikrosystému 2.0

Levný mikrosystém, na jehož vzniku se podílel i audiofil Mark Levinson, zaujme snad každého. Bude zvuk opravu tak dobrý?

Odkdy věže přehrávají video? To je obvyklá úvaha při pohledu na nový mikrosystém od LG, který zvládne z DVD či USB vstupu přehrávat nejen MP3jky, ale i komprimované filmy či fotografie.

Mikrosystém LG FB163 je nejlépe vybaveným modelem své značky a přesto jej pořídíte již od 5,5 tisíce. Za danou cenu nabízí téměř neuvěřitelnou sadu funkcí a možností – kromě obvyklého přehrávání audio CD či MP3 souborů se nezalekne USB pamětí. V základu obsahuje iPod dock a jako lehký úkrok mimo svět hudby nabízí i výstup na televizor pro přehrávání různorodých SD video formátů.

Korejský výrobce se chlubí spoluprácí s legendárním Markem Levinsonem, který by měl být autorem ladění zvuku i u tohoto velmi levného přístroje. Svou „misi“ označil při své návštěvě v Praze jako snahu dostat kvalitní zvuk i do levných přístrojů.

TIP: Životopis Marka Levinsona naleznete v článku Legendární Mark Levinson navštívil ČR

Když se video snoubí s hudbou

Docela hybridní kombinace nakonec i dává smysl. Rozšíření možností běžného mikrosystému o přehrávání videa výrazně rozšiřuje okruh potencionálních zákazníků. Takto vybavený systém bez problémů postačí jako zdroj hudby i obrazu do ložnice či dětského pokoje. Hodí se i pro ty z vás, jenž častěji poslouchají hudbu, než sledují video – pro tento účel je stereo systém rozhodně vhodnější než levná sada domácího kina s miniaturními satelity.

DSC09680.jpg DSC09684.jpg

Podobně jako u ostatních součástí spotřební elektroniky pro domácnost i v tomto případě je design velmi důležitý. Základní jednotka i reprobedny jsou vzhledově sladěné – lesklý černý plast v designu „piano black“ vhodně doplňuje metalická vrchní strana a je také kladen důraz na úhledné zaoblení většiny hran. Zajímavé jsou i proporce a rozměry – reprobedny mají stejnou hloubkou jakou má základní jednotka, ale jsou výrazně vyšší a také mnohem těžší.

Na jejich lepené konstrukci a pevně přidělaném kabelu je znát nízká cena systému, ale zde kompromisy končí. Trojice měničů, kterými jsou osazeny, nejsou v této kategorii běžná výbava a jejich atypické rozmístění i šikovné použití „falešného“ reproduktoru. Na přední straně totiž hraje pouze vrchní z dvojice kruhových otvorů.

Úsporně ale postačí

Hlavní jednotka také trochu utrpěla na úsporách. Na zadní straně nenaleznete žádný stereo vstup kromě předního 3,5 mm jacku pro připojení MP3 přehrávače. Reprobedny se připojují do levných plastových svorek a napájecí šňůra je napevno. U video výstupů nejvíce zamrzí nepřítomnost HDMI výstupu (a upscalingu), na druhou stranu ale nechybí komponentní konektory, S-video a SCART. Vzhledem k zaměření na „nízké“ rozlišení a vnímání videa jako sekundární funkce to ani příliš nevadí.

DSC09687.jpg

Čelní stranu přístroje okupuje běžně pouze jediné tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. Čtveřice dalších tlačítek, USB vstup a dvojice 3,5 mm jack konektorů pro sluchátka a MP3 přehrávač je ukryta na spodní hraně pod odklápěcími dvířky.

DSC02921.JPG

Jako stylový doplněk lze vnímat dotekové ovládání, kterým můžete ovládat základní povely pro navigaci a přehrávání (Forward doprava, Back doleva, Play nahoře, Stop dole) spolu s hlasitostí (posun prstu po obvodu kolečka). Praktičnosti totiž příliš nepobralo, protože nereaguje právě nejrychleji a vyžaduje určitou polohu prstu. Dálkové ovládání je rozhodně lepší volbou.

DSC09691.jpg

Netypická štěrbinová mechanika pro optické média na vrchní straně bohužel neumožňuje použití 8 cm disků. To však plně vynahrazuje v základu přítomný iPod dock, za který si u drtivé většiny konkurentů připlatíte až kolem 2 tisíc korun.

DSC09676.jpg

Jednoduché dálkové ovládání stačí na základní navigaci a práci s přístrojem. Pro větší pohodlí by mohlo obsahovat například dedikované tlačítka pro přístup k některým funkcím, pro které je běžně potřeba prolézat přes různé nabídky. Stejně tak neexceluje v citlivosti, která si vyžaduje o něco přesnější míření směrem k základní jednotce.

Praxe

Instalace a uvedení do provozu je díky jednoduchosti systému hračka. Drobným problémem mohou být pouze prostorové nároky do šířky. Hlavní jednotku totiž díky tvaru a nutnosti přistupovat k vrchní straně neumístíte nikam jinam, než přímo na stůl či poličku vedle televize. Stejně tak vedle televize samozřejmě patří i reprobedny – k šířce televizoru si proto připočtěte minimálně 45 cm k dobru.

DSC09703.jpg

Nejlepším způsobem připojením k televizoru je u testovaného přístroje samozřejmě komponentní výstup. Pro televizní výstup lze zvolit poměr stran, rozlišení je pevně nastaveno na 576i/p – v případě připojení k televizi s vyšším rozlišením se budete muset spolehnout na její přepočet do vyššího rozlišení.

Spotřeba patří u FB163 k relativně vyšším. Běžně si při normálním poslechu řekne o 30 až 35 W, což je o něco více než jiné mikrosystémy účinnějším zdrojem. Ve zcela vypnutém stavu (3 sekundy stand-by tlačítka) má naštěstí spotřebu 0 W – se zobrazením hodin je to pak 7 W. U testovaného kusu, který si dle škrábanců a stop po rozebírání mnoho zažil, byla pozorovatelná vyšší hlučnost větráčku chlazení. Zkušenosti zahraničních uživatelů na tento neduh nepoukazují ani v nejmenším, což posiluje podezření na chybu testovaného kousku.

Televizi prostě potřebujete

Ovládání lze zvládnout i bez zapnutého či připojeného televizoru, u komplikovanějších funkcí se s tímto stavem ale nepočítá. Například navigace v adresářích s MP3 soubory je na malém znakovém displeji doslova utrpením. Lehkým šokem byla nedostupnost funkce náhodného přehrávání, která je pro větší sbírky oblíbených skladeb v MP3 k nezaplacení.

DSC02895.JPG DSC02896.JPG DSC02897.JPG DSC02898.JPG
DSC02899.JPG DSC02900.JPG DSC02901.JPG DSC02902.JPG DSC02903.JPG DSC02904.JPG DSC02907.JPG DSC02908.JPG

Hudbu můžete přehrávat z audio CD, AM/FM rádia nebo MP3 souborů umístěných na USB disku či DVD médiu. Stejně tak video soubory lze přehrát z klasických video DVD, nebo v podobě komprimovaných souborů z USB či opět DVD. K netypickým funkcím patří možnost komprese hudby z CD přímo na připojený USB disk. Bohužel jde pouze o velmi základní funkcionalitu, která nahrává pouze běžnou rychlostí (74 minut budete nahrávat 74 minut) a do pevně stanoveného formátu
128 kbit MP3 souborů.

DSC02909.JPG DSC02910.JPG DSC02912.JPG DSC02913.JPG DSC02914.JPG DSC02915.JPG DSC02916.JPG DSC02918.JPG

U USB pamětí také platí jistá omezení. Podporované jsou pouze paměti s formátem FAT (16/32) a množství souborů nesmí překročit 1 000. Rozhraní pro navigaci v hudbě, fotografiích a filmech patří k těm omezenějším, ale dostatečně funkčním. Ačkoliv není lokalizované, nemělo by způsobovat problémy ani méně zdatným uživatelům.

DSC02864.JPG DSC02867.JPG DSC02871.JPG DSC02885.JPG DSC02887.JPG DSC02888.JPG

Video jednoduše

Video část LG FB163 lze přirovnat k levným DVD/DivX přehrávačům v ceně do 1 000 Kč. Zvládá většinu normálních kompresních kodeků a běžné kontejnery. Nekompatibilita bude spíše občasná. Nechybí ani podpora titulků v češtině – testy ukazují přátelství s kódováním Windows1250 a běžnými formáty titulků. Nastavení velikosti, barvy či umístění bohužel chybí – základní nastavení naštěstí patří k těm lepším. Při přehrávání lze přepínat mezi různými jazykovými verzemi titulků, stejně tak i zvukových stop.

DSC02872.JPG DSC02873.JPG DSC02878.JPG DSC02880.JPG DSC02881.JPG DSC02882.JPG

Stereo systém samozřejmě není pro filmy ideální volbou a u filmů s prostorovým zvukem to pocítíte. Filmovému vyznění jednoznačně pomáhá možnost nastavit tzv. Virtual Surround Mode na režim Virtual, který u prostorového zvuku filmů docela úspěšně simuluje prostorový zvuk. V některých velmi náročných scénách (typicky výbuchy) mírně nestíhají basové reprobedny, které jsou lépe naladěné právě na hudbu. Jak již bylo zmíněno, video funkce jsou u tohoto systému spíše doplňkové a v tomto kontextu fungují výtečně.

iPod dock zdarma

Pro majitelé iPodu nabízí LG velmi atraktivní funkcionalitu v podobě docku, do něhož můžete oblíbený přehrávač připojit. Pracovat s iPodem lze v dvou režimech – buďto využijete jeho vlastní obrazovku, nebo můžete zvolit tzv. iPod OSD, která umožní ovládat přehrávání přes televizi. V obou případech fungují povely z dálkového ovládání, k nabíjení však dochází jen v režimu iPod OSD, který nemusí podporovat některé staré iPody.

DSC02889.JPG

Výhodou je, že přes dock konektor je zvuk přenášen prostřednictvím line-out výstupu, a tedy v lepší podobě než u sluchátkového výstupu. Dock pracuje i s iPhone, i když to není vzhledem k funkcím telefonu nejlepší nápad (při každém hovoru by bylo nutné jej odpojit).

IMG_0102.jpg

Zvuk ala Zlaté ucho

O naladění zvuku se postaral přímo Mark „Zlaté ucho“ Levinson. Výsledek je téměř na jisto nejlevnější audio systém, který nese podpis tohoto známého profesionálního audiofila. Spojovat označení audiofil s mikrosystémem za necelých 6 tisíc zní trochu neuvěřitelně, výsledek je ale rozhodně velmi zajímavý. Co LG FB163 ztrácí na video funkcích, vstupech, ovládání či dalších drobnostech vyvažuje ve zvuku.

Nelze očekávat, že by kvalita reprodukce sestavy v této ceně byla bezchybná a samozřejmě, ani není. Systém tohoto typu nesnese srovnání s X-krát dražšími stereo reprobednami, ale to není také žádným překvapením. Co je však důležitější, zvuk má charakter. Muzikální s „teplým“ nádechem, prostě příjemný. Odpustíte mu nedokonalosti ve výškách, důraz je kladen spíše na střední pásmo.

DSC09692.jpg DSC09695.jpg DSC09697.jpg

Basy příliš nezaostávají – 15 cm basový reproduktor se o ně postará z grácií i v relativně malých bednách. Problémy nezpůsobuje ani vybuzení na vysokou hlasitost, i když tu zřejmě potřebovat nebudete, protože pro 20 metrů čtverečních se jen stěží dostanete nad polovinu. V noci spíše zamrzí méně citlivá regulace hlasitosti v nejnižších úrovních, kde jsou kroky někdy až příliš velké.

I pro hudbu lze použít režim „Virtual“, který velmi výrazně roztáhne prostor nahrávky, což může mnohým posluchačům vyhovovat. Místy až příliš výrazné zesílení basů i výšek nabízí funkce XDSS plus. Pro „vylepšení“ MP3 souborů lze zapnout i jistou formu remasteringu, což není nic jiného, než dobře naladěný ekvalizér. Předdefinovaných voleb ekvalizéru je na výběr rovnou 6; například režim Natural zní velmi příjemně.

Díky použití trojice měničů netrpí zvuk hluchými místy a zní vyváženě. V dobrém světle se ukazuje i u vážnějších žánrů, problematičtější jsou spíše divočejší mixy mnoha nástrojů a hlasů, které mohou místy splývat. Co zvuk systému ale má (a chybí to často i u dražších systémů), je schopnost přenést atmosféru nahrávky a vyvolat emoce. Zejména komornější skladby systému vyloženě „sednou“.

Závěr

Celkově lze mikrosystém LG FB163 zhodnotit jako zařízení s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Nabízí základní video funkce, které nenáročnému uživateli postačí. Nevýhodou je méně ergonomické ovládání a nutnost používat pro navigaci v mnohých audio funkcích televizi. Mikrosystém má na svou třídu výbornou kvalitu zvuku – muzikální podání, prostě příjemný poslech. Hledáte-li designově povedený levný mikrosystém a rádi posloucháte třeba i náročnější hudbu, určitě můžeme LG FB163 doporučit.

LG FB163 DVD mikrosystém

Cena doporučená 6 490 Kč

  • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD, DVD±RW, VCD, SVCD
  • podporované obrazové formáty JPEG, DivX, 3IVX, DVD Video
  • výkon 2× 80 W (4 ohmy, 1kHz, 0,5% THD)
  • kmitočtový rozsah 40 Hz – 20 000 Hz
  • odstup signál / šum 75 dB
  • video výstupy komponentní, kompozitní, SCART
  • čelní vstup USB A, 3,5 mm stereo jack
  • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
  • tuner AM/FM
  • příkon 65 W, stand-by 0-1 W
  • rozměry (š × v × h) 170 × 265 × 253 mm
  • hmotnost 3,3 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, originální a český návod

LG FBS163V

  • produkt třípásmové reprosoustavy s basreflexem, magneticky stíněné
  • měniče 1× 150 mm basový,1× 80 mm středový, 1× 30 mm výškový
  • impedance 4 ohmy
  • příkon 80 W
  • maximální příkon 160 W
  • citlivost 83 dB/W/m
  • frekvenční rozsah 70 Hz – 20 000 Hz
  • rozměry (š × v × h) 132 × 286 × 253 mm
  • hmotnost 4,3 kg / kus

Zapůjčil

  • LG Electronics CZ, Praha
  • kontakt 234 094 600, cz.lge.com
  • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud