7
Fotogalerie

Nvidia Shield LTE 32 GB: tablet stvořený pro hráče, skvělý i na filmy

Špičkový tablet s hromadou výkonu a skvělým ozvučením. Díky herní službě a ovladači se z výborného tabletu stává tablet fantastický.

Samotný Shield Tablet budí respekt, jednoduchý a účelný design společně s obrovským výkonem dává tušit, že tady se budou dít velké věci. Pokud k němu dokoupíte bezdrátový ovladač, můžete zrušit všechny úkoly z kalendáře, na hodně dlouhou dobu totiž budete „zaneprázdnění“.

Přísně účelový

Samotný tablet se nepokouší o nějaké designérské excesy, ale vsází na jednoduchost a hlavně na použitelnost. Celek tvoří plastová skořepina, do které je vsazený displej s reproduktory. Na první chycení do ruky je zařízení těžké a hlavně docela velké, i když úhlopříčka displeje činí „jen“ 8“.

01.JPG

Z hlediska pohodlí držení je pogumovaný plast skvělý, neklouže a je příjemný na dotyk, ale neskutečně rychle se špiní a otisky prstů z něj nejdou dostat úplně snadno. Hlavní je ale to, že je celek velmi pevný a snese i hrubší zacházení. Pokud se na zadní stranu podíváte pozorně, neuvidíte nic víc, než lesklý nápis Shield, čočku foťáku a stylus, ke kterému se dostanu za chvíli.

02.JPG
Pogumovaná záda jsou na držení skvělá, nesmírně rychle se ale zamastí

Použitý 8“ IPS panel disponuje rozlišení 1 920 × 1 200 px, jemnost mu tedy nechybí. Barevné ladění je spíše teplejší, což u her zase tolik nevadí, ale odpovídalo by to spíše filmovému nastavení. Pozorovací úhly jsou dostatečně široké a lehkého zešednutí si všimnete až v úhlech, ze kterých se tablet pravděpodobně nikdy dívat nebude.

04.JPG
Na boku tabletu je bassreflex, který pomáhá reproduktorům s hlubokými tóny

Velkou pochvalu má Nvidia za přední stereo reproduktory, ty hrají neuvěřitelně nahlas, čistě a také mají dostatek basů, čemuž přispívají i malé basreflexy po stranách. Kvalitní zvuk je pro hry samozřejmě důležitý a tady se to skutečně povedlo, zvukový projev ale potěší i u sledování filmů a poslechu hudby. Uprostřed levého reproduktoru si můžete všimnout ještě přední kamery.

05.JPG
Všechny konektory najdete hezky pod sebou na levém boku

Na levé straně tabletu najdete nabíjecí microUSB, miniHDMI video výstup a 3,5mm jack na sluchátka, hned přes roh na horní straně zase uvidíte zapínací tlačítko, které jde hodně ztuha a je šíleně gumové, a regulaci hlasitosti. Následuje krytka slotu pro microSD kartu a další krytka pro microSIM, pokud se rozhodnete pro LTE variantu.

Vespod tabletu jsou jen dva malé otvory sloužící jako aretace k magneticky připojitelnému coveru. Ten funguje podobně jako známý Smart Cover z iPadu. Tablet umí probudit i uspat a dá se složit a magnetem přichytit na záda, kde slouží jako stojánek, bohužel ale není součástí balení a stojí necelých 800 Kč.

Android 5.0 a skoro nic navíc

Hnací motor není nic jiného než Nvidia Tegra K1 se 2 GB RAM. Tablet umí Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, GPS a verze se SIM pochopitelně i LTE. Vnitřní paměť LTE verze činí 32 GB, u verze bez SIM dostanete půlku. Nvidia svůj tablet velmi rychle updatovala na Android 5, dokonce rychleji než to stihl Google s řadou Nexus. Systém je bez úprav a v podstatě čistý, najdete zde software pro práci se stylusem, několik málo drobností a pochopitelně i doprovodný software pro hraní, ale na ten ještě přijde čas.

Smysl stylusu na herním zařízení moc nechápu, ale prostě zde je. Po jeho vytažení z tabletu se vám zobrazí nabídka aplikací, které si se stylusem rozumí. V aplikacích přímo dodávaných Nvidií, můžete kreslit a psát poznámky. Pokud v sobě máte alespoň trochu výtvarného ducha a využijete citlivost na tlak, můžete se královsky vyblbnout.

Je čas na hraní

Pokud budete chtít využít herní potenciál tabletu naplno, budete si muset přikoupit herní ovladač, který vyjde na nějakých 1 500 Kč. Vzhledově připomíná ovladač od herních konzolí a má také podobné ovládací prvky. Jsou zde dva analogové kloboučky, směrový kříž, čtveřice tlačítek a pak po dvou „spouštích“ na levý a pravý ukazovák.

07.JPG
Herní ovladač se povedl, skvěle padne do ruky a dobře se drží

Stříbrná ploška mezi křídly ovladače funguje ve spodní části jako regulace hlasitost a po celé ploše pak jako touchpad. Nápad je to sice dobrý, ale realizace trochu pokulhává, citlivost ani přesnost není ideální a chtělo by to ještě trochu zapracovat. Celkově mi ale ovladač dobře sedl do ruky, je vyrobený z kvalitního plastu a nevadilo mi s ním hrát i několik hodin. Všechny ovládací prvky mají ten správný odpor, jistý stisk a perfektní odezvu.

03.JPG
Tablet nepodlehl dnešní štíhlé módě a jeho tloušťka činí 9,2 mm

Na těle ovladače najdete microUSB konektor pro nabíjení, které ale nebudete potřebovat příliš často. Ovladač má vydrž až 40 hodin nepřetržitého hraní, takže pokud si zahraje dvě hodiny denně, budete nabíjet až za několik dní. Na těla nejdete i 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek a integrovaný mikrofon.

Výrobce vám přibalí k tabletu i několik her zdarma, v současnosti je to Half-Life 2, Half-Life 2: Episode 1, Portal a Trine 2. Tyto a mnohé další hry z Google Play jsou pro ovladač optimalizované, ale hrát s ním jde v podstatě jakákoli hra. Ovladač je totiž doplněný o utilitu, kterou dotyková gesta a různé virtuální ovládací prvky přiřadíte fyzickým ovládacím prvkům. Funguje to velmi jednoduše a jednoduše, ale zpravidla to není třeba. Pokud někdo nastavení už někdo vytvořil za vás, stačí si jen v utilitě stáhnout potřebný konfigurační soubor a je hotovo.

Server mezi tabletem a ovladačem

Upřímně, daleko zajímavější než androidové hry, či přelouskané PC hry pro android, je hraní v cloudu. Aplikace Shield Hub obsahuje záložku Grid, kde najdete hromadu PC her, které je možné hrat s ovladačem a stále přibývají nové. Fígl je v tom, že hra fyzicky běží na serveru a do tabletu se streamuje obraz v rozlišení 720p. Pokud máte kvalitní přípojku a dost výkonný router, bude vše fungovat naprosto fantasticky, doma jsem ale na VDSL připojení občas drobný lag pozoroval. Vše se tedy zásadně odvíjí od vašeho ISP.

Nivinida tabulka.JPG

Služba je zatím zdarma pro majitele Shieldů a to až do 30. června, pak se pravděpodobně přejde na nějakou formu předplatného. Zatím ale nebylo oficiálně oznámeno ani předplatné, ani jeho případná cena. Pokud se ale Nvidii podaří dostávat do Gridu nové tituly, má cloudové hraní velkou budoucnost. Takový malý Grid pomocí funkce GameStream si ale můžete udělat i doma, pokud máte v počítači podporovanou grafickou kartu Nvidia GTX, můžete hry streamovat z počítače do konzole a to buď po Wi-Fi nebo přes LTE a to i mimo domov. Z hraní lze pořídit video, které lze přímo streamovat na Twitch.

Vše není tak veselé

Trochu zklamaný jsem z výdrže tabletu, pokud nebudete hrát, čeká na vás standardní výdrž, kdy tablet snese celodenní používání naprosto bez problémů, ale když začnete hrát, jde výdrž rapidně dolů, což je do jisté míry pochopitelné, ale obvykle stačí jen na pět hodin hraní. Další věcí, která mě hodně štvala je horší příjem Wi-Fi, což nepotěší, obzvlášť pokud je na Wi-Fi konektivitě postavená nejzásadnější služba zařízení.

Celkově ale musím Shield Tablet hodnotit maximálně pozitivně, zařízení samo o sobě je skvělé a přidaná hodnota v podobě ovladače a herních služeb z něj dělá něco naprosto výjimečného.

+ Rychlý a čistý systém
+ Ohromný výkon
+ Hraní her v cloudu

- Horší příjem Wi-Fi
- Pro plnohodnotné hraní je třeba dokoupit ovladač

Nvidia Shield Tablet LTE 32 GB

tablet s Androidem

cena orientační: 10 500 Kč
cena 16 GB verze: 
www.nvidia.com

  • operační systém: Android 5.0.1
  • displej: 8“, kapacitní dotykový (max. 10 prstů) IPS, 1 920 × 1 200 px
  • naměřený minimální a maximální jas: 4/418 cd/m2
  • konektivita: microUSB (USB host), miniHDMI, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, LTE, 3,5mm jack
  • paměť: uživatelská 32 GB (dostupných 26,17 GB, microSD max. 128 GB), operační 2 048 MB RAM
  • baterie: 6 700 mAh
  • procesor: Nvidia Tegra K1 (4× 2 200 MHz)
  • fotoaparát: zadní 5 Mpx, autofokus, přední 5 Mpx
  • příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíjecí adaptér
  • rozměry: 221 × 126 × 9,2 mm
  • hmotnost: 390 g
Nvidia Shield LTE 32 GB
výbava   10
ergonomie   10
výkon   10
výdrž   8

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud