48
Fotogalerie

8× bezdrátová sluchátka nejen pro TV i PC: srovnávací test

Ať už posloucháte hudbu, či sledujete filmy na TV či PC, prakticky vždy kabely znamenají omezení. Porovnali jsme sluchátka od 1000 do 5000 Kč. Necháte se inspirovat?

Klasická sluchátka poskytnou soukromí při sledování filmů nebo poslechu hudby, bohužel musíte mít kabel, který vás omezuje. Málokterá sluchátka nabídnou kabel delší než tři metry a i u toho musíte dávat velký pozor, jestli o něj někdo nezakopne.

Bezdrátový přenos nabízí dle výrobců dosah minimálně dvacet metrů, což umožní dostatečný odstup i od té největší úhlopříčky plochého televizoru. Jde spíše o to, jak se výrobcům daří skloubit požadavky na kvalitu zvuku, výdrž a dosah bezdrátového spojení. 

V testu najdete sluchátka:

  • AKG K 912
  • Beyerdynamic RSX 700
  • Logitech Wireless H760
  • Logitech Wireless G930
  • Philips SHC8535
  • Sennheiser RS 160
  • Sennheiser RS 170
  • Sony MDR-RF810RK

Hned na začátku je potřeba si na rovinu říci, že bezdrátová sluchátka poskytují za srovnatelnou cenu méně kvalitní zvuk než drátové modely. Důvod je zcela jednoduchý – kvalitu snižuje bezdrátový přenos zvuku a nutnost převádět zvukový signál, zkrátka v bezdrátových sluchátkách najdete elektroniku, která zvyšuje cenu a snižuje kvalitu zvuku. Levný bezdrátový přenos přibírá i rádiový šum okolí, výrobce musí umístit miniaturní zesilovač přímo do sluchátek. Jestli chcete hi-fi kvalitu, volte modely s kabelem, nebo si připlaťte.

Na druhou stranu pro některé případy nepotřebujete vysokou kvalitu a primárně vám jde o zesílení zvuku pro jedny určité uši. Taková sluchátka mohou být i ideálním dárkem například pro vaši nedoslýchavou babičku, která při sledování televizoru spolehlivě „ozvučí“ celý dům. Ta ocení hlasitý a jasný zvuk bez otravného tahání drátů, spolubydlící pak uvítají božské ticho, které se rozhostí po celém bytě. V těchto případech i ta nejlevnější bezdrátová sluchátka udělají službu přímo medvědí.

Pokračování 2 / 12

Nenechte se rušit

Bezdrátový, analogový přenos levnějších modelů je vhodný do uzavřených prostor. Rádiovým vlnám nedělají příliš problémy ani železobetonové zdi, přitom jsou poměrně odolné proti rušení. Výjimkou jsou mobilní telefony, které v blízkosti sluchátek ruší zvuk bez ohledu na nastavenou frekvenci. Proti ostatním druhům rušení brání sluchátka mimo jiné přepínatelné frekvence, u levných sluchátek pracujících kolem frekvence 864 MHz nabízí sluchátka tři přepínatelné kanály (pouze nejlevnější testované Sony má dva), u dražších využívajících pásmo 2,4 GHz je na výběr z osmi až dvanácti kanálů.

DSC04805.jpg 

Všechna bezdrátová sluchátka vyžadují vlastní zdroj energie, takže musíte myslet na to, že po poslechu se musí připojit k napájení. U domácích, velkých modelů využívají výrobci v drtivé většině dvě mikrotužkové dobíjecí baterie. Ty se vloží do jedné nebo do obou sluchátkových mušlí – pootočením zpravidla odejmete polstrování, vložíte baterie a polstrování opět vrátíte na místo. Dobu výdrže v tabulce uvádíme s nabíjecími bateriemi, zde se při výběru nenechte zmást. Například Sony uvádí výdrž až 28 hodin, to platí ale jen pro alkalické nedobíjecí baterie. S těmi dobíjecími se zkrátí doba výdrže o více než polovinu.

Sluchátka dobíjejte přesně

Základní stanice jsou také různé. U některých modelů najdete pouze malý vysílač s kabelem, který musíte zasunout do sluchátka, aby se vám baterie ve sluchátkách sluchátka dobily. U jiných modelů vysílač složí i jako stojan kombinovaný s nabíječkou, zde stačí sluchátka vložit do stojanu, aby se začala dobíjet automaticky. V tomto případě si ale dávejte pozor na správné vložení – kontrolka nabíjení vám dá vědět, že se kontakty propojily. Vítězný model Sennheiser RS 170 například vysoký stojan využívá nejen pro jednoduché nabíjení, ale vyšší konstrukce zajišťuje i pokrytí signálem na větší vzdálenost.

DSC04826.jpg 

Uzavřená konstrukce sluchátek, kterou všichni výrobci použili, zajišťuje menší pronikání okolních ruchů k vašim uším při poslechu, a naopak okolí nebudete rušit hudbou pronikající ze sluchátek ven, jak se tomu zpravidla děje u otevřených drátových hi-fi sluchátek. Ale i zde se v testu projevily značné rozdíly, takže i když sluchátka vypadají bytelně a mohutně, nemusí zaručit ticho a klid.

tabulka malá.jpg 
Celkové hodnocení

Ruku v ruce s tím jde pohodlí, neboť čím větší přítlak okolo uší, tím větší klid, ale také tím méně můře být pro někoho příjemné. Takže zvažte preference, a pokud chcete ticho, tak si nasaďte sluchátka a pokuste se zjistit, zda nejsou už nepohodlná, neboť vydržet dvouhodinový film se vám podaří jednou a poté na sluchátka zanevřete. K počítači je pak velmi vhodný testovaný dražší model Logitechu, který je určen pro hráče a u něhož si připlácíte nejen za dobrý zvuk, ale i za velmi dobrou izolaci od okolí a současně neunavující „sevření“ hlavy.

Pokračování 3 / 12

Sennheiser RS 170

Nejpohodlnější nabíjení, nejdelší výdrž, velmi pohodlné mušle a skvělý zvuk – co více chtít, snad nižší cenu. Nejen to nabízejí sluchátka RS 170. Základní vysoká nabíjecí stanice slouží zároveň jako vysílač, díky tomu je dosah signálu až 80 m.

DSC04814.jpg DSC04818.jpg

Na sluchátkách je trojice kontaktů, takže po použití je stačí položit na stojan a pro příště jsou opět nachystány na poslech, a pokud na to zapomenete, nic se neděje, 24 hodinová výdrž nabízí bohatou rezervu. Na stojanu najdete kromě vypínače a indikace nabíjení i dvojici tlačítek, jedním zesílíte basy, druhým nesoucí název „surround“ nafouknete zvukový prostor. Na zadní straně pak najdete přepínač regulující úroveň vstupního signálu.

DSC04825.jpg DSC04828.jpgDSC04826.jpg

Sluchátka samotné jsou velmi pohodlné, bohaté polstrování hlavového mostu zajišťuje pohodlí, velké mušle jsou opět bohatě polstrované, měkké náušníky „obejmou“ uši a velmi dobře izolují okolní hluk, nepropouští zvuk ani ven. Přítlak je přiměřený, sluchátka vám zaručeně nespadnou, na druhou stranu vás z nich nebude bolet hlava. Tlačítka na pravé mušli by mohla být lépe odlišena, ale i tak je orientace po slepu bezproblémová. Dvě tlačítka upravující zvuk najdete i zde.

DSC04839.jpg

Zvukově jde o výborná sluchátka, která potěší i náročného posluchače, který je zvyklý i na klasické lepší modely. Basy jsou velmi rychlé, konkrétní a plné, stření i vysoké kmitočty působí vyrovnaně, nikde nic nevyčnívá, ani nechybí.

DSC04837.jpg DSC04834.jpg

Zvuk Sennheiserů je univerzální pro všechny hudební žánry, u filmů velmi dobře poslouží zvýraznění basů i prostoru, zvuk je pak efektnější, prostor výraznější a čitelnější, to platí i pro hry. Pokud nějaké drobnosti člověk slyší (šum a jemné ruchy v tichých pasážích), už se jedná spíše o limit bezdrátové technologie.

 DSC04833.jpg DSC04831.jpg

V této cenové relaci asi nic lepšího nekoupíte, pohodlí a kvalita za to stojí.

+ kvalita zvuku
+ vysílač/nabíječka/stojan
+ pohodlná kostrukce

- cena
- hmatové značky na tlačítkách
- jemné rušení dané bezdrátovou technologií

Pokračování 4 / 12

Sennheiser RS 160

Levnější bezdrátový model německého výrobce se na první pohled téměř neliší od svého dražšího bratříčka. Na sluchátkách ale najdete ten tlačítka pro regulaci hlasitosti a zapnutí/vypnutí, zvuk nelze nijak dodatečně upravit.

 DSC04718.jpg

Sluchátka se dobíjejí přímo přes napájecí kabel, neodložíte je tedy na stojan, výbornou 24 hodinovou výdrž si ale zachovaly. Vysílač je tentokrát malý a plochý, tomu odpovídá i menší, 20 metrový dosah signálu. Nicméně základové stanici připojíte až čtvery sluchátka.

DSC04719.jpg DSC04720.jpg

Hlasitost vstup lze navíc manuálně regulovat malým potenciometrem, zde ale pozor, ze sluchátek pak už hlasitost opět nezvýšíte, takže pokud zapomenete, že jste zvuk zeslabili na vstupu, budete se divit, proč to hraje slabě. Pro napájení slouží opět dvojice mikrotužkových baterií, které se vkládají do každé mušle zvlášť.

DSC04707.jpg

Sluchátka jsou velmi pohodlná, bohatě polstrované náušníky jsou velké, nicméně se lehce dotýkají uší. Přítlak širokého a měkce podloženého hlavového mostu je přiměřený, díky tomu nebude vaše okolí rušit zvuk z vašich sluchátek a vy nebudete rušeni okolím. Trojice tlačítek na pravé straně je pouze základní, zesílíte a zeslabíte zvuk, více neovlivníte.

DSC04714.jpg

Zvuk působí o chloupek méně vzdušně, než u dražšího sourozence, čistota, prostor a neutralita zůstávají zachovány, basy jsou decentní, přesné, u hudby jsou velmi dobré, pro filmový doprovod by neškodilo trochu přidat na důrazu a efektu. Nelze ale chtít všechno, že. Pravolevý stereoprostor je dobře vykreslen, předozadní ale spíše velmi dobře naznačen, než vysloveně přítomen, celkově zvuk působí pohodově a velmi neúnavně.

DSC04711.jpg

Pokud pátráte po muzikálních, neutrálnějších bezdrátových sluchátkách a nechcete platit za zbytečné úpravy zvuku, dobíjecí stojan či velký dosah, pak RS 160 by mohly být to pravé.

+ kvalita zvuku
+ pohodlné náušníky
+ dobrá izolace okolních ruchů

- nabíjení kabelem
- není úprava zvuku
- jen základní vysílač

Pokračování 5 / 12

Beyerdynamic RSX 700

Krásně vypadající stříbrná sluchátka bohužel spadají do kategorie více se zdát, než být. Hlavním problémem je slyšitelné rušení v levé mušli (v ní jsou umístěny dvě dobíjecí baterie), které proniká do signálu, i při reprodukci je navíc slyšet šum na pozadí.

 DSC04750.jpg

Pokud se rozhodnete změnit hlasitost, tak jednotlivé kroky doprovází lupání, nejvyšší hlasitost přitom není nijak ohlušující. Další zbytečnou drobností je poměrně krátká doba výdrže, která činí 6 hodni, přičemž stejnou dobu trvá nabíjení. To je řešeno zapojením kabelu přímo do sluchátek.

DSC04749.jpg

Velmi elegantně vypadá digitální vysílač, plochá malá krabička ukazuje číslo kanálu, který si můžete ručně zvolit (k dispozici jich máte osm), To, že vysílač nezavazí je vykoupeno jeho menším dosahem – už 10 metrů při přímé viditelnosti znamená výpadky signálu. Určitě také výrobce velmi dobře myslel automatické vypínání vysílače při delší nepřítomnosti audiosignálu, to se však děje po dvou minutách, přičemž při po vstupu signálu se sice sám zapne, nicméně kanál se nastaví na základní 0.

DSC04742.jpg

Sluchátka samotná jsou velmi pohodlná, mohutný, pružný hlavový most je příjemně polstrovaný, to platí i o rozměrných náušnících, které jsou krásně měkoučké, uši se v nich vůbec nepotí, nevzbuzují dojem únavy, na druhou stranu sluchátka nijak výrazně neizolují okolní ruchy. Ovládání hlasitosti se dá i po slepu výborně nahmatat, zde chválíme.

DSC04745.jpg

Zvuk působí vzdušně s širokým prostorem, který ale není příliš konkrétní, což vůbec nevadí u filmů. Tam je zvuk velmi příjemný, pomáhají tomu velmi dobré a příjemné vokály, které se kladně projeví nejen u filmů při výborné čitelnosti dialogů, ale například i u jazzové hudby. Basy jsou příjemné, sice trochu pomalejší, ale není to nic závažného.

Celkově se jedná o velmi příjemná a zvukově zajímavá sluchátka, kterým nohy podráží množství drobných chybiček.

+ příjemný zvuk
+ velmi pohodlné náušníky
+ design

- pronikání rušení do zvuku
- automatické vypínání základní stanice
- krátká výdrž

Pokračování 6 / 12

AKG K 912

Velmi hezká a levná sluchátka od známého výrobce splňují požadavky na základní bezdrátová sluchátka. Výrobce sice použil levnější pasty s mikrofonním efektem (takže každý váš dotyk zesíleně uslyšíte v mušlích), nicméně velikosti hlavy vyřešil velmi příjemně – širokým pružným pruhem, který se automaticky přizpůsobí.

 DSC04730.jpg

Druhým velkým kladem jsem velké, široké a tudíž velmi příjemné látkové náušníky, které krásně obejmou uši. Nevýhodou je pak téměř nulová izolace od hluků okolí, ale také například také okolí slyší to, co posloucháte právě vy.

DSC04737.jpg

Ovládací prvek je zde v postatě jediný, otočný potenciometr pro nastavení hlasitosti. Dále už zde najdete jen dvě tlačítka, jedno pro volbu kanálu, druhé pro zapnutí/vypnutí sluchátek. Speciální konektor na sluchátkách najde svůj protikus na základně, která vysílá i analogový radiosignál. Na nabíjecí jednotce také ručně volíte, který ze tří kanálů využije pro vysílání zvuku pro sluchátka, vysílač se automaticky při nepřítomnosti signálu vypíná.

AKG 912 detail 1.jpg

Díky stojanu, do kterého sluchátka odkládáte, je nabíjení jednoduché, ale bohužel velmi pomalé – návod praví, že pro plné nabití potřebují baterie ve sluchátkách 24 hodin. Což při udávané době poslechu (15 hodin) se dá považovat za zbytečně dlouhou dobu.

DSC04735.jpg

Zvukově sluchátka docela příjemně překvapila. Analogový přenos samozřejmě přidává nezbytný šum, ale jiných nemilých ruchů se nedočkáte, hlasitost se nastavuje krásně plynule. Zvuk je poměrně vyrovnaný, zejména AKG potěšilo spojitým a vykresleným prostorem, což oceníte nejen u hudby, ale i u filmů či her. Basy nejsou ohromující, ale ani chybí, velmi příjemně jsou podané výšky, u středních kmitočtů a u vokálů je cítit posun, hlasy jsou „tenčí“, než mají být.

Celkově se jedná o sluchátka za dobrou cenu, která majiteli udělají pravděpodobně radost.

+ vzhled
+ pohodlné
+ dobrý zvukový prostor

- posun vokálů
- šum
- doba dobíjení baterií

Pokračování 7 / 12

Philips SHC8535

Sluchátka vypadají na první pohled dražší, než kolik skutečně stojí. Robustní sluchátka doplňuje designově povedený vysílač, který poslouží jako stojan/nabíječka pro sluchátka.

DSC04777.jpg 

Na zadní vysílače straně naleznete přepínač mezi třemi kanály, vypínač zcela chybí, vysílač se zapne při přítomnosti signálu automaticky, bez signálu se zase sám vypne. Podobně se automaticky dobíjejí sluchátka po vložení.

DSC04758.jpg 

A právě rozměrnější sluchátka si zaslouží pozornost. Z převážné většiny jsou zhotovena z černého a stříbrného plastu, přizpůsobení velikosti výrobce řeší po malých skocích, přičemž v tomto kritickém místě Philips použil vyztužení kovem. Náušníky jsou zhotoveny z koženky, výrobce je ergonomicky vytvaroval, aby lépe seděly (to se podařilo) a lépe izolovaly okolní hluk (což se podařilo také).

DSC04765.jpg DSC04772.jpg

Záporem je pak trochu větší přítlak – přestože jsou náušníky široké, stálý vyšší tlak může být pro někoho unavující a nepříjemný. Na sluchátkách nastavíte jen hlasitost, pro tento účel opět poslouží otočný potenciometr, který nabízí krásně plynulou volbu. Dobíjecí baterie jsou umístěny na levé straně, symbol zámku poslouží pro jednoduchý přístup k nim.

DSC04751.jpg DSC04754.jpg

Za nejlepší vlastnost sluchátek Philips se dá označit nejen naprosté minimum šumu, ale i určitá muzikálnost, které se v levné kategorii moc neslyší. S potlačením šumu si výrobce poradil na výbornou, šum je na pozadí téměř neznatelný, nevšimnete si ho pravděpodobně ani v tichých pasážích u klasické hudby. Takže zde má výrobce velkou pochvalu.

DSC04761.jpg

Zvuk působí plně, basy jsou příjemné, vokály u hudby i u filmových dialogů nevyčnívají, ani netrpí citelným zabarvením, nižší je pouze celková přesnost, neutralita a detailnost zvuku. Toho si ale všimnete až při přímém srovnání s podstatně dražší konkurencí. Milé překvapení, tyhle stojí určitě za pozornost a nabízejí výborný poměr cena/výkon.

+ neznatelný šum
+ příjemný zvuk
+ vzhled a konstrukce

- vyšší přítlak
- jen automatické vypínání vysílače
- krokové nastavení velikosti

Pokračování 8 / 12

Sony MDR-RF810RK

Nejlevnější sluchátka v testu se rozhodně nemají za co stydět. Sony se snaží nabídnout hodně muziky za málo peněz, což se daří. Nicméně podívejme se, kde se šetřilo. Především se rozloučíte s vysílačem, který slouží i jako „dokovací stanice“ pro sluchátka.

 DSC04805.jpg 

Dvojice nabíjecích baterií se nabíjí pomocí napájecího konektoru, kterým musíte sluchátka připojit ke krátkému, pevně připevněnému kabelu, který „trčí“ z vysílače. Podobně se šetřilo na připojení, výrobce pevně vyvedl asi 1,5 metru dlouhý kabel, který končí konektorem jack 3,5 mm. Dále bylo odstraněno automatické nastavení kanálu u sluchátek, zde máte jen mechanický přepínač mezi pouhými dvěma kanály, přepínač je i u vysílače, musíte tedy dávat pozor, abyste zvolili správně 1 nebo 2 na obou stranách. Zajímavostí je možnost snížit hlasitost na vstupu, přepínač nabídne hodnoty 0/-6dB.

DSC04795.jpg

Na vzhledu sluchátek se naštěstí už tolik nízká cena neprojevila, Sony se za vzhled svých výrobků nikdy nemusela stydět, a to platí i zde. Černý, matný, dobře vypadajíc plast, posloužil pro hlavový most, nastavení velikosti se děje pomocí pružného širokého pruhu.

DSC04807.jpg

Velké kruhové mušle mají kryt z lesklého černého plastu, pod jedním z nich, na levé straně, se skrývají dvě AAA baterie. Na téže straně najdete velký vypínač. Pochvalu si výrobce zaslouží za velké měkké náušníky, které mají příjemně malý tlak na okolí ucha, takže delšímu poslechu nic nestojí v cestě.

DSC04802.jpg

Za zvuk se také Sony stydět nemusí, neboť působí vcelku vyrovnaně. Basy působí jistě, příjemně, relativně přesně, střední a vyšší kmitočty působí sice lehce studeně, jak jsme u Sony zvyklí, přesto je zvuk konkrétní. Zvukový prostor je užší, u filmů počítejte s plošší scénou, u hudby bez většího problémů můžete poslouchat jakýkoliv žánr. Škoda výraznější šumu a občasného rušení.

+ vzhled
+ cena
+ pohodlná sluchátka

- šum
- chudší výbava
- nabíjení kabelem

Pokračování 9 / 12

Logitech Wireless G930

Malé překvapení testu. Nikoliv v tom, že se jedná o primárně herní set, určený pro počítače na hry a filmy, ale protože si poradil velmi dobře i s hudbou. Zásadním rozdílem je, že tato bezdrátová sluchátka se dají připojit pouze k počítače, nikoliv k běžnému televizoru, například přes sluchátkový výstup. Přesto, nebo právě proto, si zaslouží pozornost.

DSC04785.jpg DSC04789.jpg 

Základem jsou sluchátka, která se nabíjejí z PC přes USB rozhraní, a malý USB vysílač, který je třeba vložit do USB konektoru. Když to uděláte, zvuk se automaticky přepne na připojená sluchátka a vše je hotovo.

DSC04779.jpgDSC04782.jpg

Výrobce dodává se sluchátky i prodlužovací/nabíjecí kabel, který nabízí právě slot pro umístění tohoto vysílače. Díky propojení s PC sluchátka jsou schopny nabídnout nejen systém Dolby pro prostorový zvuk přes sluchátka, ale především tři programovatelný tlačítka, kterým lze přiřadit funkci, či příkaz. Běžnou hlasitost jejich pomocí nastavíte také. Nesmíme ani zapomenout na výklopný mikrofon, který se při vrácení vzad automaticky vypne.

DSC04787.jpg

Celkově sluchátka působí plastovějším dojmem, než skutečně jsou. Nepatří mezi lehké „drobečky“, ale konstrukce působí bytelně a odolně, zjevně se počítá s tím, že hráči se k nim nebudou chovat zrovna přívětivě. Hlavový most je příjemně polstrován, stejně tak jsou náušníky řešeny měkkou pěnou. Ač náušníky nejsou široké, nejsou nijak nepříjemné, navíc velmi dobře izolují okolní hluk. Na hlavě sedí sluchátka velmi dobře, myslím, že nespadnou ani vášnivějším hráčům.

DSC04793.jpg

Překvapením je naprosto minimální šum, ale také prakticky neznatelné jakékoliv jiné rušení. S tím jde ruku v ruce dobrý zvuk, který působí přesným dojmem, velmi dobře byl vykreslen i prostor, pouze uzavřená konstrukce má tendenci zesilovat dunění.

Jestli hledáte dobré bezdrátová sluchátka k PC, tyto jsou velmi dobrou volbou.

+ výbava
+ zvuk
+ minimum rušení

- pouze pro PC
- vysoká cena
- sklon basů k dunění

Pokračování 10 / 12

Logitech Wireless H760

Tentokrát záhlavní hlavový most zvolil Logitech u dalšího bezdrátového modelu, který je určen vyloženě pro počítače. Výhodou pro mnohé budou především menší rozměry, nižší hmotnost a fakt, že nehrozí rozcuchání případné kadeřnické kreace.

DSC04668.jpg 

Záporem tohoto řešení spočívá v pevném připevnění k mostu, sluchátka se tedy nedají přizpůsobit, pouze na šířku – zkrátka vám buď sednou, nebo také ne. Výklopný mikrofon v zadní pozici je vypnutý, když jej otočíte k ústům, automaticky se aktivuje a lze jej využit například při počítačových hrách. Plastové provedení působí lehce, a i když nabízí určitou pružnost, mám obavu, že zde bude přeci jen větší náchylnost k poškození.

Menší rozměry také přináší zápor v podobně kratší výdrže.Ta je pouhých šest hodin, poté je nutno připojit sluchátka přes vestavěný mikroUSB konektor k PC. Do USB konektoru počítače musíte umístit i vysílač. Výhodou tohoto řešení je možnost upravit zvukový charakter sluchátek pomocí ekvalizéru.

DSC04672.jpg

Všechny ovládací prvky najdete na pravé straně. Pro zapnutí slouží přepínač, zbytek ovládacích prvků, jako například posun skladby, přehrávání či pauze, zesílení či zeslabení hlasitosti, nabízí hmatové prvky, navíc jsou rozumě rozmístěny, takže s ovládáním naslepo nebudete mít problémy.

DSC04687.jpg

Jedinou nevýhodou spatřuji v supraaurálním řešení, kdy kvůli záhlavnímu mostu nepřiléhají sluchátka k uším tak, jak mají, navíc neposkytuje jakoukoliv izolaci od okolních ruchů. Bezdrátové připojení naopak funguje spolehlivě, u počítače jsem se nesetkal s žádnými rušivými pazvuky, šum je na velmi nízké úrovni, kdy jde slyšet, ale neruší.

DSC04670.jpg

Zvuku vévodí basová složka, která není příliš mohutná, ale lehce posouvá níže i střední a vyšší pásmo, takže u velmi dobře srozumitelných vokálů si všimnete zdůraznění spodní části spektra. Efektní zvuk se ale může líbit, sluchátka doporučíme tě, kdo zkrátka chtějí něco jiného.

+ ovládání
+ mikrofon
+ nízká hmotnost

- záhlavní most
- nízká výdrž
- využití jen pro PC

Pokračování 11 / 12

Celkové hodnocení

U testovaných sluchátek je třeba rozdělit, na co sluchátka chcete a jak je budete připojovat. Domácí bezdrátová sluchátka jsou vybavena dokovací stanicí nebo vysílačem, který zároveň po propojení kabelem slouží pro dobíjení sluchátek. Tento vysílač připojíte ke sluchátkovému nebo linkovému výstupu televizoru, rádia, počítače či mikrověže.

DSC04751.jpg DSC04828.jpg
Na vysílači na zadní straně najdete vstup, zpravidla Jack 3,5 mm či 2x Cinch. 
Ten stačí kabelem připojit k sluchátkovému, nebo linkovému audio výstupu televizoru, mikrověže či jiného zdroje zvuku. 

Vysílač pak signál vyšle analogově nebo digitálně do bezdrátových sluchátek. U levnějších modelů jde o analogový signál v FM pásmu, takže kvalita zvuku nepřesáhne kvalitu vysílání hudby, jak ji znáte z rádia. Analogová bezdrátová sluchátka v testu se pohybují zpravidla v cenách od 1 000 Kč do 2 000. Vnímat můžete rušení a přirozený šum, se kterým neměl z levnějších sluchátek jen Philips. Vybrat ji můžete ze dvou/třech kanálů. Tato levnější sluchátka se hodí pro nenáročný poslech hudby, sledování filmů, televize.

Dražší bezdrátové sety s digitálním přenosem zvuku pracují na frekvenci 2,4 MHz, v testu jsme měli zástupců několik. Zde rozlišujete, zda chcete sluchátka výhradně pro PC, nebo univerzální s dokovací stanicí s linkovým/sluchátkovým vstupem. PC modely vyžadují USB vysílač, který ke sluchátkům samozřejmě dostanete, nepřipojíte je však k televizoru. Univerzální modely na druhou stranu mohou být trochu dražší.

S dosahem žádná sluchátka v testu v rámci jedné místnosti neměla problém, jakmile ale máte mezi vysílačem a sluchátky zeď, pak se rozdíly projevují. Digitální modely mají výpadky poté více slyšitelné, u analogových modelů se výpadek zvuku projevuje podobně, jak to znáte z běžného rádia.

Z testovaných modelů těm náročnějším lze doporučit oba modely Sennheiseru, přičemž ten nejdražší boduje nejen nejvyšším dosahem, možností úpravy zvuku, ale také nejvyšší kvalitou zvuku. Z levnějších sluchátek za pozornost určitě stojí Philips, zejména kvůli velmi dobrému poměru cena/výkon. U bezdrátových sluchátek pro PC určitě za pozornost stojí Logitech G930, zas své peníze dostanete velmi dobrý zvuk a robustní konstrukci.

Poslouchejte bezdrátově kdekoliv

Všechna bezdrátová sluchátka jsou náchylná k rušení. Počítejte s tím, zkrátka zaplatíte drobnou daň za bezdrátový komfort. To platí u testovaných domácích modelů. Nečekejte, že se sluchátky budete v klidu chodit po celém domě a budete mít pořád čistý a jasný zvuk. Bezdrátová technologie má své limity; když je budete respektovat, tak si kvalitního poslechu z bezdrátových sluchátek užijete do sytosti u filmů i hudby.

tabulka 1 část.jpg tabulka2 část.jpg
Kompletní tabulka testu s výsledky

Pokračování 12 / 12

Jak kupovat a zkoušet sluchátka

Vždy se při nákupu spoléhejte na vlastní uši, nejdůležitější je, jak se zvuk líbí vám. Ti méně zkušení, kteří hledají dobrá sluchátka v nízké cenové relaci a nemají zkušenost s kvalitní reprodukcí, by si měli nejdříve poslechnout nějaká dražší, kvalitnější sluchátka, aby věděli, jak to má ve skutečnosti hrát. Levná sluchátka zpravidla nějakým způsobem deformují zvuk, takže volte skladby, které máte naposlouchané a u nichž víte, jak mají správně znít.

K testování využijete nahrávky, které znáte, nejlépe klasickou hudbu s velkým dynamickým rozsahem, která vám prověří, zda se vám tiché pasáže u přenosných modelů nebudou utápět v šumu. Samozřejmě nahrávky popmusic a rocku pro změnu prověří maximální hlasitost, zkreslení a to, zda se zvuky nebudou slévat. Při testu filmového zvuku vybírejte pasáže obsahující výrazné prostorové efekty.

U bezdrátových sluchátek je podstatný také dosah a odolnost proti rušení. Při letmé zkoušce v otevřeném prostoru či na prodejně zjistíte teoretický dosah, nijak to však nenaznačí, jak se budou sluchátka chovat v bytě či domě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud