5
Fotogalerie

Zemřel Ray Dolby, zakladatel Dolby Labs, průkopník ticha

Prostorový zvuk bez šumu je pro nás už samozřejmostí. Ale možná jen díky jednomu, jedinému muži. Systém Dolby nese jméno svého tvůrce a dnes ho zná už téměř každý.

Ray Dolby, zvukový pionýr, inženýr, miliardář, zemřel ve svém domě v San Fancisku na leukemii ve věku 80 let. Ray Dolby svoji společnost Dolby Labs založil v roce 1965. Začínal jen se čtyřmi zaměstnanci a o rok později představil svůj první systém Dolby.

dolby1-1024x572.png 
 

Systém Dolby A se stal prvním standardem na potlačení šumu. Známější je pak systém Dolby B z roku 1967, který se pak dlouhá léta používal pro redukci šumu na analogových magnetofonových páskách. K tomu se pak přidaly systémy potlačující šum účiněji, Dolby C a S, případně systém Dolby HX Pro vylepšující kvalitu záznamu vysokých kmitočtů na magnetofonových páskách úpravou předmagnetizačního proudu v závislosti na jejich přítomnosti v nahrávce.

DOLBY.jpg

V současné době je Ray Dolby znám spíše kvůli jeho práci na vylepšení kvality filmového zvuku, kdy se v roce 1971 začal používat u filmů jeho zvukový standard Dolby Stereo. V osmdesátých létech už existovalo více než 6 000 kin s tímto zvukovým standardem potlačujícím šum.

Ray-Dolby-2270426.jpg

Dolby se zasloužil také o prosazení prostorového zvuku. První standard byl Dolby Surround, verze pro domácí kina se pak jmenovala Dolby Pro-Logic. Šlo o analogový systém, kdy v předních stereokanálech byl zakódován zadní monofonní kanál s omezeným kmitočtovým rozsahem.

Systém Dolby Digital 5.1, v jeho digitální podobě s pět plnohodnotnými zvukovými kanály a jedním subbasovým, pak přišel až s nástupem digitální techniky a DVD v roce 1995, s nástupem Blu-ray formátu pak byl vylepšen na jeho dnešní bezztrátovou podobu DolbyTrue HD.

ray-dolby-dies.jpg

Za svoji práci a přínos filmovém zvuku Ray Dolby obdržel v roce 1989 čestné ocenění filmové akademie - Oscar, v roce 1995 cenu Grammy, dvě ceny Emmy dostal v letech 1989 a 2005.

dolby s cenou.jpg

Ray Dolby vlastnil více než 50 patentů a patří k nejvýznamnějším osobnostem 20 století, které se podílely na vývoji a vylepšení systémů reprodukce filmového zvuku. V dnešní době firma nesoucí jeho jméno pokračuje v jeho práci a odkazu, a tak se s jménem Dolby budeme dále setkávat, například i u systémů pro poslech prostorového zvuku ve sluchátkách – Dolby Headphones.

Zdroj: Dolby

Určitě si přečtěte

Články odjinud