6
Fotogalerie

Jak na domácí síť nejen pro chytrý televizor: drátem i bez

Zatímco doposud jste si vystačili s připojením internetu k jednomu počítači, připojení už potřebují i televizory, Blu-ray přehrávače nebo AV přijímače. Příprava není nic složitého.

Do domácnosti se internet může dostat různými způsoby – přes síť kabelového operátora, vzduchem přes bezdrátové pojítko namířené na vysílač poskytovatele, přes telefonní dráty nebo přímo přes domovní rozvody. V domácnosti je pak obvykle krabička zajišťující komunikaci se sítí poskytovatele a nabízející síťové rozhraní pro domácnost.

V případě kabelových a telefonních rozvodů ji označujeme jako modem a obvykle se nabízí formou pronájmu, funguje totiž stejně jen s konkrétním poskytovatelem. Volitelně můžete mít i vybavenější modemy obsahující i bezdrátovou síť nebo více konektorů pro připojení počítačů, ty ale už v pronájmu moc výhodné nejsou, protože levněji pořídíte kvalitní produkty s podobnou funkčností.

Router - základ domácí sítě

Pro připojení jediného počítače vám postačí připojení jen k tomuto modemu, rozhodně má ale smysl si pořídit router, který rozšíří jedno připojení k internetu mezi více domácích počítačů a dalších zařízení.

Router odděluje vnější síť internetu od lokální, ve které si řídí komunikaci mezi dalšími zařízeními. Funguje tedy jako brána mezi internetem a domácností. Vedlejší výhodou je odstínění vnější sítě od té vnitřní, případný počítačový útok je odražený na úrovni routeru a napadení vnitřních počítačů je téměř nemožné.

schema.jpg
Základní struktura sítě může na pohled vypadat složitě, v zásadě je ale jednoduchá. Každé zařízení musí mít svůj vlastní kabel vedoucí do routeru nebo switche a v rámci jedné lokální sítě může být jen jeden router

Každý počítač či zařízení připojené k domácí síti má tzv. IP adresu. Skládá se ze čtyř čísel od nuly do 255 oddělených tečkou, přičemž na jedné síti mají zařízení první tři čísla společná. Přidělování IP adres může mít na starosti router, vybraným počítačům můžete ale přiřadit IP adresu ručně, aby se průběžně neměnila, například kvůli snadnějšímu připojení na sdílené složky.

wrt54ghr5.jpg zyxel-nbg-419n-router-back-ports.jpg
Barevně odlišený konektor WAN na routeru slouží k připojení vnější sítě.
Počítače za zařízení uvnitř domácnosti se připojují do konektorů LAN
 

Routery dnes již obsahují i bezdrátovou síť, kromě konektorů pro drátovou vnitřní síť se tedy můžete připojit i bezdrátově. Důležité je nastavit zabezpečení bezdrátové sítě, aby se útočník nemohl do té vaší nabourat a třeba ji zneužít k trestné činnosti.

Vyberte si router na HLEDEJCENY.cz

Doporučujeme používat šifrování WPA2 s vhodným heslem. Nastavení zabezpečené bezdrátové sítě je již běžnou součástí jednotlivých kroků v průvodci při instalaci routeru, stačí jí tedy projít. Router často funguje i bez této instalace, ale opravdu bezpečnost nepodceňujte.

Jak si namnožit připojení

Ač router obsahuje obvykle čtyři konektory pro dátové připojení sítě, neznamená to, že byste k němu mohli připojit jen čtyři zařízení. Pokud jich potřebujete připojit více, slouží k tomu zařízení s názvem switch. To funguje jako rozbočovač signálu a jeden port dokáže rozvést třeba do osmi připojení. Na delší vzdálenosti v řádu desítek metrů je také vhodnější vést jen jeden kabel a rozmnožit ho v požadovaném místě pomocí switche.

Pokud byste k tomuto účelu použili další router, nebyla by připojená zařízení na stejné síti jako ty u hlavního routeru, například přístup na sdílené složky by nefungoval. V lokální síti také nesmíte propojit dva routery přes jejich konektory pro místní síť – nebylo by jasné, který z nich přiděluje adresy a který řídí komunikaci s vnější sítí.

Bezdrát tam, kde má smysl

Pokud chcete umístit v síti bezdrátové připojení, nemusíte to řešit jen pomocí routeru. Ten totiž může být umístěný třeba ve sklepě, kde nedokáže pokrýt celou domácnost. K tomu slouží zařízení Access point (AP, přístupový bod), které rozšíří lokální síť do bezdrátového prostředí. Access Point na rozdíl od routeru nevytváří další lokální síť s vlastním rozsahem adres, ale požadavky na přidělení IP adresy předává hlavnímu routeru.

Ve větších domácnostech, které nelze pokrýt jediným vysílačem bezdrátové sítě, je také možné využít funkci WDS – propojení více přístupových bodů do jediné společné sítě, čímž se zlepší pokrytí. Podmínkou je ale použití routerů nebo přístupových bodů od jednoho výrobce, drobné rozdíly totiž znemožní korektní fungování. Vhodné nastavení takového distribuovaného připojení je ale už vhodnější svěřit odborníkům.

Čím si vybavit domácnost

I když máte jediný počítač, měli byste si pořídit router. Nejsou drahé, ceny startují přibližně od 500 Kč a i s jedním počítačem poslouží jako ochrana proti útokům z vnějšího světa. Pokud je router bezdrátový, můžete k němu připojit i mobilní telefony s WiFi.

227292006.jpg
Dnes i televizory mají běžně konektor pro připojení počítačové sítě.
To samé platí i pro Blu-ray přehrávače. K televizoru by zkrátka měla počítačová síť vést

Ačkoli jsou dnes bezdrátové sítě již rychlé, stále nejvyšší rychlost a spolehlivost poskytuje drátové připojení. Pokud to tedy je možné, dávejte mu přednost. Při návrhu domácnosti počítejte s nutným drátovým připojením nejen do pracovny, ale i do obývacího pokoje k televizoru. Přehrávače i moderní televizory ocení rychlé připojení k internetu a spolehlivost při přehrávání videa ze sítě je lepší u drátového připojení.

Pokud máte doma více jak dva počítače, uvažujte o pořízení síťového disku, tzv. NAS serveru. Tento stále běžící sdílený prostor na data usnadňuje výměnu dat, není nutné nechávat běžet velké počítače a u NAS serveru s podporou více disků získáte i lepší spolehlivost uložených dat. Fotky, filmy či hudbu tak máte přístupné i bez běžícího hlavního počítače. NAS server doporučujeme propojit drátovým připojením pro maximální rychlost a spolehlivost. Můžete jej klidně schovat do sklepa či spižírny, aby vám nevadil případný hluk.

TS-509.jpg
Síťový server oceníte, když máte více počítačů a nechcete je nechávat zapnuté,
uchová filmy hudbu i fotografie. Dražší modely s více disky navíc data bezpečně zálohují,
takže o ně nepřijdete v případě chyby disku

Pokud budujete síť ve starším domě, kde je problém s vrtáním nových rozvodů, můžete využít i počítačovou síť přes běžné elektrické rozvody – tzv. standard HomePlug. Například ve sklepě, kde je vyvedený telefonní kabel, připojíte ADSL modem a jeho výstup připojíte do jedné HomePlug krabičky. Tu zasunete do elektrické zásuvky a klidně o tři patra výš připojíte druhou HomePlug krabičku, ke které připojíte bezdrátový router.

_1_TL-PA211KIT-02.jpg
Pokud nechcete provrtávat stěny, síť v domácnosti zajistí i standard HomePlug,
krabičky stačí zasunout do zásuvky a data proudí i přes několik pater a místností

HomePlug přenáší data i mezi různými fázemi, stačí mu jen krátký souběh vodičů, neprojde ale přes hlavní jistič. Proto je určený jen pro data v rámci jedné domácnosti. Rychlost je nižší než v případě kabelů počítačové sítě, cena pak vyšší než při využití bezdrátového připojení, pokud by ale bezdrátové připojení bylo neúčinné a natažení kabelu nemožné, je to skvělá volba.

Při budování domácí sítě oceníte možnost začít s nejnutnějším a postupně přidávat a vylepšovat. Už na začátku je ale vhodné myslet do budoucna. Samozřejmostí už dnes je přivedení počítačové sítě k televizoru, při stavbě nového bytu ale již počítejte s kabely počítačové sítě v každé místnosti. Třeba pak zjistíte, že spižírna či šatna je ve skutečnosti dobrým místem pro uskladnění domácích serverů.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud