16
Fotogalerie

Samsung HT-F9750W: luxusní domácí kino 7.1 s elektronkami

Chcete opravdu kvalitní zvuk? K tomu má posloužit nové 7.1 kanálové domácí kino s elektronkovým předzesilovačem. Jak hraje jeden z nejdražších systémů?

Kapitoly článku:


Samsung již patří mezi uznávané výrobce spotřební elektroniky a pravidelně přichází s novinkami, se kterými chce být vždy o něco napřed před konkurencí. Do nejvyšší třídy sestav all-in-one patří "elektronkové" domácí kino HT-F9750W. 

Letos Samsung nabízí novou sestavu pochopitelně určenou pro sledování domácího kina, ale chce v ní nabídnout i kvalitní poslech audio nahrávek. K tomu má posloužit zcela nová koncepce galium-nitridového zesilovače s elektronkovým předzesilovačem a reproduktory s keramickou polypropylenovou membránou.

HT-F9750W_003_Dynamic1_Black.jpg

Celou sestavu můžete mít za cenu kolem 42 000 Kč, což je již cena poměrně vysoká, takže při testu nebudeme odpouštět nedostatky, které tolerujeme u sestav levnějších.

Vzhled a konstrukce

Sestavu tvoří centrální jednotka vyrobená z plastu v kombinaci černé a imitace hliníku, čtyři plastové sloupové reprosoustavy, centrální reprosoustava a masivní subwoofer. V centrální jednotce je zesilovač pro všechny kanály a na její zadní straně jsou přípojná místa.

DSC01673.JPG

Zepředu pod gumovou krytkou můžete připojit paměť USB. Z horní strany centrální jednotky můžete kulatým průzorem vidět elektronky, které v zapnutém stavu vydávají charakteristické světlo. Průhledný kryt je ovšem plastový, takže hrozí případné poškrábání.

IMG_0522.JPG IMG_0512.JPG

Na přední horní hraně jsou umístěny dotykové ovladače základních funkcí a na předním panelu je otočný ovladač hlasitosti, přihrádka BD mechaniky a dobře čitelný bodový displej, který zobrazuje i operace, které právě provádíte pomocí dálkového ovladače, takže nemusíte mít vždy zapnutý televizor, na kterém se však funkce zobrazují názorněji. Dálkový ovladač dobře padne do ruky, ale připadal mi lehce nepřehledný. Asi je to otázka zvyku.

DSC01666.JPG

Reprosoustavy si před prvním použitím musíte sestavit, protože každá z nich je dvoudílná a navíc se připevňuje k těžkému kovovému podstavci, který jí dobře zajišťuje stabilitu. Bez šroubováku se neobejdete, ale není to nic složitého. Výrobce uvádí, že přední reprosoustavy jsou děleny na přední a horní přední. Tvoří však jeden celek, ale jsou připojeny každá ke zvláštnímu výkonovému výstupu.

DSC01675.JPG

Propojení je jednoduché, kabely jsou zakončeny barevnými konektory, jejichž barva odpovídá výstupu na centrální jednotce. Z toho jsem byl ale trochu zklamán, protože kvůli těmto speciálním konektorům jsem nemohl vyzkoušet, jak sestava hraje s jinými reprobednami.

DSC01663.JPG DSC01665.JPG
Zadní reprosoustavy se připojují do přibaleného bezdrátového přijímače a zesilovače, což znamená, že kabely nemusíte tahat přes celý pokoj.

Po propojení můžeme přístroj zapnout a provést nastavení zvuku. Kladem tohoto domácího kina je, že nezdržuje obvyklými asijskými uvítacími frázemi na displeji a jde rovnou k věci. Na obrazovce televizoru se rovnou objevilo menu nastavení. Jednodušší variantou při hledání ideálního zvuku je nastavení pomocí dodávaného kalibračního mikrofonu, který jednoduše umístíme do poslechového místa a systém se již o vše sám postará. V testovací verzi jsme mikrofon neměli, takže jsme zvuk nastavili manuálně. V možnostech nastavení jsou obvyklé věci, jako u jiných setů domácího kina, takže tím nebudu zbytečně zdržovat.

Jen bych ještě podotknul, že po prvním zapnutí mne vyděsil hlasitý zvuk ventilátoru aktivního chlazení. Ten však po chvíli uznal, že by nemělo smysl se snažit přehlušit hudební produkci systému, výrazně se ztišil a při poslechu vůbec neruší. Ale nevím, co by dělal, kdybych chtěl poslouchat Evu a Vaška.

Hudba

Pro poslech hudby z CD jsem vybral nahrávky Kraftwerk – The Mix, Madonna – American Life, Genesis – We Can´t Dance, Accept – Russian Roulette, The Dave Brubeck Quartet – Time Out a W. A. Mozart – Requiem K. 626.

Pochopitelně jsem očekával, že zvuk elektronické hudby Kraftwerk bude systém podávat bezchybně, protože i mnohem méně sofistikované systémy z mnohem nižších cenových hladin si s ním bez problémů poradí. Ty zvládají i elektronický doprovod zpěvu Madonny, ale její hlas již zabarvují do plastových nádechů. Ne však Samsung HT-F9750W. Ten podává vokály příjemně čistě a přirozeně. U všech žánrů. Navíc, rovněž u všech použitých nahrávek, jsou velmi dobře lokalizovány nástroje a v případě akustické jazzové nahrávky Davea Brubecka jsou nástroje podány s až překvapivou přirozeností bez syntetických nádechů, jak tomu u setů all-in-one bývá.

IMG_0556.JPGHT-F9750W_006_Dynamic4_Black.jpg IMG_0531.JPG IMG_0533.JPG
Zadní a přední bedny jsou jiné, na předních ještě máte v horní části další měnič,
který se stará o bohatší vykreslení zvukového prostoru

Mozartovo Requiem jsem vybral proto, že nahrávka obsahuje tiché i bouřlivé hudební pasáže, sólový i sborový zpěv. Přednes byl opět velmi dobrý. I když systém zaslouží za zvuk CD jednoznačnou pochvalu, stále jsem měl dojem, že by mohl být o chloupek lepší. Bohužel jsem kvůli výše zmíněným konektorům nemohl vyzkoušet připojit klasické reprobedny s dřevěnou ozvučnicí,

Ještě bych se vrátil k nastavení zvuku. Ten můžete upravovat pomocí účinného osmipásmového virtuálního ekvalizéru a také jej lze rozšířit do všech kanálů a vytvořit prostorový. Toto je první set domácího kina, u kterého jsem neměl dojem, že by zvuku stereofonních nahrávek prostorový zvuk ublížil. Neříkám, že se zlepší, ale každopádně zní zajímavě. U Requiem jsem vyzkoušel nastavení „church“ a přístroj atmosféru kostela vykreslil docela věrně. Je škoda, že chybí výstup pro sluchátka.

Určitě si přečtěte

Články odjinud