25
Fotogalerie

Multimediální server Plex: XBMC na steroidech

Plex je multimediální server, který dostane film z PC do prohlížeče, na televizor i na mobil a tablet. Vychází z populárního XBMC a vaši knihovnu umí přehrávat i přes internet.

Na sklonku minulého roku jsem se rozepsal o tom, jak si z pokročilejšího NASu vybudovat domácí multimediální HTPC. V článku přišla řeč i na multimediální server Plex, který vychází z populárního XBMC a rozšiřuje jej o internetové přehrávání a sadu aplikací jak pro vybrané chytré televizory (Samsung, LG), tak mobily a tablety. Dnes Plex alespoň v experimentální verzi podporuje také přehrávání skrze HDMI dongle Chromecast od Googlu (pouze pro prémiové uživatele).

Tentokrát se na Plex podívám podrobněji a vyzkouším, jak funguje na klasickém počítači, kde ostatně díky mnohem vyššímu výkonu poslouží výrazně lépe.

 

Server Plex sice můžete nainstalovat i na NASy Synology, Netgear, QNAP, unRAID, Drobo a Asustor, bude vám ale chybět výkon. Proto raději zvolte dvoujádrové PC s Windows, OS X a Linuxem.

 

Konfigurujeme knihovnu

V prosincovém článku jsem Plex instaloval na NAS, to ale zatím není úplně ideální řešení, Plex totiž video pouze nestreamuje, ale zároveň kóduje do podporovaného formátu v cílovém přehrávači. Díky tomu můžete filmy z plexového serveru přehrávat i v běžném webovém prohlížeči, ale zároveň potřebujete solidní počítač. Tím úsporné NASy s armovými a jednoduššími intelovými čipsety zpravidla nejsou, počítač a notebook s dvoujádrovým procesorem Core to už ale zvládne levou zadní.

Správce plex Serveru.png Knihovna.png Knihovna.png
Po instalaci se Plex usadí v oznamovací oblasti Windows. Samotná konfigurace knihovny a další nastavení probíhá přes webové rozhraní

Plex server tedy nejlépe poslouží, pokud jej nainstalujete na domácí mašinu. Pak už je to snadné. K dispozici máte webový konfigurátor, ve kterém určíte, v jaké složce se nacházejí filmy a přiložené SRT titulky (doporučuji je kódovat do UTF-8) a vyberete si jazyk a databázi, ze které má Plex získávat metainformace – popisy, plakáty aj. Stejně jako XBMC i Plex lze rozšířit o hromadu doplňků, které pak umí dohledávat chybějící titulky z internetu, stahovat popisné informace k filmům z jiných zdrojů apod.

Knihovna.png Knihovna.png
Skener prošel adresář, a pokud jste všechno správně nastavili včetně jazyka, uvidíte v knihovně katalog filmů s plakáty, českými názvy a popisky. Pokud jsou v adresáři i titulky SRT se stejným názvem souboru, Plex je k filmu připojí. 

Přehráváme v prohlížeči, televizoru...

Po úvodní konfiguraci Plex projde adresář, doplní informace a zobrazí kompletní filmotéku se vším všudy. Pak už stačí nainstalovat na televizor a tablet klient, propojit jej přes IP adresu počítače se serverem a můžete začít přehrávat. Nebo se namísto toho podíváte na svou knihovnu z Chromu, Firefoxu aj., k dispozici je totiž HTML5 přehrávač.

Plex v prohlížeči.png Plex v prohlížeči.png
Pokud je v video v podporovaném formátu, Plex jej nemusí kódovat a přehraje jej rovnou – v tomto případě se jedná třeba o Samsaru staženou z YouTube a tedy v adekvátním profilu H.264, se kterým si poradí HTML5 v moderním webovém přehrávači.
 
Televizor.jpg Televizor.jpg Televizor.jpg
Připojení televizoru k lokálnímu serveru Plex a seznam filmů. Plex ví, že jsem nedávno přehrával Samsaru, takže mi nabídne pokračování přehrávání tam, kde jsem skončil ve webovém klientu
 
Televizor.jpg Televizor.jpg Televizor.jpg
Přehrávání v aplikaci pro televizor Samsung a knihovna filmů
 

... i přes internet u kamaráda

Pokud si vytvoříte účet na službě myPlex (základní členství je zdarma) a zaregistrujete na ní svůj spuštěný server, budete moci filmy sledovat i přes internet. A co víc, svoji sbírku dokonce můžete sdílet s jinými uživateli služby myPlex, kterým povolíte přístup. Ti pak váš server najdou ve svých přehrávačích v sekci sdíleného obsahu a mohou od vás cokoliv přehrát, i když budou na druhé straně světa.

Sdílení.jpg Sdílení.jpg Sdílení.jpg Sdílení.jpg
Známý se mnou sdílí svoji knihovnu, kterou vidím v přehledu. Pokud má zrovna spuštěný počítač a má dostatečnou rychlost uploadu (v tomto případě asi 5 Mb/s), mohu si od něj v solidní kvalitě (720p) přehrát třeba epizodu seriálu. 

Hromada nastavení včetně kvality kódování

Vzhledem k tomu, že Plex videa kóduje, na serveru i v klientu lze nastavit požadovanou kvalitu. Můžete tedy určit, aby Plex využil síly CPU v maximální míře, nebo aby jej naopak příliš nezatěžoval. Dále můžete nastavit datový tok a rozlišení a to jak pro přehrávání v lokální síti, tak skrze internet. To je poměrně důležité, většina tuzemských operátorů totiž nabízí asymetrické připojení s relativně pomalým uploadem.

Nastavení.png Zátěž CPU.png
Nastavení kvality kódování, která se podepíše na zátěži procesoru při streamování

Rozsah kvality streamování je v Plexu poměrně velký. Nejnižší možnou výstupní kvalitou je 128p při 64 kb/s. Obraz sice bude katastrofální, ale takové video proteče opravdu čímkoliv. Nejvyšší možnou kvalitou kódování je pak 1080p při 20 Mb/s. Každé z rozlišení má ale vícero profilů, k dispozici je tedy i 8Mb/s 1080p aj. Jedinou brzdou při kódování bude opravdu pouze vaše mašina, na které běží server.

Nastavení.png Nastavení.png Nastavení.png
Pokročilé nastavení serveru a přehrávání 

Vzhledem k tomu, že se video při streamování zároveň kóduje, přináší Plex i některé principiální nepříjemnosti. Filmy se nespustí hned, ale vždy si budete muset několik sekund počkat, poněvadž server musí část videa překódovat do mezipaměti. Ze stejného důvodu budou pomalejší i skoky uvnitř videa – každý skok prostě znamená, že se musí Plex posunout ve filmu a začít znovu kódovat. Na slabším a starším počítači nakonec nemusíte docílit adekvátní kvality, poněvadž to enkodér jednoduše neutáhne.

Windows 8.png Plex Android.png Plex iOS.png
Přehrávač Plex pro Windows 8, Android a iOS 

Vedle klasických filmů umí Plex budovat ještě knihovnu pro seriály, která je uzpůsobena pro zobrazení jejich epizod, muziku, fotografie a nakonec běžná videa, ke kterým nebude server načítat popisné informace z internetu.

K přehrávání zároveň nemusíte použít výhradně web a aplikace pro konkrétní zařízení, ale i protokol DLNA, i když v tomto případě už bude záležet pouze na koncovém zařízení, jak jej podporuje a v jaké kvalitě knihovnu zobrazí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud