AKG Y500 Wireless:  Na jedno nabití vydrží až 30 hodin, nechybí ale ani odnímací kabel pro klasické připojení. Měniče 40 mm poskytují hutné, rychlé basy, které ale nepřekrývají vyšší pásma; středy jsou čisté, vokály nejsou nijak zabarvené, výšky pak potěší i vyznavače klasiky či jazzu. 

AKG Y500 Wireless: Na jedno nabití vydrží až 30 hodin, nechybí ale ani odnímací kabel pro klasické připojení. Měniče 40 mm poskytují hutné, rychlé basy, které ale nepřekrývají vyšší pásma; středy jsou čisté, vokály nejsou nijak zabarvené, výšky pak potěší i vyznavače klasiky či jazzu. 

 AKG Y500 Wireless:  Sluchátka mají odolnější hlavový most, náušníky jsou menší, měkčí, netlačí a dobře izolují, avšak nemusí sednut každému. Záleží tedy, jak vám tento model sedne, zda bude stabilní. Pokud ano, budete nadšeni, někomu však vzhledem k různým tvarům hlavy nemusí sednout, pak budou klouzat z uší. Takže doporučujeme vyzkoušet.

AKG Y500 Wireless: Sluchátka mají odolnější hlavový most, náušníky jsou menší, měkčí, netlačí a dobře izolují, avšak nemusí sednut každému. Záleží tedy, jak vám tento model sedne, zda bude stabilní. Pokud ano, budete nadšeni, někomu však vzhledem k různým tvarům hlavy nemusí sednout, pak budou klouzat z uší. Takže doporučujeme vyzkoušet.

15
Fotogalerie

AKG Y500 Wireless: bezdrátová sluchátka se skvělým zvukem v méně komfortním balení [test]

AKG Y500 Wireless mohou být sluchátka přesně pro vás. Pohodlná, s výborným zvukem. Nemají však zcela univerzální konstrukci, takže je předem vyzkoušejte. Pokud vám sednou - neváhejte.

Plusy
výborný zvuk
pohodlné náušníky
pasivní tlumení zvuku
párování se dvěma zařízeními
Minusy
zbytečné Ambient Aware
hlasité informační zvuky
micro USB a 2,5 mm jack
padají z hlavy
8  /10

Nový model bezdrátových sluchátek AKG Y500 je nástupcem podařených bezdrátů AKG Y50. Předchůdce patřil mezi jedny z nejpovedenějších modelů přenosných Bluetooth sluchátek na trhu, jak je na tom nová generace?

Konstrukce

Hned na první pohled je jasné, že se došlo k podstatné změně v designu a konstrukci sluchátek. Stále se sice jedná o supraaurální uzavřený model, ovšem díky zmenšení mušlí a čistšímu designu působí sluchátka luxusnějším dojmem.

Hlavový most je potažen pogumovaným materiálem z vnější i vnitřní strany a zasouvají se do něj dva segmenty s vygravírovanou stupnicí pro kontrolu shodného vysunutí pravé a levé strany.

Na koncích hlavového mostu jsou pak upevněny mušle na kloubu, otočném v úhlu cca 120°– mušle tedy můžete otočit pro pohodlnější nošení kolem krku. Bohužel i u tohoto modelu je otáčení opačné, než bychom předpokládali a preferovali – po otočení totiž mají sluchátka náušníky směrem vzhůru a překážejí pod krkem...

Těsně nad otočným kloubem je ještě jeden kloub, který umožňuje složení sluchátek do vnitřního oblouku hlavového mostu. Prostor je zde pouze pro jednu mušli, takže je třeba zvolit odlišné složení pro transport. Ochranu sluchátek před poškozením poté zajišťuje pevný látkový pytlík s tenkým vnitřním polstrováním.

akg_Y500_01.JPG akg_Y500_06.JPG

Náušníky jsou zde zcela odlišné, jedná se o typ, kdy je překryta celá vnitřní stana sluchátka i s měničem. V jeho místě je pak perforace ve tvaru Y. Ovládací prvky jsou rozmístěny na boční straně obou mušlí, hned pod uchycením ke třetímu kloubu, který zajišťuje náklon ve vertikální rovině.

Na levé mušli je kolébka pro změnu hlasitosti a posun mezi skladbami, pod ní je pak multifunkční tlačítko pro přehrávání/pozastavení/příjem a ukončení hovoru, ještě o něco níže je pak zásuvka 2,5 mm pro audiokabel. Pravá mušle má na stejném místě posuvný vypínač s třetí pozicí pro aktivaci režimu párování, pod ní je samostatné tlačítko funkce Ambient Aware a ještě o kousek níže napájecí microUSB konektor.

akg_Y500_03.JPGakg_Y500_04.JPG

V balení vedle transportního pytlíku najdete ještě napájecí USB–micro USB kabel a signálový kabel jack 2,5 – jack 3,5 mm. Samotná konstrukce je z pohledu továrního zpracování na velmi dobré úrovni – vše lícuje, nikde není zbytečná vůle, tlačítka mají jasný a jistý stisk a zvuk při posunu hlavového mostu je tlumený. Signálový kabel je osazen i mikrofonem, takže o funkci handsfree nepřijdete ani při vybité baterii a pasivně připojených sluchátkách.

akg_Y500_09.JPGakg_Y500_10.JPG

Z konstrukčního hlediska mám tedy dvě výtky, které jsou shodné s nedávno testovaným modelem N700 NC – jednak je to otáčení mušlí nelogicky na opačnou stranu a jednak je to použití micro USB konektoru, namísto USB-C konektoru, který by již měl být v roce 2019 standardem.

Komfort a ovládání

Výše popsané ovládání je vlastně standardem napříč značkami a jakýmsi základem, na který si všichni uživatelé zvykli. Vše funguje jak má a není problém se poměr rychle zorientovat. Svůj díl na tom má i použití hmatově odlišných tlačítek pro rychlé rozpoznání poslepu.

Někteří recenzenti sluchátkům vytýkají absenci obslužné aplikace, osobně si myslím, že tato vůbec není třeba. Jediné co bych od ní očekával je možnost přeprogramování funkce tlačítka Ambient Aware, což je poměrně málo funkcí na samotnou aplikaci.

V rámci pohodlnější ovládání a úspory energie se sluchátka automaticky vypnou, respektive přeruší přehrávání v okamžiku, kdy je odložíte kolem krku. Nevím jaký senzor je použitý, ovšem v okamžiku, kdy jsem si upravoval sluchátka na hlavě a naklonil je dozadu, přestala hrát a už automaticky nezačala, naopak při odložení kolem krku a poté na stůl hrála stále dál, takže tuto funkci by to ještě chtělo doladit. Pochválit mohu přepínání mezi dvěma připojenými zdroji zvuku (typicky počítač a telefon), když na jednom přehrávání zastavíte a na druhém spustíte, sluchátka se automaticky připojí k aktivnímu zdroji.

akg_Y500_05.JPGakg_Y500_07.JPG

Stejně tak nová funkce Ambient Aware je poměrně diskutabilní. V zásadě se jedná o pravý opak aktivního potlačení hluku. Při jejím zapnutí se výrazně ztlumí zvuk přehrávané hudby a aktivují se mikrofony snímající zvuk ve vašem okolí, takže slyšíte vše kolem sebe, podobně, jako při aktivovaném příposlechu u sluchátek s aktivním potlačením hluku.

V tomto případě však je však lepší sundat jedno sluchátko z ucha a poslouchat přímo – ačkoli příposlech funguje, přijde mi funkce naprosto zbytečná u sluchátek této kategorie. Navíc je hudba utlumena natolik, že ji sotva slyšíte a naopak tón oznamující aktivaci Ambient Aware je příliš hlasitý.

akg_Y500_11.JPG

Komfort při nošení je velmi diskutabilní a v tomto směru mne AKG Y500 bohužel zklamala. Začněme pozitivy, náušníky jsou perfektně měkké, kráse se přizpůsobí tvaru ušního boltce a ani po delším poslechu nikde netlačí.

A to je vlastně vše. Mínusů je zde více. Jak hlavový most, tak náušníky nemají rovné okraje ale mají je spíše zkosené a zaoblené, což v kombinaci s pogumovanou plochou vnitřní části hlavového mostu a malými mušlemi vede k častému sklouzávání sluchátek z hlavy.

Tady se to zkrátka nepovedlo, při jízdě vlakem jsem cítil, jak mi sluchátka sjíždí z hlavy při mírním náklonu při čtení knihy. Chůze po městě je ve znamení neustálého kontrolování a ujišťování se, že sluchátka drží na svém místě. Ano , mám velmi krátké vlasy, nicméně podobný dojem měli i náhodně vybraní figuranti s delšími vlasy.

akg_Y500_13.JPGakg_Y500_14.JPG

Ve srovnání se starším modelem Y50 je sice novinka pohodlnější díky náušníkům, ale v praxi jsou Y50 lepší volbou pro přenášení, protože zkrátka lépe sedí na hlavě, což je dáno většími náušníky a také odlišným tvarováním a polstrováním hlavového mostu.

Hudební projev

Zvukově jsou Y500 naladěny velmi dobře a také čistěji a vyváženěji než model Y50, který měl silně basový projev. Nástupce je znatelně více vyvážen a basy již nedominují celkovému projevu, není jich však ani nedostatek, ale naopak skvěle doplňují zbývající frekvenční pásma. 

Velmi dobře jsou zastoupeny středy s čistým přednesem zejména vokálů a řečového pásma, vysoké kmitočty jim pak sekundují ve vhodně zastoupené míře, bez slyšitelných problémů se sykavkami či synteticky znějícím šumem.

akg_Y500_02.JPGakg_Y500_08.JPG

Zvuk se zde zkrátka povedl a není mu prakticky co vytknout. ve srovnání s modelem Y50 je to posun správným směrem. Model Y500 ztratil krapet z moderní basové zábavnosti, ovšem naopak přidal čistotu a vyváženost. 

Že by byl zvuk plochý, jako u vyššího modelu N700 NC nemohu říct naopak dynamika je zde velmi dobrá a podání prostoru mírně nadprůměrné. V důsledku pozměněné konstrukce a jiným náušníkům také sluchátka více pasivně tlumí okolní zvuky.

akg_Y500_12.JPG

Verdikt

Koupit nebo nekoupit? V tomto případě je odpověď shodná v obou případech. Koupit, protože zvuk je velmi dobrý, ovládání také a výdrž ještě lepší. Nekoupit, protože vám možná budou padat z hlavy. Tato sluchátka si raději vyzkoušejte, nezaručujeme, že vám budou 100 % sedět.

Samozřejmě stabilita sluchátek na hlavě bude individuální záležitostí, zvláště v případě, kdy je budou používat na cestách a nikoli pouze doma, kde vám padat určitě nebudou. A to je bohužel špatné resumé, zvlášť když je zvuk skvělý a náušníky jsou velmi pohodlné.

​​akg_Y500_15.JPG

Podíváme-li se na cenu, tak starší model Y50 BT můžete ve výprodejích sehnat kolem 3400 Kč, nový Y500 startuje těsně pod hranicí 4 000 Kč. Takže ani zde není nijak markantní rozdíl. U těchto sluchátek zkrátka bude více než u jiných záležet na tom, jak vám sednou a jak budou držet na hlavě.

AKG Y500 Wireless

Cena: 3 990 Kč

  • konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: kabel, Bluetooth
  • měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 16 – 22 000 Hz
  • citlivost: 117 dB/mW
  • impedance: 32 Ohm
  • napájení: baterie, 2,5 h, nabíjení cca 30 h přehrávání
  • funkce: ovládání přehrávače, telefonních hovorů, příposlech
  • hmotnost: 230 g
  • barva: černá, modrá, růžová, zelená
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel, audio kabel, transportní pouzdro

Určitě si přečtěte

Články odjinud