16
Fotogalerie

JBL One Series 104: aktivní referenční monitory nejen pro mixování [test]

Novinka z letošního veletrhu CES dorazila i na náš stůl, jak si vedou aktivní monitory při běžném nasazení?

Plusy
neutrální projev
konektivita
rozměry
cena
kabel RCA/Jack 3,5mm součástí balení
Minusy
objem ozvučnice
omezené basové pásmo
chybí připojení subwooferu
dodávaný výkonový kabel by mohl být lepší
9  /10

Testům studiových monitorů se na AVmanii věnujeme relativně dlouhou dobu – jejich hlavní předností je totiž aktivní provedení, které je obvykle doplněno neutrálním hudebním přednesem a dobrým podáním prostoru.

Pokud ale chceme dosáhnout plnohodnotného zvukového podání, znamená to většinou také instalaci relativně velkých reproduktorů, což nemusí být vždy žádoucí. JBL se snaží vyplnit právě takovou mezeru a představilo model 104, který by měl ve velmi kompaktním balení nabídnout věrnou reprodukci.

Bez ostrých úhlů

Monitory zaujmou hned na první pohled zejména svým tvarem, ozvučnice totiž nemá tradiční tvar kvádru a navíc na ní nenajdete jediný pravý úhel. S výjimkou pogumované plošky na spodní straně, díky níž mohou stát na stole, je totiž celá ozvučnice zaoblená.

JBL_16.jpg
Součástí balení je nejen kabel pro propojení bedýnek,
ale také signálový pro připojení zdroje zvuku

Půlkruh tvoří jak horní, tak spodní část, záda jsou pak klenutá s rovnou podélnou částí uprostřed, která ukrývá bassreflex a propojovací konektory. V případě pravého reproduktoru je to pouze dvojice svorek pro připojení signálového kabelu.

Levý reproduktor je aktivní, ukrývá tudíž veškerou elektroniku a na jeho zadní straně je vedle svorek pro signálový kabel také konektor pro připojení dvoužilového napájecího kabelu a dvojice konektorů – 2× jack 6,3 mm (High Level Balanced) a 2×  cinch (Low Level Unbalanced) – pro připojení zdroje zvuku. 

Osazení

Druhou zvláštností tetovaných monitorů je jejich osazení, ačkoli je každý reproduktor osazen dvěma měniči, pod kovovou mřížkou uvidíte pouze jeden. Jedná se totiž o koaxiální konstrukci, kdy je měnič tvořen zároveň 4,5" wooferem, v jehož středu je pak 0,75" tweeter.

Oba dva měniče pak napájí digitální zesilovač třídy D s výkonem 2× 30 W, kterému sekunduje výhybka na 1725 Hz. Udávaný kmitočtový rozsah monitorů je pak 60 – 20 000 Hz.

JBL_10.jpg
Pod velkým voličem hlasitosti je další vstup zvuku i výstup sluchátek

Z pohledu ovládacích prvků je na zadní straně levého monitoru hlavní vypínač, na jeho čelní straně je pak do ochranné mřížky měničů integrovaný potenciometr pro nastavení hlasitosti a dvojice 3,5 mm zásuvek pro externí zdroj zvuku nebo pro připojení sluchátek.

Referenční zvuk v plné kráse

Výrobce charakterizuje aktivní monitory JBL 104, jako ideální pomocníky pro podcasting a nasazení v malém domácím studiu. Svojí konstrukcí a naladěním tuto škatulku rozhodně nezapřou.

Jejich směrovost je velmi výrazná a podle specifikací je poslechový úhel 120° × 80°, což odpovídá. Při poslechu je taky třeba umístit reproduktory o něco výše, než je rovina stolu u kterého sedíte. V opačném případě se totiž o část zvukového spektra značně ochudíte.

Čím vás reproduktory hned při prvním poslechu příjemně překvapí, to je rozhodně podání prostoru, které je velmi dobré a perfektně lokalizované. Napomáhá tomu celkové naladění zvuku, které je opravdu velmi neutrální. Rozhodně nečekejte explozi hlubokých kmitočtů, která vám zatřesou tabulkami skla v oknech.

JBL_11.jpg
Bassreflex je na zadní straně,
objem basů tak můžete podpořit umístěním reprobedny blíže zdi

Basy jsou zde zastoupeny v umírněné podobě, najdete jich sice menší množství, ale jsou pevné a jasné. Vzhledem k vývodu bassreflexu na zadní straně není od věci umístit monitory zády blíž ke zdi – celkové množství nízkých kmitočtů subjektivně mírně naroste. Jejich zvuk je však na můj vkus až příliš strohý a syntenticky umělý – chybí mi zkrátka hřejivost zakulaceného basu.

JBL One Series 104

Cena: od 4 300 Kč

  • Reproduktory: 1× 4,5" woofer, 1× 0,75" tweeter
  • Zesilovač: zesilovač třídy D – 2× 30W
  • Frekvenční rozsah: 60 – 20 000 Hz
  • Výkon: 30 W
  • Připojení: 1× zásuvka pro jack 3,5 mm (AUX-IN), 2× Cinch, 2× jack 6,3 mm, výstup pro sluchátka 3,5 mm
  • Ovládací prvky na zařízení: otočný volič hlasitosti, hlavní vypínač
  • Rozměry: 153 × 247 × 124 mm
  • Hmotnost: 2,06 kg a 1,73 kg

Oproti tomu středů je zde velké množství, a to krásně čistých a přesných, tak jak to má být – i kritický poslech klavíru, houslí nebo cella tato dvě malá „vajíčka“ bez problémů ustojí. To stejné je možné říct také o vyšších frekvencích, které jsou čisté a přesné, bez náznaku zrnitosti nebo nepříjemně ostrých sykavek.

Osobně si dokážu představit tento pár aktivních monitorů, jako ideální nástroj pro mix podcastů nebo videí mnoha youtuberů. I pro mix například folku nebo akusticky hrané hudby budou monitory vhodné.

Pro mixování žánrů, jako je rock, rap nebo elektronická hudba by si ale podle mého názoru zasloužily partnera v podobě subwooferu. Ten ale není možné připojit, respektive připojíte jej pouze přímo do výstupu mixu, nikoli k monitorům samotným. Je však třeba uznat, že čistější referenční podání zvuku v dané celkové hladině najdete u konkurence jen s obtížemi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud