13
Fotogalerie

Svět sluchátek: drát či bezdrát

Infračervené, rádiové, bluetooth nebo drátové? Pomůžeme vám zorientovat se ve světě dvou (ná)ušních miniaturních reproduktorů.

Po přečtení dvou předchozích dílů Sluchátkový svět pod drobnohledem a Svět sluchátek: konstrukce a druhy byste měli bez problémů dešifrovat některé běžně používané „sluchátkové“ pojmy. Dnes k nim ještě přibudou bezdrátová a klasická „drátová“ sluchátka.

Drát či bezdrát, to je oč tu běží

Pryč jsou časy, kdy musela být sluchátka pevně svázána se zesilovacím prvkem. Sennheiser, průkopník bezdrátového poslechu, dokázal již v sedmdesátých letech analogově přenést zvukovou informaci bez nutnosti kabelového propojení. V letech devadesátých využila tato firma digitálního přenosu pomocí infračervených paprsků, do sluchátek zabudovala digitálně/analogový (D/A) převodník a první sluchátkový systém tohoto zaměření byl na světě. Dnes se na trhu vyskytuje několik různých typů bezdrátového přenosu. Jsou ale v porovnání s kabelovou klasikou výhrou?

„Drátová“ sluchátka jsou stále primárním artiklem na sluchátkovém trhu. Skládají se ze samotných mušlí a přívodního kabelu. Ten slouží k přenosu elektrické informace směrem k měničům. V závislosti na cenovém a kvalitativním zaměření sluchátek je vyráběn z různých materiálů. Počínaje těmi nejlevnějšími, přes běžnou měď a speciální bezkyslíkatou, konče stříbrem či dokonce zlatem. Nejdražší z jmenovaných naleznete jen u některých výměnných kabelů, které mohou pomoci ze sluchátek dostat maximum. I když se to možná nezdá, přívodní kabel má znatelný vliv na celkový charakter zvuku.

 SENH55610_000.jpg1CardasHeadphoneCable.jpg
Vlevo originální kabel k Sennheiser HD600, vpravo kabel od Cardas

Na trhu se setkáte s přívodními kabely nejrůznějších délek, průměrů a barev. Kromě klasického rovného také existuje kroucený podobný telefonní „šňůře“ a několikažilový, který se používá u elektrostatů. U dynamických modelů bývá kabel zakončen zpravidla malým 3,5mm jack konektorem nebo jeho větším kolegou o velikosti 6,3 mm. První typ se ve většině případů využívá u menších sluchátek, kde se dá předpokládat připojení k přenosnému přehrávači, druhý se používá u sluchátek velkých. Existují také 2,5mm jack konektory pro připojení např. mobilních telefonů. U elektrostatických modelů konektory nespadají žádné normě, je na výrobci, jakou podobu dostanou.

jacky.jpg stax_sluchatkovy_zesilovac.jpg
Na prvním obrázku vidíte kroucený přívodní kabel, vlevo je jack 3,5 mm a vpravo jack 6,3 mm. Na obrázku druhém několikažilový kabel ke sluchátkám značky STAX.

Info: Do této kategorie lze také zařadit sluchátka, která se připojují k počítači za pomoci USB. V jejich útrobách se skrývá miniaturní zvuková karta v naprosté většině případů žalostné kvality. Hledáte-li alespoň trochu vydařenou reprodukci, dejte raději od tohoto novátorství ruce pryč.

terratec_5-1_cans_1.jpg

Bezdrátový systém je složen ze samotných sluchátek s ukrytým přijímačem signálu a stanice, která zvukovou informaci vysílá. Vysílací středisko se připojuje ke zdroji zvuku a je nutné jeho napájení. Stejně tak je potřeba napájet samotná sluchátka, tedy středisko přijímací. Systémy pro bezdrátový přenos lze rozdělit podle přenosu na infračervený, rádiový a bluetooth.

Tip: Bezdrátová sluchátka jsou ideálním společníkem k televizoru. K některým systémům je dokonce možné připojit druhý pár, což ještě rozšiřuje možnosti využití.

Infračervený (IR) přenos je v celé audio - video sféře velice rozšířen. Možná si to ani neuvědomujete, ale je využíván v naprosté většině domácností. a to v podobě dálkového ovladače. Funguje na principu infračerveného přenosu a lze pomocí něj ovládat většinu výrobků domácí spotřební elektroniky. IR „paprsky“ používají i někteří sluchátkoví výrobci k přenosu zvuku vzduchem. Hlavní úskalí tohoto přenosu spočívá v nutnosti přímé viditelnosti vysílače a přijímače. Infračervené paprsky bohužel nedokáží prostupovat pevnými látkami, takže zapomeňte na nějaké velké cestování po bytě.

fgfg.jpg PNRSEDIR800C.jpg
Vysílací centra s IR diodami a přijímače v podobě sluchátek.

Po zvukové stránce není tento druh přenosu zrovna synonymem audiofilní představy o reprodukci zvuku. Nesplňuje ale ani podstatně nižší nároky. V aktivní stavu se totiž na pozadí objevuje rušivý šum a celé spektrum je znatelně zkresleno. Levné systémy ocení především nenároční uživatelé a milovníci nočního sledování televizoru. Modely některých firem ale splňují i požadavky náročných posluchačů. Jedná se o systémy využívající digitální IR přenos. Po zvukové stránce mohou být opravdu výbornými společníky, rozhodně ale ne peněženkám.

AKG_hearo_999.jpg888.jpg 
AKG Hearo 999 pořídíte za přibližně 30 000 Kč, za to AKG Hearo 888 na obrázku vlevo téměř o polovinu levněji.

Rádiový přenos (RF) spatřil světlo světa již před pěknou řádkou desetiletí a je populární dodnes. K vysílání a přijímání informací (velice zjednodušeně řečeno) využívá elektromagnetického vlnění. U sluchátek je to nejčastěji v pásmu 800 – 900 MHz, v poslední době jsou ale čím dál častěji používána pásma 2,4 GHz a 5,6 GHz. Výhody tohoto typu přenosu jsou především v prostupnosti materiálu. Nestane se tedy jako u IR, že by se poslech přerušil při nepřímé viditelnosti obou klíčových částí bezdrátového systému. A možnosti většího cestování po bytě dokonce ve vzdálenosti několik desítek metrů.

b_k 206 afc.jpg b_rs 120.jpgrsx550_bg.jpg
Radioprofesionálové od AKG, Sennheiser a Beyerdynamic

Ani tento typ přenosu nemůže v analogové podobě konkurovat drátovým sluchátkám. Opět se dočkáte nepatřičného šumu a mírného zkreslení. V porovnání se stejně drahými infračervenými kolegy si ale „radisté“ vedou zpravidla o něco lépe. Pokud máte náročné představy, jistě se nespokojíte s analogem, ale porozhlédnete se raději po typu digitálním. Ten neduhy levných analogových sluchátek eliminuje.

Bluetooth (BT) je poměrně mladý systém. Vyvinula ho firma Ericsson v devadesátých letech pro potřeby mobilních telefonů a osobních počítačů. Pracuje podobně jako Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz. Dnes je již poměrně rozšířen a připojíte pomocí něj přístroje nejrůznějšího ražení. Stisku modrého zubu neunikla ani sluchátka a to zásluhou miniaturních rozměrů vysílače a přijímače hlavně přenosná. Zvuk trpí podobnými „příznaky“ jako u IR a RF přenosu.

b_pulsar590a.jpg 
Modrozubá sluchátka Platronic Pulsar 590A

Kabelové rozuzlení aneb raději drát zamotaný než drát žádný

Klasika je v tomto směru dosud nepřekonána. Drátová sluchátka nabízí oproti bezdrátovým stejné cenové kategorie zpravidla preciznější reprodukci, která není doprovázená nepříjemným šuměním. Pokud jste sluchátkově nároční a nechcete utrácet opravdu vysoké finanční částky za digitální bezdrátový systém, raději o tomto druhu poslechu ani neuvažujte. Ten je určen pro uživatele nevelkých nároků toužících po určitém komfortu, který „bezdrát“ nabízí. Ideální pak pro počítačové hráče.

V díle Sluchátkový svět: vybíráme si ta pravá se dozvíte jakými způsoby mohou na hlavě či jen uších sluchátka držet. Přidám i pár tipů, podle kterých by mělo být jednodušší nová sluchátka vybrat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud