32
Fotogalerie

Erato Muse 5 a Apollo 7s – miniaturní bezdrátové špunty [test]

Bezdrátová sluchátka mají různorodou konstrukci, stále častěji se však objevují modely, které jsou opravdu bez jakýchkoli drátů i v kategorii malých špuntů. Vyzkoušeli jsme hned dva zástupce taiwanského startupu Erato.

Při používání bezdrátových sluchátek, především v kombinaci s mobilním telefonem, je obvykle požadována relativně dlouhá výdrž na baterii a většinou také minimální rozměry, vzhledem k tomu, že se předpokládá časté odkládání sluchátek v průběhu dne.

Ačkoli bezdrátová, každý výrobce konstruuje sluchátka odlišně, a tak se můžeme setkat s několika způsoby nošení a konstrukce. Nejčastějším je propojení dvojice špuntů signálovým kabelem, který obvykle nese i ovládací panel a v něm ukrytou baterii.

P1160003.jpgP1160004.jpg

Alternativou jsou sluchátka, která však nemají žádní kabely a většinou vypadají jako špunty s odtrženým drátem. Právě do této kategorie spadají sluchátka Erato, za kterými stojí taiwanský startup. Podle některých vyjádření je konkrétně model Apollo 7s jedním z nejmenších na světě.

Konstrukce

Oba dva modely sluchátek jsou kompletně bezdrátové a součástí balení je také krabička určená jednak pro přenášení a jednak pro nabíjení. U obou sluchátek je totiž výdrž baterie někdy mezi 2 až 3 hodinami poslechu a transportní obal je dokáže nabít.

P1160005.jpgP1160025.jpg

Shodně přistupuje k nabíjení většina výrobců malých bezdrátových špuntů podobné konstrukce, jelikož je tělo sluchátka poměrně malé, je třeba zajistit přísun energie jiným způsobem – s pomocí krabičky byste měli zvládnout sluchátka nabít hned dvakrát, takže maximální doba používání se prodlouží na teoretických 9 hodin – počítat však musíte s nějakou pauzou na nabití.

Obal je v případě modelu Apollo 7s malý plastový s vysouvací vnitřní částí, na níž najdeme dvě diody – jedna informuje o nabíjení vložených sluchátek a druhá pak o nabíjení baterie vestavěné v obalu. Vnitřní část je plastovým výliskem se zabudovanými kontakty a prostorem pro sluchátka, která do něj zacvaknete a začnou se tak nabíjet.

P1160012.jpgP1160013.jpgP1160017.jpg

U modelu Muse 5 je obal o něco větší a tvoří jej základna a samostatné víko (vyšší riziko jeho ztráty) Také v tomto případě je uvnitř plastový výlisek, do kterého se sluchátka usadí a zároveň se nabíjejí. Na krajní části výlisku jsou dvě indikační diody, které signalizují nabíjení sluchátek nebo nabíjení baterie v obalu. Vedle microUSB konektoru na jedné z delších stran je také tlačítko pro zjištění kapacity baterie v obalu.

P1160028.jpgP1160032.jpgP1160033.jpg

Konstrukce samotných sluchátek je mírně diskutabilní. Apollo 7s jsou opravdu miniaturním modelem, který má zajímavý prvek v podobě odhalených kontaktů pro nabíjení v podobě soustředných kružnic. Sluchátka jsou celoplastová a podle výrobce odolná vůči potu (certifikace IPX5).

Tělo je pravděpodobně slepeno ze dvou kusů – nejširší část má o něco menší průměr než zbytek a na předělu je zabudovaný mikrofon a stavová LED dioda. Pravé i levé sluchátko je totožné, takže jejich orientaci poznáte pouze podle malého popisku. Nejproblematičtějším místem konstrukce je podle mého názoru ovládací tlačítko, které najdete na obou špuntech a jedná se o malý výstupek, který se tiskne jakoby dovnitř sluchátka.

P1160018.jpgP1160019.jpgP1160020.jpg

Upřímně řečeno mi nepřijde toto řešení jako ideální, protože tlačítko je velmi malé a když máte sluchátka v uších, tak se poměrně špatně hledá. Nemluvě o jeho nepříliš důvěryhodném provedení.

Druhý model – Muse 5 – je na tom konstrukčně, respektive zpracováním o řád hůře – lesklé plasty a pastelové barvy v kombinaci s nepřesným odlitkem a slícováním jednotlivých dílů působí dojmem hračky (zvlášť v růžovém provedení). 

Na druhou stranu je třeba vypíchnout fakt, že díky většímu tělu má tento model o něco delší výdrž na baterii a také velké tlačítko s názvem výrobce je mnohem lepším řešením, už jen proto, že tvoří největší plochu vnější strany sluchátka, i když je třeba více síly k jeho stisknutí.

P1160037.jpgP1160042.jpgP1160044.jpg

Komfort nošení je mírně nadprůměrný u modelu Muse 5 který lépe drží v uchu – po usazení do zvukovodu je třeba sluchátko mírně pootočit směrem vzad a jeho tělo se zapře o ušní boltec. Stejného způsobu využívají i špunty Beoplay. Eratu Muse má navíc dva kusy silikonu – jednak špunt na konci sluchátka a jednak větší silikonový „potah“ těla sluchátka – obojí v několika velikostech.

P1160034.jpgP1160039.jpg

U Apollo 7s může být pro někoho problematická jejich „malost“, nicméně v balení najdete mimo silikonových špuntů také malé vzpěry, které lépe stabilizují pozici sluchátka v uchu.

P1160020.jpgP1160021.jpg

Funkce a ovládání

Podobně, jako u jiných kompletně bezdrátových modelů i v případě Erato je jedno sluchátko hlavní a druhé se připojuje k němu. Od toho se také odvíjí práce s nimi. Hlavním sluchátkem je u Muse 5 levé a u Apollo 7s to, které zapnete jako první.

Po zapnutí je třeba nejprve spárovat jedno (řídící) sluchátko s telefonem a poté zapnete druhé sluchátko, které se s prvním automaticky spojí. V případě potřeby můžete používat například jen jedno sluchátko, jako handsfree. Každý špunt je totiž vybaven tlačítkem i mikrofonem.

P1160023.jpgP1160024.jpg
 

Nabídka funkcí je standardní a obsluhuje se kombinací krátkých a dlouhých stisknutí tlačítka na levém nebo pravém sluchátku. Standardem je změna hlasitosti, posun mezi skladbami, přijetí či odmítnutí hovoru, pozastavení přehrávání nebo aktivace hlasového ovládání telefonu (Siri a Google).

P1160040.jpgP1160041.jpg

Specialitou obou modelů je režim| Eratosurround, který se aktivuje poměrně složitě čtyřnásobným stisknutím tlačítka na levém špuntu, ale pouze v okamžiku, kdy není přehrávána hudba a sluchátka jsou v režimu stand-by. Při přehrávání hudby je třeba jeden stisk na řídícím sluchátku a poté čtyři rychlé na tomtéž. V praxi poměrně složité a efekt mírně řečeno nulový.

Zvukový projev

Zvukově sluchátka bohužel – s přihlédnutím k ceně – příliš nepřekvapí. Model Muse 5 je naladěn pro zábavnější projev, nicméně basová složka je velmi dominantní, a tak vás čeká při poslechu popu silně dunivý projev. Střední pásmo je ještě poslouchatelné, ale výšky chybí úplně, o nějaké krystalické čistotě si můžete nechat zdát, vše je jakoby pod tlustou dekou.

Menší model Apollo 7s je na tom zvukově o dost lépe, celkový projev je mnohem čistší a relativně vyvážený ve všech pásmech. Velmi dobře je na tom střední pásmo a výšky, projev je srozumitelný bez zásadních propadů, i když u výše si všimnete jisté zrnitosti. Basů je tak akorát, nikde nepřebývají ani nescházejí. Bohužel ale je i u tohoto modelu znatelná „deka“, která činí celkový projev zastřenější, než bychom čekali a chtěli.

Co u obou modelů potěší, je poměrně dobrá izolace okolních zvuků, při nošení jste tedy velmi dobře odtlumeni. Při pozastaveném přehrávání kupodivu sluchátka nešumí, respektive je šum natolik minimální, že jej prakticky neuslyšíte.

Verdikt

Erato Muse 5 a Erato Apollo 7s jsou dvojice bezdrátových špuntů, které se snaží zaujmout jak velikostí (malostí), tak i relativně zajímavým designem a možností nabíjet je v transportním obalu. To vše jsou vlastnosti a parametry, které se velmi dobře čtou na papíře.

P1160018.jpgP1160044.jpg

Ovšem při poslechu obou modelů a zvláště pak při pohledu na jejich cenovku je zkrátka nemůžeme doporučit. Cena je příliš vysoká a sluchátka ji nekompenzují ani svým zvukovým projevem, ani nijak precizní konstrukcí, jak jsme na to zvyklí u konkurenčních a zavedených značek. V případě, že by se cena snížila minimálně na polovinu, pak má smysl o těchto modelech přemýšlet. Do té doby raději hledejte jinde.

Erato Muse 5

cena: od 3 999 Kč

  • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
  • odolnost: IPX5
  • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
  • citlivost: 101 dB  
  • přenos signálu: Bluetooth 4.1, AptX, SBC, AAC
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 2× 8,5 g
  • baterie: 4 hodiny používání / cca 2 hodiny nabíjení 
  • příslušenství: cestovní pouzdro s nabíječkou, USB kabel pro nabíjení sluchátek, sada vyměnitelných špuntů
AVmania.cz
Erato Muse 5   5

Erato Apollo 7S

cena: od 7 399 Kč

  • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
  • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
  • citlivost: 100 dB  
  • přenos signálu: Bluetooth 4.1, AptX, SBC, AAC
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 2× 4 g
  • baterie: 3 hodiny používání / cca 2 hodiny nabíjení 
  • příslušenství: cestovní pouzdro s nabíječkou, USB kabel pro nabíjení sluchátek, sada vyměnitelných špuntů
AVmania.cz
Erato Apollo 7S   7

Určitě si přečtěte

Články odjinud