55
Fotogalerie

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Při pohledu na tento OLED si jasně uvědomíte, že před sebou máte kus poctivě „ukovaného železa“, původem z ČR. Při sestavení a prvním spuštění přichází přesně to, co po koupi nového televizoru v této kategorii přijít má – dávka emocí.

OLED televizor Panasonic TX-65EZ1000E se chlubí celou řadou vlastností a hardwarových vychytávek. Osazený panel typu 4K ULTRA HD/Master OLED HDR se systémem Absolute Black Filter a řízením OLED Superb Motion Drive. HDR podporuje HDR10 a HLG (třída ULTRA HD Premium). Chybějící Dolby Vision zamrzí převelice. Špičkový procesor Studio Colour HCX2 společně s hollywoodskými odborníky se údajně postarali o vyladění obrazu, jehož kvalita odpovídá představám filmových tvůrců. Displej obdržel certifikaci THX.

WX244t2_1 (1).jpg

Art and Interior design skutečně nezarmoutí ani jednu ženu, ani jednoho muže. Nadčasová krása se hodí do každého interiéru. O zvuk se stará dynamický blade reproduktor s výkonem 80 W. Moderní prostředí vychytaného a stabilního operačního systému Firefox OS, se spojuje v uživatelském prostředí my Home Screenu verze 2.0.

PB108306.JPGPB108292.JPG

„Paňák“ nezapomíná na domácí streamování - In-House TV Streaming (server/klient), vzdálené ovládání a streamování v rámci celosvětové internetové sítě - TV Anywhere. Mohli bychom pokračovat dále. Pro orientaci stačilo. Od suché reklamní teorie přejdeme raději k praktickým zkušenostem a výsledkům testu.

Design, základní popis

Stavba tohoto šaramantního skvostu vám zabere trochu více času. Komu by to ale vadilo? Jeho základní kus skýtá plochu pro položení dodávaného externího zvukového panelu – soundbaru. Následně nad něj doplníte dva dílce a nasadíte tělo.

PB108309.JPG PB108301.JPG

Pevně usazený (nenatočíte ho) vysoce lesklý panel obepíná zpředu velmi opatrně přiznaná, decentní stříbrná linka. Na spodním kuse je ještě mírně dozadu odskočený plastový prvek, na jehož levém rameni svítí stavové diody a ve středu se uchytil drobný nesvítivý nápis Panasonic. Před televizorem máme položený soundbar, jenž postupně „narůstá“ směrem k panelu (trojúhelníkový příčný průřez). Zvuk následně vychází z horní (zešikmené) strany.

PB108296.JPGPB108298.JPG

Plná tunerová výbava jest zdvojena (DVB-T/T2/DVB-S/S2/DVB-C/Analog/DVB přes IP). Výrobce ji označuje jako Twin HD Tuner/HD Triple Tuner. Samozřejmostí bylo udělení certifikátu od CRA pro DVB-T2 tuner s podporou kodeku H.265 (HEVC). Twin tunery podporuje dvojice CI+ slotů pro moduly s kartou placené TV. Hračičkové si vytvoří dva souběžně přehrávané obrazy (PAP/PIP/PAT).

PIP-dva tunery v akci.JPG PAT-tuner a informace o pořadech.JPG PIP-prohlížeč a televizní vysílání.JPG
my Home Screen dokáže „kouzla“, aneb nápaditě využitý PIP a PAT.

V rámci energetické účinnosti se výrobek řadí do kategorie „B“, s předpokládanou roční spotřebou 250 kWh (dle příslušné metodiky).

Konektorová výbava

Dva konektorové shluky společně okupují levou část zad (čelní pohled). Bočně zasunete dvojici CI+ modulů s kartou placené TV. Příkladný přístup k šachtám není standardem. Děkujeme. Vyzkoušíte SD kartu, dva HDMI kabely (1x ARC – zpětný audio kanál) a USB ve verzi 3.0 s přívlastkem HDD. Bočně taktéž míří dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, z nichž sekundární jest vhodně prodloužen. Vedle nich využijte konektor anténního vstupu.

PB108312.JPGPB108314.JPG

Pod touto sestavou se nenápadně skrývá zdvojená zdířka pro zapojení adaptéru AVI IN s komponentním videem (adaptér s koncovkou 5x cinch).  Ovšem naprosto „neviditelně“ vypadá výstupní „dírka“ (minijack) pro sluchátka, která mohou hrát souběžně se zvukovou aparaturou televizoru, nebo samostatně. V menu určujete, jestli ovladačem změníte hlasitost reproduktorů, či sluchátek. Kdo ponechá regulaci reproduktorů ovladači, variantně ovlivní hlasitost sluchátkového výstupu přímo z menu.

Druhý shluk vychází ze zad přímo ke stěně za televizorem. Nacházíme 2x USB 2.0, 2xHDMI, místo pro zasunutí LAN kabelu (počítačová síť -  Ethernet) a digitální audio výstup.

Všechny čtyři HDMI porty by měly nést podporu pro 4K 60/50p s HDCP2.2. Trochu nás překvapil zpětný audio kanál umístěný pouze na jeden z nich (bočně mířící vstup 2), nicméně to odpovídá standardu. Základní ovládací prvky nahmatáte na pravé bočnici zadní vystouplé partie.

Dálkový ovladač

K luxusní třídě patří vždy něco navíc. Není to pravidlo, ale Panasonic přeci jen dbá v tomto směru dobrých zvyků, a „něco“ navíc v podobě dvou dálkových ovládání přidává do balení.

Menší multimediálně laděná, mírně prohnutá dálka s kolébkovým zaoblením černé spodní části, má dotekovou plošku – touchpad (v černém jakoby koženém provedení) s možností takto pohybovat kurzorem na ploše panelu televizoru. K tomu přidává mikrofon pro hlasové povely a vyhledávání. Tlačítka jsou rozeseta klasicky na vrchním dílci. Valná většina klapek nese zmíněnou černou imitaci kůže, malá skupinka pak sedí na stříbrné kartáčované okrajové ploše v podobně vyvedené barvě.

PB108288.JPGPB108285.JPG

Sadou základních kláves ovládáte primární funkce přístroje. Nechybí vyvolání virtuálního dálkového ovladače na panel televizoru. Tímto následně funkčnost malého pomocníka povýšíte do plnohodnotné podoby. Hlavní a multimediální ovladač mají jedno společné – programovatelný „button“. Obsluha si sama určí, kterou aplikaci jeho stisknutím zavolá.

Druhý „controller“, aneb tlačítková klasika zahrnuje vše potřebné. Přes něj kompletně uřídíte stroj. Kovový stříbrný a kartáčovaný povrch horního dílu dodává pocit luxusu a nevšednosti. Černý zaoblený spodek s krytem baterií umožní pevnější úchop. Kromě chladivého pocitu, který ono zpracování s sebou nese, spadá do kategorie praktických. Neulpívají na něm otisky rukou/prstů. Rozložení bezmála padesáti kláves s nízkým zdvihem, nese jasnou logiku, kterou příznivci značky dobře znají. U velkého množství tlačítek zažehnete bílé, jemné podsvícení. 

Oba ovladače působí jistým dojmem, dobře se drží a vzhledově navazují na luxusní výraz televizoru. Větší z nich budete nuceni ovládat oběma rukama, či se vaše ruka neubrání „šplhu“.

„Tisícovku“ uřídíme prostřednictvím „chytrého“ telefonu/tabletu s nainstalovanou aplikací – Panasonic TV Remote 2. Pro nejlepší výsledek a šíři nabídky doporučíme tuto povedenou firemní aplikaci dostupnou pro Android a iOS.

Počáteční nastavení a ladění 

Byť testujeme OLED, a to nejvýše postavený v hierarchii výrobce Panasonic, počáteční nastavení a naladění se děje konzervativním a známým a mnohokrát opakovaným stylem.

Přehledné prvotní nastavení prostředí operačního systému Firefox jde v linii „Jazyk menu“ -> „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Země instalace“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“  s přívlastky pro začátečníky – Družice/Kabel/Anténa/Síť-> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má u EZ1000E trestuhodně jednoduchý charakter – „Neplacené/Všechny kanály“. Ono by to tolik nebolelo, kdyby nám opět nechybělo ladění s FastScanem, anebo alespoň klonem tohoto systému. Příznivci satelitní platformy Skylink tak, stejně jakožto ostatní, stráví laděním daleko více času, času který již mohli věnovat nerušenému sledování mimořádného televizoru. Panasonicu – zamysli se!

Pokračování 2 / 4

Ladění satelitního tuneru pro zájemce…

My, otráveni tímto zjištěním, volíme plné ladění DVB-S/S2 a DVB-T/T2 tuneru, přičemž ladíme všechny kanály. Pro duální satelitní tunery nejdříve určíme typ satelitního systému. Ne všichni sateliťáci jsou nároční lovci a zdvojení použijí. Akceptace „twin“ tuneru s sebou nese nutnost připojení DiSEqC (podpora DiSEqC 1.0/UNICABLE) systému, ovšem se dvěma nezávislými kabely vedenými na LNB s následným připojením na oba šroubovací „F“ konektory. Do úvahy připadá taktéž druhá montáž - jednokabelový systém při využití odlišného systému, tzv. Unicable.

Satelit-Anténní systém-LNB.JPG Satelit-Konfigurace LNB-Režim duálního tuneru.JPG
Nastavení DiSEqC přepínače.

Nejpočetnější skupinka kupujících využije jeden tuner, teoreticky s vícero LNB. Tito jdou v linii „Jednotuner + DiSEqC“. Stejnou variantu preferujeme my. Kdo si v této fázi není jist, zaměří pozornost do pravé části obrazovky. Jednoduchá a všeříkající obrazovo-textová nápověda pomůže.

Startuje automatické ladění. Interní systém si zcela samostatně „sáhne“ na připojené konvertory (LNB), určí jejich rozložení a družice, na které „cílíme“. Námi ne zcela jednoduchý systém byl určen korektně. Kompletní proces vyhledávání satelitních stanic v rámci třech využitých LNB, nalezl přes 2000 stanic a trval zhruba 25 minut. Automatika následně na nic nečeká, plynule pokračuje laděním dříve navoleného DVB-T tuneru. Tento krok zabral zhruba tři minuty. Ladění skončilo.

Ladění skončilo, nikoliv pro satelitního diváka. Pro sestavení preferovaného pořadí kanálů, musíte pokračovat v činnosti dál. České a slovenské stanice jsou nedůstojně rozprostřeny napříč programovým listem, čemuž by samozřejmě zabránilo alespoň základní využití tabulky FastScanu.

Satelit-Ruční ladění.JPG

Pokud náhodou narazíte na jakýkoliv problém a zjištění, kdy v seznamu nenaleznete potřebnou česko-slovenskou stanici, odzkoušejte vstoupit do menu a ladící proces ručně spustit znovu, ovšem přes podrobné ladění, nikoliv s tzv. rychloladěním. Ač tak nebo naopak – pro následné rychlejší seřazení stanic prubněte jeden ze čtyř favoritních listů.

Stanice se dají přeskupit prostou záměnou anebo zařazením na příslušnou číselnou pozici. Umístíme je (i hromadně – ale pouze zde hromadně, a pouze po bloku) mezi favoritní, chcete-li oblíbené. Tyto individuálně pojmenujeme. Kanály si, bohužel, ponechají původní číselné označení a tak při filtraci na konkrétní skupinu, nedocílíte úplné spokojenosti. V oblíbených seznamech doplníme programy jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T).

Editor seznamu kanálů DVB-S.JPG Editace složky Oblíbené DVB-S.JPG

Výše jsme kritizovali nemožnost rozšířit filtraci před laděním. Filtraci softwarový inženýr odsunul až sem, kde uživatel provádí přesuny a zobrazuje jednotlivé kanály. Procházení omezíme na Všechny kanály/UHD/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4. Nechtěné smažeme a zbytek nabídky se přesune o číslo směrem dolů – uvolněná pozice nezůstane prázdná.

… základní procedura ještě neskončila…

Nyní se spustí průvodce ovládáním, aby obsluha pochopila zapeklitosti dotykového ovladače a rychleji mu přivykla. Televizor taktéž dopředně upozorní na občasnou nutnost spuštění čistící procedury panelu - typickou funkci OLEDů. Odsouhlasíte smluvní podmínky a s dalším průvodcem projdete základní funkce přístroje, zvláště pak jeho prostředí my Home Screen a Info Frame.

Obraz-Nastavení zobrazení-Pixel orbiterJPG.jpg
Pixel orbiter - ochrana panelu. Z další nabídky aktivujete čistící proceduru.

Menu

Panasonic TX 65EZ1000E udržuje ve hře mnou oblíbené kontinuálně-přechodové menu, které známe z minulosti. Jeho kvalitou a vůbec koncepcí jsem byl vždy velmi spokojený a jsem rád, že i přes kritické hlasy některých rádoby nespokojenců, nedochází ke změně systému řazení položek a jejich procházení. Firefox OS firemní systém nijak nepoznamenává.

Menu není chaotické a přeplácané a zcela jistě přes jakési pomyslné „rolovací efektové zpoždění“, patří jeho procházení k velmi rychlým. Liščí stopu zaznamenáte na jiném stylu my Home Screenu 2.0 a několika efektových „stíračkách“ při přechodech k dalším službám a nabídkám. Kupříkladu k aplikacím.

my Home Screen.JPG Info Frame.JPG Info Frame - Počasí.JPG

my Home Screen s typickými bublinami. Druhý snímek představuje Info Frame (čtyři strany, čtyři funkce-viz šipky). Třetí fotka zachytila Info Frame s vysunutou roletou předpovědi počasí.

Kdo netuší jak znovu zavolat Info Frame, se kterým se seznámil v úvodním průvodci... stačí dlouze přidržet tlačítko „Home“ a čtyřstranná nabídka vyjede na panel. Předpověď počasí u horní lišty, naproti ní odspodu rychlý přístup k doporučovaným multimédiím. Levá parádně klonuje EPG (elektronického programového průvodce) s PIP (obrazem v obraze) při aktivním druhém tuneru. Nalevo se občasně zjeví hlášení systému. Kdo by rád viděl Firefox na vlastní oči, vydá se na virtuální představení, které jsme kdysi natočili. Nicméně záležitosti na videu zachycené, zůstávají více-méně stejné i v současnosti.

Kompletní setting rozdělil Panasonic do sedmi záložek (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda), kdy na sedmé pozici se usadila rychlo-nabídka „Volby (Option)“, kteroužto zavoláte také přímo stiskem stejnojmenného tlačítka dálky. Rozsah nabídek potěší náročného filmového fandu a fajnšmekra.

Právě oni prubnou vše, co menu nabízí, a to hlavně v submenu, které se věnuje obrazu. Vzhledem k mimořádně kvalitnímu nastavení panelu, ale změn udělají jen minimum. Tyto se dotknou hlavně přizpůsobení profilů pro přehrávání ve sníženém rozlišení, či horší kvalitě.

Menu náhled - detekce HDR.JPG Volby-detail.JPG
Na obrázku vlevo šipka a zvýraznění prezentuje oznámení přítomnosti signálu s HDR.

Oko člověka v subjektivním vnímání může požadovat změnu, přestože následně půjde cestou odklonu od korektního nastavení. A přestože změny u testovaného televizoru nedoporučujeme, uvedeme – k jednoduchému přenastavení pozměňte skokově  „Teplotu barev“ (Chladné2/Chladné 1/Normální/ Teplé 1/ Teplé 2/Teplé 3). Stejně tak si zkuste svému oku nejbližší „Barevný gamut“ (Nativní/Rec.709/SMPTE-C/EBU/Rec.2020/DCI-P3), avšak to už v položce „Rozšířená nastavení“.

Ani TX-65EZ1000E neochudí náruživce o „Režim filmové kadence“, režim „1080p Pure Direct“ (u adekvátně vybaveného obsahu), „4K Pure Direct“ (reprodukce originální kvality signálu v rámci UHD) a „1080p bod na 4 body“ (tzv. dot by dot).  Klidnější předvedení dynamických scén ve vyšší ostrosti a plynulosti, umí zprostředkovat „Intelligent Frame Creation“, včetně individuální – detailnější - korekce se dvěma posuvníky. Kdo chce ještě více pohybové ostrosti a nevadí mu mihotání s potemněním obrazovky – nasadí „Čistý pohyb“.

Menu-Obraz-Čistý pohyb a kontextová nápověda.JPG
Kontextová nápověda vhodně vysvětlí, co příslušné nastavení provede.

Rozsah vstupů HDMI má několik samostatných částí pro nasazení úprav od „Typu obsahu HDMI“ (Automaticky/Grafický/Fotografie/Vypnuto), přes „Typ HDMI EOTF“ (Electro-optical Transfer Function-Automaticky/Standardní gamma/ST.2084), „Typ kolorimetrie HMDI“ (Automaticky/Rec. 601/Rec. 709/Rec.2020),„Rozsah HDMI RGB“(Automatický/Plnohodnotný/Normální) až po „Rozsah YCbCr pro HDMI“ (Normální/Plnohodnotný).

Předlouhý výčet zakončíme zmínkou o „Převzorkování obrazu při 16:9“. Pro úschovu vypracovaných nastavení, využijete devět mimořádně kvalitně odstupňovaných a naladěných obrazových profilů - Dynamický/Normální/Kino/THX Cinema/THX Bright Room/ Kino režim/Uživatelský/Profesionál1/Profesionál2. HDR signál se detekuje připojením přídomku k názvům profilů. Desátý profil se zjeví při přehrávání adekvátního obsahu („Profesionální fotografie“). Radost pohledět! Nezapomínejte – některé funkce jsou dostupné pouze u určitých profilů a interaktivně se zviditelní, anebo zešednou.

Zvuková záložka nezapomenula na samostatné řízení sluchátkového výstupu s uživatelsky přívětivějším ovládáním přímo přes dálkáč, jestliže onu volbu v nastavení označíte. Neschází surround režim, zvukové vyladění za pomoci osmipásmového ekvalizéru, aktivace automatické regulace hlasitosti, samostatné korekci hlasitosti a jiných. Uživatel koriguje zpoždění SPDIF digitálního audio výstupu.

Zvuk-profily.JPG

Cloudové služby a vlastnosti vztahujících se k síti, sdružuje záložka „Síť“. „My Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Nastavení sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení, umístil softwarový inženýr právě sem. Špičkový OLED od Panasonicu zůstává věrný streamování videa, a to i mimo domácí síť. Za pomoci aplikace TV Anywhere, kterou aktivujete v nastavení sítě.

Funkce časovače hledejte v EKO funkcích (submenu „Nastavení“). Úsporná řešení zahrnují Úsporný režim/Senzor osvětlení okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. Záložku „Nastavení“ vyhledá obsluha pro kontrolu dostupnosti novějšího softwaru, a taktéž při chuti obnovit expediční nastavení (tzv. reset). Samozřejmostí jest eNápověda – elektronický návod k použití s jednoduchou kontextovou nápovědou přímo u procházených nastavení v menu.

Update softwaru.JPG Nastavení systému-Expediční nastavení-reset.JPG eNápověda.JPG
Aktualizace softwaru, reset-obnova expedičního nastavení a eNápověda.

Pokračování 3 / 4

Obraz

Barevnost obrazu vyladěná do elitní třídy, která je na hranici totální dokonalosti a poskytuje brilantní, nikoliv filmový, ale umělecký zážitek. Brutalita barevné radosti zasáhne a nepustí. Ano, takto má vypadat přirozené barevné podání nejen u luxusního televizoru. Panasonic již v minulosti opakovaně při testech televizorů prokázal, jak dokáže v továrně naladit obraz u zcela odlišné výkonnostní třídy televizorů.

Špičková a opravdu skutečně a reálně přirozená barevnost, jest obrovskou devizou testovaného borce. Zapomeňte na cokoliv dalšího – jiného. Musíte ji vidět a zažít. Zapnete televizor, pustíte jakýkoliv slušnější film, přepnete na více-méně kterýkoliv z profilů a během několika málo chvil máte jasno – špička, dokonalost, přesnost, preciznost. Barevnost se drží v rámci naprosté přirozenosti i ve chvíli radikálních změn scény, ať již tmavnou, nebo se rozprostírají ve velké dávce jasu. K jejich degradaci, respektive pulzování nedochází. 

Obraz - profily.JPG

Vidíme nádherné odstíny lidské pleťové s dokonalou kresbou a jemnocitem při zobrazení tváří herců. Systém jako bonus přidává nepopření detailů. Skvělá černá u OLEDů bývá považována za samozřejmost. Obdobně prokreslení tmavých scén a informace, které v nich, oproti LCD, neutichnou. Stále vidíte tmavý šál na krku ženy, která se prochází nočním lesem. Záhyby na černém saku akčního hrdiny přicházejícího do tmavé místnosti. Nádherné vyobrazení krajiny, dokonalost zachyceného mořského světa. Od zelené, přes modrou až po rudou - není nic, co by vadilo, nesedělo.

Až se mi nechce věřit. Opět to po dlouhé době někdo dokázal. Dokázal mně, že lze vyrobit cosi takového. Naposledy jsem byl v křesle podobným stylem usazen hned po vybalení, před mnoha měsíci. Překvapivě zase u testu modelu stejné stáje – stáje Panasonic. Tehdy jsem na redakční stůl obdržel LCD Panasonic DX900.

Nastavení LUT.JPG

Upozorňuji všechny škarohlídy, že za svými slovy si pevně stojím. Když se díváte na videa prezentovaná na testovaném produktu, zjišťujete, jak k sobě jednotlivé modely různých výrobců mají daleko. OLED neOLED. Představa dodatečné kalibrace (provedené kýmkoliv necertifikovaným a nezkušeným) u TX-65EZ1000 by mě nenechala úplně v klidu. Pocitově bych se obával o snížení původní kvality. A mezi námi – i kdyby ještě vykouzlila další jiskřičku, jednalo by se evidentně o zanedbatelnou nicotu, kterou snad žádné oko sebenáročnějšího kritika ani není schopno zachytit. Klaním se práci lidí v továrně. V tomto směru byla nekompromisní a bezezbytku dokonalá.

Panasonic EZ1000 má jednu ohromnou výhodu, která bude propojena s nevýhodou. On neumí lhát. Obrazová dokonalost na jedné straně ukáže mimořádnou kvalitu, na straně druhé umí prozradit, kde má vaše videotéka slabiny. Díla, která dobře znáte, najednou spatřujete v trochu odlišném světle. Vidíte i dříve nezaznamenané chyby. Samozřejmě lze nasadit vylepšovátka, která, podpořena silnějším hardwarovým základem a odladěným softwarem, přispějí k divákově spokojenosti. Spokojenosti i ve chvíli sledování stařičkého nízkého rozlišení, nebo lépe vypadajícího HD rozlišení.

Mohu lehce kritizovat zádumčivost a závoj, chcete-li rozostření u standardního rozlišení. HD horší kvality je měkčí, ale nekonfliktní. Avšak ihned si musím zopakovat, jak velký panel před sebou právě mám. 65“ prostě ukáže víc. Zde mě mrzí, nemožnost přímo porovnat OLED EZ1000 a LCD DX900.

Obraz-Typ EOTF.JPG

Abyste chápali správně a nenařkli nás, vlastně mě z neobjektivity a lži a chápali správně napsané. Ani OLED není zázračný kouzelník s magickou hůlkou. I přes obrovskou snahu při přepočtech a „žehlení“ nedostatků špatného signálu, prostě zázraky nedokáže. V okamžiku, kdy musíte za každou cenu vidět cokoliv nekvalitního a jste nespokojeni (přes nasazení dodatečných korekcí) odsedněte kousek dál. 

Největším mínusem byla samotná blyštivost panelu. Nasazené technologie sice odlesky vhodně potlačují, z druhé strany část jich zůstává. Televizor nemá zásadní problém se zobrazením ve sluncem zalité místnosti. Kdo se chce týrat nezataženou roletou, či žaluzií – prosím. Největší požitek dostáváte u večerního koukání. Tam i já, který má raději rozsvícenou lampu, jsem byl ochoten zhasnout. Paradoxní bylo, jak podobnou ochotu projevilo několik dalších lidí, kteří s televizorem přišli do styku, přičemž se jednalo o extremisty, kteří bez světla televizi prostě nesledují.

Pohybová aktivita moc kritiky nesnese. Kdo má rád klokotání – dostane je. Komu vyhovuje telenovela, přijde si na své. Úprava plynulosti a ostrosti pohybových jevů se dvěma posuvníky (Intelligent Frame Creation) dovolí korekce pro každé oko. Diskuze o totální pohybové ostrosti pro ostříží zrak, jasně přinese odpověď v podobě potřeby nasazení jiné, novější technologie. Dnes ještě ne.

Intelligent Frame Creation.JPG
Intelligent Frame Creation - dva posuvníky s individuálním určením plynulosti a ostrosti pohybujících se prvků.

Pozorovací úhly jsou samozřejmě mimořádné. Ano, testujeme OLED. Zmiňovat neexistenci nesouladu podsvícení snad není nutné.

Nejkvalitnější signál ve 4K s nádavkem vysokého dynamického rozsahu - HDR vyznívá výrazně pozitivně. HDR se projeví - pocítíte ho. Pevně sedící body s prostorovou hloubkou a detaily v polostínech. HDR vás subjektivně neochudí ani o scény s přezářením. Užijete si jich dosytosti. 

Měříme a měříme

Panasonic slibuje velmi přesné nastavení barev již z výroby, takže jsme jako vždy vzali optickou sondu a HCFR software, abych se podívali, jak se to výrobci povedlo. O kontrastu se bavit nemusíme, ten je absolutní, neb černá je naprosto černá jak ve statistickém, tak v dynamickém měření, to je zkrátka vlastnost OLEDu. Zajímavější je úroveň bílé, ta má hodnotu 150 cd/m2 při plné obrazovce, u HDR jsme se dostali na hodnotu 952 cd/m2, což je u OLEDu výborná hodnota. 

Co se obrazových režimů týče, tak filmovým fanouškům jsou určeny režimy THX Cinema a THX Bright. Ty mají nabízet profesionálně nastavené barvy a především gradaci šedé. To můžeme potvrdit, u THX Cinema jsme naměřili dE 1,50, u THX Bright dE 1,60, jediný rozdíl mezi režimy je nastavení gammy, tj. škály šedé. Cinema nabídne přesně 2,2, což je určeno pro večerní podmínky, Bright pak nabídne 1,9, takže celá škála zesvětlena, aby odstíny černé byly dobře viditelné i za dne. Nastavení barev a barevného prostoru je výborné v obou případech. 

THX cinema gama.jpgTHX cinema rgb.jpgTHX cinema šedá.jpgTHX gamut.jpgTHXteplota.jpg
Nastavení režimu THX Cinema
THXbrightgama.jpgTHXbrightšedá.jpg
V režimu THX Bright je obraz o něco světlejší, gamma je 1,9 místo 2,2,
přesnost zobrazení barev zůstává stejně skvělá jako u večerního režimu. 

Režimy Kino jsou nastavené tak, aby byl využit širší barevný prostor, který OLED samozřejmě umí, a přitom aby barvy zůstaly pokud možno věrné. Pro laika to znamená barevnější a sytější barvy bez rušivého posunu pleťových barev. Zde opět nezbývá než chválit. 

Pro zajímavost jsme změřili i škálu šedé při 100 % pokrytí plochy, což je stav, který ve filmech nikdy nemáte, ale hodně to vypovídá o tom, jak si televizor poradí s extrémy. OLEDy jiných výrobců se chovají tak, že se střední tóny šedé jsou už velmi světlé a už 70 % bílou zobrazí jako 100 % bílou a dál už se nekoná nic. To znamená, že mezi 70, 80, 90 a 100 % prakticky nepoznáte rozdíl, v praxi se to ale projevuje tak, že při velkém pokrytí plochy bílou se hýbe celá škála šedé a gradace jde do... kytek. Panasonic to nedělá. Ano, střední tóny jsou při 100 % pokrytí plochy posunuté a světlejší, ale stále uvidíte rozdíl mezi 90 % a 100 % bílou. Což u OLEDu umí pouze Panasonic. 

kino100RGB.jpg kino100teplota.jpg
Režim Kino nabízí efektnější obraz, čili větší barevný prostor a více barev, a také něco studenější bílou. 
Kino100šedá.jpg
Zobrazení šedé při 100 % pokrytí obrazovky.

Panasonic ukazuje, jak má být televizor nastavený. S profesionální kalibrační sondou se dostanete prakticky na hodnotu dE 0, ale i stávající výrobní nastavení je fantastické na to, že jde o sériový výrobek. Domnívám se, že 99,9 % majitelů bude naprosto spokojených. Zbytek to neumí.

Pokračování 4 / 4

Zvuk

Zvukové proporce nezradí obrazovou krásu a pozitivně ji doplní. Samostatný soundbar, kterýmžto byl model vybaven, poskytuje vyvážený a nenásilný zvukový přednes, jemuž v širším základu nic nechybí. Umí si zadunět, mluvené slovo nepostrádá srozumitelnost a výšky nejsou okleštěné. Zvukové vlny se prostorově příjemně rozlévají po místnosti. Hlasitost plně postačuje pro ozvučení běžného českého obýváku. Kdo přeci jen chce od zvuku víc, musí ale také připlatit. Zástup soundbarů základní a nižší střední třídy neodskočí zvukově natolik, abyste vnímali rozdíl, a jejich nákupem nic nevyřešíte.

Zapojením sluchátek neumlčíte zvuk osazeného zvukového panelu. Neumlčíte, jestliže nechcete. Stačí však přehodit nastavení a zvuk jde jen prostřednictvím sluchátkového výstupu. Následně tento regulujete pohodlně prostřednictvím ovladače. Kdo touží po souběžném zvuku, regulaci připojených sluchátek řeší v menu.

Zvuk-Hlasitost sluchátek.JPG

Multimediální funkce

Výše zmiňujeme vlastnost, která láká moderního člověka – streamovací funkce a tzv. zrcadlení obsahu mobilních zařízení. TV Anywhere umí zaslat signál a odchytit jej kdekoliv v dostupnosti internetové sítě. Ano, musíte vlastnit smartphone/tablet s nainstalovanou aplikací od výrobce. Funguje taktéž lokální stream, streamování v rámci lokální sítě.

Zobrazit by mělo jít jak živé vysílání, tak obsah k televizoru připojeného disku. Při našich zkouškách jsme si ověřili fungování lokálního streamování pro DVB-T vysílání a přehrávání obsahu flešky připojené k televizoru. U DVB-S jsme narazili. Funkční se ukázal pouze paprsek nekódovaného satelitního kanálu. Nastejno vyšel pokus přehrát záznam na připojeném HDD. Nahrávka ze satelitní zakódované stanice se na našem zařízení nezobrazila. FTA stanice, jejíž záznam byl námi pořízen, však viditelná a přehratelná bude. Za nefunkčností s největší pravděpodobností stojí restrikce od poskytovatele satelitního signálu. Pro korektnější posouzení stavu byly využity dva moduly – tzv. fialový SMIT CI+ Irdeto a Technisat TechniCrypt CI+.

Síť-TV Anywhere.JPG TV Remote-streamování.JPG

Zrcadlení obsahu mobilního zařízení prostřednictvím bezdrátového připojení nemělo zádrhel. Spojení naskočilo okamžitě a setrvalo po celou dobu vyvolané prezentace. Násilně vyvolané ukončení odpojení mobilního zařízení, nechává delší reakční stopu pro TV. Tento se ještě chvíli zřejmě snaží o obnovení spojení.

Velice populární HbbTV chodí bezproblémově a svižně. Vstup, nastavení, pohyb v rámci iVysílání probíhá bez zakolísání. Obdobně korektně přehráváme archivy hybridní televize z dalších stanic, které HbbTV umí.

HbbTV.JPG HbbTV - test AV formátů.JPG
HbbTV - jeden z nejzajímavějších a nejvyužívanějších prvků „chytrých“ TV.

Setrvávající prožitek s přehrávačem multimédií trochu bolí. Při přehrávání z flešky jsme se rozmlsali prezentací všech připravených 4K/UHD videí. Následný test, kdy se přehrávala díla „běžnější“, nás zklamal. Zůstáváme v průměrné podpoře formátů. DTS zvuk dostupný taktéž není. Mnohem lépe vypadá práce s titulky. Nastavíte kódování, velikost, barvu, umístění a třebas zpoždění. Přehrávač naštěstí nese nové provedení, kde obsah připojeného zařízení zobrazujeme přehledněji po složkách, nikoliv „na jedné hromadě“.

Přehrávač - výběr obsahu.JPG

Při přehrávání prostřednictvím sítě (DLNA) se pozmění počet variant pro poměr stran obrazu - jsou pouze dvě. A tak se dopracujete do chvíle, kdy HD film v odlišném poměru stran, nemusíte roztáhnout přes výšku/šířku panelu dle vašich preferencí.

Nahrávání EZettisícovka umí – časovačem, anebo letmým startem, respektive dovolí tzv. Rew Live TV - trvalý záznam zvoleného programu. HDD žádá naformátovat s upozorněním na nedostupnost nahrávek v jiném zařízení. Škoda chybějícího upozornění na pořad. Alespoň my ho nenacházíme. EPG (Guide) ponechá běžící obraz a zvuk ve zmenšeném okně, jen při přechodu a efektové stíračce nejsou na pár vteřin dostupné. Přehledný elektronický programový průvodce si zachovává filtraci. Obdobný stav panuje u informací o právě sledovaném pořadu, kdy se dá listovat směrovými šipkami v rámci programového listu dál, bez současného přepnutí stanice.

Nastavení záznamu.JPG EPG-Guide-Elektronický programový průvodce.JPG Informace o pořadu.JPG

Aplikací nemáme obrovské množství, ale vybrat se dá. Není vhodné koukat na množství, ale na kvalitu, ještě lépe na cílení. Našel jsem dosti využitelného (Netflix, YouTube, Voyo, Deezer, Vimeo, sledovanitv.cz, spoustu drobných her, aplikací pro předpověď počasí atd.). U YouTube si nenastavíte kvalitu zobrazení a také zapřemýšlíte, proč YouTube aplikace neakceptuje pro 4K (4K HDR) rozlišení vybraných videí. Velice nám schází aplikace populárního HBO Go a Filmbox Live. Webový prohlížeč si spustíte s nepřerušením právě sledovaného televizního pořadu. Navíc odzkoušejte hlasové vyhledávání přes multimediální ovladač.

Aplikace.JPG Youtube.JPG

Závěr

Můžete řvát, kopat, být vulgární, ale nic se mnou nezmůžete. Toto je pro mě momentální obrazový král, král OLEDů. Vybalíte, nainstalujete a vidíte poctivost a nadčasovost. Pustíte, přehráváte a okamžitě bez jakékoliv zdržující a nákladné kalibrace máte barvy, jaké mají být. Pozitivní emoce, radost, nevšední zážitek, který rozhodně stojí za zájem. Domácí kino povýšené (v případě vhodného obsahu) na umění.

Zaposloucháte se do zvuku a nejste naštvaní jeho nedostatečností, nevyvážeností a úchylnou agresivitou, anebo dramatickým očesáním. Paráda, radost. Nebavme se o ceně. Zatím podobné zařízení skutečně není dostupné pro běžného smrtelníka, alespoň ne smrtelníka z České republiky.

Už méně pozitivní zkušenost nastolí ladící proces u satelitního tuneru a nedostupnost FastScanu. Průměrnější podpora starších formátů v integrovaném přehrávači by se dala omluvit. Stálá neakceptace DTS zvuku, již nikoliv. Za doplnění by stály aplikace, které český divák chce mít a využívá je. Kdy už si konečně někdo uvědomí důležitost podobných „drobnosti“ uživatelské přívětivosti pro dav? Důležitost pro konkurenční boj. Kolikrát to budeme muset ještě psát než někdo pochopí, že máme pravdu?

Vážení přátelé dokonalosti. Chápu – na Panasonic TX65EZ1000E asi leckdo z nás nenašetří. Nicméně pokud naleznete prodejnu, či showroom v blízkém okolí, zcela jistě se běžte podívat. EZ1000 za váš čas stojí. Když nic, alespoň uvidíte, jak vypadá kvalitní kalibrovaný obraz v plné síle. Já už nyní cítím smutek z povinnosti zapůjčený výrobek vrátit. Na kvalitu se zvyká velmi rychle. 

OLED Panasonic TX 65EZ1000E vřele doporučujeme pozornosti případných fajnšmekrů a lidí, kteří to s kino zážitkem doma myslí skutečně vážně. Jedná se o televizor s referenčním obrazem. 

AVmania.cz: Panasonic TX-65EZ1000E
Referenční 4K/UHD HDR OLED TV   10

 

Klady

+ Excelentní barevnost obrazu
+ Vynikající pohybová plynulost s výbornou ostrostí pohybu
+ Profesionálně nastavené režimy
+ Gradace šedé na profesionální úrovni
+ Korekce plynulosti a ostrosti pohybu se dvěma posuvníky a samostatným přepínačem
+ Fungující a viditelné HDR
+ THX certifikát zde není jen nicneříkající cár papíru
+ Slušná prostorovost scény
+ Streamovací funkce (TV Anywhere)
+ Klidné, svižné, přehledné prostředí
+ Obsáhlé menu
+ Kontinuální procházení menu
+ Programovatelné tlačítko na obou ovladačích
+ Ekvalizér
+ Možnosti titulků
+ Samostatné řízení hlasitosti sluchátkového výstupu s nastavením
+ Zdvojené tunery s dvěma CI+ sloty
+ Soundbar s vyváženým zvukem nepostrádajícím hutný bas
+ Dva ovladače, hlavní s podsvícením tlačítek
+ Design

Zápory

- Lesklý panel
- Uživatelská nepřívětivost satelitní části bez FastScanu
- YouTube aplikace
- Dolby Vision
- DTS
- Průměrná podpora multimédiálních formátů (SD/HD) k přehrávání přes USB
- Chybí ještě více jasně preferovaných aplikací pro českého diváka
- Neumí upozornit na požadovaný pořad

 

Panasonic TX-65EZ1000E

Cena: 139 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud