10
Fotogalerie

SteelSeries Arctis 3 Bluetooth: drát i bezdrát současně [test]

Na to, kolik existuje na trhu sluchátek, testovaná novinka od Steelseries představuje naprostý unikát. Můžete totiž současně poslouchat zvuk přes drátové připojení a Bluetooth včetně sdíleného mikrofonu.

Logicky jsou tady hlavní cílovou hráči – drátem se připojíte k počítači nebo herní konzoli a na mobilu si pustíte Discord chat s kamarády nebo hudbu místo té zabudované ve hře. Popravdě můj syn běžně hraje se dvěma sluchátky na hlavě – jedny má připojené k počítači pro hru a vykládání s kamarády, druhé pro poslech YouTube z mobilu položeného u klávesnice. Tato sluchátka to v pohodě vyřešila. To ale také neznamená, že by své využití nenašla i mimo herní svět.

SteelSeries Arctis 3 Bluetooth

Typ a konstrukce: Uzavřená, circumaurální měniče: 40 mm citlivost: 98 dB/mW frekvence: 20 - 22 000 Hz mikrofon: vysouvací, 100 - 10 000 Hz, citlivost -38 dB typ připojení: 3.5mm audio, Bluetooth,  kabely v balení: Steelseries konektor-3,5mm 4pin délka 1,2 m, 3,5mm 4pin - rozbočka na sluchátka a mikrofon 1,8 m, microUSB-USB pro napájení Kompatibilita: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, VR, iOS, Android výdrž: 28 hodin

cena od 3600 Kč nebo €130
steelseries.com

Prostá, ale pohodlná konstrukce

Sluchátka sedí na hlavě příjemně a netlačí ani po mnoha hodinách používání. Pod náušníky z prodyšné látky se uši nepotí a přitom poskytují dobrou izolaci okolního zvuku. Navzdory hernímu cílení je konstrukce sluchátek velmi jednoduchá a nenápadná. Matné plastové mušle propojuje matný plastový hlavový most a vůbec tu nenajdete výsuvné nastavení velikosti. To má na starosti pružný pásek jako z lyžařských brýlí přiléhající na hlavu, který si zkrátíte či prodloužíte pomocí suchých zipů. Nalezení správné velikosti tak zabere více času než běžné povysunutí hlavového mostu, ale odměnou vám bude komfort při delším používání. Ač jde o herní sluchátka, nic tu do okolí nesvítí a nebliká.

PA298794.JPGPA298795.JPGPA298797.JPGPA298798.JPG
Stejnou konstrukci s pružným páskem používá Steelseries u všech svžch aktuálních sluchátek

V levé mušli se schovává výsuvný mikrofon na ohebném kabelu, snadno tak najdete správnou pozici. Zvuk přitom poskytne zřetelný a srozumitelný bez lovení hluku z dalekého okolí. Současně se váš hlas přenáší do kabelu i připojeného Bluetooth zařízení. Kvůli kompresním kodekům je ale zvuk mikrofonu přes drátové připojení mnohem lepší než přes Bluetooth.

PA298799.JPGPA298800.JPG
Výsuvný mikrofon zřetelně zabírá váš hlas a dostatečně ignoruje okolní hluk

Konektory se nešetřilo

Jak sluchátka působí na pohled obyčejně, před nabídkou konektorů a zejména možností připojení veškerá konkurence bledne. Na pravé mušli je to jednodušší, tam leží jen vypínač Bluetooth blikající zeleně po zapnutí, červeně při téměř vybitém akumulátoru. Na levé máte microUSB pro nabíjení, proprietární konektor pro kabel s 3,5mm konektorem na druhém konci a 3,5mm zdířku. To doplňuje otočný ovladač hlasitosti a tlačítko pro vypnutí mikrofonu. Mikrofon ve sluchátkách přitom drátově připojíte jen přes ten proprietární konektor. Přibalený kabel se skládá ze dvou částí – 1,2 m dlouhé zakončené 4pinovým 3,5 mm konektorem, který případně zasunete do dalšího 1,8m kabelu s rozdvojkou na konci pro 3,5mm sluchátka a 3,5mm mikrofon.

PA298801.JPGPA298802.JPGPA298803.JPGPA298804.JPG
zleva: USB nabíjení, 3,5mm vstup/výstup, konektor pro drátové připojení s mikrofonem, ovládání hlasitosti, tlačítko pro mute mikrofonu - po hmatu snadno poznáte jeho polohu. Dodané kabely vedou z Steelseries konektoru do 4-pinu, připojit můžete i dlouhou rozbočku na samostatné sluchátka a mikrofon

Reálně tak máte k dispozici hned několik různých způsobů zapojení:

  1. Zdroj A připojený drátem s mikrofonem
  2. Zdroj B připojený Bluetooth s mikrofonem
  3. Zdroj C připojený do 3,5mm konektoru
  4. Jiná sluchátka připojená do 3,5mm konektoru

Zdroje A,B,C přitom mohou hrát samostatně nebo všechny současně, případně ve sluchátkách smícháte zdroje A a B a výstup si pošlete také do dalších sluchátek.

Ovladač hlasitosti přitom nejprve zesiluje zdroj C, pak začne zeslabovat zdroj C a postupně přidávat A a B. Nastavení hlasitosti na sluchátkách se ale nesdílí přes Bluetooth. Hlasitost na sluchátkách a hlasitost na mobilu nejsou propojené.

V praxi si tak musíte ručně nastavit hlasitost na všech zdrojích zvuku, na sluchátkách pak doladíte jen hlasitost výsledného mixu. Nejčastěji zvolená kombinace zdrojů A a B má pevně daný mix a jejich vzájemnou hlasitost si tak musíte nastavit na zdroji zvuku.

Herní zvuk především

Zvukově sluchátka přesně odpovídají svému hernímu zaměření. Navzdory jejich uzavřené konstrukci je zvukový prostor více rozevřený a posunutý dozadu s přesnou lokalizací zdroje zvuku. Při přehrávání hudby pak působí spíše neutrálním dojmem bez přehnaného důrazu na basy. I při přehrávání jen přes drátové připojení ale jednoznačně poznáte zapnutý a vypnutý Bluetooth. Vypnutá sluchátka sice pasivně hrají a dají se používat, plnou dynamiku a hlasitost ale získáte jen se zapnutým Bluetooth režimem. I když je budete používat pro drátové připojení bez dalšího zvuku přes Bluetooth, pro lepší drátový zvuk si ten Bluetooth zapnete.

Zvuk přes Bluetooth potom odpovídá použití základního kodeku. Nenadchne, ale zásadní průšvih vás nečeká. Není tu AptX, LDAC nebo AAC. Kvůli zpoždění Bluetooth komunikace také není takový zvuk vhodný pro hraní. Zcela v pohodě stačí pro nenáročný poslech, hlasovou komunikaci přes mobil nebo podkresovou hudbu při hraní hry. Akumulátor ve sluchátkách vydrží přes 24 hodin přehrávání.

Míří na Nintendo Switch, zasáhne i ostatní

Steelseries propaguje tato sluchátka Arctis 3 Bluetooth hlavně jako řešení pro Nintendo Switch, který má voice chat dostupný jen přes aplikaci na mobilním telefonu. Díky dlouhému kabelu můžete sluchátka kabelem připojit i k zadokovanému Switchi a přes mobil se propojit s kamarády. Byla by škoda ale sluchátka omezovat jen na tuto situaci. Pokud vám třeba nevyhovuje hudba ve hře, snadno si ji nahradíte z mobilu svou vlastní se snadnějším výběrem skladeb.

Sluchátka se u nás v e-shopech prodávají od 3600 Kč, přímo ze Steelseries.com je ale seženete o pár stovek levněji za 130 eur včetně náhradních náušníků a obalu. Pokud byste se báli nestandardního kabelu pro připojení zvuku a co se stane, když ho časem zničíte, náhradní stojí snesitelných osm euro.

AVmania.cz
SteelSeries Arctis 3 Bluetooth   8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud