18
Fotogalerie

Philips Fidelio M2BT: nejlepší bezdrátová sluchátka? [test]

Výrobky Philips Fidelio patří dlouhodobě mezi velmi zajímavé, v portfoliu má různá zařízení – od domácího kina až po sluchátka. Na nejnovější bluetooth model s certifikací Hi-Res audio jsme se podívali blíže.

Fidelio M2BT jsou nástupcem dříve uvedeného modelu M1BT, který byl velmi dobře hodnocen. Nástupce je na tom podobně a na renomovaných zahraničních webech jsou sluchátka vychvalována do nebe.

Kupříkladu na webu What hifi na sluchátkách nenašli jediný nedostatek a podle testerů mají pouze klady. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme sluchátka chtěli vyzkoušet, abychom zjistili, kolik je na tomto tvrzení pravdy.

DSC00572.jpg

Dokonalá konstrukce

Na první pohled zaujmou sluchátka svojí vnější úpravou a velikostí. Velikost je střední, tedy ani příliš malé ani příliš velké, které se po nasazení blíží circumaurálním modelům – Fidelio M2BT jsou supraaurálním modelem uzavřené konstrukce.

V černé barvě jsou relativně nenápadná, designově vyčnívá vnější kovová mřížka na mušlích a opletený hlavový most – ten má na horní straně černou textilii a na spodní straně je pak potažen kůží. Na vnější straně mostu je nad pravou mušlí ještě přišitý pruh kůže s logem výrobce.

DSC00575.jpgDSC00576.jpg

Uvnitř mušlí, které se otáčejí na kloubu až o 90°, jsou osazeny 40mm měniče, které kryjí bohatě polstrované náušníky z paměťové pěny, potažené kůží. Uprostřed náušníku je pak jemná textilie, která chrání měniče před vniknutím cizích těles. Náušníky jsou napevno uchycené a nelze je uživatelsky vyměnit.

Součástí balení je mimo sluchátek také transportní pytlík z měkké látky a dvojice kabelů – jeden USB a druhý jack-jack. Oba černé barvy s tvarovanými koncovkami, které přiléhají k oblému tvaru mušlí, kde jsou příslušné zásuvky.

DSC00573.jpgDSC00602.jpg

Jelikož se jedná o bezdrátová bluetooth sluchátka kombinovaná v handsfree, jsou na sluchátkách dodatečné ovládací prvky. V levé mušli je zabudováno NFC rozhraní, pravá mušle pak v sobě má jedno velké tlačítko (tiskne se celá mušle) a otočný ovladač pro zvyšování hlasitosti/posun mezi skladbami a ovládání zdroje zvuku – play/pause. Vedle ovladače je ještě dvojice notifikačních diod, které svým zbarvením informují uživatele o aktuálním dění – nízký stav baterie, párování se zařízením, indikace připojení a indikace zapnutí.

DSC00577.jpgDSC00580.jpg

Komfort nošení

První pocit po nasazení sluchátek je příliš velký tlak na uši. Přítlak je opravdu silný a jedinci s větší hlavou budou muset roztáhnout hlavový most nasazením na hrnec. Sám jsem tak učinil a komfort nošení se rapidně zvýšil, nicméně po dvou dnech nošení přítlak opět zesílil, takže ideální „odpočinková poloha“ sluchátek bude právě na hrnci nebo na umělé hlavě větších rozměrů než je vaše vlastní.

Správnou polohu na uších najdete velmi rychle a snadno, a to především zásluhou příjemně měkkých náušníků, které nikde netlačí a dosednou na ucho přesně tam, kde mají. Utlumení okolního hluku je příkladné a už při nasazení sluchátek bez přehrávání zvuku znatelně klesne míra okolních zvuků.

DSC00581.jpgDSC00582.jpg

Sluchátka můžete používat dvěma způsoby – jako klasická drátová sluchátka po připojení přiloženého kabelu jack-jack – anebo jako bezdrátová bluetooth sluchátka, která si velice snadno spárujete s telefonem, tabletem či počítačem.

Zásuvka pro sluchátkový kabel je vespod levé mušle, zásuvka pro nabíjecí USB kabel je na stejném místě pravé mušle. Mírným nedostatkem je chybějící nabíječka, a tak jste odkázáni na nabíjení z USB zásuvky počítače anebo k použití například nabíječky k telefonu – nikde však není uveden doporučený nabíjecí proud ani napětí.

DSC00583.jpgDSC00592.jpg

Použití v praxi

V bluetooth režimu můžete sluchátka používat také jako handsfree náhlavní soupravu, v pravé mušli je viditelná mřížka mikrofonu. Podle specifikací jsou sluchátka osazena dvěma mikrofony – jedním pro snímání hlasu a druhým pro snímání hluku okolí, aby mohl být výsledný hlasový záznam „vyčištěn“ od parazitních okolních zvuků.

Ovládání sluchátek, respektive přehrávače hudby je velmi sofistikované. Na první pohled se může zdát komplikované, ovšem po pár dnech si na něj zvyknete a je vcelku intuitivní. Při poslechu hudby můžete spustit/zastavit reprodukci stiskem celé pravé mušle, otočným ovladačem (páčkou) zvyšujete a snižujete hlasitost, jejím stiskem pak můžete přeskakovat skladby  dopředu (jeden stisk) a dozadu (dvojitý stisk). 

DSC00598.jpgDSC00599.jpg

V případě, že máte sluchátka spárována s telefonem a někdo vám zavolá, tak hovor přijmete stiskem celé mušle, jejím podržením na dobu tří sekund hovor odmítnete. Stiskem otočného ovladače/páčky v průběhu hovoru zapínáte a vypínáte mikrofon. Dvojitým stiskem v průběhu hovoru přepínáte mezi dvěma hovory. Při ukončeném hovoru je dvojitým stiskem aktivováno znovuvytáčení posledního čísla.

Sluchátka mají v bluetooth režimu ještě jednu praktickou vlastnost – pokud ukončíte přehrávání na spárovaném telefonu a jste v blízkosti dalšího spárovaného zařízení, na kterém reprodukci zapnete, pak sluchátka automaticky přepnou zdroj signálu/zvuku. Jestliže by vám v této chvíli někdo telefonoval, reprodukce je pozastavena a sluchátka se připojí zpět k telefonu, abyste mohli hovor přijmout.

DSC00585.jpg

Spárování je díky NFC poměrně rychlé a jednoduché a samotný přenos byl bezproblémový, občas se však stalo, že měla sluchátka znatelné zpoždění s přenosem signálu a jakoby se zasekávají – stávalo se mi to nejčastěji při znovupřipojení k mobilnímu telefonu, u kterého jsem vypnul bluetooth – řešením bylo vypnutí sluchátek a jejich nové připojení (párovat netřeba). K této situaci nedocházelo nijak často, ale i přesto je otravné a zdlouhavé vypínat a zapínat sluchátka a případně i bluetooth na telefonu.

Výdrž na jedno nabití je velmi dobrá a bez problémů můžete sluchátka intenzivně používat celý týden, při menší intenzitě nošení (cca 2h denně) vám vydrží bez problémů i dva týdny. Samotné nabíjení je průměrně dlouhé a sebere kolem dvou hodin.

Reprodukce zvuku

Zvukově nás sluchátka překvapila, a to příjemně i nepříjemně. Nejprve nutno dodat, že zvukový projev je shodný, ať už jste připojeni kabelem nebo přes bluetooth – žádný znatelný rozdíl v reprodukci není, což je dobře. Ačkoliv se jedná o uzavřenou konstrukci, marně byste hledali byť jen náznak kelímkového efektu, reprodukce je v tomto směru čistá.

M2BTBK_00-A1P-global-001.jpg

Vzhledem k velikosti měničů a utlumení od okolí vás zvuk dokáže velmi dobře obklopit a obestoupit a celkový projev je měkký a jemný. Basová složka je dostatečná avšak není přehnaná tak, že by strhávala celý zvuk na sebe. Výšky jsou také na velmi dobré úrovni, avšak zasloužily by si větší čistotu. Asi nejhůře jsou na tom středy, jejichž projev je oproti zbytku spektra mírně upozaděný.

Při poslechu jsme se (sluchátka poslouchali postupně čtyři lidé) nemohli zbavit dojmu, že i přes výše popsané je celkový projev zastřený, jako kdyby byly měniče za barierou, která část zvuku pohltí. Ve zvuku chybí hravost a živost, která je potlačena právě zastřeným projevem. Vzhledem k tomu, že náušníky jsou pevně uchycené, nemohli jsme zkusit projev bez nich (respektive bez vnitřní krycí látky). Uvažovali jsme i o nutnosti „zahoření“ sluchátek, ale ani po delší době přehrávání se projev nezměnil.

M2BTBK_00-A2P-global-001.jpg

Stylově zvládnou sluchátka prakticky vše, nicméně nejlépe se budou cítit při populární a elektronické hudbě a mainstreamovém rocku či hip hopu. Metal, jazz či mluvené slovo jsou degradovány zastřeností celkového projevu. 

DSC00605.jpg

Hodnocení

Philips Fidelio M2BT jsou velmi pěkná sluchátka, co do designu i bytelné konstrukce, jejich funkčnost je nadprůměrná a ovládání velmi sofistikované. Nemluvě o možnosti hybridního použití nejen jako klasická drátová sluchátka, ale také jako bezdrátová bluetooth sluchátka suplující handsfree sadu k telefonu. 

Zvuková kvalita a celkový projev však není takový, jaký bychom si za danou cenu představovali, stření pásmo je nejslabší z celého zvukového spektra a projev je zastřený, což má samozřejmě vliv halně na kvalitu poslechu hudby.

V přímém porovnání se sluchátky Sony MDR-ZX660AP, která jsme testovali ve stejném období, je model Sony jednoznačným favoritem v poměru zvuk/cena. Fidelio zkrátka nehrají šestkrát lépe, ale zaplatíte za ně šestkrát více.

M2BTBK_00-PID-global-001.jpg

Philips Fidelio M2BT

Hybridní bluetooth sluchátka s handsfree

  • Konstrukce: supraaurální
  • Akustický systém: uzavřený
  • Frekvenční rozsah: 7–40 000 Hz
  • Citlivost: 107 dB
  • Průměr měniče: 40 mm
  • Impedance: 16 Ohm
  • připojení: 3,5 mm jack, Bluetooth 
  • balení: sluchátka, transportní obal, kabel 2×3,5 mm jack, micro USB kabel
  • Hmotnost: 190 g

 

AVmania hodnotí
provedení   9
zvuk   7
příslušenství   8
komfort   8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud