42
Fotogalerie

Recenze televizoru LG 65QNED86. Prémiový 65" 4K MiniLED pro ty, kdo nechtějí OLED

Plusy
Příjemný a čistý obraz
Výborný zvuk
Rychlý systém WebOS
Díky Mini LED podsvícení dobrý kontrast
Výborná automatika pro obraz i zvuk
Minusy
Maximální jas by mohl být vyšší
Nastavení barev z výroby není optimální
Plastový stojan
Cena
8  /10

I když LG v posledních letech slaví úspěchy se svými vynikajícími OLED televizory, tak rozhodně nezapomíná na ty, co preferují LCD technologii. Letošní řada QNED televizorů patří do prémiové kategorie, ať už vlastnostmi a výbavou, tak bohužel i cenou.

LG 65QNED863QA
LG 65QNED863QA
nabízí 1 obchod za cenu 29 990 Kč
Srovnat ceny

Nový model LG 65QNED86 se proti předchůdcům chlubí nejen MiniLED podsvícením, ale především novým QNED panelem. Nové panely mají nejen NanoCell vrstvu, ale nově i Quantum Dot vrstvu, která filtruje nežádoucí části barevného spektra.

4.jpg

Pokud to zjednodušíme, tak nyní by panel měl mít přesnější, jasnější a přitom bohatější barvy, ve výsledku totiž zvětšuje pokrytí barevného prostoru DCI/P3 ze 70 % až 90 %. MiniLED diody se starají přímo o modrou barvu, proti běžným LED diodám jsou 40x menší, takže lze lokálně daleko přesněji upravovat jas. 

TV má samozřejmě 100Hz/120Hz a televizor má také dva HDMI 2.1 vstupy (ze 4 HDMI vstupů) s podporou režimů 4K/120Hz, VRR, ALLM a také AMD FreeSync Premium, což ocení především hráči. Nemluvě o aplikacích Google Stadia a GEFORCE Now pro cloudové hry. Co se HDR podpory týče, tak nechybí Dolby Vision IQ, HDR10 Pro, HLG, ale ani Filmmaker Mode. 

Vzhled a konstrukce

Samotný design odpovídá moderním trendům, tedy má tenký rámeček a i malou tloušťku. Prohnutý podstavec zajišťuje malou hloubku, abyste i v případně malého prostou mohli TV dát co nejblíže ke stěně. Centrální uchycení navíc nabízí prostor pro skryté vedení kabelů.

P5150135.jpg

Vše vypadá kvalitně, nicméně pozor na jednu drobnost. Samotný TV váží 30 kg a stojan je relativně pružný. Když se do něj opřete, tak TV zapruží vzad a pak se vrátí, dokážu si tak živě představit situaci, kdy malé hravé dítě začne v rytmu kmitů strkat do TV obrazovky... až podstavec výkmit nezvládne ustát. Takže pokud máte malé dítě, byl bych s umístěním opatrnější. 

P5150140.jpgP5150156.jpg

Na zadní kovové straně jsou dobře dostupné konektory, zmíněnou čtveřici HDMI vstupů doplňují připojení pozemní a satelitní antény, CI slot a překvapivě také fyzický sluchátkový výstup.

3.jpgkonektory.jpg

Televizor má samozřejmě i Bluetooth 5.0 pro připojení bezdrátových sluchátek a dalších zařízení. Síť připojíte kabelem (RJ45) nebo bezdrátově přes WiFi. Optický digitální výstup zvuku nechybí, eARC je samozřejmostí. K dispozici jsou dva USB vstupy – televizor umí nahrávat TV pořady na připojený pevný disk, takže jedno USB hned obsadíte, zbývá vám pak už jedno volné USB. 

P5150124.jpg

„Magický “ dálkový ovládač je samozřejmě pohybový, potěší rozumné množství tlačítek pro přímý přístup k funkcím, funguje také dlouhý stisk pro přímý přístup do pokročilých nastavení. Velikost je navíc velmi příjemná, přesnost ovládání potěší, takže tradičně LG musím pochválit – tak to má vypadat. 

Menu a možnost nastavení

První instalace probíhá u LG zcela bez problému a rychle, potěší možnost aktivace AI Plus (inteligentního) přizpůsobení obrazu i zvuku obsahu. Máte možnost si poslechnout výsledek před a po úpravě a rozhodnout se poté, zda AI Plus budete využívat. Majitel tedy „neodklikne“ položku, aniž by nevěděl co dělá, a pak nemusí v menu pracně hledat, kde se ten „bazmek“ vypíná.

WebOS je letos přepracovaný, LG definitivně opustilo „záložkovou“ verzi, nyní jsou seřazené položky pod sebou v řádcích, tedy podobně jako na Android TV. Na čelní obrazovce máte „oblíbené“ a s tím zkrátka nepohnete, například netušíme, proč nám po čisté instalaci TV nabízela zprávy Aljazzera. Lze upravit seznam aplikací a pořadí dalších řádků, které jsou „dole“.

P5150084.jpgP5150091.jpg

Přehled programů EPG je svižný, náhled aktuálního pořadu nechybí, dá se ale vypnout, jednoduché je i nastavení nahrávání. Potěší, že televizor v místní síti sám detekuje dostupný obsah a nabídne k němu přístup. 

P5150095.jpg P5150108.jpg

Obecně však stále platí, že WebOS je velmi svižný, přehledný a uživatelsky přívětivý. Rychlý přístup k předvolbám funguje, hračičkové se do pokročilých nastavení dostanou také během dvou kroků. 

Pokračování 2 / 3

Obraz

Tradičně LG i u svých prémiových LCD televizorů používá IPS panely, zde QNED (vylepšené o NanoCell vrstvu a nově i Quantum Dot). Podvícení je MiniLED, to by mělo vylepšit jak kontrast, tak podání černé. Jaká je realita? 

Celkově televizor překvapil příjemnými barvami i podáním pleti, celkově obraz působí živě, čistě. Pochválit musím přepočet SD a HD rozlišení na 4K, působí ostře, ale bez rušivých artefaktů, zkrátka i starší pořady jsou na TV bez problémů sledovatelné.

Co se kompenzace pohybu u sportu a akčních filmů týče, tak i v továrním nastavení se dočkáte ostrých scén, přitom se výrobce vyvaroval nepříjemného „telenovela“ efektu, dopočítávání mezisnímků působí přirozeně. Vše se samozřejmě dá doladit, ale nevidím velký důvod, by měl být běžný divák nespokojen. Na výběr máte z devíti obrazových režimů – Živý, Standard, Eco, Kino, Sport, Hra, Filmmaker, ISF Expert (Den), ISF Expert (Noc).

P5150096.jpg

Dřívější problémy s nečitelnými tmavými detaily LG u letošního modelu už vyřešilo, sice jsou stále o chloupek tmavší, ale už jsou čitelné a viditelné. Podobně nedochází k přesaturování nejsvětlejších odstínů – informace se neztrácí, pouze jsou lehce světlejší. Po IPS je tento jev typický, zde se LG podařilo i díky MiniLED podsvícení potlačit tento jen na minimum.

Lokální řízení jasu „stíhá obraz“, viditelné je světlejší plocha kolem bílých titulků u tmavého obrazu, zde bych doporučil (podobně jako u OLEDu) nastavit místo bílých titulků spíše šedé, protože potom titulky zbytečně přesvítí okolí a lokální podsvícení občas váhá, čemu dá předost. Naopak pro LCD problematická noční obloha zde vypadá velmi hezky, velmi efektně vypadají ohňostroje. Práce podsvícení je však o chlup pomalejší než je ideál a při změně celkové scény obraz „dýchne“, tj. s malým zpožděním (zhruba 0,5s) se podsvícení rozsvítí na maximum, nebo naopak ztlumí. 

P5150120.jpgP5150117.jpg

Nyní trocha měření a něco pro náročnější. IPS panel u QNED86 má (na tuto technologii) vysoký statický kontrast 1 786:1, dynamický je pak 35 115:1 (v kinorežimu). Pro zajímavost – dynamické podsvícení s lokálním řízením jasu se dá vypnout, když to uděláte, obraz zešedne a kontrast se ztratí. Je zkrátka poznat, že MiniLED podsvícení odvádí velmi dobře svoji práci, naměřená černá dynamická je 0,005 nitů a statická 0,095 nitů. 

Co nastavení barev týče, tak zde LG se sice snaží, ale v továrním nastavení se vždy snaží o co nejefektnějšímu podání barev. A to se mu daří. Panel totiž pokrývá 90 % barev DCI/P3 a tento velký barevný prostor je přednastavený vždy. A to i v režimu Kino, ISF, zkrátka vždy.

Kino + nativní.jpgKino + automatický.jpg
Naměřené tovární nastavení barevného prostoru (nativní) a výsledek po ručním přepnutí na automatické, kdy TV korektně už zvolil barevný prostor Rec.709.

To je důvod, proč jsme v Kinorežimu naměřili barevnou odchylku dE 6,5, podobně ISF den, Filmmaker Mode vykázal dE 5,69/5,96. Stačilo ale v menu ručně přepnout barevný prostor na automatický a v kinorežimu jsme se hned dostali na velmi hezkých dE 1,82, což stačí drtivé většině náročnějších diváků. LG bude mít bez další ruční kalibrace (tu lze udělat) mírně posunuté zejména světlé pleťovky, nicméně výsledek je daleko přirozenější a zejména přesnější, než když necháte přednastavený nativní barevný prostor. Pak barvy budou sice efektní, ale nekorektní. 

gama kino.jpgRGB kino.jpg
šedá kino.jpgteplota kino.jpg
Nastavení obrazového režimu Kino (tovární + snížení modrého světla)

Navzdory zmíněnému „efektnímu“ podání barev televizor vždy měl korektní podání škály šedé (naměřená gama 2,24). Barevnou teplotu bílé ještě ovlivňuje položka Snížit modré světlo, která udělá to, co v názvu píše, v praxi pak teplota bílé klesá pod 6 500 °K.

Spoustu lidí bude také asi zajímat, zda MiniLED podsvícení u LG nahradí OLED a zda ho přesvítí. Zde jsme se dočkali mírného zklamání, neboť maximální naměřený jas celé obrazovky byl 262 cd/m2, ale ani lokálně řízené MiniLED podsvícení HDR se nevybičovalo nad 621 cd/m2. V praxi tedy tento QNED televizor u sportu OLED o něco přesvítí a bílý sníh bude jasnější, ale filmové vycházející slunce bude zářivější na OLEDu. 

LG 65QNED86 tedy po obrazové stránce udělalo jednoznačně proti předchůdcům velký pokrok, nicméně prostor pro vylepšení zde stále je.

Pokračování 3 / 3

Zvuk

Kde LG jednoznačně pochválím, tak to bude zvuk. Jak už jsem výše zmínil, tak LG nabízí automatické přizpůsobení. A i když se osobně podobným funkcím vyhýbám, tak zde musím úpravu ocenit. Zvuková část má výkon 2x 10W + 20 W woofer a vyšší výkon je rozhodně zejména na basech cítit. 

P5150104.jpgP5150102.jpg

Na výběr máte ze sedmi režimů – AI Zvuk Pro, Standard, Kino, Clear Voice Pro, Sport, Hudba a Optimalizace hry. V režimu Kino se dočkáte i díky Dolby Atmos jednoznačně širšího a znatelného prostoru, zvuk je dynamičtější s výbornými basy a čistými výškami, řečové pásmo je však mírně potlačení. Režim Clear Voice Pro zase ocení starší lidé, kteří se dočkají vytažení řečového pásma a potlačení basů. 

Režim AI Zvuk Pro nabídne virtuální zvuk 5.1.2 a navíc ideálně vše zkombinuje a samozřejmě charakter upravuje dle sledovaného obsahu. U filmů tak nepřijdete o prostorový zvuk a dynamiku, ale pomůže vytáhnout dialogy, aby nezanikaly – což cení zejména ti, kdo sledují filmy v angličtině. 

Verdikt

Nový QNED televizor LG 65QNED86 maximálním způsobem vychází vstříc všem, kdo z nějakého důvodu nechtějí LG OLED. Ať už z obavy z vypálení obrazu, nebo že chtějí o něco jasnější obraz pro denní sledování. To vám tato novinka s MiniLED podsvícením plní. 


Nejoblíbenější televizory LG

LG OLED55C31
LG OLED55C31
nabízí 32 obchodů za ceny od 26 890 Kč
Porovnat ceny
LG OLED65C31
LG OLED65C31
nabízí 34 obchodů za ceny od 35 985 Kč
Porovnat ceny
LG OLED65B33
LG OLED65B33
nabízí 15 obchodů za ceny od 31 490 Kč
Porovnat ceny
LG OLED55B33
LG OLED55B33
nabízí 27 obchodů za ceny od 22 890 Kč
Porovnat ceny
LG 43UR8100
LG 43UR8100
nabízí 20 obchodů za ceny od 8 490 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené televizory LG


Po obrazové stránce nabízí velmi dobrý standard a letošní QNED vyřešil drtivou většinu problémů, které dřívější NanoCell řady měly. Díky tomu tak budou rozumnou alternativou pro OLEDy, a to jak pro diváky, tak pro hráče. Po zvukové stránce jednoznačně TV uspokojí většinu majitelů, i zde LG musím velmi pochválit.

Asi největší problémem bude poměrně vysoká ohlášená cena novinky, loňské vynikající 65" OLEDy od LG jsou totiž stále dramaticky levnější. Cenové srovnání s OLEDy pro rok 2022 ale už působí naprosto jinak a v tomto srovnání nový 65" QNED86 už bude výhodnější volbou. Počkejme si však na cenový vývoj novinek. Pokud LG nabídne tento QNED televizor za rozumnější cenu, tak určitě se vyplatí o něm uvažovat, neboť patří mezi povedené modely a bude se líbit zejména těm, kteří chtějí dobrý a příjemný automaticky přizpůsobený obraz i zvuk. Zde stačí televizor zapnout a o další se už nemusíte starat.

LG 65QNED86

  • Web výrobce a technické parametry: www.lg.com
  • Zapůjčil: LG

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud