12
Fotogalerie

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

OnePlus představil dva modely s úhlopříčkou 55" – TV 55 Q1 Pro a TV 55 Q1. Hlavním rozdíl je ve vysouvacím soundbaru modelu Pro, který je osazen 8 měniči místo 4, které má normální model. Verze se soundbarem má celkem dva bassové , čtyři širokopásmové a tři výškové měniče.  Jinak je zvukový modul stejný – má výkon 50 W, konfiguraci 2.1 ("subwoofer" tj. dva basové  měniče na zadní straně) a zvuk Dolby Atmos

OnePlus zjevně velmi sází na prémiový "unikátní" design, který má firmě zajistit vítězství v boji o zákazníka. Oba modely mají mít ultratenké rámečky a obrazovka má pokrývat "97 % čelní plochy" - podobnými údaji se chlubí výrobce spíše u mobilů. Televizor nabídne 55" obrazovku s 4K rozlišením, má jít o LCD s Quantum Dot technologií (tzv. QLED). Uvádí HDR podporou formátů HDR10, HDR10+ a Dolby Vision. Televizor bude vybaven systémem Android TV, nemá chybět OxygenPlay, firemní aplikace pro sledování obsahu. Nechybí zabudovaný hlasový Google Assistent a kompatibilita s Alexou, ani integrovaný ChromeCast.

Konektory zahrnují 4 HDMI vstupy, tři USB porty, jeden optický digitální výstup, kompozitní výstup. Nesmí chybět ani WIFI, Bluetooth či Ethernet. 

Avšak hezkým příkladem marketingového čarování výrobce je údaj uvádějící 120% pokrytí barevného prostoru NTSC. Tento údaj se totiž normálně nepoužívá, pokrytí se v posledních letech vztahuje k barevnému prostoru DCI/P3, nebo Rec.709. QLED televizory zpravidla dosahují kolem 100 % pokrytí DCI/P3, v přepočtu tedy 120% pokrytí barevného prostoru NTSC je zhruba 110 % DCI/P3, otázkou bude, kolik bude v reálu. Hlavním problémem podobných údajů je ale fakt, že televizor pak nemá reálně vypadající barvy, protože se stále vysílá dle standardu Rec.709 a 4K Blu-ray mají mastering pro DCI/P3. Takže ve skutečnosti je důležité, jak výrobce televizor nastaví, na tom pak závisí, zda barvy budou reálné, či pouze krásné, ale úplně mimo. 

A konečně jsme u ceny. TV 55 Q1 se prodává v Indii za 69 900 indických rupií (zhruba 23 000 Kč), verze Pro s vysouvacím soundbarem stojí 99 900 rupií ( zhruba 33 000 Kč). Zda OnePlus bude prodávat své televizory i v Evropě není známo.

Na nabídce nových televizorů od OnePlus se však ukazuje nový trend. Zkrátka –televizor dokáže nyní vyrobit opravdu každý, důležité je ho prodat. A zde nestačí pouze cena, které je u televizorů kvůli obrovskému konkurenčnímu tlaku nízká i u velkých úhlopříček. A tak podobně jako o mobilů se i u televizorů budou snažit stále více "neznačkový" výrobci uchytit v prémiových třídách, kde je přeci jen zisk vyšší. A cena ukazuje, že nabídnou například přidanou hodnotu v podobě  soundbaru, ale za cenu, za kterou bez problémů třeba pořídíte značkový 55" 4K OLED či QLED televizor. 

Zdroj: AmazonOnePlus

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud