27
Fotogalerie

Toshiba Camileo X-Sports: japonský akční hrdina

Do módního segmentu sportovních kamer se pustila i Toshiba. Svou novinku vybavila vším, co si lze představit, a vyráží vstříc proti králi z rodu GoPro.

Kapitoly článku:


Přestože se teď do výroby sportovních kamer vrhá kde kdo a nabídka je celkem pestrá, vstup Toshiby do tohoto segmentu si zasloužil pozornost. Sice má priority v jiných oblastech, ale na výrobu kamer a snímacích čipů má know-how a samotná značka Toshiba má mezi výrobci spotřební elektroniky celkem dobrou pověst. Že by dokázala ohrozit GoPro? Uvidíme.

Full HD a 60 fps

Tvarem kamera nijak nepřekvapí, je to standardní kvádřík s vykukujícím objektivem. Na těle najdeme šest tlačítek a také displej. Má úhlopříčku dva palce a rozlišení 320×240 bodů, což na kontrolu a promazávání záběrů v terénu bohatě stačí. Jen kdyby na něj bylo lépe vidět. Obzvlášť v ochranném pouzdře se za slunného dne stává čitelným jen s největším stínícím úsilím.

Toshiba X-sports_01 .JPG Toshiba X-sports_02 .JPG Toshiba X-sports_03 .JPG
Kamera je docela malá, ale GoPro Hero3 je ještě znatelně menší.
Toshiba má na druhou stranu i displej.

Ultraširoký objektiv se honosí světelností F 2,8, což je ale běžný standard i u konkurence. Optická stabilizace chybí, k dispozici je jen kompromisní elektronické řešení. Nicméně otázka nutnosti optické stabilizace u sportovních kamer je sporná a například i GoPro se namísto eliminace otřesů vydalo cestou co nejkvalitnějšího záznamu, který otřesy ve výsledku zprostředkuje jako součást reálného zážitku. U extra širokých záběrů navíc není stabilizace většinou až tak nutná.

O záznam se stará čip CMOS o rozměru 1/2,3“, který zvládne vytvářet statické obrázky o velikosti 12 Mpx nebo videa s rozlišením 1200p (1600×1200 bodů) a rychlostí snímání 60 fps. V praxi zřejmě naprostá většina uživatelů zůstane u standardního Full HD, kde možnost snímání rychlostí až 60 fps pochopitelně zůstává. Na 720p umí kamera ještě zrychlit a vytváří záběry v rychlosti 120 fps. Spíše pro experimentátory je pak snímání 240 fps, ovšem už jen v rozlišení 848×480 bodů. Záznamy s vyšším fps nevychází z kamery rovnou zpomalené, jak to někdy bývá, rozložení snímků v čase si nastavíte podle svého až při post processingu.

Toshiba X-sports_04 .JPG Toshiba X-sports_05 .JPG
Zespodu je schovaný stativový závit • paměťová karta,
konektory a baterie jsou přístupné za bočním krytem

Záznamovým médiem budiž karta formátu MicroSD s kapacitou až 64 GB, video se ukládá do formátu MP4 s kodekem H.264, obrázky do JPEG.

Ovladačem nebo z telefonu

V základním balení kamery je pěkná hromádka držáků. Jsou kompatibilní s těmi od GoPro, takže můžete dokupovat všelijaké příslušenství, kterého je obzvlášť na webech čínských obchodníků neskutečné množství. Manipulace a připevňování je ale trochu zdlouhavé – úchyt musíte promyslet, poté do sebe zapasovat jednotlivé díly skládačky a nakonec dotáhnout šroubky.

Toshiba X-sports_08 .JPG Toshiba X-sports_09 .JPGToshiba X-sports_10 .JPG
V základním balení najdete hromadu příslušenství. Držáky nabízí širokou variabilitu.

Základem je voděodolné pouzdro, které je vybaveno právě oním univerzálním úchytem. Samotná kamera je však na spodní hraně vybavena standardním stativovým šroubem, takže v případě, že nepožadujete zvýšenou odolnost, můžete kameru uchytit i tímto způsobem.

Voděodolné pouzdro je poměrně robustní a přidává kameře další citelné gramy navíc, které jsou například při úchytu na lehké cyklistické přilbě dost znát. Kamera „na bidýlku“ má už docela páku a přilbu je nutné až nekomfortně dotáhnout. Další nevýhodou je obtížné ovládání, tlačítka pouzdra jdou docela ztuha a kontakt s tlačítky kamery je nejistý.

Toshiba X-sports_11 .JPG Toshiba X-sports_12 .JPG
Toshiba X-sports_13 .JPG Toshiba X-sports_14 .JPG
Ochranné pouzdro zvýší hmotnost, znesnadní ovládání a zhorší čitelnost displeje.
Kamera pak ale může i pod vodu.

Horší ovládání v pouzdře naštěstí nahrazuje standardně dodávané dálkové ovládání. Dvě obří tlačítka s jistotou nahmatáte kdekoli, připnout je lze třeba na pásek od batohu, ale přibalen je i řemínek na zápěstí. Jedno tlačítko slouží ke spoušti, druhé k zastavení. Barevné diody skryté na pozadí navíc indikují stav kamery – jasně rozeznáte, zda jste v režimu focení nebo natáčení a zda kamera zrovna snímá. Ovládání je skvělým doplňkem a funguje bezvadně, jen ho nesmíte zapomenout občas nabít (skrze MicroUSB). Každopádně bych ocenil i akustickou kontrolu aktivace – kamera sice pípne, ale i na maximální hlasitost jen docela potichu.

Toshiba X-sports_06 .JPG Toshiba X-sports_07 .JPG Toshiba X-sports_15 .JPG
Dálkové ovládání obnáší dvě obří tlačítka. Snadno je nahmatáte i v zimních rukavicích.
Zpětnou vazbu zajišťují barevné diody schované pod tlačítky.

Kromě dodávaného dálkového ovládání lze kameru rovněž ovládat přes iPhone nebo telefon s Androidem. Je totiž vybavena Wi-Fi a Toshiba pro iOS a Android dodává aplikaci, se kterou se lze ke kameře připojit. Pak můžete koukat na živý (ale krapet zpožděný) náhled videa a ovládat kameru z větší dálky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud