13
Fotogalerie

Skullcandy Full Metal Jacket Earbud: test sluchátek

Sluchátka od firmy Skullcandy jsme již v redakci testovali. A jaký je další model, tentokrát však ve špuntovém provedení?

Celokovový kabát

Výrobce pojmenoval špunty příznačným názvem, ve kterém se odráží hlavní výrobní materiál. Prakticky celé tělo, lépe řečeno vrchní plášť je tvořen na pohled pevným a kvalitním kovem. Sluchátka tak dostávají luxusní vzhled, čemuž napomáhá i černý pololesklý nástřik doplněný stříbrným logem a názvem firmy. Na trhu se vyskytují špunty různých tvarů, barev a velikostí. Full Metal Jacket Earbud rozhodně nekopírují žádné z nich, jdou si takzvaně vlastní cestou. Marně se snažím jejich tvar k něčemu přirovnat, nebudu se o to tedy vzhledem k případné ostudě raději ani pokoušet - fotografie prozradí vše.

DSC05621.jpg DSC05626.jpg
Není třeba mít ostříží zrak na to, abyste odhalili další zvláštnosti. Tou nejnápadnější je barevná kombinace celých sluchátek. Tělo špuntů, jak již bylo řečeno, zdobí černostříbrná; přívodní kabel (1,4 m) je však sněhově bílý. Černou v kombinaci se stříbrným lemováním naleznete také v místě regulace hlasitosti a na 3,5mm jack konektoru. Na mě působí tento záměr o černobílého společníka velice příjemným dojmem. Exkluzivita z modelu přímo číší a budoucí majitel rozhodně nezapadne do davu „obyčejnějších“ špuntových posluchačů.

celek.jpg DSC05625.jpg

Po stránce designu není z mé strany co vytknout. To samé bohužel nelze tvrdit o regulaci hlasitosti. Ze zkušeností vím, že se sebelepší posuvný potenciometr (podobné nebo téže konstrukce) po čase neustálým pohybem „unaví“. V reprodukci se poté v lepším případě objevuje nepříjemné praskání, v případě horším elektrický signál nedorazí k měniči vůbec. Nabízí se snadné řešení, potenciometr nepoužívat. Jenže i zde se objevuje malý zádrhel. Při aktivním používání (chůze, běh, atd.) občas posuvník zachytává o část oděvu, čímž dochází k nechtěné úpravě hlasitosti. Lepším řešením by byl např. tříkrokový přepínač.

DSC05619.jpg DSC05620.jpg

Pohodlná izolace

Sluchátka se s ohledem na konstrukci vsazují do ušního otvoru. Správné umístění je klíčové, ovlivní míru pohodlí a také kvalitu reprodukce. Náušníky, v tomto případě je záhodno označovat spíše jako ušní nástavce, jsou vyrobeny z pružného průsvitného gumového materiálu. V balení naleznete celkem tři různé velikosti, najít tedy tu správnou by neměl být velký problém. Mým uším nejvíce vyhovovaly nástavce menší velikosti a i přes fakt, že nejsem velkým příznivcem špuntů (především z důvodu nepříjemných pocitů, které mi některé modely působí), nemohu Full Metal Jacket Earbud z této stránky příliš kritizovat. Ani výrazně delší poslech (v řádech několika hodin) nezapříčinil úzkost či snad otlačeniny.

DSC05623.jpg

Špunty jsou mezi samotnými uživateli, čtenáři diskuzních fór a recenzí i zasvěcenými lidmi známy svými vynikajícími izolačními vlastnostmi. Jinak tomu není ani v případě testovaných sluchátek; zkoušky v běžném provozu pražského metra, brněnských „šalin“ a vnitrostátních vlakových souprav to bezpečně potvrdily. Pro porovnání jsem z důvodu stejné konstrukce, pořizovací ceny a přítomnosti posuvného ovladače hlasitosti použil Sennheiser CX 500 (o nich jste se mohli dočíst ve srovnávacím testu 300/400/500). Izolace směrem k posluchači i směrem od něj dosahuje vysoké úrovně, přes to „pětistovky“ odfiltrovaly zvuky pronikající z venkovního prostředí lépe. To umožňuje nastavení nižší hlasitosti, a sluchové ústrojí tak čelí menší porci akustického tlaku. Směrem do okolí je intenzita na srovnatelné hladině, při rozumné hlasitosti nervóznější cestující rušit nebudete.

Zvuková nirvána nebo spíše jen průměr?

Skullcandy je poměrně mladým výrobcem, na trhu se pohybuje od roku 2003. Přes to ale umí vyrobit slušně hrající přístroj, čehož mohou být tato sluchátka důkazem. O zvukové nirváně není vhodné mluvit, v přímém srovnání s německým konkurentem zvukově zaostává. Na první poslech temnější zabarvení, menší detailnost a částečné potlačení středního a výškového pásma na úkor basů. Konzumenti velkých basových porcích by naopak pravděpodobně tuto vlastnost (z mého pohledu spíše zápor) nadmíru ocenili.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE, CD přehrávač Onkyo DX7333, iAudio Cowon D2

propojovací kabely RCA signálové RG - 62, A.E.C. Connectors RP-208

zesilovací zařízení Vincent KHV-1 hybridní konstrukce

sluchátka Skullcandy Full Metal Jacket Earbud, Sennheiser CX 500, Sennheiser HD600 (kontrolní příposlech)

Velký vliv na reprodukci má správné vsazení do zvukovodu ucha, stačilo i povysunutí o pouhé milimetry a rázem se charakter zvuku částečně změnil. Dobře slyšitelné to bylo, když jsem jedno sluchátko pečlivě umístil a s druhým poté zkoušel různé pozice. Čím dále od zvukovodu se dostalo, tím více se projevovala ztráta basů. Popisovaný děj spolu s následkem je typický pro téměř všechna sluchátka špuntové konstrukce, není tedy na místě hovořit o nějakém nedostatku.

Sluchátka nejsou primárně určena pro posluchače toužící po co nejvěrnější reprodukci. Vhodné budou spíše pro člověka,který dokáže ocenit kovový kabát odolný i vůči méně šetrnému zacházení, neotřelý vzhled odlišující Skullcandy Full Metal Jacket Earbud od běžně dostupných špuntů a také užitečné přepravní pouzdro.

obal.jpg

Skullcandy Full Metal Jacket Earbud

Doporučená cena: 1990 Kč

  • konstrukce uzavřená, intraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 18 – 20 000 Hz
  • výkonová zatížitelnost 5mW
  • impedance 16 Ohmů
  • hmotnost 13g
  • konektor jack 3,5 mm, pozlacený

Zapůjčil

US-ACTION, s.r.o., Praha
kontakt tel. 596 622 724, www.skullcandy.cz

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud