14
Fotogalerie

Jays a-Seven Wireless: bezdrátová sluchátka s celodenní výdrží [test]

Valná většina současných bluetooth sluchátek se drží špuntové konstrukce anebo naopak přicházejí s velkými náušníky. Modelů „na uši“ se příliš mnoho nenajde. Jays a-Seven mezi ně však patří.

Plusy
výdrž
jednoduchost
použité materiály
Minusy
velký hlavový most
mírně zastřený projev
8  /10

Rozdělení bezdrátových modelů sluchátek je v podstatě logické, většina uživatelů preferuje malé rozměry a skladnost malých špuntů, které bez problémů strčí do kapsy nebo ponechají viset kolem krku a nikde nepřekáží.

Na druhou stranu velká sluchátka circumaurální konstrukce přinášejí společně s odlišným podáním zvuku především doplňkovou funkci v podobě aktivního potlačení okolního hluku a tudíž jsou ideální pro delší cestování.

Svébytnou skupinou jsou pak sluchátka supraaurálního typu, kterých je na trhu menší množství. Jejich výhodou je však kombinace dlouhé výdrže integrované baterie a obvykle také lehčí a decentnější provedení, než je tomu u velkých mušlí.

jays_01.JPGjays_02.JPG

Jays a-Seven Wireless jsou v nabídce švédského výrobce jedním ze tří modelů obdobné konstrukce. První model u-jays Wireless je na první pohled velmi podobný, nabídl však dotykové ovládání a prémiový design. V nabídce je také model x-Five, který má skládací konstrukci.

Síla v jednoduchosti

Sluchátka jsou vyrobena z velké části z hliníkové slitiny, která jim dodává na pevnosti a trvanlivosti. Z hliníku jsou vyrobeny mušle a také jejich posuvný úchyt, který se zasouvá do hlavového mostu a umožňuje nastavit jeho velikost.

Zbývající části jsou kombinací plastu a jemné koženky. Náušníky a polstrování hlavového mostu je vyvedeno z paměťové pěny a uvnitř mušlí je tenká průzvučná tkanina se značením levého a pravého sluchátka.

jays_03.JPGjays_04.JPG

Celkově působí design velmi čistě a minimalisticky, soustružené mušle nemají žádné ostré hrany, a ani na držácích mušlí není nic ostrého. Vše je velmi dobře začištěno a sesazeno, nikde není vůle a pohyblivé části se otáčejí a vysouvají příjemně ztuha.

Jelikož se jedná o sluchátka hybridní konstrukce, je vedle bezdrátového připojení k dispozici také klasické kabelové. Vespod pravé mušle je zásuvka pro 3,5 mm jack a dále trojice tlačítek a stavová dioda. Levá mušle ukrývá nabíjecí micro USB konektor a druhou diodu, která informuje o průběhu nabíjení.

jays_06.JPGjays_05.JPG

Balení je poměrně strohé, v papírové krabici s plastovým výliskem je vedle sluchátek pouze malá papírová krabička a v ní najdete jeden kabel s koncovkami jack 3,5 mm a jeden nabíjecí USB–microUSB kabel.

Komfort a ovládání

Ovládání sluchátek je velmi prosté hlavním tlačítkem je zapnete, případně přepnete do režimu párování. Dvojice tlačítek se symbolem +/- je určena pro nastavení hlasitosti a v případě dlouhého stisku (2 s) se pak posouváte mezi přehrávanými skladbami.

jays_10.JPGjays_11.JPG

Samozřejmostí je u tohoto typu sluchátek také funkce hadsfree, mikrofon je umístěn v přední části pravé mušle, kde vidíte malý otvor. Příjem hovoru provedete stiskem multifunkčního tlačítka, stejně jako jeho ukončení. Pro vypnutí mikrofonu je třeba podržet toto tlačítko v průběhu hovoru na dobu 2 sekund. 

Mušle jsou na svém úchytu otočné v rozmezí přibližně 140°, takže není problém v případě nepoužívání sluchátka odložit kolem krku, s otočenými mušlemi rozhodně nebudou nijak překážet. Čili ergonomie v tomto směru na jedničku.

jays_09.JPGjays_08.JPG

Z pohledu komfortu je to již mírně odlišné, velmi totiž bude záležet na velikosti vaší hlavy. Ačkoli náušníky samotné mají ideální velikost a nikde netlačí, spíše se poslušně posadí na ucho, tak hlavový most je o něco větší než bych čekal.

Při menším obvodu hlavy (mých 54 cm) mají bohužel sluchátka sjíždět z hlavy právě v oblasti hlavového mostu a jejich nošení tak pro mne není příliš jisté. Svůj díl na tom pravděpodobně nese i polstrování mostu, které je spíše užší a mírně vystouplé, takže se neopře o lebku dostatečnou plochou, jako je tomu u jiných hlavových mostů.

Avšak pro posluchače s větším obvodem hlavy by výše popsané neměl být problém, jelikož při povytažení držáku mušle z mostu bude tento sluchátka lépe fixovat na hlavě. Celkově je nošení Jays a-Seven pohodlné, avšak pro mne osobně nepříliš jisté.

jays_13.JPGjays_14.JPG

Výrobcem udávaná výdrž je 25 hodin poslechu a 35 dnů ve stand-by režimu, druhou hodnotu jsem neověřoval, první je však poměrně reálná, v praxi jsem se dostal na cca 20 hodin poslechu, což je úctyhodné. Samotné nabíjení si pak vezme něco kolem 2,5 hodiny při použití výkonnějšího 2A adaptéru.

Hudební projev

Vedle možnosti připojení sluchátek prostřednictvím dodávaného kabelu je samozřejmě hlavní cestou zvuku do mušlí bezdrátové Bluetooth propojení, které je rychlé avšak nemá takový dosah, jak bych u velkých sluchátek očekával. Oproti menšímu špuntovému modelu mi přijde dosah o něco kratší.

K přenosu zvuku využívají sluchátka buďto standardní SBC kodek anebo aptX kodek v případě, že jej podporuje i připojené mobilní zařízení. První poslech sluchátek se může zdát plošší, nicméně po několika hodinách se rozehrají a mají velmi pěkné podání prostoru.

jays_16.JPGjays_17.JPG

Celkově je možné projev popsat jako zábavný, avšak zároveň zde nijak výrazně nedominuje basová složka, což bývá velmi časté. Naladění je dobré a celé pásmo je vyvážené. Pouze vyšší středy a část vysokých frekvencí je „upozaděná“ a málo jiskřivá.

Zvuk je sice čistý bez zkreslení, a to i při vysoké hlasitosti, jeho zbarvení je poměrně měkké. Výrazný rozdíl je možné slyšet při použití se zařízením, které nepodporuje aptX kodek (notebook) a tím, které jej podporuje. Při použití lepšího kodeku je projev mnohem vzdušnější a detailnější.

Jays a-Seven Wireless

  • konstrukce: supraaurální
  • akustický systém: uzavřený
  • frekvenční rozsah: 32–18 000 Hz
  • průměr měniče: 40 mm
  • připojení: 3,5 mm jack, odnímatelný kabel, bluetooth 4.1 (SBC, aptX)
  • balení: sluchátka, kabel 2×3,5 mm jack, napájecí USB kabel
  • hmotnost: 150 g 
  • cena: od 2690 Kč

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud