41
Fotogalerie

Sony KD-65ZF9: prémiový 4K UHD LCD televizor z řady MASTER Series [test]

Televizory pro nejnáročnějšího diváka od Sony, to má být řada 4K HDR MASTER Series. Nově má svého LCD zástupce v modelu Sony KD-65ZF9. Nový procesor doplňuje nové zadní podsvícení. Jak si vedou?

Do nové řady televizorů pro náročného diváka 4K HDR MASTER Series, kterou japonská firma Sony letos představila, patří OLED model AF8 a LCD model ZF9. Jeho 65" verzi jsme otestovali. Co vše novinka nabízí? 

Processor X1 Ultimate řídí činnost operačního systému Android Oreo. A nejen to, údajně rozezná stovky objektů na obrazovce a vylepšuje jas, detaily a barvy. Proto vše co televizor zobrazí, má být čisté, jasné a realistické. Technologie X-Wide Angle touží zvětšit pozorovací úhel. Užijte si krásné noční záběry plné jasných světel a hluboké černé barvy. X-tended Dynamic Range™ PRO posiluje kontrast pro vyšší temnost tmavých scén a vyšší světlost těch zářivých. X-Motion Clarity™ vylepší plynulost a zřetelnost pohyblivého obrazu, který kontroluje pro minimalizaci rozmazávání.

fy18graphic-in-situation-z9f-zf9-mid.jpg

Dle slov výrobce, tento televizor přináší vzrušení z filmů a her v kvalitě 4K HDR. Poradí si s celou řadou formátů HDR, včetně formátů HDR10, Hybrid Log-Gamma a Dolby Vision™. Nabídka režimů se rozšířila o Netflix Calibrated pro plné zachování vize a záměr autora snímku. Režim vyvíjí Sony pro originální pořady Netflix. Osazený panel využívá direktivního podsvícení prostřednictvím lokálně tlumených LED. Televizor připojíte k síti kabelem nebo Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac. Zvládne HbbTV a záznam pořadů na připojený HDD, či flešku , včetně upozornění na očekávaný. Pracuje s formáty FAT16/FAT32/exFAT/NTFS.

Výrobce osadil zdvojenou kompletní tunerovou nálož (analog/DVB-T/T2 s HEVC, DVB-C, DVB-S/S2), ovšem tuto nepodpořil zdvojením CI+ slotů. Další zajímavosti naleznete na webu výrobku (viz odkaz na konci článku).

Design, základní popis

Černý kovový rám se stejnobarevným nástřikem obepíná přirozeně lesklý panel stojící na dvou tmavě šedých, kovových nožkách. Ty se dopředu silně rozcházejí (nejsou rovnoběžné) a budou ochotny umravnit kabeláž (cable management). Zadní strana má kryty pro konektorovou partii a tak si zachovává pohledovost.

PA290101.JPG PA290110.JPGPA290106.JPGPA290104.JPG

Uprostřed dolní lišty si všímáme nenápadného stříbrného nápisu SONY. Pod ním kultivovaně svítí stavová dioda v podlouhlém provedení. Činnost televizoru signalizuje různobarevným svitem, který definujete v nastaveních. Kdo podobné výdobytky nemusí, jednoduše ji umlčí. Mnou chválené odloučení napájecí jednotky mimo útroby přístroje se u ZF9 nekoná. Napevno připojený kabel míří od zásuvky rovnou do zad „skříně“.

Konektorová výbava

Levá ruka sahající dozadu za televizor, zjistí jeden základní ovládací prvek k řízení. Kousek od něj bočně míří (doleva – čelní pohled) první ze dvou konektorových shluků (1x HDMI, 2x USB, sluchátkový jack, vstup AV IN pro adaptér, CI+ slot pro modul s kartou placené TV).

PA290089.JPGPA290091.JPG PA290098.JPGPA290096.JPGPA290093.JPG
Zadní stranu i s konektory můžete dokonale zakrýt, kabely se pak vedu podstavem, takže nejsou vidět. 

Dolů míří druhá skupinka – anténní vstup, dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, LAN pro připojení k počítačové síti, optický digitální výstup, trojice HDMI (HDMI 3 s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál a HDCP2.3 pro všechny čtyři HDMI) a USB 3.0 s přívlastkem HDD REC.

Dálkový ovladač

Ovladač typický pro televizory Sony s nízkozdvižnou klaviaturou. Příjemný černý plastovo-gumový povrch odolává výtečně otlačkům rukou. Byť se jedná o rozměrnější, nepodsvícenou dálku, která nemá jakékoliv prolisy, drží se slušně. Menší, ale i větší ruka se však neubrání šplhu. Druhou variantou bude ovládání obouruč. Kdo přemýšlí, jak vložit do ovladače baterie, musí stlačit aretační prvek na spodní krátké straně. Následně „odloupne“ celý dolní kryt.

PA290115.JPG

Středový směrový kříž obklopují funkční klávesy Guide (Elektronický programový průvodce), Action Menu (Rychlé nabídky), Apps (Aplikace), Home (vyvolání základní plochy), Back (Zpět) a TV. Poslední jmenovanou si obsluha přizpůsobí k obrazu svému. My na tuto navolili rychlý přesun k internímu satelitnímu tuneru. Vyzkoušejte! Horní pole užívají hlavně číselné předvolby. Tyto doplňuje čtveřice barevných teletextových buttonů, dvojice Google Play a Netflix, tlačítko pro zavolání informací o právě sledovaném pořadu a teletextu. První linii si drží přepínač vstupů, vypínač a aktivace zabudovaného mikrofonu pro hlasové vyhledávání.

Spodní areu si našly dva kolébkové přepínače – pro regulaci zvuku a skokové přehození kanálů. Nechybí populární skok na poslední sledovanou stanici, skokové ztišení hlasitosti, klávesy přehrávače a rekordéru, vstup do e-Manuálu, zavolání titulků a tlačítko pro změnu audio stopy.

Sonku uřídíte za pomoci chytrého mobilního telefonu a tabletu přes příslušnou aplikaci.

Počáteční nastavení a ladění

Po připojení LCD televizoru k napájení a prvotním zapnutí projdete základní nastavení. Vše jde v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Výběr sítě ->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí (zmínka o využití historii hlasu a zvuku z mikrofonu, nákupech v aplikacích, nabídce aplikací) ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná nebo DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE) ->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB) ->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).

S námi preferovanou automatikou pro Skylink CZ proběhne automatické osahání připojených LNB. Systém správně vyhledá dvojici chtěných pro tuto konkrétní platformu a přiřadí je na příslušné pozice („A“ Astru 23,5°E, na pozici „B“ přiřadila Astru 19,2°E). V krátkém čase se objevují vyhledané stanice. Forma FastScanu nechybuje a předloží kompletní programovou nabídku.

Diagnostika signálu.JPG
Diagnostika signálu dokáže jednoduše vypomoct.

Průvodce naváže laděním dalších tunerů. Filtrace funguje pouze na Digitál+Analog/Digitál/Analog/Přeskočit. Kódované, resp. volné volit nemožno. Za dvě minutky máme další kanály, tentokráte z digitálního pozemního vysílání, k dispozici. Systém vás vybídne k ručnímu seřazení stanic. Vše se děje přesunem na požadovanou pozici přímým stiskem číselné klávesy, nebo ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Favoritní seznamy nechybí. Funguje zařazení na předvolbu, kdy další stanice na ní původně uložená poskočí o číslo výš. Jedná se o jednodušší variantu, než u prosté záměny.

Nechtěné stanice sice vymažete, ale jejich pozice nemizí a není zaplněna. Ostatní kanály se neposunou. Ručně proto volné místo musíte vysunout na konec listu. K externě provedené, přehlednější a rychlejší změně pořadí nic nebrání. Sony pro ně přímo na svém webu nabízí program. 

Kdo nepochopil popisovaný postup, zkusí odkaz na video, kde nalezne ukázku editace programů v prostředí televizoru Sony. Po dořešení ladícího procesu ještě určete umístění TV (Stojan/Na stěně), upravte čas, anebo raději ponechte vše na automatice. Hotovo. Obchodník závěrem zaktivuje režim „Obchod“. Jako obvykle nedoporučujeme domácím uživatelům experimentovat a „Obchod“ si aktivovat - nechejte ho do obchodu.

Osvětlení LED-stavován dioda.JPG
Vadí vám poblikávání stavové diody? Vypněte ji.

Pro připomenutí zmíníme a zopakujeme zajímavost, totiž programovatelnost tlačítka „TV“. Jednoduše docílíte rychlého opuštění čehokoliv a návratu, například, k připojení na satelitní televizní vysílání.

Na úplný závěr vás Android TV zve na krátkou prohlídku funkcí v nabídce zařízení. Lehce se však plete v pojmenování - nenavazuje na popisky tlačítek ovladače. Na ovladači vidíme tlačítko Home, v popisu se hovoří o Ploše. Nebo vše bylo myšleno jinak?

Když si i toto projdete, dojde k posledním úpravě zmíněné Plochy.

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Plochou jsme skončili, Plochou začneme... další kapitolu. Softwarový inženýr porovnal základní Home obrazovku, nyní s názvem Plocha, odlišně od minulosti. Když jsem na odlišnost narazil, napadlo mě, proč se zaběhnuté věci mění. A samozřejmě se zabýval myšlenkou, jak moc přeházení nabídek vyhoví nárokům uživatele. Nakonec jsem musel uznat, že novátorství v právě popisované obměně, patří ke krokům vpřed. Pozitivní jest hlavně variantní uživatelského přeházení většiny nabídek a hlavně – posunutí hlavního vstupu do menu (piktogram ozubeného kolečka), které je nyní hned v horní liště. Dřívější nutnost rolovat až dolů, na dno nabídek, nebyla radostná.

Plocha-ozubené kolečko.JPGStará obrazovka Home.JPGPřizpůsobit kanály na Ploše.JPG
První snímek zachytil nové rozmístění prvků na základní obrazovce. Druhý pak předkládá původní, se vstupem do nastavení až úplně dole. Třetí fotka prezentuje alternativní aktivaci/deaktivaci informačních kanálů na Ploše, tudíž Home obrazovce.

Dřívější prostředí jsme zapracovali do videa. Dnes můžete alespoň porovnat přínos nového řešení. Android má řadu příznivců a odpůrců. My byli velmi překvapeni stabilitou prostředí a korektním chodem…. až do chvíle aktualizace. Následně, ač byl prostředí ponechán dlouhý čas na „nadechnutí“, se stejně mix problémů objevoval. Aplikace viditelně pomaleji startovaly, kupříkladu u Kuki docházelo k viditelně pomalejšímu přepnutí kanálů. Na satelitní televizi přestávalo fungovat tlačítko pro zavolání HbbTV. Hybridní teletext s archivem pořadů se nabízel piktogramem, vyvolat ho však nešlo. Když už se to podařilo, zase se videa sekala. Došlo na samovolný restart. K tomu všemu se v integrovaném přehrávači při výběru složek samovolně posouval výběr, vybraná složka blikala atd. atd.

Aplikace-stáhnout další.JPG
Stáhněte si další aplikace a hry!

Z těchto důvodů jsme sáhli k obnově továrního nastavení a novému kompletnímu naladění a nastavení, které přineslo více klidu. Stav se viditelně vylepšil. Problémy u doinstalovaných aplikací rozebírat nebudeme, není vždy zřejmé, zda za toto může operační systém, anebo samotná aplikace.

Samozřejmě jsme si prošli nabídku nastavení a funkcí. Výrobce ji stále dělí mezi rychlé úpravy v podobě „Action Menu“, ze kterého řídíte hlavní nastavení. Podrobně řídíte chod po stisku „HOME“. Nově, jak uvádíme, v horní liště. „HOME“ není jen o podrobnějších úpravách, ale naleznete v něm kompletní přístup k aplikacím, doporučením atp. Přestože dřívější funkce „Discover“ již nemá samostatné tlačítko, zůstává vlastně zachována. Jedná se o přehled programů a doporučení, nejen v naladěných listech.

Nastavení - položky.JPGAction Menu.JPG
Menu a Action menu.

Obrazové štelování (ikona „Displej“) patří do skupiny nejvíce vytížených a vyhledávaných. Výrobce přichystal profily (Živý/Standardní/Personální/Cinema pro/Cinema home/Sport/Animace/Hra) pro základní a jednoduchou volbu změny obrazového výrazu pro různě náročného uživatele. Tyto se ještě interaktivně pozmění s předkládaným videomateriálem. Kupříkladu při prohlížení fotek, se vynoří další (Fotografie – Živě/Standard/Personální).

Stejně, jakožto další modely Sony má televizor precizně řešeno nastavení stran obrazu, přičemž obraz 4:3 dokáže v inteligentním režimu roztáhnout přes celou šířku panelu, byť je tento v HD.

Pokročilé korekce nasadíte přehozením „Barevné teploty“ v pěti krocích (Studená/Neutrální/Teplá/Expert 1/Expert 2). Velký výběr upotřebíme od základního zisku a předpětí RGB (červená-zelená-modrá) až k profesionálnější vícebodové kalibraci (10p). Ve dvou krocích definujeme „Barevný prostor“ (sRGB-BT.709/BT.2020). Netradičně pojmenovaná položka „Čistota“ skrývá Sonyho „Reality Creation“ k úpravě rozlišení, redukci náhodného šumu a digitální redukci šumu. V „Pohybu“ aktivujeme „Motion Flow“ s dopočty (Plynulost) a blikáním podsvícení (Čistota). Vše završí „Režim filmu“ s jeho automatikou.

Nastavení v rámci systému Android dohledáte daleko víc. Kdo má zájem, nechť si jednotlivé volby projde při návštěvě prodejny s výrobky flotily Sony.

eNápověda.JPGvideonávody.JPGHledání nejnovějšího softwaru.JPGÚložiště a resetování.JPG
e-Manuál, demovidea, stahování nového softwaru a kompletní obnova do přepravního nastavení.

Obraz

Obrazové proporce chceme v hlavě na dálku porovnávat s předchozími modely. A tak hned na úvod sdělíme, jak se posun vpřed daří i nedaří.

Zvláštní se mým očím jeví práce s černou. Tam, kde se jedná o běžnou celobarevnou scénu s okrajově tmavším/černým kouskem, oko radostně plesá a všímá si zvláště poměrně slušné prostorovosti. Kromě té nelze odolat firemní jiskrnosti a přirozené hře barev bez přídavku svérázného naturelu. Ovšem při celotmavém/celočerném panelu, kde vyvěrá kousíček čehosi světlého, si nelze nevšimnout potřeby práci s podsvícením zpřesnit a doladit.

Určitá forma nesouladně tmavé plochy se tak občasně na chvilku zjeví, což je škoda. Stejně tak „svatozář“ okolo světlých předmětů na výrazně větším, tmavém, či černém pozadí by zasloužila oříznutí a zmenšení. Nebudeme si nic nalhávat. Řada čtenářů zde honem přispěchá s informací o omezení, která dává LCD technologie. Ale ne přátelé, i Sony ukázala a prokázal v minulosti stav, kdy podsvícení pracovalo trošičku méně kompromisně.

Obraz-Pokročilé nastavení-Pohyb.JPGObraz-HDR.JPG

Další kategorií jest pohybová ostrost a plynulost. Co napsat? Asi takto – přátelé telenovelových jevů nebudou vždy a všude (u všech vstupů, tunerů a rozlišení) zcela nadšeni. ZetEfDevítka se ubírá směrem spíše pohybu s nádechem jemného zadrhávání, kde jásají obrazoví puritáni. Ovšem pozor. Abychom dokázali oko přinutit k pocitu vyšší spokojenosti pro pohybovou ostrost, musím doplnit i nějaké to vložení černého mezisnímku, pro někoho lépe napsat – probliknutí. Opakem byl statický obraz, který vykazuje výbornou přirozenou ostrost, která nesnese kritiku.

Mimořádně dobře si technici Sony poradili s pozorovacími úhly. Nepamatuji se na LCDčko s podobným typem panelu, jež by poskytlo tak široký pozorovací úhel. Ne, že by při pohledu z ostrého boku nedocházelo k mírné ztrátě barvy a jasu, ale ten skok prostě není tak výrazný. Stejně tak se do obrazu nevkrádá tolik nechtěného nefialového, či narůžovělého zabarvení. Paradoxně právě toto je vlastnost, kterou Sony ukazuje krok kupředu. Nutno přiznat – nečekaný krok.

Vrátíme se ještě k barevnosti. Firemní pojetí, kteréžto známe z dřívějších modelů, zde bylo dosti potlačeno ve prospěch obrazu bližšímu obrazu po kalibraci. Co víc si přát? Výborné naladění dokáže potěšit ve dne, při celobarevném obrazu i u nočního pozorování při zhasnutém osvětlení v místnosti. Jemné odstíny zelené navazují v souznění na modrou a dokážou přirozeně navázat. Červená umí rudou. V jiném okamžiku dokáže být pouhou červenou a nedominovat. Někdy bych mírně doladil hřejivost hnědě. Nicméně to už jsem spíše hnidopichem, který nasazuje své osobní preference.

Obraz-Pokročilá nastavení-Čistota.JPGObraz-Pokročilé nastavení-Možnosti videa.JPG

Standardní rozlišení si zachovává své proporce, a když obsluha nechce, zůstává syrovější, ovšem bez zásadních přeslechů. HD dodává scéně dostatek prostoru a klid. Dostatečný datový tok si neříká o nutnost nasadit redukci šumu a artefaktů. UHD k panelu, samozřejmě, přilne nejlépe, a to po všech směrech.

HDR – vysoký dynamický obraz bude pro majitele více než náhledným. Nejen pichlavost lokálně vysoce vyzářeného svitu, ale zvláště pak prokreslení světlých a tmavých polotónů, ve kterých nedochází ke ztrátě informace. Lidsky napsáno. Uprchlík brodící se bahnem v noční temnotě, nebude jen kusem nic neříkajícího tmavého pohybujícího se fleku na ještě tmavším podkladu.

Pokračování 3 / 3

Měření

Televizor KD-65ZF9 je osazen VA panelem, který má neobvykle široké pozorovací úhly. Jde tím přímo proti kritikům, kteří zavrhují LCD kvůli této jinak obvyklé slabině VA panelů. Dalším faktem je, že Sony u tohoto modelu z řady 4K HDR MASTER Series plní své slovo a obraz nabízí úroveň detailů v tmavých scénách na úrovni profesionálních náhledových monitorů filmových studií. Tímto vychází Sony vstříc nejnáročnějším divákům, kteří zkrátka chtějí doma to nejlepší. Měření ovšem ukázalo, čím je to vykoupeno.

Přestože jde o VA panel, tak maximální statický kontrast dosahuje průměrných 3 500:1 a statická černá vykazuje vykazuje překvapivě vysokou hodnotu 0,191 cd/m2. (Dynamická je samozřejmě absolutní, neb je podsvícení zcela vypnuto). Důvodem může být nejen snaha nabídnout perfektně čitelné tmavé přechody, ale také snížení počtu zón přímého zadního podsvícení z 646 u modelu ZD9 na 104 u ZF9. 

kino gamut.jpgkino teplota.jpgkinoRGB.jpg
kino gama.jpgkino šedá.jpg
Tovární nastavení obrazového režimu Kino

Pokud jde o maximální jas, tak při plné bílé dosáhnete na 700 cd/m2, u HDR pak špičkový jas je 1 700 cd/m2. To jsou hodnoty, o kterých si OLED může nechat jen zdát, nicméně v třídě prémiových LCD televizorů jde už spíše o běžné hodnoty, famózní předloňský model ZD9 nabízel téměř stejné výsledky (byl však o několik desítek tisíc dražší). Co se týče o pokrytí barevného prostoru DCI/P3, zde ZF9 nabídne 95%. 

Nastavení filmovými fanoušky oblíbeného režimu Kino není na první pohled naprosto ideální - barevná odchylka dE je 3,07, hlavním důvodem je fakt, že Sony zvolila širší barevný prostor, než je norma rec.709 a barvy jsou tak saturovanější. Famózní je nastavení nejtmavších odstínů šedé, které jsou perfektně čitelné a neztrácíte žádnou informaci. Televizor také vůbec "nedýchá", drží tedy správnou škálu šedé bez ohledu na podíl jasných a tmavých ploch v obraze. Tím spadá spíše do kategorie profesionální techniky. Pokud jde o barevný prostor, tak mne při měření zarazil fakt, že pokud ručně nastavíte v menu barevný gamut na rec.709, tak zůstává širší, než by bylo ideální. 

Zvuk

Partitura s tóny při vysoké srozumitelnosti dokáže vyloudit i nějaký ten tón hlubší, nikoliv zabasovat dunivě a přesvědčivě. Obsluha nasadí korekce přes sedm pásem ekvalizéru a pokusí se doladit ho pro své ucho. Následně provedené korekce uloží do šestice profilů - Standardní / Dialog/ Kino / Hudební / Sport / Dolby Audio.

Zvuk.JPGZvuk - Ekvalizér.JPG
Ekvalizérem lze zvuk doladit.

Sykavky nebyly agresivní a zvýrazněné. Výšky se drží legálnosti a nemají chuť jiskřit. Vše jen do chvíle vyššího zesílení. S ním nastává zploštění zvukového prostoru, narůst agresivity výšek a zvýrazňují se sykavky. Vše více pocítíte při poslechu hudby. Při filmovém „soundu“ taková radikalita nenastává. U některých hudebních děl se před zvukem pomyslně rozestře mírná opona, která poníží nádech reálnosti.

Multimediální funkce

Multimediální hrátky jsou u Androidu na vysoké úrovni nejen díky množství dostupných aplikací. V tomto má systém jistě navrch oproti konkurenci. Mimořádně skvěle funguje hlasové vyhledávání v českém jazyce. Již v minulosti jsme ho chválili a dnes se budeme rádi opakovat. Integrovaný mikrofon v ovladači zaznamená a předá precizně vše řečené, námi nadiktované. Dokonce i při skupině slov povětšinou nechybuje.

HbbTV.JPGHbbTV-iVysílání.JPGTeletext.JPG

HbbTV pracovalo dobře do chvíle aktualizace, následně docházelo k přehmatům. Po kompletním resetu jsme se dostali znovu do klidnějších vod a HbbTV nejen že naskočí, ale videa jsou přehrána.

EPG (elektronický programový průvodce) zakryje obraz, který náznakově běží pod zobrazenými informacemi. Zvuk zůstává v chodu plně. Průvodce potěší vyhledávačem informací o pořadech a hercích. Propojení s internetem stáhne potřebná data, která na vyžádání předloží. Přehledné EPG/Guide umí spustit nahrávání a upozornit na očekávaný pořad. Záznam spustíme přímo odsud, anebo letmým startem přes tlačítko dálkového ovladače. Systém si vynucuje formátování připojeného HDD při registračním procesu.

Guide_EPG.JPGInformace o pořadu.JPGInformace o pořadu-podrobnosti-nahrávání.JPG

Fajnšmekři doinstalují další přehrávače. Z „Google play“ odzkouší MX Player, Plex a populární platformu KODI. K povinnostem přináleží Google Cast a podpora DLNA. Spojení s PC probíhá bezproblémově, včetně kooperace s DLNA servery třetích stran. S nedostatky jsme otestovali propojení mobilního telefonu a zrcadlení obsahu. Telefon se sice připojil, televizor ho zaregistruje, nicméně zrcadlení neproběhne. Z druhé strany nebyl problém navázat spojení s Youtube a vybírat videa k přehrání takto. Pro úplnost uvádíme, že jsme zkusili tři různé mobilní telefony, dva s OS Android, jeden se starým OS Windows Phone. Korektně nefungovalo direktivní spojení ani s jedním z nich. Z velké porce aplikací jmenujme Kuki, FilmBox Live, VOYO, MeteoNews, YouTube, NetFlix, VLC. Dostupné jsou hry – placené i zdarma. Stále chybí HBO GO.

Jednotka USB-výběr přehrávač.JPG

Závěr

Testovacímu kusu UHD HDR LCD TV Sony KD-65ZF9 chybí v některých parametrech pomyslná třešnička k úplné dokonalosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o vlajkovou loď, naše hodnocení netoleruje jakékoliv kompromisy. Předpokladem jest, jak výrobce minimálně některé nedostatky odstraní v dalších verzích softwaru.

Radostné krystalické barevné řádění, se skutečně mimořádně zdařilo a oku se líbí. Ultimativní kvalita však naráží na lokální nedostatky s příliš málo okrajovanou „svatozáří“ u světlých objektů na tmavém pozadí. Přes uvedený nedostatek nemá problém s vykreslením virtuálního prostoru při celobarevné scéně. Testovací kus zasáhlo několik nedostatků po aktualizaci. Valná většina z nich byla odstraněna obnovou do továrního nastavení. Trochu více strohosti poskytuje pohybová plynulost a ostrost. Nadšení z ní v této podobě budou hlavně konzervativnější diváci, nemající v oblibě dopočty a více plynulosti. Sony všechny škarohlídy zaskočí širokými pozorovacími úhly. Zvuková kulisa doplňující obraz vyhoví běžným nárokům. Pro cokoliv navíc si potencionální kupec doplní do řetězce samostatný zvukový projektor ze stejné stáje.

Nový obrazový procesor X1 Ultimate je famózní a je výrazným krokem kupředu. Zpracování obrazu je špičkové, právem Sony řadí tento model do řady 4K HDR MASTER Series. Když sečteme mimořádné pozorovací úhly a výborné podání jinde problematických tmavých filmových scén, tak zde máme televizor pro ty nejnáročnější diváky. Pozadu za špičkovým zapracováním obrazu však zůstává přímé zadní podsvícení s tendencí k cloudingu. Ve výsledku tak vynikající obraz a výborné podání barev zbytečně trpí menší přesností práce se světlými objekty na tmavém pozadí.

Variace multimediálního vyžití spojené s operačním systémem Android jsou zatím pro jiné operační systémy nedostižné. Už jen v počtu aplikací, které lze do televizoru dostat. Experimentátor toužící po barevné dokonalosti na panelu s LCD technologií, bude spokojený.

Klady

+ Obecná obrazová kvalita HD a UHD HDR
+ Výborné podání barevného spektra
+ Překvapivé pozorovací úhly
+ Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
+ Šíře možností nastavení
+ Při rozlehlosti menu a nastavení zachována logika prostředí s vylepšením na Ploše
+ Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
+ Uživatelsky volitelný hybridní výstup na sluchátka
+ Příjemná provázanost informací o pořadech s dalšími údaji
+ Integrace streamovaných kanálů
+ Nahrávání s doplňkovými možnostmi 
+ Upozornění na blížící se pořad 
+ Výborný přístup k CI+ slotu

Zápory

- Nevyvážený zvuk
- Místy menší přesnost práce se světlými objekty na tmavém pozadí
- Občasné pády/restarty doinstalovaných aplikací, včetně sekání HbbTV
- Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
- Neochota k zrcadlení obsahu mobilního telefonu (testovaný kus)

AVmania.cz

Sony KD-65ZF9

  8

Sony KD-65ZF9

Cena: 77942 Kč

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud