8
Fotogalerie

Noční můry z temnot: děsivá kniha, čtoucí ve vašem podvědomí [recenze filmu]

Děsivé noční můry ožívají a v produkci Guillerma del Tora vstupují do skutečného světa, kde se obrátí proti těm, kteří jsou jimi sužováni.

Plusy
Rukopis scénáristy a producenta Guillerma del Tora je znát při oživení nočních můr. Na výtvarném provedení těchto monster si dal záležet.
Minusy
Oproti kingovské adaptaci To zůstává André Øvredal u velmi zkratkovité charakteristiky postav i jejich nočních můr.
5  /10

Strašidelná městská legenda o Černé sanitce, jejíž osazenstvo unáší děti a mladé lidi a jejich orgány pak prodává boháčům na Západě za účelem transplantace, vznikla v Československu v osmdesátých letech a stala se velmi populární.

Série pro teenagery se znepokojivými kresbami

V osmdesátých letech, konkrétně v letech 1981, 1984 a 1991, vycházela i třídílná povídková série Scary Stories to Tell in the Dark, která se stala knižním bestsellerem mezi dětskou literární produkcí. Její autor, americký spisovatel a novinář Alvin Schwartz, ji postavil právě na těchto městských legendách a jednotlivých příbězích, vycházejících z místního folklóru. Tyto povídky pracovaly se strachy dětských a dospívajících čtenářů.

Knižní sérii doprovázely ilustrace Stephena Gammella, jež díky svému děsivému, znepokojivému charakteru ve své době vyvolaly možná ještě větší kontroverze než samotné příběhy, jež ilustrovaly. Rodiče požadovali stažení těchto knih z knihoven, což se v některých případech i stalo. Nakolik je tento fakt skutečností nebo legendou, tentokrát marketingovou, nechme stranou, každopádně to vypovídá o zvýšeném zájmu o tuto sérii.

Povídky z této antologie spolu vzájemně nesouvisely a objevovaly se v nich strašidelné bytosti typu oživlého strašáka v poli, mrtvoly, která hledá svůj palec u nohy nebo vředu či boláku na těle, z něhož vylezou stovky pavouků. Série nebyla nikdy přeložena do češtiny, takže seznámení se s těmito příšerami ve filmové podobě bude pro většinu českých diváků něčím novým.

Del Torův výtvarný rukopis

Tím, kdo se zhostil úkolu seznámit nás s nimi, není nikdo jiný než Guillermo del Toro, který se na tomto filmu ujal role scenáristické i produkční. Na scénáři se spolu s ním podílel John August, známý ze spolupráce s Timem Burtonem. A dále Marcus Dunstan s Patrickem Meltonem, kteří stojí za scénáři k hororové trilogii Krvavá hostina, čtyřce až šestce série Saw nebo filmem Piraňa 3DD. Do finále ho pak dotáhla sourozenecká dvojice Dan a Kevin Hagemanovi.

Guillermo del Toro je známý jako milovník nejrůznějších monster. Přesvědčit jsme se o tom mohli v Ďáblově páteři, Faunově labyrintu, obou dílech Hellboye, holdu japonským sci-fi Pacific Rim - Útok na Zemi nebo oscarové Tváři vody. Za pomocí těchto monster vytváří příběhy, v nichž se fantaskní rovina snoubí s tou realistickou.

Jeho rukopis je výrazný i u snímku Noční můry z temnoty. A to především při oživení těchto nočních můr, kdy je vidět, že si dal záležet na výtvarném provedení těchto monster. Dost mu v tomto ohledu ulehčily práci kresby Stephena Gammella, z nichž při jejich technickém zpracování a designu vycházel. Režisér filmu, norský tvůrce André Øvredal (1973), má pak na starosti především práci s postavami a dobovým pozadím a vytváření houstnoucí atmosféry ohrožení. A daří se mu to tak napůl.

Stín rodiny Bellowsů nad městem

Øvredal zaujal už svým debutem, mysteriózním Lovcem trolů (2010), pro nějž se inspiroval kontroverzním belgickým mockumentem Stalo se ve vašem okolí (1992). V jeho druhém celovečerním filmu Tajemství smrti slečny Neznámé (2016) jsou otec se synem, oba koroneři, vtaženi do komplexní záhady, v níž mají za úkol identifikovat mrtvolu mladé ženy, která měla své hodně temné tajemství.

V jeho třetím snímku ožívají naše noční můry. Filmový příběh nemá podobu povídkové antologie, ale uceleného vyprávění, inspirovaného jednotlivými povídkami a monstry v nich z knižní předlohy. Čtveřice teenagerů se v něm ocitá postupně v ohrožení, když zjišťují, že se stali součástí knihy, která umí číst v jejich podvědomí.

Vyprávění nás zavádí do Ameriky roku 1968, kdy Richard Nixon vyhrál v prezidentských volbách. Ve větru je cítit společenská změna, ale to ne netýká ospalého městečka Mill Valley. Nad ním se po generace vznáší stín rodiny Bellowsů, která ho pomohla založit. Právě v jejich sídle na okraji města sepsala členka tohoto klanu Sarah do tlusté knihy sérii strašidelných příběhů, inspirovaných hrozivými tajemstvími jejího ztrápeného života.

Kniha, čtoucí ve vašem podvědomí

Do tohoto opuštěného domu se o Halloweenu vydává trojice teenagerů a kamarádů Chuck Steinberg (Austin Zajur), August Hilderbrandt (Gabriel Rush), řečený Auggie a Stella Nicholls (Zoe Colletti), spolu s jejich novým známým mexického původu Ramónem Moralesem (Michael Garza), kterého poznali, když je pronásledoval Tommy Milner (Austin Abrams), jenž je dlouhodobě šikanuje.

Ramón jim před ním poskytl azyl a čtveřice nyní ve starobylém domě objeví knihu, kterou tu zanechala mladá dívka Sarah Bellows (Kathleen Pollard) ještě před tím, než sama beze stopy zmizela. V domě vězněná Sarah do této knihy a jejích povídek vtělila tragičnost osudu svého i svého rodu.

Kniha, plná děsivých příběhů a ještě děsivějších monster, kterou si odsud teenageři odnesou, se ukáže být ne úplně ke čtení. Kniha naopak čte toho, kdo s ní přijde do styku, přečte jeho největší noční můry, napíše z nich příběh a začne ho vyprávět a odvíjet i ve skutečném životě.

Politický komentář k válce ve Vietnamu

Máme tu tak před sebou čtyři geekovské puberťáky, velmi dobře se orientující v hororových příbězích literárního i filmového ražení, kteří nalezením knihy vypustili džina z láhve, jenž začne sužovat jejich rodné městečko i je samé. Při čtení knihy zjišťují, že se oni sami stávají jejími protagonisty a snaží se tomu zabránit.

Tyto příběhy se totiž začnou dotýkat nejen těch, které vnímají jako protivníky, což je případ šikanujícího Tommyho, ale míří dovnitř jejich partičky a k jejich blízkým, jako je Chuckova sestra Ruth (Natalie Ganzhorn). Tím, kdo jako první vždy rozpozná nebezpečí a snaží se před ním ostatní varovat, je Stella, což nepřekvapí, protože je senzitivní a chce se stát spisovatelkou. Je to i ona, kdo se nejúčinněji pokouší zastavit moc knihy skrze poznání rodinné historie Bellowsů.

Stella je postavou nejvýraznější, zaujme i hispánský dezertér Ramón, který se kvůli bratrově osudu ve válce ve Vietnamu snaží uniknout odvodu do ní. Jeho postava tak vnáší do vyprávění i rozměr politického komentáře k probíhající válce ve Vietnamu. Není jediný, své tu schytává i právě zvolený prezident Nixon, skrze něhož režisér vytváří jistou paralelu k tomu dnešnímu.

Zkratkovitá charakteristika postav i jejich nočních můr

Ostatní postavy mají stejně jako ty předešlé dvě sympatické obsazení, ale jsou vybaveny jen jednorozměrnou charakteristikou (vtipálek, intelektuál), která nám neumožňuje se tolik napojit na noční můry, které tyto postavy sužují. Na to bychom je potřebovali lépe poznat, jejich zázemí, abychom pochopili, z čeho tyto můry vyvěrají nebo pramení.

Oproti kingovské adaptaci To, kde si režisér Andy Muschietti dal práci s vykreslením všech strachů, traumat, fobií a determinací, s nimiž se členové Klubů ztroskotanců potýkají, zůstává André Øvredal u velmi zkratkovité charakteristiky postav i jejich nočních můr.

Až se zdá, že ty noční můry jsou tu především proto, aby šly hlavně co nejbarvitěji předvést v jejich hororové podobě, tedy když monstra udeří. Nečekejte ale nic explicitního, jde o horor pro děti a dospívající, čemuž je uzpůsoben i ráz těchto scén.

Režisér v těchto scénách sází na dětskou optiku toho, co sami dospívající vnímají jako zhmotnění nočních můr. Lekačky, v kombinaci se znepokojivou atmosférou budování napětí, fungují dobře. A to tvůrci nešli cestou nezjeveného nebezpečí, jehož kontury nahání o to větší hrůzu, ale monstra nám ukazují.

Série na pokračování z toho asi nebude

Závěr pak vybízí k pokračování, které by nám dalo odpověď na otázku po osudu některých hrdinů. Guillermo del Toro měl s touto látkou ambici jistě ambici rozjet novou sérii pro teenagery, ale tak jako u mnoha jiných se domnívám, že se mu to nepovede.

Noční můry z temnot se sice vezou na módní hororové retro vlně ve stylu seriálu Stranger Things nebo kingovské adaptace To, jejíž druhý díl přijde do kin na začátku září, ale narážky na éru prezidenta Nixona a cover verze Donovany psychedelické písně Season of the Witch v podání Lany Del Rey na postihnutí hlubšího dobového pozadí nestačí.

Stejně tak, v porovnání právě s To, nestačí, jak jsou vykresleny postavy a jejich noční můry, které si začnou žít svým vlastním životem a postaví se proti nim. Pokud ale hledáte hororovou podívanou pro teenagery, která nestaví na explicitních scénách, ale práci s napětím a efektními lekačkami, mohly by vás tyto zhmotněné noční můry uspokojit.

Noční můry z temnot

  • Žánr: horor
  • Původní název: Scary Stories to Tell in the Dark
  • www.scarystoriestotellinthedark.com/
  • USA, 2019
  • Scénář: Guillermo del Toro, Dan Hageman, Kevin Hageman, Patrick Melton, Marcus Dunstan
  • Režie: André Øvredal
  • Hrají: Zoe Margaret Colletti, Michael Garza, Austin Zajur, Gabriel Rush, Austin Abrams, Gil Bellows, Dean Norris, Lorraine Toussaint
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 08. 08. 2019

Určitě si přečtěte

Články odjinud